پهنای باند چیست و چرا به آن نیاز داریم؟

ویژه های علم و فناوری

در این مقاله با پهنای باند یا Bandwidth آشنا می‌شویم تفاوت آن با سرعت را بررسی می‌کنیم و توضیح می‌دهیم که چرا به پهنای باند نیاز داریم.

پهنای باند چیست

پهنای باند یا Bandwidth یکی از اصطلاحات پرتکراری است که در هنگام خرید اینترنت احتمالاً با آن رو به رو شده‌اید. پهنای باند مانند سرعت، حجم و ترافیک سرویس اینترنتی، می‌تواند روی تجربه شما از اینترنت تأثیر بگذارد. اما پهنای باند دقیقاً چیست؟ چرا اهمیت دارد؟ تفاوت آن با سایر موضوعات مهم مانند سرعت و حجم اینترنت چیست؟ در این مقاله سعی می‌کنیم به این سؤالات مهم پاسخ دهیم. تا انتهای این مطلب همراه ماهان نت باشید.

پهنای باند چیست و چرا مهم است؟

واژه پهنای باند  به تنهایی در صنایع مختلف معانی مختلفی دارد. اما در حال حاضر وقتی از پهنای باند نام می‌بریم در واقع منظور ما پهنای باند اینترنت است پهنای باند را در اغلب موارد با سرعت اینترنت اشتباه می‌گیرند. اما در واقع پهنای باند به معنای حجم اطلاعاتی است که از طریق یک اتصال در مدت زمان مشخصی می‌توان ارسال کرد.  معمولاً پهنای باند با هر بیت بر ثانیه تعریف می‌شود، برای مثال ۶۰ مگابیت بر ثانیه (60 Mbps)  به معنای انتقال ۶۰ میلیون داده در هر ثانیه است. هرچقدر پهنای باند بیشتر باشد، می‌توان حجم بیشتری از داده‌ها را در زمان کمتر منتقل کرد.

چرا پهنای باند مهم است

برای مثال یک جاده دو طرفه را در نظر بگیرید. حتی اگر بوگاتی با سرعت 300 کیلومتر در ساعت را هم در این جاده برانیم در هر لحظه فقط یک بوگاتی می‌تواند در یک لاین این جاده حرکت کند. حالا یک بزرگراه ده باند را در نظر بگیرید که همزمان 10 بوگاتی با هم می‌توانند در آن حرکت کنند. پهنای باند نیز دقیقاً چنین وضعیتی دارد. پهنای باند پایین مانند جاده دو طرفه است که حتی اگر سرعت انتقال با نور برابر باشد نمی‌توان اطلاعات زیادی را به صورت همزمان با آن ارسال کرد. در مقابل پهنای باند بالا همچون اتوبان ده باند اجازه انتقال همزمان هزاران داده را فراهم می‌کند. به همین دلیل است که  اینترنت TD-LTE و ADSL که پهنای باند بیشتری داشته باشند معمولا سرعت بهتری نیز در اختیار شما قرار می دهند.

تفاوت پهنای باند و سرعت چیست

تفاوت پهنای باند با سرعت اینترنت چیست؟

همانطور که اشاره کردیم، پهنای باند مقدار اطلاعاتی است که در هر ثانیه دریافت می‌کنید، در حالی که سرعت اینترنت نشان دهنده سرعت دریافت یا دانلود آن اطلاعات است. بیایید آن را با پر کردن وان مقایسه کنیم. اگر شیر آب وان دارای دهانه وسیع باشد، آب بیشتری نسبت به زمانی که لوله باریکتر باشد وارد وان می‌شود. از طرفی سرعت جریان می‌تواند کند یا تند باشد و این موضوع به فشار آب بستگی دارد نه دهانه لوله‌ای که آب از آن خارج می‌شود. دهانه لوله آب را به عنوان پهنای باند و سرعت جریان آب را به عنوان سرعت اینترنت در نظر بگیرید. حالا اگر ما دهانه لوله بزرگتری داشته باشیم (پهنای باند بیشتر) و فشار آب یا سرعت جریان آب نیز زیاد باشد (سرعت اینترنت) در زمان کوتاه‌تری وان پر خواهد شد. در مقاله  بررسی سرعت اینترنت می‌توانید اطلاعات بیشتری را در مورد این اصطلاح پر کاربرد به دست آورید.

تفاوت پهنای باند با Latency و پینگ چیست؟

تأخیر یا latency، که گاهی اوقات به عنوان پینگ هم شناخته می‌شود، تاخیری است که هنگام انتظار برای بارگیری چیزی مانند صفحات وب در اینترنت تجربه می‌کنید. اگر پهنای باند مقدار اطلاعاتی است که در هر ثانیه ارسال می‌شود، تأخیر مدت زمانی است که این اطلاعات از منبع خود به شما می‌رسد. پهنای باند زیاد در کاهش تأخیر هم می‌تواند تأثیر گذار باشد. زیرا در هر لحظه بسته‌های داده بیشتری منتقل می‌شود و به این ترتیب مدت زمان رسیدن بسته‌های داده پشت سرهم کاهش پیدا می‌کند.

