افزایش سرعت اینترنت دانلود منیجر ؛تکنیک‌هایی برای دانلود پرسرعت

اخبار

در این مقاله با روش‌های افزایش دانلود منیجر تا 5 برابر سرعت عادی آشنا می‌شویم و چند تکنیک ساده و کاربردی برای افزایش سرعت IDM معرفی خواهیم کرد.

افزایش سرعت دانلود منیجر و سرعت دانلود IDM

در این مقاله از شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنتی ماهان نت در خصوص افزایش سرعت دانلود منیجر صحبت می‌کنیم. برای بالا بردن سرعت دانلود منیجر (Download Manager)،  برای پاسخ به این که چگونه سرعت دانلود منیجر را بالا ببریم می‌توانید به موارد زیر توجه کنید:

 1. اطمینان حاصل کنید که سرعت اینترنت و اتصال شبکه شما مناسب است. اگر سرعت اینترنت شما محدود است، استفاده از منیجر دانلود نمی‌تواند سرعت دانلود شما را به شکل قابل توجه‌ای افزایش دهد.
 2. استفاده از یک منیجر دانلود قدرتمند و قابل اعتماد که ویژگی‌هایی مانند تقسیم فایل به بخش‌های کوچکتر (سریع‌ترین روش برای دانلود فایل‌های بزرگ)، ادامه دانلود پس از قطع اتصال و مدیریت بهتر دانلودها را داشته باشد. برخی از منیجرهای دانلود محبوب عبارتند از Internet Download Manager (IDM)، Free Download Manager و
 3. از منابع دانلودی استفاده کنید که سرعت بالاتری داشته باشند. یکی از روش‌های معمول برای دانلود سریعتر فایل‌ها، استفاده از سرورهایی است که پهنای باند بیشتری دارند. برخی از سایت‌ها و سرویس‌ها امکان دانلود با سرعت بالا را فراهم می‌کنند. به عنوان مثال، اگر فایلی را از یک سایت خاص دانلود می‌کنید و سرعت دانلود کم است، می‌توانید از یک سایت دیگر برای دانلود فایل استفاده کنید.

اینترنت دانلود منیجر یا IDM یکی از محبوب‌ترین نرم افزارهای دانلود است که به مدیریت فایل‌های دانلود شده و افزایش سرعت دانلود کامپیوتر شما کمک می‌کند. نصب و استفاده از دانلود منیجر به دلیل مدیریت بهتر منابع، باعث افزایش سرعت دانلودهای شما خواهد شد. با این حال، روش‌ها و تکنیک‌هایی هم وجود دارند که می‌توانید با استفاده از آن‌ها، تنظیمات بهتری را روی دانلود منیجر خود انجام دهید و سرعت دانلود را پیش از پیش افزایش دهید. اگر تا انتهای این مطلب همراه ماهان نت باشید، با چند تکنیک ساده و کاربردی افزایش سرعت دانلود منیجر که می‌تواند باعث افزایش چند برابری سرعت دانلود فایل‌ها شود آشنا خواهید شد.

ترفند افزایش سرعت دانلود منیجر

تنظیمات منیجر دانلود را بررسی کنید

برخی از منیجرهای دانلود قابلیت تنظیم پارامترهایی مانند تعداد همزمانی اتصال‌ها، محدودیت سرعت دانلود و فعال کردن برنامه‌های ریزه‌کاری را دارند.باتنظیم این پارامتر
تنظیمات منیجر دانلود خود می‌توانید بهینه‌سازی کنید. مثلاً، اگر منیجر دانلود شما قابلیت تنظیم تعداد همزمانی اتصال‌ها را دارد، می‌توانید این مقدار را افزایش دهید تا بیشترین استفاده ممکن را از پهنای باند اینترنت خود ببرید. همچنین، ممکن است برخی از منیجرها امکان محدود کردن سرعت دانلود را برای هر دانلود فراهم کنند. در صورتی که این گزینه فعال است، مطمئن شوید که محدودیت سرعت برای دانلودهای خود تنظیم نشده باشد یا در حداقل مقدار ممکن باشد.

