بهترین مکان مودم در خانه کجاست؟ یکی از سوالاتی که برای اغلب ما به‌وجود آمده این است که مودم را کجا قرار دهیم تا قدرت سیگنال آن در تمام خانه به طور یکسان پخش شود. همه می‌دانیم که قدرت سیگنال اینترنت با فاصله گرفتن از مودم کمتر می‌شود. اگر مودم را در قسمت جلو خانه قرار دهید و اتاق خواب شما در انتهای خانه قرار داشته باشد، به‌وضوح متوجه این موضوع خواهید شد و ممکن است بارها اینترنت موبایل یا لپ‌تاپ شما قطع شود. البته این اتفاق به چندین عامل بستگی دارد: ساخت‌وساز منزل شما، نوع مودم، سرویس‌دهنده اینترنت و گذاشتن مودم کنار تلویزیون و سایر عوامل این‌چنینی.

خرید اینترنت قسطی ماهان نت

گذشته از مشکلاتی که سر راه ارتباط یک مودم قرار دارد، اینکه مودم را کجا قرار دهیم ، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. نکته‌ای که باید به‌خاطر بسپارید این است که سیگنال مودم از آنتن در تمام جهات پخش می‌شود و وقتی از سیگنال مودم صحبت می‌شود باید شعاع دایره پخش امواج را در نظر بگیرید. می دانید بهترین مودم برای اینترنت خانگی چیست ؟ پس همین حالا بخوانید.

راهکار‌ تقویت آنتن‌ دهی وای فای
  • توصیه می‌شود مودم را در ارتفاعی بالاتر از زمین قرار دهید، بهترین ارتفاع برای قرار دادن مودم واي فاي در حدود ۱.۵ تا ۲ متر از زمین است.
  • از قرار دادن مودم wi fi در اتاق خواب و یا فضاهایی که برای استراحت مورد استفاده قرار می‌گیرند، خودداری کنید. در اینجا نورها و صداها ممکن است باعث اختلال در خواب و استراحت شما شوند.
  • در صورتی که مودم wifi شما دارای آنتن خارجی است، آنتن را به سمتی که سیگنال ها بهتر به دستگاه ها منتقل می‌شود، روت کنید.
  • در صورتی که از مودم‌ وایفای با چند باند استفاده می‌کنید، سعی کنید آن‌ها را در فاصله مناسبی از هم قرار دهید تا تداخل در سیگنالها به حداقل برسد.
  • در صورتی که مودم واي فای شما از امکانات QoS پشتیبانی می‌کند، با تنظیمات آن، به پایداری و کیفیت بهتری در شبکه خود دست خواهید یافت.
  • در صورتی که مودم شما دارای آنتن خارجی است، ممکن است تغییر جهت آنتن باعث بهبود سیگنال شود. برای مثال، اگر مودم شما دو آنتن دارد، سعی کنید آنتن‌ها را به جهت‌های مختلف قرار دهید و سپس بهترین جهت را برای آنتن‌ها انتخاب کنید.

در ادامه مقاله بهترین مکان مودم در خانه به معرفی مواردی که تقویت کننده سیگنال وای فای در خانه هستند خواهیم پرداخت:

راهکار‌ تقویت آنتن‌ دهی مودم

پیش از بررسی دقیق تر اینکه مودم را کجا قرار دهیم ، باید بدانید که تقویت آنتن مودم می‌تواند باعث بهبود سرعت و کیفیت اینترنت در خانه شما شود. این اقدام می‌تواند بهترین گزینه باشد اگر مودم شما با مشکلات ارتباطی مواجه است و یا محیط خانه شما باعث کاهش سیگنال مودم می‌شود. در اینجا چند راهکار برای تقویت آنتن مودم آورده شده است:

1. استفاده از آنتن خارجی

استفاده از آنتن خارجی می‌تواند دلیل بهبود سرعت و کیفیت اینترنت در خانه شما باشد. این آنتن‌ها از طریق پورت موجود بر روی مودم شما به آن متصل می‌شوند و سیگنال را تقویت می‌کنند. برای استفاده از آنتن خارجی، باید مطمئن شوید که مودم شما از پورت آنتن خارجی پشتیبانی می‌کند. بهترین مودم برای خانه چیست؟

2. استفاده از تقویت کننده سیگنال مودم

تقویت کننده سیگنال یا “سیگنال بوستر”، دستگاهی است که به سیگنال مودم شما کمک می‌کند تا قوی‌تر شود و از کاهش سرعت اینترنت جلوگیری کند. این دستگاه‌ها در داخل یا خارج از خانه قرار می‌گیرند و با استفاده از آنتن‌های خود، سیگنال را تقویت می‌کنند.

