بهترین مکان برای مودم در خانه کجاست؟

 

بهترین جا برای مودم در خانه کجاست؟ یکی از سوالاتی که برای اغلب ما به‌وجود آمده این است که در منزل خود، مودم Wi-Fi را کجا قرار بدهیم تا قدرت سیگنال آن در تمام خانه به طور یکسان پخش شود. همه می‌دانیم که قدرت سیگنال اینترنت با فاصله گرفتن از مودم کمتر می‌شود. اگر مودم را در قسمت جلو خانه قرار دهید و اتاق خواب شما در انتهای خانه قرار داشته باشد، به‌وضوح متوجه این موضوع خواهید شد و ممکن است بارها اینترنت موبایل یا لپ‌تاپ شما قطع شود. البته این اتفاق به چندین عامل بستگی دارد: ساخت‌وساز منزل شما، نوع مودم، سرویس‌دهنده اینترنت و سایر عوامل این‌چنینی.

گذشته از مشکلاتی که سر راه ارتباط یک مودم قرار دارد، اینکه مودم را در کجای منزل قرار می‌دهید، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. نکته‌ای که باید به‌خاطر بسپارید این است که سیگنال مودم از آنتن در تمام جهات پخش می‌شود و وقتی از سیگنال مودم صحبت می‌شود باید شعاع دایره پخش امواج را در نظر بگیرید.

اگر مودم را نزدیک به دیواری قرار داده‌اید که در مجاورت با منزل همسایه شما است، درنظر داشته باشید که بخش قابل توجهی از امواج به همسایه می‌رسد نه شما. باید در چنین شرایطی مراقب باشید تا مسائل امنیتی را بیشتر رعایت کنید. ماهان‌نت در ادامه چند قسمت از منزل که برای قرارگیری مودم بهتر هستند را معرفی کرده است. با ما همراه باشید:

مودم را در مرکز منزل  قرار دهید

بهترین جا برای مودم شما مرکز خانه‌تان است. موقعیت مکانی مودم، یک نکته کلیدی است. مرکزی‌ترین قسمت منزل خود را پیدا کنید و به این توجه نکنید که کامپیوتر شما کجای منزلتان قرار دارد. اگر کابل‌هایی که استفاده می‌کنید برای شما محدودیت ایجاد می‌کنند، با استفاده از کابل‌های اترنت کت ۵ این مشکل را رفع کنید.

سعی کنید مودم را در اتفاع قرار دهید. امواج معمولا به سمت پایین حرکت می‌کنند نه بالا، به همین دلیل اگر خانه شما دو طبقه است، بهتر است مودم را در طبقه بالا قرار دهید تا پایین.

موانع را از میان بردارید

بهترین جا برای مودم در خانه انتخاب سختی است. در مرحله اول موانع را بردارید. امواج رادیویی از دیوارها عبور می‌کنند، اما هر چه ضخامت دیوارها بیشتر باشد، سیگنال‌ها در سمت دیگر دیوار ضعیف‌تر خواهند بود. اگر دیوارهای منزلتان از آجر یا بتن باشند، امواج به‌شکل قابل توجهی جذب دیوارها شده و میزان کمی از آن از دیوار عبور خواهد کرد. از دیگر وسایلی که مانع حرکت امواج وای‌فای می شوند، موانع فلزی آینه‌ها و آب هستند. برای مثال اگر در منزل خود یک آکواریوم دارید، آن را در مسیر مودم قرار ندهید. این وسایل و مواد، موجب بازتاب امواج می‌شوند در نتیجه قرار دادن مودم پشت تلویزیون یا در اتاق خوابی که آینه قرار دارد، اقدام درستی نیست.

مودم را در آشپزخانه قرار ندهید

بهترین جا برای مودم قطعا هیچگاه آشپزخانه نمی باشد. اگر قصد دارید تمام موانعی که سر راه امواج مودم قرار دارند را بردارید، باید مودم را از مایکروویو دور نگه دارید. مایکروویو و مودم هر دو از ۲٫۴ گیگاهرتز طیف الکترومغناطیسی استفاده می‌کنند. به‌همین دلیل این دو در یکدیگر تداخل ایجاد می‌کنند. همانطور که قبلا گفته شد، وسایل فلزی نیز مانع حرکت امواج رادیویی هستند که در آشپزخانه وسایلی چون یخچال، ماشین‌لباسشویی، اجاق گاز و دیگر وسایل فلزی زیاد هستند. تلفن‌های بی‌سیم (و حتی دستگاه مادر آن) از دیگر وسایلی هستند که باید توجه داشته باشید کنار مودم قرار ندهید چرا که آن‌ها نیز امواج یکسانی با مودم دارند.

آنتن مودم را تنظیم کنید

بهترین جا برای مودم که آنتن دهی بالایی داشته باشد قطعا یک نقطه از مرکز خانه است. اما در کنار انتخاب جا باید توجه داشته باشید آنتن مودم تاثیر شگرفی در کیفیت امواج ارسالی دارد. آنتن از قسمت‌های مهم یک مودم محسوب می‌شود چرا که امواج را پخش می‌کند. معمولا آنتن‌ها قابل چرخش و تنظیم هستند، در نتیجه می‌توانید آن را به هر سمتی بچرخانید و به آن چرخش دایره‌ای دهید. اگر می‌خواهید امواج به صورت افقی پخش شوند باید آنتن را به صورت عمودی قرار دهید، و اگر می‌خواهید امواج میان طبقات حرکت کنند، باید آنتن را به‌صورت افقی قرار دهید.

همچنین اگر مودم شما قابل جداسازی بود، می‌توانید آن را جدا کرده و مطابق با دستگاه خود آنتنی تهیه کنید که قدرت بالای پخش امواج راداشته باشد.

منبع: Wired