مهم‌ترین استفاده اینترنت نسل پنجم شبکه تلفن همراه، تامین نیازهای اینترنت پرسرعت خانگی است. کمپانی ورایزن ادعا کرده تا پایان سال ۲۰۱۷ با همکاری چند شرکت دیگر، امکان عرضه اینترنت پرسرعت گیگابایتی را فراهم خواهد کرد.

فناوری ۵G بی‌شک هزینه پایینی نخواهد داشت و طبق گفته‌های شرکت سیسکو، میزان مصرف داده اینترنت موبایل تا ۲ سال آینده با حدود ۵۷ درصد افزایش مواجه خواهد شد و میانگین قیمت داده‌های موبایل ممکن است افزایش ۵۱ درصدی داشته باشد.

اما سرعت بالا و زمان تاخیر کمی که ۵G دارد، موجب شده تا امکان دگرگونی بسیاری از صنایع را داشته باشد. از جمله کاربردهای این فناوری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

خودروها

یکی از مهم‌ترین علت‌های رشد اینترنت ۵G، خودروهای خودران اینترنت ۵G خواهند بود. این خودروها به شبکه‌هایی با کم‌ترین تاخیر نیاز دازند تا بتوانند اطلاعاتی مانند مدیریت فضای ابر و محتوای چندرسانه‌ای را تبادل کنند. گزارش‌های ABI Research نشان می‌دهد در آینده ۶۷ میلیون حساب کاربری، به خودروهایی اختصاص خواهد یافت که از ۵G پشتیبانی می‌کنند. براساس این گزارش، سه میلیون از این خودروها، مربوط به ارتباطاتی با زمان تاخیر کم خواهد بود.

اینترنت اشیا

طبق گفته‌های آشا کدی، مدیرکل استانداردهای پیشرفته موبایل در اینتل، فناوری ۵G اولین شبکه‌ای است که با اینترنت اشیا تطابق دارد. کدی در کنفرانس کنگره جهانی موبایل در پاسخ به کوارتز گفته: “استانداردها و شبکه‌های نسل جدید موبایل باید بتوانند ترکیبی از چالش‌های زیرساخت ارتباطات و کامپیوتری پیچیده را حل کنند. با فناوری ۵G، قابلیت محاسباتی با ارتباطی ترکیب خواهند شد و به‌همین صورت، بسیاری از دستگاه‌ها مانند پوشیدنی‌های هوشمند، برای فدرت محاسباتی نگرانی نخواهند داشت چرا که شبکه می‌تواند تمام پردازش‌های مورد نیاز را انجام دهد.”

کدی آینده‌ای را تصور می‌کند که موبایل‌های هوشمند و تبلت‌ها، با استفاده از سنسورهای حساس به مکان و محتوا، می‌توانند اطلاعات را با افرادی که می‌خواهید به اشتراک بگذارند و در مصرف انرژی هم صرفه‌جویی کنند. درنتیجه این امر، هرچیزی مانند ماشین لباسشویی، دوربین‌های ترافیک و حتی درخت‌هایی که سنسور دارند، باهم مرتبط خواهند شد.

همه چیز درباره کاربردهای اینترنت 5G

همه چیز درباره کاربردهای اینترنت ۵G

واقعیت مجازی

فناوری ۵G می تواند موجب پیشرفت‌های بسیاری در حوزه واقعیت مجازی و استریم ویدئو شود. به‌تازگی شرکت هوآوی توانسته یک ویدئوی ۳۶۰ درجه که به‌صورت زنده و بر بستر شبکه ۵g است را نمایش دهد.

اپلیکیشن‌ها

اپلیکیشن‌های مبتنی بر وب و فضای ذخیره ابری نیز از تکنولوژی ۵G بسیار بهره خواهند برد.

ال کدی گفته: “فضای ابر تبدیل به ضمیمه بی‌نهایت حافظه موبایل خواهد شد. هیچ وقت نباید نگران اتمام فضای موبایل خود باشید.”

اپلیکیشن‌های گوگل (اپلیکیشن‌های وب مبتنی بر فضای ابری که در جستجوگر گوگل به سرعت اجرا می‌شوند) از ۵G بهره زیادی می برند.

منبع: digitaltrends