برای استفاده از یک تقویت کننده سیگنال، ابتدا باید مطمئن شوید که آن با مودم شما سازگار است. سپس باید دستگاه را به مودم متصل کنید. برخی از تقویت کننده‌های سیگنال به صورت سیمی عمل می‌کنند و باید به مودم شما متصل شوند، در حالی که برخی دیگر به صورت بی سیم عمل می‌کنند و با استفاده از Wi-Fi به مودم شما متصل می‌شوند.

بعد از نصب تقویت کننده سیگنال، باید دستگاه را پیکربندی کنید. برای این کار، به دستورالعمل‌های ارائه شده توسط سازنده دستگاه پیروی کنید. در این مرحله شما باید شبکه تقویت شده را پیدا کرده و به آن متصل شوید.

3. استفاده از تکنولوژی MIMO

تکنولوژی (MIMO (Multiple Input Multiple Output، به مودم شما کمک می‌کند تا سیگنال را از چندین مسیر مختلف به دست آورد و بدین ترتیب سرعت و کیفیت اینترنت را بهبود بخشد. برخی مودم‌ها از این تکنولوژی پشتیبانی می‌کنند اما اگر مودم شما از آن پشتیبانی نمی‌کند، می‌توانید با خرید یک مودم جدید که از تکنولوژی MIMO پشتیبانی می‌کند، سرعت اینترنت خود را بهبود بخشید.

در نهایت، انتخاب راهکار مناسب برای تقویت آنتن مودم، به محیط و ویژگی‌های خانه شما بستگی دارد. با توجه به نکات فوق، می‌توانید بهترین راهکار برای تقویت آنتن مودم خود را انتخاب کنید.

اگر مودم را نزدیک به دیواری قرار داده‌اید که در مجاورت با منزل همسایه شما است، درنظر داشته باشید که بخش قابل توجهی از امواج به همسایه می‌رسد نه شما. باید در چنین شرایطی مراقب باشید تا مسائل امنیتی را بیشتر رعایت کنید. شرکت خدمات اینترنتی ماهان نت در ادامه چند قسمت از منزل که برای قرارگیری مودم بهتر هستند را معرفی کرده است. با ما همراه باشید در ادامه مودم را کجا قرار دهیم:

مودم را در مرکز منزل  قرار دهید.

بهترین مکان مودم در خانه شما مرکز خانه‌تان است. موقعیت مکانی مودم، یک نکته کلیدی است. مرکزی‌ترین قسمت منزل خود را پیدا کنید و به این توجه نکنید که کامپیوتر شما کجای منزلتان قرار دارد. اگر کابل‌هایی که استفاده می‌کنید برای شما محدودیت ایجاد می‌کنند، با استفاده از کابل‌های اترنت کت ۵ این مشکل را رفع کنید.

سعی کنید مودم را در اتفاع قرار دهید. امواج معمولا به سمت پایین حرکت می‌کنند نه بالا، به همین دلیل اگر خانه شما دو طبقه است، بهتر است مودم را در طبقه بالا قرار دهید تا پایین.

اینترنت نامحدود : سرعت بالا، حجم نامحدود، قیمت مناسب!

تاثیر موقعیت مکانی مودم بر آنتن‌ دهی

موانع را از میان بردارید.

