بررسی تاثیر مودم بر سرعت اینترنت و کاهش یا افزایش پینگ اینترنت

اینترنت گیم

در این مقاله از ماهان نت به بررسی تأثیر مودم در کاهش پینگ هنگام بازی می‌پردازیم؛ همچنین در ادامه بهترین مودم و اینترنت مخصوص بازی را به شما معرفی می‌کنیم تا تجربه‌ای بی‌نظیر از بازی‌های آنلاین داشته باشید.

تاثیر مودم بر سرعت اینترنت چقدر است؟ آیا مودم در سرعت اینترنت تاثیر دارد ؟ آیا نوع مودم در سرعت اینترنت تاثیر دارد ؟ با ماهان نت همراه باشید تا بفهمیم عوامل موثر بر افزایش سرعت اینترنت مودم چیست؟ و اینکه تاچه اندازه مودم بر سرعت اینترنت و کیفیت آن موثر است.

در مباحث قبل برایتان گفتیم چه عواملی بر کندی اینترنت تاثیر گذار است و چگونه می‌توان با دلایل کندی سرعت نت مقابله کرد. در این مقاله می‌خواهیم به صورت تخصصی‌تر به مقوله تاثیر مودم در سرعت اینترنت بپردازیم و اگر راهی برای بهبود آنتن‌دهی یا بالابردن سرعت نت، پینگ و… وجود دارد پیدا کنیم. با ماهان نت همراه باشید تا از یک اینترنت پرسرعت با پینگ مناسب بهره ببرید. برای خرید بهترین اینترنت پرسرعت شناخته شده وارد سایت شرکت ارائه خدمات اینترنت ماهان نت شوید.

تاثیر مودم بر سرعت اینترنت چقدر است؟

مودم چیست؟ به احتمال خیلی زیاد کسی نیست که کلمه مودم به گوشش نخورده باشد اما برای شروع مبحث تاثیر مودم بر سرعت اینترنت به صورت کلی بگوییم که مودم وسیله‌ای است که از طریق آن به اینترنت متصل می‌شویم. انواع مختلف مودم وظیفه دارند با تبدیل سیگنال‌های آنالوگ به دیجیتال و برعکس، موجبات استفاده از اينترنت ماهان نت یا دیگر شرکت‌های خدماتی را فراهم کند.

اینترنت LTE

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که وقتی به یکی از متخصصان حوزه اينترنت ماهان نت یا دیگر شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت از کندی سرعت خود شکایت می‌کنید، به شما پیشنهاد می‌دهند که مودم خود را عوض کنید یا انواع خاصی از مودم روتر را تهیه کنید. در مقالات قبلی برای شما به صورت مفصل توضیح دادیم که مشکلات اينترنت پرسرعت چند دلیل مختلف دارد و تنها یکی از آنها به مودم، ورژن یا مدل آن مربوط می‌شود اما این حرف تا حدودی درست است. اگر به دنبال بهترین اینترنت برای منزل و محل کار  خود هستید پیشنهاد ما پهنای باند اختصاصی ماهان نت است.

ارتقای مودم بر روی سرعت اینترنت موثر است

بعد از آن که عوامل موثر بر افزايش سرعت اینترنت مودم یا دلایل کاهش سرعت را پیگیری کردید ارتقاء مودم می‌تواند سبب شود سرعت اینترنت شما افزایش یابد اما اگر مودم روتر را در جای بدی قرار داده باشید یا دیوارهای ضخیم با درهای ضد سرقت در بین شما و مودم وجود داشته باشد این تغییر مودم هیچ سهمی در افزايش سرعت شما نخواهد داشت پس توصیه ماهان نت به شما این است که بعد از رسیدگی به تمام عوامل موثر مودم در سرعت اینترنت به سراغ تغییر مودم روتر خود روید. البته ناگفته نماند در کشوری هستیم که هر روز به دلایل داخلی و خارجی تحت ممنوعیت‌های بسیاری قرار می‌گیریم پس تغییر مودم تاثییر خیلی شگفت انگیزی بر سرعت اینترنت شما نخواهد گذاشت اما اگر از سرعت ایننترنت خود راضی نیستید و مودم قدیمی دارید برای استفاده از کیفیت و سرعت بهتر نت می‌توانید مودم را به روز کرده و از ورژن جدید استفاده کنید.

