وایمکس wimax چیست؟ فرق وایمکس با وای فای و تفاوت سرعت باورنکردنی آن ها 

اینترنت خانگی

در این مقاله از ماهان نت به بررسی تفاوت اینترنت وایمکس و فای وای می‌پردازیم و ویژگی‌ها و نقاط قوت و ضعف هر کدام را بیان می‌کنیم؛ مطالعه این مطلب برای خرید اینترنت مناسب با توجه به نیاز کاربران، بسیار ارزشمند خواهد بود.

وایمکس چیست ؟ فرق وایمکس با وای فای

استفاده از شبکه‌های بی‌سیم را می‌توان به‌عنوان یکی از رایج‌ترین روش‌ها برای اتصال به اینترنت معرفی کرد. وایمکس و وای فای هر دو جزو به‌روز‌ترین راه‌های استفاده از اینترنت هستند؛ با‌این‌حال هر یک از این دو سرویس ویژگی‌های خاص خود را دارند که آشنایی با آن‌ها برای خرید اینترنت مناسب برای کاربران حائز اهمیت است. در  مقاله وایمکس چیست از ماهان نت قصد داریم فرق وایمکس با وای فای را به شما معرفی کنیم؛ با درنظرگرفتن این نکات هنگام خرید اینترنت، قطعاً انتخاب مناسب‌تری خواهید داشت.

اینترنت td lte

آشنایی با وای فای، وایمکس و نحوه عملکرد آن‌ها

ساده‌ترین روش برای پاسخ به سؤال «فرق وایمکس با وای فای چیست؟» آشنایی کامل با این دو اینترنت است. در این بخش به‌طور‌کامل سرویس‌های وای‌مکس و وای‌فای را معرفی می‌کنیم.

کلمه Wimax مخفف عبارت World Wide Interoperability for Microwave Access است. به‌بیان‌ساده در عبارت wimax چیست ؟ وای‌مکس را می‌توان به‌عنوان راه‌حلی برای دست‌یابی به اینترنت پرسرعت از طریق امواج مایکروویو معرفی کرد. این فناوری در ژوئن ۲۰۰۱ توسط انجمن وایمکس ایجاد و از طرف مؤسسه IEEE به رسمیت شناخته شد. سیستم وای‌مکس به دو بخش اصلی دکل وایمکس و گیرنده تقسیم می‌شود. به دو صورت مستقیم و غیرمستقیم با هم ارتباط برقرار می‌کنند. برای اطلاع از بهترین اینترنت خانگی و پرسرعت ترین اینترنت برای منازل و شرکت ها ی خود به شرکت ارائه دهنده اینترنت ماهان نت مراجعه کنید

دکل های وایمکس چگونه اند؟

دکل‌های وایمکس شباهت بسیاری به دکل‌های مخابراتی دارند. این برج‌ها از طریق کابل‌های زیرزمینی یا امواج مایکروویو با پهنای باند بالا به شرکت ارائه‌دهنده اینترنت یا ISP متصل می‌شوند. در نهایت اینترنت را به کاربر موردنظر انتقال می‌دهند. گیرنده وایمکس می‌تواند یک دیش مخصوص یا حتی یک مودم جیبی باشد که از طریق امواج به دکل وایمکس متصل می‌شود. برای اطلاع از آخرین اخبار اینترنت و خرید بهترین اینترنت خانگی به سایت ارائه دهنده اینترنت ماهان نت مراجعه کنید.

شبکه اینترنت وایمکس

بررسی استانداردهای IEEE در وایمکس

در این مقاله ” وایمکس چیست ” قصد بررسی استانداردهای وایمکس را داریم پس همراه ماهان نت باشید.

IEEE 802.16  ، رابط هوایی برای چارچوب‌های دسترسی از راه دور پهنای باند ثابت است که در غیر این صورت رابط هوایی IEEE WirelessMAN نامیده می‌شود، یک ترتیب نوظهور از استانداردها برای BWA ثابت، کاربردی و قابل حمل در MAN است. این استانداردها توسط گروه کاری IEEE 802.16 ارائه شد. در ابتدا فناوری‌های حلقه محلی بی سیم (WLL ) در محدوده رادیویی 10.66 گیگاهرتز را پوشش می‌داد. بعداً از طریق فعالیت‌های تغییر برای پوشش دادن محدوده مجاز و بدون مجوز گسترش یافت. محدوده مجوز از 2 تا 11 گیگاهرتز است.