بهترین مکان مودم در خانه انتخاب سختی است. در مرحله اول موانع را بردارید. امواج رادیویی از دیوارها عبور می‌کنند، اما هر چه ضخامت دیوارها بیشتر باشد، سیگنال‌ها در سمت دیگر دیوار ضعیف‌تر خواهند بود. اگر دیوارهای منزلتان از آجر یا بتن باشند، امواج به‌شکل قابل توجهی جذب دیوارها شده و میزان کمی از آن از دیوار عبور خواهد کرد. از دیگر وسایلی که مانع حرکت امواج وای‌فای می شوند، موانع فلزی آینه‌ها و آب هستند. برای مثال اگر در منزل خود یک آکواریوم دارید، آن را در مسیر مودم قرار ندهید. این وسایل و مواد، موجب بازتاب امواج می‌شوند در نتیجه قرار دادن مودم پشت تلویزیون یا در اتاق خوابی که آینه قرار دارد، اقدام درستی نیست. دوست دارید بدانید بهترین اینترنت خانگی کدام است؟

مودم را در آشپزخانه قرار ندهید.

بهترین مکان مودم در خانه قطعا هیچگاه آشپزخانه نمی باشد. اگر قصد دارید تمام موانعی که سر راه امواج مودم قرار دارند را بردارید، باید مودم را از مایکروویو دور نگه دارید. مایکروویو و مودم هر دو از ۲٫۴ گیگاهرتز طیف الکترومغناطیسی استفاده می‌کنند. به‌همین دلیل این دو در یکدیگر تداخل ایجاد می‌کنند. همانطور که قبلا گفته شد، وسایل فلزی نیز مانع حرکت امواج رادیویی هستند که در آشپزخانه وسایلی چون یخچال، ماشین‌لباسشویی، اجاق گاز و دیگر وسایل فلزی زیاد هستند. تلفن‌های بی‌سیم (و حتی دستگاه مادر آن) از دیگر وسایلی هستند که باید توجه داشته باشید کنار مودم قرار ندهید چرا که آن‌ها نیز امواج یکسانی با مودم دارند.

مودم را در ارتفاع قرار دهید.

معمولاً می‌توانید سیگنال اینترنت بی سیم خود را به سادگی با بلند کردن مودم از روی زمین و میز و قرار دادن آن در ارتفاع بهبود بخشید. قرار دادن مودم در قسمت مرکزی خانه و در ارتفاع مانع از این می‌شود که وسایل بزرگی مانند مبلمان که سد راه سیگنال‌ها هستند، باعث کندی سرعت اینترنت و کاهش کیفیت آن شوند.

همچنین قرار دادن مودم روی زمین باعث می‌شود تا بخشی از سیگنال‌ها به طور مستقیم به سمت زمین هدایت شوند. اگر نزدیک میز یا قفسه کتاب دارید، می‌توانید مودم را بالای میز یا قفسه کتاب قرار دهید. همچنین می‌توانید یک پایه دیواری برای مودم خریداری کنید و به راحتی مودم را روی دیوار قرار دهید.

خرید اینترنت ADSL

آنتن مودم را تنظیم کنید.

بهترین مکان مودم در خانه که آنتن دهی بالایی داشته باشد قطعا یک نقطه از مرکز خانه است. اما در کنار انتخاب جا باید توجه داشته باشید آنتن مودم تاثیر شگرفی در کیفیت امواج ارسالی دارد. آنتن از قسمت‌های مهم یک مودم محسوب می‌شود چرا که امواج را پخش می‌کند. معمولا آنتن‌ها قابل چرخش و تنظیم هستند، در نتیجه می‌توانید آن را به هر سمتی بچرخانید و به آن چرخش دایره‌ای دهید. اگر می‌خواهید امواج به صورت افقی پخش شوند باید آنتن را به صورت عمودی قرار دهید، و اگر می‌خواهید امواج میان طبقات حرکت کنند، باید آنتن را به‌صورت افقی قرار دهید.

همچنین اگر مودم شما قابل جداسازی بود، می‌توانید آن را جدا کرده و مطابق با دستگاه خود آنتنی تهیه کنید که قدرت بالای پخش امواج راداشته باشد. پیج اینستاگرام ماهان نت را همراهی کنید و از تخفیفات شگفت انگیر با خبر شوید.

از قرار دادن مودم در کنار وسایل الکترونیکی خودداری کنید.