 1. استفاده از اتصال اینترنت سیمی به جای اتصال بی‌سیم (Wi-Fi) می‌تواند بهبود قابل توجه‌ای در سرعت دانلود داشته باشد. اتصال سیمی معمولاً پایدارتر و سرعت بیشتری نسبت به اتصال بی‌سیم دارد.
 2. بستن برنامه‌ها و فرآیندهایی که پهنای باند اینترنت شما را مصرف می‌کنند می‌تواند به افزایش سرعت idmکمک کند. به طور مثال، برنامه‌های استریمینگ، آپلود فایل، ویدئوکنفرانس و سایر برنامه‌ها که پهنای باند اینترنت را مصرف می‌کنند را موقتاً ببندید.
 3. در صورت امکان، از سرور‌های نزدیک به مکان جغرافیایی خود استفاده کنید. اگر یک منیجر دانلود قابلیت انتخاب مکان سرور را دارد، می‌توانید سروری را انتخاب کنید که نزدیکترین مکان جغرافیایی به شما را دارد.

برای خرید اینترنت adsl ضربه بزنید.

سرعت دانلود IDM دو برابر با IDM Optimizer

برای بالا بردن سرعت دانلود منیجر می‌توانید از برنامه IDM Optimizer استفاده کنید.

 • مرحله 1

ابتدا ابزار IDM Optimizer Tool را از این لینک دانلود کنید.

https://www.softpedia.com/get/Internet/Download-Managers/IDM-Optimizer.shtml

 • مرحله دوم

اکنون مطمئن شوید که IDM بر روی کامپیوتر شما نصب شده است زیرا این ابزار تنها در صورتی بهینه می شود که IDM روی سیستم نصب شده باشد.

 • مرحله 3

اکنون کافی است IDM Optimizer خود را اجرا کنید، سپس پنجره ای مانند شکل زیر مشاهده می کنید، روی Maximize Now کلیک کنید و پیامی دریافت خواهید کرد که از شما می خواهد IDM خود را مجددا راه اندازی کنید و یک بار کامپیوتر خود را راه اندازی کنید.

 • مرحله 4

اکنون IDM شما تسریع شده است، سعی کنید هر فایلی را دانلود کنید و بررسی کنید که آیا سرعت شما بهبود یافته است. اگر می خواهید تنظیمات پیش فرض خود را بازیابی کنید، می توانید روی Restore Defaults کلیک کنید.

تنظیمات افزایش سرعت دانلود منیجر

تنظیمات منیجر دانلود ممکن است بین نرم‌افزارهای مختلف متفاوت باشند. اما در اکثر منیجرهای دانلود، شما می‌توانید تنظیمات زیر را انجام دهید تا سرعت دانلودتان بهبود یابد:

تعداد همزمانی اتصال‌ها (Connections)

این تنظیم به شما امکان می‌دهد تعیین کنید که چند اتصال همزمان برقرار کنید تا فایل را دانلود کنید. افزایش این تعداد می‌تواند باعث افزایش سرعت دانلود شود، اما توجه داشته باشید که اگر تعداد بیشتری اتصال برقرار کنید، بار سرور مقصد نیز بیشتر می‌شود و ممکن است سرعت دانلود شما کاهش یابد. به طور معمول، تنظیمات پیشفرض بین 4 تا 8 اتصال همزمان است. شما می‌توانید این تعداد را بیشتر کنید و تست کنید که کدام مقدار برای شما بهترین عملکرد را دارد.

تنظیم حداکثر سرعت دانلود (Maximum Download Speed)

این تنظیم به شما اجازه می‌دهد حداکثر سرعت دانلود را که نرم‌افزار می‌تواند استفاده کند، مشخص کنید. در برخی از منیجرها، می‌توانید این مقدار را بر حسب کیلوبایت یا مگابایت در ثانیه تنظیم کنید. به طور مثال، می‌توانید این تنظیم را بر روی “بی نهایت” قرار دهید تا منیجر به حداکثر سرعت ممکن دانلود را ادامه دهد. همچنین، برخی از منیجرها قابلیت محدود کردن سرعت دانلود را برای هر دانلود فراهم می‌کنند. اگر محدودیتی تنظیم شده است، اطمینان حاصل کنید که این محدودیت برای دانلودهای شما تنظیم نشده یا در حداقل مقدار ممکن باشد.