برای اطلاع از عوامل موثر بر سرعت اینترنت مقاله علت کند شدن سرعت اینترنت را از دست ندهید

عوامل مؤثر بر سرعت مودم

ارتقا مودم یعنی چی؟

به منظور تاثیرگذاری مودم بر سرعت اینترنت می‌توانید مودم را ارتقاء بخشید. وقتی صحبت از ارتقاء مودم می‌شود الزاما منظور ما تغییر برند و مدل مودم روتر یا تعویض مودم و نو کردن آن نیست. بلکه منظور افزایش فناوری، سرعت و قابلیت‌های مودم روتر است.

به طور نمونه اگر شما یک مودم adsl2 با وای فای تک بانده در منزل دارید، آن را به adsl2 با وایفای 2 بانده نسل جدید تبدیل کنید.

اگر یک روتر قدیمی دوبانده با پورت lanو wan صد مگابیتی دارید؛ می‌توانید برای احساس تاثیر مودم بر سرعت اینترنت به سراغ خرید یک روتر دوبانده سریعتر و قویتر با فناوری و تکنولوژی نسل جدید روید.

Gaming-Banner

مودم وای فای 4 و5 و6

در صورت داشتن یک مودم روتر wifi 4 یا 5، باتوجه به تأثیر کیفیت مودم بر سرعت اینترنت یک مودم روتر وای فای 6 بخرید.

اگر مودم روتر شما سرعتی زیر 300 مگابیت بر ثانیه دارد، آن را با یک مودم با سرعت 1000یا بالاتر عوض کنید تا نقش مودم بر سرعت اینترنت در ایران را به چشم خود ببینید.

با توجه به تمام شرح موقعیت‌هایی که در بالا توصیف کردیم، هدف از ارتقاء مودم روتر در واقع بالابردن فناوری‌های ارتباطی و آنتن wifi است؛ ارتقاء سرعت مودم همراه و سرعت اینترنت و پورت‌های ارتباطی، ارتقاء فناوری‌هایی است که به ما کمک می‌کند از سرعت نت بالاتر، پایدارتر وقوی‌تری برخوردار باشیم.

عوامل موثر بر افزايش سرعت اینترنت مودم چیست؟

قبل از پاسخ به سوال بالا سوالی که هست این است که آیا واقعا ارتقاء مودم روتر باعث بالارفتن سرعت نت می‌شود یا صرفا تله‌های تبلیغاتی شرکت‌های ارائه دهنده خدمات مودم روتر است؟

اگر به اصل مفهوم ارتقاء مودم توجه کرده و به آن عمل کنید، بله اثر مودم بر سرعت اینترنت بسیار زیاد خواهد بود. در بعضی شرایط واقعا تعویض مودم اجبار است نه نیاز!! تصور کنید یک مودم روتر قدیمی تک بانده در منزل دارید که تکنولوژی آن به ده سال گذشته بر می‌گردد. چنین مودمی باید به موزه فرستاده شده و یک مودم روتر نسل جدید با وایفای 5 یا 6 خریداری کنید. به طور قطع شاهد تاثیر نوع مودم در سرعت اینترنت خواهید بود.

ناگفته نماند که این روزها شاهد پیشرفت تکنولوژی‌های مختلف در دستگاه‌های تلفن همراه، تلویزیون، استریوو… هستیم دور از ذهن نیست که ابزار واسط برای برقراری ارتباط بین دستگاه‌های نسل جدید با اینترنت نسل جدید هم باید بروز و جدید باشد.

مودم خود را به روز کنید

خیلی از مشکلاتی که تا الان در زمینه استفاده از اينترنت ماهان نت یا اینترنت همراه مشاهده کردیم مانند افت سرعت اینترنت در زمان بالارفتن کاربران، قطعی‌های مکرر بدون دلیل مشخص و… با بروز کردن مودم به خودی خود از بین خواهد رفت.

با توجه به موارد گفته شده در صورتی که تمام دلایل کاهش سرعت اینترنت را بررسی کردید و متوجه شدید کم بودن سرعت اینترنت شما ناشی از مودم است دو راهکار برای افزايش سرعت پیش رو دارید؛

اولین راه برای تاثیر مودم بر سرعت اینترنت تعویض آن است. در بهترین حالت ممکن یک هزینه بیشتر به جیب خانواده تحمیل می‌کند و راه دیگر در جهت افزایش تاثیرات مودم بر سرعت اینترنت ارتقاء آن است. این کار که کمتر کسی به آن فکر می‌کند نه تنها هزینه‌ای ندارد که بسیار کارآمد است.