تفاوت Throughput و Bandwidth چیست؟

توان عملیاتی یا Throughput عبارت است از اینکه چه مقدار اطلاعات در یک زمان معین تحویل داده می‌شود. بنابراین اگر پهنای باند حداکثر مقدار داده باشد، توان عملیاتی نشان می‌دهد که چه مقدار از آن داده به مقصد می‌رسد. عواملی مانند تأخیر، سرعت شبکه، از دست دادن بسته‌ها و عوامل دیگر می‌توانند در Throughput شبکه تأثیر گذار باشند. معمولاً با مقایسه مقدار Throughput و Bandwidth میزان بهینه بودن یک شبکه را اندازه گیری می‌کنند.

پهنای باند خوب چقدر است

به چه مقدار پهنای باند نیاز داریم؟

میزان نیاز شما به پهنای باند نیز بستگی به این دارد که می‌خواهید با اتصال اینترنت خود چه‌کارهایی انجام دهید. معمولاً (باتوجه به بودجه شما) هر چه پهنای باند بیشتر باشد، بهتر است. اگر استفاده شما از اینترنت تنها به باز کردن شبکه‌های اجتماعی، مشاهده تصاویر و ویدئوها محدود می‌شود، نیاز به پهنای باند وسیعی ندارید. اما گر از تلویزیون یا بازی‌های آنلاین استفاده می‌کنید و نیاز به سرعت اینترت بالا بدون قطعی دارید، پس بهتر است از پهنای باند بیشتری استفاده کنید. مطمئن باشید که هیچ وقت پشیمان نخواهید شد.

معیارهای مشخصی برای اینکه دقیقاً به چه مقدار پهنای باند برای کارهای مختلف نیاز داریم وجود ندارد. با این حال اگر عاشق تماشای فیلم و سریال آنلاین با کیفیت بالاتر از FHD هستید، حداقل به 25 مگابیت برثانیه  نیاز دارید. برای وب گردی ساده، دورکاری و حتی گیمینگ، 4 تا 25 مگابیت بر ثانیه برای شما کافی خواهد بود. استفاده از اینترنت گیمینگ یک راه حالی برای برخورداری از اینترنت پرسرعت و دارای پهنای باند مناسب است.

چگونه پهنای باند خود را افزایش دهیم؟

راه‌های زیادی برای افزایش پهنای باند و استفاده حداکثری از اینترنت روی دستگاه‌هایتان وجود دارد. در اینجا به مهم‌ترین روش‌های افزایش پهنای باند اشاره می‌کنیم:

خرید سرویس پهنای باند اختصاصی

ساده‌ترین راه برخورداری از پهنای باند مناسب، استفاده از خدمات پهنای باند اختصاصی است. خدمات پهنای باند اختصاصی یکی از سرویس‌های سفارشی و پرکاربرد ماهان نت برای سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ و کوچک است. شرکت‌ها و سازمان‌ها، با استفاده از پهنای باند اختصاصی می‌توانند به اینترنت پرسرعت با ظرفیت بالا، کمترین تأخیر و کیفیت پایدار دسترسی داشته باشند. این سرویس به صورت کاملاً اختصاصی ارائه می‌شود و کیفیت آن در 24 ساعت و 7 روز هفته تضمین می‌شود.

استفاده از مودم مناسب و تجربه پهنای باند بیشتر

پهنای باند یکی از مشخصات مهمی است که در هنگام خرید مودم باید به آن توجه داشته باشید. یک مودم قوی علاوه بر این که می‌تواند ارتباط پایدارتر و سیگنال اینترنت قوی‌تری را برای شما فراهم کند، می‌تواند سرعت بالاتر و پهنای باند بیشتری را در اختیار دستگاه‌های مختلف متصل به مودم فراهم کند. مودم‌های دارای باندهای دوگانه یا سه گانه گزینه‌های مناسبی برای افزایش پهنای باند دریافتی شما هستند.

استفاده از کابل‌های اترنت برای افزایش پهنای باند دریافتی

به طور کلی کابل‌های اترنت معمولاً گزینه‌های بهتری نسبت به اینترنت وایرلس یا بی سیم هستند. سعی کنید کامپیوترهای خود را با استفاده از کابل اترنت به شبکه یا مودم وصل کنید. اتصال مستقیم از طریق کابل، نویزها را کاهش می هد و ارتباط پایدارتر و سریع‌تری را در اختیار شما قرار می‌دهد و به افزایش پهنای باند دریافتی دستگاه‌ها نیز کمک می‌کند.

پهنای باند اختصاصی ماهان نت

پهنای باند اختصاصی را از ماهان نت خریداری کنید

در این مقاله سعی کردیم به سؤال پهنای باند چیست پاسخ دهیم و با دلایل اهمیت آن آشنا شویم. فراموش نکنید که در هر صورت عملکرد شبکه با مواردی به جز میزان پهنای باند هم سنجیده می‌شود . موارد دیگری مانند تأخیر در سرعت اینترنت، تراکم شبکه و از دست دادن کل بسته از دیگر مواردی هستند که روی عملکرد شبکه تأثیر گذارند. با این حال پهنای باند اختصاصی یک راه حل کاربردی برای حل بسیاری از مشکلات سازمان‌ها و شرکت‌ها است و می‌تواند دسترسی پایدار به شبکه را با سرعت بالا تضمین کند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص خدمات پهنای باند اختصاصی ماهان‌نت و برای دریافت مشاوره می‌توانید با شماره تلفن ۸۷۲۷۱۴۱۰ تماس حاصل  کنید. همکاران ما در واحد پهنای باند اطلاعات مشتاق شنیدن صدای گرم شما هستند تا اطلاعات خود را بی‌دریغ در اختیار شما عزیزان قرار دهند.