خرید اینترنت ADSL

 

چتر وایمکس

چتر wimax چیست ؟ چتر وایمکس در حال حاضر شامل 2004-802.16 و 802.16e است. 802.16-2004 اهداف OFDM را برای خدمت به مشتریان مختلف در یک نوع روش همکاری دوره‌ای تقسیم بندی می‌کند. اما این کار را سریع‌تر انجام می‌دهد تا مشتریان این احساس را داشته باشند که به طور مداوم اهداف 802.16e OFDMA را به دست می‌آورند و می‌توانند به مشتریان متعددی به طور همزمان خدمت کنند.

استخراج آسان ارز دیجیتال جدید Pi Network بدون نیاز به برق و اینترنت

باید در مقاله وایمکس چیست ؟ اشاره کرد که یکی از مزیت‌های نوآوری وایمکس نسبت به فناوری‌های قدیمی‌تر (مانند واي فای) این است. وایمکس می‌تواند نقطه عبوری باشد که به کاربران اجازه می‌دهد بدون محدودیت در سراسر کشور حرکت کنند. با استفاده از این مولفه، اینترنت قابل حمل و جابجایی خواهد بود که صاحبان کسب و کار را برای استفاده از مزایایی که اینترنت برای آنها فراهم می‌کند سرعت می بخشد.

تاریخچه وایمکس چیست؟

وایمکس به عنوان وسیله‌ای برای افزایش سرعت پهنای باند در مناطق آزمایش شده پولی استفاده می‌شود. این نوآوری به‌عنوان انتخابی ارزان‌تر نسبت به سایر گزینه‌های قابل دسترس در کشورهای در حال توسعه برای تنظیم شبکه‌های اینترنتی با حداکثر سرعت ممکن پیشنهاد شده است. با آزمایش وایمکس در کشورهای در حال توسعه، کشورهای جهان اول نیز علاقه مند به استفاده از این نوآوری با حداقل هزینه شده‌اند و دولت‌ها و شرکت‌ها به دنبال بهبود وایمکس در کشورهای خود هستند.

بررسی گزارش‌های اخیر وایمکس

بررسی گزارش ها و اتفاقات جدید در مقاله ” وایمکس چیست “ صنعت مخابرات حاکی از گسترش پیامدهای این بحران در بخش‌های مختلف این صنعت از جمله بازار مصرف، خدمات، سخت افزار، سرمایه‌گذاری و در نهایت جایگزینی نوآوری است. کارشناسان می‌پذیرند که ترکیب این عوامل با تغییرات احتمالی در بخش نظارتی، اکوسیستم جهانی و استانی، بازار مخابرات را به ویژه در بخش خدمات و فناوری‌های نوظهور دچار تحولات جدی خواهد کرد.

در مقاله wimax چیست ؟ با بررسی گزارش‌ها و رویدادهای اخیر در زمینه فناوری‌های سلولی، تأثیر شرایط بر تغییر و تحول احتمالی که نشان‌دهنده آینده اکوسیستم LTE-WiMAX به عنوان برجسته‌ترین فناوری‌های رقیب بعدها در مخابرات باند پهن همه‌کاره است بررسی شده است.

پوشش دهی وایمکس

برخی از مهم ترین ویژگی های نوآوری وایمکس به شرح زیر است

اکنون در مقاله  ”  اینترنت وایمکس چیست ” قصد بررسی مزایای فنی وایمکس را داریم و می‌خواهیم نشان دهیم محاسن استفاده از wimax چیست و چگونه از انواع مودم های وایمکس استفاده کنیم.