سرعت اینترنت در مودم‌های بی سیم

تأثیر ارتقاء مودم بر سرعت اینترنت به منظور افزايش سرعت نت

در حقیقت با توجه به تاثیر مودم بر سرعت اینترنت منظور از ارتقاء، بهینه کردن سخت افزار و نرم افزار مودم است.تا به این وسیله کیفیت و سرعت اینترنت را تقویت کنیم.برای فهم بهتر به این مثال توجه کنید. وقتی از سرعت اینترنت خود راضی نیستید و بررسی کردید که در فضای روتر دیوار ضخیمی وجود ندارد، ارتفاع روتر مناسب است و دستگاه‌های بیسیم دیگر ایجاد تدخل و نویز نمی‌کنند، احتمال می‌دهید که این کاهش سرعت به مودم مربوط است.با افزایش باند مودم و استفاده از یک اینترنت نسل جدید این مشکل رفع خواهد شد. یا این که با استفاده از یک قوطی نوشابه خالی فلزی می‌توانید سیگنال آنتن مودم را تقویت کنید.

البته ناگفته نماند بروز رسانی نرم افزاری برای ارتقاء مودم نیز در تاثیر مودم بر سرعت اینترنت نیز بی تاثیر نیست. شما باید با هماهنگی ماهان نت یا شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنت اقدام به آپدیت نمایید.از جمله مواردی همچون بروزرسانی FARMEWARE مودم می‌توان اشاره کرد.

استفاده از تجهیزات جانبی برای تاثیر مودم بر سرعت اینترنت

قوی کننده‌های سیگنال نمونه‌ای از لوازم جانبی هستند که برای ارتقاء  مودم می‌توانید استفاده کنید. همانطور که از اسمش مشخص است این ابزاری برای قوی کردن سیگنال وایفای استفاده می‌شود. برای مواردی که فاصله اتاق‌ها تا مودم زیاد است این راه‌کار بسیار کارآمد است.

تاثیر مودم در کاهش یا افزایش پینگ اینترنت

مودم‌های گیمینگ، جدیدترین تکنولوژی برای بازی‌های آنلاین است. گیمر‌های حرفه‌ای همیشه به‌دنبال خرید تجهیزات تخصصی برای تجربه بهتر بازی‌های ویدئویی آنلاین و کسب نتیجه بهتر هستند. ولی بسیاری از این تجهیزات تاثیری در عملکرد بازیکن و نتیجه بازی نخواهد داشت. برای مثال، خرید یک رم ۶۴ گیگابایتی، تاثیری در ازبین‌بردن دشمنان در بازی کانتر نمی‌گذارد! ولی آیا مودم گیمینگ نیز جزو همین تجهیزات بدون استفاده است؟ در این مقاله، به بررسی تاثیر مودم در کاهش پینگ اینترنت و عوامل تاثیر‌گذار بر آن، برای بازی بدون لگ و با‌کیفیت می‌پردازیم. پیشنهاد می‌کنیم قبل از خرید مودم گیمینگ، این مقاله را کامل بخوانید. 

تاثیر پینگ در کیفیت بازی‌های ویدئویی؛ تجربه بازی با‌کیفیت با پینگ پایین

هنگامی که صحبت از بازی‌های آنلاین می‌شود، واژه تاخیر یا Latency به‌مراتب استفاده خواهد شد. زمان تاخیر که با پینگ اندازه‌گیری می‌شود؛ مجموعه زمانی است که داده از بازی آنلاین به سرور اصلی ارسال می‌شود و دوباره به کامپیوتر بازمی‌گردد. یعنی، اگر پینگ شما معادل ۱۰۰ میلی‌ثانیه باشد، حدود یک‌دهم ثانیه طول می‌کشد که یک دستور بازی از سرور اصلی به کامپیوتر یا کنسول شما ارسال شود. در نتیجه،  هر‌چقدر این زمان کمتر باشد، دستورات با سرعت بیشتری به سرور اصلی بازی منتقل خواهد شد. پینگ پایین در تجربه بازی بدون لگ و روان، یک نیاز اساسی و ضروری است. به‌ همین دلیل، قبل از خرید سرویس اینترنت باید به پینگ آن دقت کنید. برای مثال، پینگ اینترنت adsl  از TD-LTE بسیار بیشتر است. 