Gaming-Banner

استفاده از قابلیت تقسیم فایل (File Segmentation)

برخی از منیجرهای دانلود امکان تقسیم فایل‌ها به بخش‌های کوچکتر را دارند. با تقسیم فایل به بخش‌های کوچکتر، هر بخش را به صورت مستقل دانلود می‌کنید که می‌تواند سرعت دانلود را افزایش دهد. این قابلیت به خصوص برای دانلود فایل‌های بزرگ مفید است. اگر منیجر دانلود شما این قابلیت را دارد، آن را فعال کنید.

استفاده از Mirror و Mirroring: برخی از منابع دانلود، میرورهایی (Mirror) دارند که می‌توانید از آن‌ها برای دانلود فایل استفاده کنید. میرورها نسخه‌های تکثیرشده از همان فایل در سرورهای دیگر هستند و ممکن است سرعت دانلود بالاتری نسبت به منبع اصلی داشته باشند. در منیجر دانلود خود، امکان اضافه کردن میرورها را بررسی کنید و از آن‌ها برای دانلود استفاده کنید.

بررسی تنظیمات Proxy و VPN

اگر از Proxy یا VPN استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که تنظیمات منیجر دانلود شما با این تنظیمات سازگار است. در برخی از موارد، استفاده از Proxy یا VPN می‌تواند بهبود سرعت دانلود را تحت تأثیر قرار دهد. اگر شما هم از کندی اینترنت خود خسته شده اید کافی ست فقط یکبار اینترنت خانگی ماهان نت را تست کنید… قضاوت با شما!

افزایش پهنای باند دانلود منیجر

به‌طور پیش‌فرض، نرم‌افزار IDM از تمام پهنای باند اینترنت شما برای مدیریت دانلودها استفاده نمی‌کند. بنابراین همیشه می توانید این میزان استفاده را افزایش دهید.

برای این کار مسیر Downloads -> Options -> Connection را از برنامه دنبال کنید. اکنون روی منوی کشویی زیر Connection Type/Speed ​​کلیک کنید و Broadband: Direct Connection (Ethernet/Cable) / Wi-Fi / Mobile 4G / other را انتخاب کنید.

در مرحله بعد در کادر شماره گذاری شده کنار Default max. کانکتیکات روی عدد کلیک کنید سپس تعداد کانکشن ها را از عدد پیش فرض 8 به 24 برسانید، با این IDM برای دانلود هر فایل به جای 8 کانکشن، 24 کانکشن ایجاد کنید که سرعت دانلود شما افزایش می یابد.

1- غیر فعال کردن محدودیت سرعت برای افزایش سرعت دانلود منیجر

نرم افزار IDM یا اینترنت دانلود منیجر، به شما کمک می‌کند تا کنترل کاملی بر دانلودهای خود داشته باشید و به بهترین شکل آن‌ها را مدیریت کنید. یکی از ویژگی‌های این نرم افزار، محدود کننده سرعت دانلود است. فرض کنید که می‌خواهید همزمان کارهای روزمره خود را انجام دهید و یک فیلم هم دانلود کنید تا بعد از پایان کار به تماشای فیلم دانلود شده بنشینید. در چنین شرایطی می‌توانید با محدود کننده سرعت دانلود منیجر، بخشی از اینترنت را برای انجام کارهای روزانه خود باز بگذارید.

افزایش سرعت دانلود منیجر با غیر فعال کردن محدود کننده سرعت

با این حال، اگر بدون اطلاع شما محدود کننده سرعت فعال باشد، سرعت دانلود شما به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد. برای رفع این مشکل و افزایش سرعت دانلود منیجر، باید محدود کننده سرعت یا speed Limiter را خاموش کنید. برای این کار در محیط نرم افزار IDM وارد بخش دانلودها از منوی نرم افزار شوید و روی گزینه محدود کننده سرعت کلیک کنید. سپس از غیر فعال بودن آن مطمئن شوید. فراموش نکنید حتی اگر اقدام به خرید پهنای باند اختصاصی کرده باشید، با فعال بودن محدود کننده سرعت، سرعت دانلود شما محدود خواهد بود.

2- افزایش نقاط اتصال و افزایش سرعت دانلود در IDM

نرم افزار دانلود منیجر برای افزایش سرعت دانلود فایل‌ها، آن‌ها را به قطعات کوچکتری تبدیل می‌کند و با برقراری همزمان چند اتصال به سرور، از منابع بیشتری برای دانلود فایل‌ها کمک می‌گیرد. بنابراین تعداد بیشتر کانکشن ها و اتصالات می‌تواند باعث افزایش سرعت دانلود منیجر شود. شما می‌توانید با وارد شدن به بخش تنظیمات یا Options و از سر برگ ارتباط با شبکه یا Connection به تنظیمات تعداد حداکثر ارتباط با سرور در هنگام دانلود دسترسی داشته باشید. تعداد پیشنهادی بین 8 تا 16 کانکشن است.