1.   سرعت انتقال اطلاعات بالا

با استفاده از آنتن‌های MIMO  (نتیجه ورودی متفاوت) در کنار کانال‌های فرعی قابل تطبیق و کدگذاری و تنظیم سطح بالا، نوآوری وایمکس امکان دانلود تا 63 مگابیت در ثانیه و انتقال تا حداکثر 25 مگابیت در ثانیه را فراهم می‌کند.

2.   ماهیت سرویس

QoS یکی از اصول مهندسی مکینتاش در استاندارد IEEE 802.16 ماهیت سرویس است. این استاندارد جریان های خدماتی را تعریف می‌کند که می‌توانند برای کدگذاری نقاط(DSCP در DiffServ ) یا برچسب‌های جریان در MPLS برنامه ریزی شوند.

3.   امنیت

ویژگی‌های امنیتی وایمکس بر اساس کنوانسیون تأیید اعتبار توسعه پذیر ( EAP و استاندارد رمزگذاری سطح بالا AES و پیام های کنترلی CMAC و HMAC) است.

4.   پوشش وسیع

برجسته‌ترین مؤلفه وایمکس، پوشش وسیع آن در تضاد با Wi-Fi است. در حال حاضر، از نظر تئوری، وایمکس می‌تواند شعاع 30 مایلی (50 کیلومتری) را پوشش دهد. از نظر عملی این ارزش به 10 کیلومتر می‌رسد؛ اما در مقایسه با فناوری‌های قبلی آن مانند  Wi-Fi یک جهش نسبتاً عظیم است.

5.   قابلیت حمل

یکی دیگر از عناصر مهم wimax چیست ؟ ظرفیت رابط در حین حرکت برای ایستگاه‌های سیار از مهم‌ترین ویژگی‌های wimax می‌باشد. استفاده از مودم جيبي یکی از روش‌های بهره‌مندی از این سیستم است. ایستگاه های واسطه امواج رادیویی وایمکس از ایستگاه‌های پایه برای مشترکین ارسال می‌شود.

در این ایستگاه‌ها تجهیزاتی برای دادن وایمکس در یک منطقه محدود نصب شده است. از آنجایی که هر ایستگاه پایه یک منطقه محدود را پوشش می‌دهد، با اتصال این ایستگاه‌ها به یکدیگر، منطقه تحت پوشش را می‌توان گسترش داد.

6.   دسترسی

می دانید یکی از مهم‌ترین مزایای تکنولوژی وایمکس چیست ؟ اتصال به ایستگاه‌های پایه وایمکس آسان است و نیازی به اطلاعات تخصصی ندارد.

7.   مقیاس پذیری

نوآوری وایمکس به گونه‌ای طراحی شده است که می‌تواند در محدوده 20 مگاهرتز تا 1.25 کانال کار کند. یکی از نتایج این امر سهولت اجرای شبکه با ایجاد تغییرات جزئی در قسمت Air Interface است. بسته به مدل مصرف بر اساس نوع سرویس و طیف عود آزاد، وایمکس را می‌توان در فرکانس‌های مختلف انجام داد.

این عنصر همچنین باعث می‌شود تا کشورها بر اساس نیازهای استانی مختلف خود به عنوان مثال نیاز به دسترسی به اینترنت در شهر داشته باشند. با محدودیت بالای دسترسی پهن باند سیار در متروها و حومه شهرها بتوانند از این نوآوری استفاده کنند. امیدواریم از مقاله wimax چیست در بلاگ ماهان نت لذت برده باشید و تفاوت وایمکس با adsl  را به خوبی درک کرده باشید.

آشنایی با وای فای و نحوه عملکرد آن

Wifi خلاصه‌شده عبارت Wireless Fidelity به‌عنوان یک تکنولوژی شبکه بی‌سیم است. با استفاده از این سیستم می‌توان هر وسیله‌ای مانند موبایل، کامپیوتر، تلویزیون و لپ‌تاپ را بدون احتیاج به سیم و با استفاده از امواج رادیویی به اینترنت متصل کرد.