کاهش پینگ بازی برای تجربه بازی بدون لگ

چه عواملی بر روی افزایش پینگ تاثیر می‌گذارد؟

به‌طور‌کلی، معیار ثابتی برای پینگ خوب یا بد وجود ندارد. زیرا به‌عنوان مثال، برای باز کردن یک صفحه وب پینگ ۲۰۰ میلی‌ثانیه نیز کافی است. در‌حالی که به‌طور میانگین برای بازی‌های آنلاین بیش از دو‌نفر، پینگ باید کمتر از ۲۰ میلی‌ثانیه باشد. عوامل مختلفی روی مقدار پینگ تاثیر می‌گذارند که در ادامه آن‌ها را معرفی کرده‌ایم:

 • موقعیت جغرافیایی: هر‌چقدر فاصله مکانی شما با سرور اصلی بیشتر باشد، زمان لازم برای مخابره و بررسی داده‌ها نیز بیشتر خواهد شد. 
 • تنظیمات فایروال: فایروال با بررسی داده‌های دریافتی کامپیوتر، زمان دریافت و انتقال را در حد چند میلی‌ثانیه کاهش می‌دهد. همین موضوع در افزایش پینگ نقش دارد. 
 • پهنای باند نا‌کافی: پهنای باند نا‌کافی باعث افزایش پینگ و کاهش کیفیت استریم بازی و ویدئو می‌شود. 
 • سرعت ارتباط اینترنتی: هر‌چقدر برای اتصال به اینترنت زمان بیشتری نیاز باشد، پینگ نیز افزایش می‌یابد.  
 • کیفیت خدمات اینترنتی: همه سرویس‌های اینترنتی، از مقدار پینگ مشخصی پشتیبانی می‌کنند. برای مثال، پینگ اینترنت ADSL برای بازی‌های آنلاین مناسب نیست. 

کیفیت سرویس اینترنت و پهنای باند، از مهم‌ترین عوامل تاثیر‌گذار بر افزایش زمان پینگ هستند. برخی از افراد برای افزایش پهنای باند، اقدام به خرید پهنای باند اختصاصی می‌کنند. در این روش، با کاهش ترافیک کانال اینترنت به‌دلیل خصوصی بودن آن، زمان پینگ نیز کم می‌شود. 

نحوه تست کاهش پینگ برای افزایش کیفیت اینترنت هنگام بازی

آیا سخت‌افزار مودم و مدل آن روی پینگ اینترنت نقش دارد؟

برای بررسی تاثیر مودم در کاهش پینگ باید ابتدا نحوه عملکرد آن را شناخت. یک مودم با‌کیفیت، باعث کاهش زمان اتصال بین ISP خود با کامپیوتر می‌شود. ولی نمی‌تواند زمان لازم برای بررسی داده‌ها را تغییر دهد. پس لزوماً خرید یک مودم گیمینگ، موجب کاهش پینگ نخواهد شد. مقدار پینگ در بهترین حالت اینترنت‌های خانگی کشور ایران، بین ۵۰ الی ۱۰۰ میلی‌ثانیه است و پایین‌تر از این مقدار برای اینترنت‌های خانگی تجربه نادری محسوب می‌شود. با‌این‌حال، اینترنت‌های شرکتی، مانند، اینترنت وایرلس، با ایجاد پهنای باند اختصاصی، اطلاعات را با سرعت بیشتری مخابره و دریافت می‌کند. به همین دلیل، پینگ کمتری نسبت به اینترنت‌های خانگی دارد. 

بهترین سرویس کاهش پینگ رایگان

راه‌های کاهش پینگ برای تجربه بازی‌های آنلاین با‌کیفیت

در قسمت قبل، عوامل تاثیر‌گذار در افزایش پینگ را گفتیم و متوجه شدیم که مودم گیمینگ لزوماً روی کاهش پینگ تاثیر ندارد. ولی اگر مودم شما بسیار قدیمی باشد، قطعاً امکان پشتیبانی از تکنولوژی اینترنت‌های جدید را ندارد. به همین دلیل، تاثیر مودم در کاهش پینگ دیده می‌شود. برای رفع این مشکل می‌توانید، با تعویض مودم به یک مدل مدرن‌تر، می‌توانید تجربه بهتری در آنتن‌دهی اینترنت کسب کنید. همچنین، با تغییر تنظیمات فایر‌وال و نزدیک شدن به سرور اصلی، می‌توان مقداری از پینگ کم کرد. ولی مهم‌ترین عامل تاثیر‌گذار در کاهش پینگ، سرویس اینترنت است. اینترنت گیمینگ که به منظور تجربه بهتر بازی‌های آنلاین طراحی شده است، به‌نسبت سایر اینترنت‌ها، کمترین پینگ را دارد و همان‌طور که از اسم آن مشخص است، برای گیم بهترین انتخاب محسوب می‌شود. 