افزایش سرعت دانلود در IDM با افزایش تعداد کانکشن ها

اگر سروری که از آن دانلود می‌کنید با تعداد کانکشن های بیشتر مشکلی نداشته باشد و سیستم شما نیز توان سخت افزاری کافی و اینترنت پرسرعتی مانند TD-lte دارد می‌توانید تعداد کانکشن را روی 24 یا حتی 32 تنظیم کنید. این روش، می‌تواند باعث افزایش سرعت دانلود منیجر شود. اینترنت TD-lte سریع‌ترین اینترنت ثابت خانگی است. شما می‌توانید با بررسی تعرفه اینترنت td-lte و تهیه این سرویس از سرعت بالایی برای دانلود برخوردار شوید.

3- انتخاب نوع اینترنت و سرعت در نرم افزار دانلود منیجر

یکی دیگر از تکنیک‌های افزایش سرعت دانلود منیجر، انتخاب نوع سرعت و اینترنت مورد استفاده شما است. با انتخاب نوع اینترنت، نرم افزار IDM یک سری از تنظیمات پیش فرض را اعمال می‌کند تا بهترین عملکرد را با اینترنت شما داشته باشد. به این ترتیب با این کار می‌توانید باعث افزایش سرعت دانلود در IDM شوید. برای اینکار کافی است از بخش تنظیمات یا Options وارد سربرگ ارتباط با شبکه یا Connection شوید. حالا می‌توانید نوع سرعت/ ارتباط اینترنت خود را انتخاب کنید.

گزینه‌های موجود شامل سرعت پایین برای اینترنت دایال آپ، سرعت متوسط برای ADSL یا شبکه‌های 3G و سرعت بالا برای اینترنت وای فای، 4G و اینترنت td lte می‌شود. با انتخاب گزینه مناسب برای نوع اینترنت خود می‌توانید شاهد افزایش سرعت دانلود منیجر باشید.

4- استفاده از نرم افزارهای IDM Optimizer

نرم افزارهای کمکی توسط برنامه نویسان برای افزایش سرعت دانلود منیجر طراحی شده‌اند. IDM Optimizer Stable، یکی از همین نرم افزارها است که حجم کم و فضای کاربری بسای ساده‌ای دارد. کار با این نرم افزار بسیار ساده است کافی است آن را از سایت‌های دانلود مختلف، دانلود کرده و روی لپ تاپ یا کامپیوتر خود نصب کنید. بعد از باز کردن این نرم افزار کافی است تا روی دکمه Maximize Now یا OptimizeIDM کلیک کنید. حالا برای اینکه تنظیمات جدید اعمال شود و شاهد بالا بردن سرعت idm باشید، کافی است تا نرم افزار دانلود منیجر را یک بار به طور کامل ببندید و آن را مجدداً باز کنید.

در اکثر اوقات تغییراتی که IDM Optimizer ایجاد می‌کند باعث افزایش سرعت دانلود منیجر می‌شود؛ اما اگر شاهد تغییر سرعت قابل توجهی نبودید می‌توانید با انتخاب گزینه Default در این نرم افزار همه چیز را به حالت پیش فرض برگردانید. اگر به اینترنت پرسرعت بدون افت سرعت دانلود و آپلود احتیاج دارید پیشنهاد می‌کنیم مقاله پهنای باند چیست را هر زمان که فرصت داشتید مطالعه کنید.

افزایش سرعت دانلود منیجر با استفاده از اینترنت ماهان نت

5- تکنیک‌های ساده برای افزایش سرعت دانلود

مواردی که در بالا برای افزایش سرعت دانلود منیجر به آن‌ها اشاره کردیم همگی مربوط به خود نرم افزار IDM بود؛ اما کارهای دیگری هم هست که می‌توانید با انجام آن‌ها به طور کلی سرعت دانلود را بیشتر کنید. قدم اول تغییر سرویس اینترنت است. اگر با تفاوت وایمکس و td lte یا ADSL و Td-lte آشنا باشید، به خوبی می دانید که سرعت اینترنت TD-LTE بسیار بیشتر است. پس اگر می‌توانید اینترنت پرسرعت‌تری تهیه کنید، همین حالا این کار را انجام دهید و خیال خود را بابت سرعت دانلود برای همیشه راحت کنید!