در واقع این اتصال یک ارتباط دوطرفه محسوب می‌شود؛ یعنی مودم وای فای علاوه‌بر انتقال اطلاعات به دستگاه، اطلاعات ارسالی از سمت دستگاه را نیز دریافت و به سرور موردنظر ارسال می‌کند. به‌عنوان‌مثال، اکثر مودم‌های اینترنت ADSL خانگی به آنتن وای فای مجهز هستند؛ شما به کمک این وای‌فای علاوه‌بر دریافت اطلاعات، می‌توانید تصاویر، ویدئو و صوت را برای دوستان خود ارسال کنید.

فرق وایمکس با وای فای از لحاظ سرعت

برای بررسی تفاوت وایمکس با وای فای  در مقاله وایمکس چیست، از لحاظ سرعت باید پارامتر‌های مختلفی را مدنظر قرار داد. سرعت انتقال داده‌ها از طریق وای‌فای رابطه مستقیمی با سرویس خریداری‌شده توسط کاربر دارد؛ یعنی هرچه سرویس خریداری‌شده سرعت بالاتری داشته باشد، سرعت دانلود و آپلود بالاتر خواهد بود. به‌عنوان‌مثال، اینترنت td_lte از سرعت بالاتری نسبت به اینترنت adsl برخوردار است؛ در نتیجه کاربر هنگام استفاده از وای‌فای اینترنت tdlte، تجربه بهتری از سرعت اینترنت خواهد داشت.

در طرف مقابل، سرعت اینترنت وای‌مکس به عوامل متعدد دیگری مانند فاصله از دکل وای‌مکس، گیرنده یا مودم، قدرت و کیفیت سیگنال و مستقیم یا غیرمستقیم بودن روش اتصال به دکل بستگی دارد. هرچه مودم قوی‌تر، فاصله از دکل کمتر و کیفیت سیگنال بالا‌تر باشد، سرعت انتقال داده‌ها بالا‌تر خواهد بود.

تفاوت وایمکس با وای فای

تفاوت Wifi و  Wimax از لحاظ پوشش‌دهی

پوشش‌دهی اینترنت وایمکس بالا است؛ به‌طوری‌که حتی در مناطقی که کابل‌کشی مخابرات وجود ندارد، امکان اتصال به اینترنت برقرار خواهد بود. همین موضوع اینترنت وایمکس را برای کاربرانی که در منطقه خود به سیم‌کشی مخابرات دسترسی ندارند، به گزینه مناسبی تبدیل کرده است.

به‌طوری‌که با کمک مودم‌های جیبی وای‌مکس می‌توان بدون نیاز به برق یا اتصال به سیم مخابرات از اینترنت استفاده کرد. این مودم‌ها شارژی بوده و از آنتن درونی برای ارتباط با دکل وایمکس برخوردار هستند. اینترنت‌های وای‌مکس فقط در مناطقی که دکل مخابراتی آن‌ها موجود باشد، قابل‌استفاده خواهند بود.

پوشش دهی وای فای

معمولاً پوشش‌دهی وای‌فای به مناطقی که به کابل‌کشی مخابرات دسترسی دارند، محدود می‌شوند. به‌عنوان‌مثال کاربران برای استفاده از اینترنت وای‌فای adsl باید به شبکه مخابرات متصل شوند؛ درغیراین‌صورت امکان اتصال به اینترنت برای آن‌ها فراهم نخواهد شد. در مجموع همه شبکه‌های اینترنت برای انتقال داده‌ها و پوشش‌دهی بالا از وای‌فای مپ یا bgp استفاده می‌کنند. برای آشنایی هرچه بیشتر با این موضوع، پیشنهاد می‌کنیم مقاله bgp چیست را مطالعه کنید.

خرید اینترنت گیمینگ

وای‌فای مقرون ‌به ‌صرفه‌تر است یا وای‌مکس؟

معمولاً هزینه اینترنت وای‌فای خانگی از وای‌مکس ارزان‌تر است؛ البته این تفاوت قیمت نیز بی‌دلیل نیست. سرعت بالای اینترنت، میزان دسترسی، پوشش‌دهی بالا و کیفیت خدمات از مهم‌ترین دلایل قیمت بالاتر اینترنت وای‌مکس نسبت به اینترنت وای‌فای است. البته شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت نیز تأثیر بسزایی بر قیمت نهایی اینترنت دارند. برای خرید اینترنت مقرون‌به‌صرفه ابتدا نیاز خود از نظر سرعت، کیفیت و پوشش‌دهی بررسی کنید.