کاهش پینگ بازی بدون نیاز به تغییر سخت‌افزار

کاهش تعداد افرادی که هم‌زمان از اینترنت استفاده می‌کنند؛ ساده‌ترین ترفند کاهش پینگ رایگان

همه اعضای خانواده از وای فای خانگی استفاده می‌کنند. ولی آیا اشتراک اینترنت در بین تعداد بالایی از کاربران درست است؟ قطعاً افرادی که به‌راحتی اینترنت را در بین تعداد بالایی از کاربران به اشتراک می‌گذارند، به‌درستی پاسخ سوال «پینگ تایم چیست» را نمی‌دانند. هنگامی که سایر اعضای خانواده از اینترنت استفاده می‌کنند، پینگ تایم به‌شدت افزایش می‌یابد. پس ساده‌ترین راه برای کاهش پینگ اینترنت، استفاده از مودم اختصاصی، هنگام بازی است.

خرید اینترنت گیمینگ ماهان نت؛ بهترین روش کاهش پینگ

در این مقاله به بررسی تاثیر مودم در کاهش پینگ اینترنت پرداختیم. به‌طور‌کلی، مودم تاثیر مستقیمی روی کاهش یا افزایش پینگ ندارد. بلکه، عوامل دیگری مانند، موقعیت جغرافیایی، سرور اصلی، سرویس اینترنت و تنظیمات فایروال، روی کاهش یا افزایش پینگ اثر می‌گذارد. بهترین راه برای کاهش پینگ برای بازی‌های ویدئویی، خرید اشتراک سرویس اینترنت گیمینگ است. اینترنت گیمینگ ماهان نت، با کمترین پینگ و بالاترین سرعت، تجربه گیمینگ و استریم با‌کیفیتی را برای علاقه‌مندان به‌وجود می‌آورد. همچنین، با پشتیبانی تیم متخصص و حرفه‌ای ماهان نت، در هر ساعت از شبانه‌روز، دیگر نگران مشکلات به‌وجود آمده نخواهید بود. زیرا فقط کافی است با شماره ۱۵۱۴ تماس بگیرید تا نظرات و مشکلات خود را با کارشناسان ماهان نت در‌میان بگذارید. همچنین اگر سوال یا تجربه‌ای در‌مورد تاثیر مودم بر پینگ دارید، در قسمت نظرات بنویسید تا سایر خوانندگان نیز از تجربیات شما بهره‌مند شوند.

برای اطلاع از تخفیفات و جشنواره های ما به پیج اینستاگرام ماهان نت سر بزنید.

و در پایان

امروزه انواع مودم روتر سخت افزار جدایی ناپذیر زندگی ما شده‌اند. زیرا کوچکترین کارهای ما به اتصال اینترنت آن هم یک اينترنت پرسرعت وابسته است.انواع مودم با شکل‌های مختلف و واحد بیت و کیلوبایت متفاوت وجود دارند.در این مقاله برای عموم شفاف سازی کردیم تاثیر مودم بر سرعت اینترنت چقدر است و چه کارهایی می‌توان برای بهبود سرعت مودم انجام داد.

سوالات پرتکرار

 • عوامل موثر بر کاهش سرعت اینترنت مودم کدامند؟
 • موقعیت بد قرار گرفتن مودم روتر
 • افزایش تراکم در تعداد خطوط WIFI
 • وجود نویز
 • استفاده از فیلترشکن یا VPNبا سرعت پایین
 • پوشش ضعیف 4G
 • پردازش کند دستگاه
 • بکارگرفتن سخت افزار و نرم افزار قدیمی
 • دانلود و آپلود سنگین
 • تفاوت بین سرعت و پهنای باند چیست؟

پهنای باند حداکثر حجم داده‌ای است که می‌توان از آن استفاده کرد.واحد اندازه گیری پهنای باند مگابت بر ثانیه است

سرعت دسترسی اطلاعات به دستگاه شما که می‌تواند گوشی یا لپتاپ و… باشد و واحد آن مگابیت بر ثانیه است را سرعت اینترنت می‌گویند.

 • راه‌های مقابله و حل کاهش سرعت اينترنت خانگی یا همراه چیست؟
 • تست سرعت اینترنت
 • گرفتن مشاوره از شرکت ارائه دهنده سرویس
 • بروز کردن مرورگر
 • تغییرجای روتر
 • افزایش امنیت پهنای باند
0/5 (0 نظر)

نظرات کاربران