پهنای باند چیست و چرا به آن نیاز داریم؟

واژه پهنای باند معانی مختلفی دارد، اما با گستردگی اینترنت، پهنای باند اشاره به حجمی از اطلاعات اشاره می کند که در هر واحد ثانیه انتقال پیدا می‌کند. اتصال اینترنت با پهنای باند بیشتر اطلاعات را با بسیار سریع‌تر از اینترنتی با پهنای باند کم انتقال می‌دهد.

معمولاً پهنای باند با هر بیت بر ثانیه تعریف می‌شود، برای مثال 60 مگابیت بر ثانیه (60 Mbps) که به معنای انتقال 60 میلیون داده در هر ثانیه است.

چقدر پهنای باند دارید؟ (و به چقدر نیاز دارید؟)

پهنای باند چیست و چرا به آن نیاز داریم؟

پهنای باند چیست و چرا به آن نیاز داریم؟

اگر به مقاله چگونگی بررسی سرعت اینترنت نگاهی بیندازید، متوجه می‌شود چطور می‌توانید به‌سادگی سرعت اینترنت خود را تست کنید. وبسایت‌های تست سرعت اینترنت معمولاً، اما نه همیشه، بهترین راه برای تست سرعت اینترنت هستند.

میزان نیاز شما به پهنای باند نیز بستگی به این دارد که می‌خواهید با اتصال اینترنت خود چه‌کارهایی انجام دهید. معمولاً (باتوجه به بودجه شما) هر چه پهنای باند بیشتر باشد، بهتر است.

اگر استفاده شما از اینترنت تنها به باز کردن شبکه‌های اجتماعی، مشاهده تصاویر و ویدئوها محدود می‌شود، نیاز به پهنای باند وسیعی ندارید. اما گر از تلویزیون یا بازی های آنلاین استفاده می‌کنید و نیاز به سرعت اینترت بالا بدون قطعی دارید، پس بهتر است از پهنای باند بیشتری استفاده کنید. مطمئن باشید که هیچ وقت پشیمان نخواهید شد.

پهنای باند مانند لوله‌کشی آب است. داده‌ها در پهنای باند مثل مقدار آب در لوله است. همانطور که هرچقدر لوله آب قطورتر باشد، مقدار آب بیشتری در آن جریان دارد، هر چقدر پهنای باند هم وسیع‌تر باشد، داده‌های بیشتری نیز در ثانیه انتقال پیدا خواهند کرد.

پهنای باند چیست و چرا به آن نیاز داریم؟

پهنای باند چیست و چرا به آن نیاز داریم؟

برای مثال تصور کنید یک نفر در حال تماشای آنلاین فیلم است، یک نفر به‌صورت آنلاین بازی می‌کند، و سایر افراد در حال مشاهده شبکه‌های اجتماعی یا دانلود فایل های مختلف هستند. در چنین مواقعی ممکن است هر نفر احساس کند سرعت اینترنت کم شده یا اینترنت قطع و وصل می‌شود، این مشکل به پهنای باند ارتباط دارد.

در نتیجه هرچقدر پهنای باند بیشتر باشد، سرعت اینترنت بیشتر خواهد بود.

تفاوت Mbps و MBps

ابتدا باید این نکته را باید در نظر داشته باشید که پهنای باند به واحدهای مختلفی بیان می‌شود (بایت، کیلوبایت، مگابایت، گیگابایت و غیره). شرکت عرضه کننده خدمات اینترنت ممکن است از یک واحد استفاده کند، اما سایت تست سر عت از یک واحد دیگر. برای این‌که بتوانید مناسب‌ترین سرویس را باتوجه به نیاز خود خریداری کنید و همچنین تفسیر درستی از سرعت اینترنت داشته باشید، باید تفاوت این موارد را بدانید.

برای مثال، 15 MBs با 15 Mbs برابر نیست.  اولی 15 مگابایت است (با حرف بی انگلیسی بزرگ) و دومی مگابیت است (با حرف بی انگلیسی کوچک). و تفاوت این ها در این است که در هر یک بایت، 8 بیت وجود دارد، درنتیجه هر بایت 8 برابر یک بیت است.

برای اندازه‌گیری این دو می‌توانید از محاسبه‌گرهای آنلاین نیز استفاده کنید.

اطلاعات بیشتری درباره پهنای باند

بعضی از نرم‌افزارها می‌توانند مقدار پهنای باندی که توسط هر برنامه استفاده می‌شود را کنترل کنند. این نرم‌افزار برای برنامه‌هایی کاربردی است که می‌خواهید از آن‌ها استفاده کنید اما نیاز به سرعت چندانی ندارند. به این محدود کردن عمدی «کنترل پهنای باند» گفته می‌شود. بعضی از برنامه‌های مدیریت دانلود، مانند مدیریت رایگان دانلود، از کنترل پهنای باند پشتیبانی می‌کنند.

برای مثال شما قصد دارید یک برنامه 10 گیگابایتی را دانلود کنید، قطعاً این برنامه تمام پهنای شما را خواهد گرفت. اما با استفاده از یک نرم‌افزار کنترل پهنای باند، می‌توانید تنها 10% از پهنای باند را به دانلود این فایل اختصاص دهید و سرعت اینترنت شما نیز برای دانلود تنها یک فایل کم نشود.

مهر کردن پهنای باند، گزینه دیگری است که معمولاً توسط شرکت های عرضه کننده خدمات اینترنت استفاده می‌‌شود تا ترافیک برخی صفحات را کاهش دهد و یا درکل مسدود کند.

در هر صورت عملکرد شبکه با مواردی به جز میزان پهنای باند سنجیده می شود . موارد دیگری مانند تاخیر در سرعت اینترنت، تراکم شبکه و از دست دادن کل بسته از دیگر مواردی هستند که روی عملکرد شبکه تاثیر گذارند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص خدمات پهنای باند اختصاصی ماهان‌نت به صفحه مورد نظر مراجعه کنید. همچنین می توانید برای دریافت مشاوره نیز می توانید با شماره تلفن ۸۷۲۷۱۴۱۰ تماس حاصل نمایید تا همکاران ما در واحد پهنای باند اطلاعات خود را بی‌دریغ در اختیار شما عزیزان قرار دهند.

منبع: lifewire

فرم تماس

جهت دریافت خدمات اینترنتی و کسب اطلاعات بیشتر، فرم زیر را تکمیل فرمایید. کارشناسان ماهان‌نت در کوتاه‌ترین زمان با شما تماس خواهند گرفت.