همانطور که دیوارها و اشیای بزرگ می‌توانند با سیگنال مودم شما تداخل داشته باشند، دستگاه‌های الکترونیکی نیز می‌توانند با سیگنال وای فای تداخل ایجاد کنند. تلویزیون و کامپیوتر قطعاً در این دسته قرار می‌گیرند، اما بزرگترین مشکل امواج مایکروویو هستند. تشعشعاتی که توسط مایکروویو برای پختن غذای شما ارسال می‌شود، تقریباً به طول موج سیگنال‌های Wi-Fi نزدیک است؛ بنابراین اگر مودم را در کنار مایکروویو قرار دهید، مطمئناً برای سرعت و کیفیت اینترنت شما اشکال ایجاد می‌کند.

کنترل پهنای باند وای فای

چرا ماهان نت

ماهان نت یک شرکت فعال در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات است که در سال 1387 فعالیت خود را آغاز کرده و با تمرکز بر ارائه خدمات با بالاترین استانداردها و بهره گیری از تلاش نیروهای بادانش و توانمند، به عنوان یکی از پرسابقه‌ترین و موفق‌ترین عرضه‌کنندگان خدمات اینترنت پر سرعت، +ADSL2 ، TD-LTE و اینترنت گیمینگ در کشور شناخته می‌شود.
هسته مرکزی شرکت از تعدادی از متخصصان زبده IT با بیش از یک دهه تجربه حرفه‌ای و نیز مدیران باسابقه تشکیل شده است و در کوتاه‌زمانی توانسته دستاوردهای در خور توجهی را در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات کسب کند.
شرکت ماهان نت با بیش از ۴۰۰۰۰ مشترک، به عنوان یکی از شرکت‌های زیرمجموعه هلدینگ انتقال داده ماهان، در حوزه های مختلفی از جمله +ADSL2، TD-LTE و اینترنت گیمینگ، فعالیت دارد و دریافت پروانه سراسری ServCo از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، مهر تأییدی بر کیفیت خدمات این شرکت است.
مأموریت‌هایی که شرکت ماهان ‌نت برای خود تعیین کرده، ایجاد بازار کار مناسب برای جوانان و کارشناسان بومی در عرصه فناوری اطلاعات است. بیش از ۳۰۰ نفر پرسنل کارآزموده در واحدهای مختلف شرکت مشغول خدمت‌رسانی به هم‌وطنان گرامی هستند.

خرید اینترنت گیمینگ

سوالات متداول
  1. آنتن دهي وای فای مودم در کدام قسمت خانه مناسب‌تر است؟

آنتن دهی وای فای مودم برای بهترین عملکرد و پوشش مناسب در خانه، باید در محلی قرار داده شود که از تداخل کمتری با دیوارها، میله‌های فلزی و شیشه‌ها روبرو است. همچنین، آنتن دهی مودم باید به صورت عمودی و در جهتی که سیگنال بیشتری به سمت اتاق‌ها و محل‌های مورد نیاز شما برود، قرار داده شود. اگرچه ممکن است بهترین محل برای قرارگیری مودم در نزدیکی یک پنجره، روی یک شومینه یا در نزدیکی یک دیوار خاص باشد، اما قبل از نصب مودم، تحقیقات لازم را انجام داده و در صورت نیاز از کمک یک تکنسین متخصص استفاده کنید.

  1. با چه نرم‌افزاری بهترین مکان مودم در خانه را پیدا کنیم؟

برخی نرم‌افزارها می‌توانند به شما کمک کنند تا بهترین مکان مودم در خانه را پیدا کنید. برای مثال، نرم‌افزارهایی مانند WiFi Analyzer یا Acrylic WiFi را می‌توان برای بررسی قدرت سیگنال وای فای در اطراف مودم و محل‌های مختلف خانه استفاده کرد. همچنین، برخی شرکت‌های تولید کننده مودم‌ها، نرم‌افزارهای مخصوص خود را برای تشخیص بهترین مکان برای قراردادن مودم ارائه می‌دهند. اما بهترین روش برای پیدا کردن بهترین مکان برای مودم، بررسی و تست کردن مکان‌های مختلف در خانه شماست و در نهایت انتخاب بهترین مکان با توجه به شرایط خانه و نیازهای شما.