اگر به اینترنت همراه احتیاج دارید، اینترنت وای‌مکس گزینه مناسبی برای شما خواهد بود؛ بنابراین باید هزینه بیشتری نیز برای آن پرداخت کنید. چنانچه به‌طور‌ثابت و برای منزل به اینترنت نیاز دارید، اینترنت وای‌فای خانگی انتخاب مناسبی محسوب می‌شود؛ در چنین حالتی احتیاجی به پرداخت هزینه بالاتر نخواهید داشت. آگاهی از تفاوت adsl و adsl2 در خرید اینترنت وای‌فای خانگی برای کاربران بسیار ارزشمند است.

تفاوت وایمکس با adsl

وایمکس و وای فای را از کجا بخریم؟

در مقاله وایمکس چیست به‌طورکامل به سؤال «فرق وایمکس با وای فای چیست؟» پاسخ دادیم تا به کمک این اطلاعات بهترین اینترنت را برای خود خریداری کنید. اینترنت Wimax و Wifi را از شرکتی بخرید که علاوه‌بر قیمت و کیفیت مناسب، از پشتیبانی قوی نیز برخوردار باشد تا در صورت بروز هرگونه اختلال، به‌سرعت آن را برای شما برطرف کند.

خرید اینترنت قسطی ماهان نت

چرا ماهان نت را انتخاب کنیم؟

ماهان نت با سال‌ها تجربه در زمینه فروش اینترنت باتوجه‌به نیاز کاربران انواع سرویس‌های اینترنتی را فعال کرده است. مشترکین می‌توانند باتوجه‌به نیاز خود این سرویس‌ها را خریداری و از آن‌ها استفاده کنند.

در انتهای مقاله ” وایمکس چیست ”  سعی داریم بگوییم که چنانچه از انتخاب شبکه وایمکس یا حتی مودم وايمكس خود مطمئن نیستید یا نمی‌دانید td lte تهیه کنید یا انواع دیگر،  و یا حتی در صورتی که از کندی و قطعی اینترنت خسته‌اید و نیاز به استفاده از خدمات اینترنت پرسرعت را دارید اصلا نگران نباشید.

متخصصان مجموعه انتقال داده ماهان نت با در نظر گرفتن محدوده و نیاز شما بهترین راهنمایی را به شما پیشنهاد می‌کنند. می‌توانید با پر کردن فرم ثبت نام و یا تماس با کارشناسان ماهان نت این فرصت استثنایی را نصیب خود کنید.

چنانچه برای خرید انواع سرویس اینترنت نیاز به راهنمایی داشتید، کارشناسان ماهان نت در خدمت شما خواهند بود. شماره‌تلفن ۱۵۱۴ پل ارتباطی شما با ماهان نت است. همچنین برای اطلاع بیشتر از تخفیفات و جشنواره های ما پیج اینستاگرام ماهان نت را دنبال کنید.

سوالات متداول

  1. قیمت وایمکس چگونه است؟

قیمت وایمكس تحت تاثیر عوامل گوناگونی قرار میگیرد. از جمله شاخصه‌ جمعیتی ناحیه مورد نظر،‌ قدرت خرید مردم در سرویس، ضریب نفوذ موبایل و باند وسیع، تخصیص طیف و چشم‌انداز رقابت در بازار قرار می‌گیرد.

  1. چگونه باید مجور وایمکس بگیریم؟

در اغلب كشورها طیف وایمكس را از طریق مزایده واگذار می‌کنند. تعداد كم‌تری نیز مجوز را به اپراتوری می‌دهند كه در قسمت‌های تخصصی اعتبار لازم را داشته باشد(beauty contest).

3/5 (2 نظر)

نظرات کاربران