اینترنت LTE

علاوه بر این، می‌توانید با بستن نرم افزارهایی که از اینترنت استفاده می‌کنند یا قطع کردن اتصال دستگاه‌هایی که به شبکه متصل هستند، سرعت دانلود در نرم افزار IDM و دانلود منیجر را افزایش دهید. شما می‌توانید استفاده از Task Manager اپ هایی که در حال استفاده از اینترنت هستند را مشاهده کنید و با بستن آن‌ها سرعت اینترنت دانلود منیجر را افزایش دهید.

دانلود پرسرعت با استفاده از سرویس‌های ماهان نت

در این مقاله با راهکارها و تکنیک‌های مختلف افزایش سرعت دانلود منیجر آشنا شدیم. انجام بعضی از تغییرات در تنظیمات نرم افزار IDM و قطع اتصال نرم افزارها یا دستگاه‌هایی که به شبکه متصل هستند، ممکن است تأثیر زیادی بر سرعت دانلود در IDM داشته باشند. با این حال، شما همیشه در بهترین حالت به حداکثر سرعت دانلودی که سرویس دهنده اینترنتی در اختیار شما قرار می‌دهد محدود هستید. اگر سرویس دهنده پرسرعت‌تری داشته باشید، قطعاً سرعت دانلود شما هم بیشتر خواهد شد. ماهان نت پر سرعت‌ترین سرویس‌های اینترنت ADSL و TD-LTE را به همراه راه‌های حل‌های مختلف مانند پهنای باند اختصاصی و اینترنت مخصوص گیمینگ در اختیار شما قرار می‌دهد تا از بالاترین سرعت دانلود و آپلود لذت ببرید. برای استفاده از خدمات ماهان نت کافی است تا از فروشگاه ماهان نت سرویس مورد نظر خود را خریداری کنید یا با شماره 02187277 برای کسب راهنمایی بیشتر تماس بگیرید و یا پیج اینستاگرام ماهان نت را دنبال کنید.

سوالات متداول

 1. چگونه سرعت دانلود منیجر را افزایش دهیم؟

برای افزایش سرعت دانلود منیجر، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

اطمینان حاصل کنید که شما از آخرین نسخه منیجر دانلود استفاده می‌کنید. بررسی و به‌روزرسانی به آخرین نسخه نرم‌افزار می‌تواند به بهبود عملکرد و سرعت دانلود کمک کند.

بررسی تنظیمات منیجر دانلود خود. در بسیاری از منیجرهای دانلود، می‌توانید تنظیماتی مانند تعداد همزمانی اتصال‌ها (connections) و تنظیم حداکثر سرعت دانلود (maximum download speed) را تغییر دهید. تنظیم این مقادیر به صورت متناسب با پهنای باند اینترنت شما می‌تواند بهبود قابل توجه‌ای در سرعت دانلود داشته باشد.

 1. تنظیمات افزایش سرعت دانلود منیجر چیست؟

برای افزایش سرعت دانلود منیجر، می‌توانید تنظیمات زیر را اعمال کنید:

 1. تعداد همزمانی اتصال‌ها را افزایش دهید: افزایش تعداد همزمانی اتصال‌ها (connections) می‌تواند سرعت دانلود را افزایش دهد. تعداد همزمانی اتصال‌ها را در تنظیمات منیجر دانلود افزایش داده و آن را بر روی مقدار بالا قرار دهید.
 2. تنظیم حداکثر سرعت دانلود: در تنظیمات منیجر دانلود، حداکثر سرعت دانلود را تنظیم کنید. اگر امکان تعیین واحد سرعت وجود دارد، آن را بر روی “بی نهایت” قرار دهید.
 3. استفاده از Mirror و Mirroring: در تنظیمات منیجر دانلود، از میرورها (Mirror) استفاده کنید. انتخاب میرورهایی که نزدیک به مکان جغرافیایی شما هستند و سرعت بالاتری دارند، می‌تواند بهبود قابل توجهی در سرعت دانلود شما داشته باشد.

نظرات کاربران