شبکه گسترده (Wide Area Network)  WANیک شبکه خصوصی با توزیع جغرافیایی است که چندین شبکه محلی (LAN) را به هم متصل می‌کند. LAN گروهی از رایانه ها و دستگاه های شبکه همانند سرور ها، مودم ها ، روتر ها و … است که معمولاً در یک فاصله جغرافیایی نسبی کوتاه به یکدیگر متصل می‌شوند.

با ماهان‌ نت همراه شوید.

شبکه های سازمانی WAN چیست؟

شبکه  WAN سازمانی کاربران را قادر می‌سازد تا به برنامه ها، خدمات و دیگر منابع واقع در مرکز دسترسی داشته باشند. شبکه های WAN به موقعیت جغرافیایی یک شبکه LAN محدود نمی‌شوند. یک شبکه LAN می‌تواند در مناطق جغرافیایی مختلف راه اندازی شود و به یک شبکه WAN متصل شود، به این معنی که یک شبکه WAN به یک مکان خاص محدود نمی‌شود.

برای تهیه سرویس اینترنت TD_LTE به این صفحه مراجعه فرمایید. یا برای اطلاع از سرویس های اینترنت خانگی کلیک کنید.

خرید اینترنت قسطی ماهان نت

نمونه ای از شبکه WAN چیست و به چه شکل است؟

یک بانک، شامل دفاتر شعبه و دستگاه های خودپرداز، نمونه دیگری از سازمانی است که از شبکه WAN استفاده می کند. شعب ممکن است در چندین ایالت ایالات متحده یا حتی مکان های جهانی باشند، اما همه آنها از طریق اتصالات امن مختلف به هم متصل شده اند.

 اتصال WAN چیست؟

اتصال شبکه گسترده (WAN) به دستگاه ها اجازه می دهد تا در یک منطقه جغرافیایی وسیع بدون استفاده از اینترنت عمومی متصل شوند. بدون شبکه WAN، اطلاعات فقط می توانند در داخل شبکه محلی (LAN)، مانند یک دفتر، جابجا شوند. برای مشاغلی که مایل به همکاری در چندین مکان هستند، یک شبکه WAN ضروری است.

اتصال WAN چیست

برد WAN چیست و چقدر است؟

WAN ها معمولاً برای اتصال مناطق جغرافیایی نسبتاً بزرگ مانند یک ایالت، یک کشور، یک قاره، اینترنت. شبکه های WAN می توانند در محدوده وسیعی به شعاع 100000 کیلومتری (بین زمین و ماهواره های مصنوعی) قرار بگیرند.

برای کسب اطلاعات در خصوص اینترنت پوینت تو پوینت به این صفحه مراجعه فرمایید.

دستگاه های WAN چیست؟

WAN Device به معنای مجموعه ای از اجزای سخت افزاری است که توسط نرم افزار کنترل می شود (به عنوان مثال، سوئیچ ها، روترها، دروازه ها) که به تعدادی از دستگاه ها اجازه می دهد به یکدیگر متصل شوند یا از طریق روترها به شبکه های محلی دیگر متصل شوند و با استفاده از انواع داده ها، فرمت ها و انواع مختلف ارتباط برقرار کنند.

انواع WAN چیست؟

انواع شبکه های wan به دو نوع تقسیم بندی می گردد. WAN سوئیچ شده و WAN نقطه به نقطه.

آدرس IP WAN چیست و چطور استفاده می شود؟

IP عمومی یا اکسس پوینت WAN (شبکه وسیع) آدرسی است که می تواند از طریق اینترنت مسیریابی شود. در IPv4، با هر عددی غیر از 192، 10، 172، 1 یا 255 شروع می‌شود.

خرید اینترنت ADSL

انواع اتصالات WAN چیست؟

انواع اتصالات شبکه های WAN می تواند شامل فناوری های سیمی و بی سیم باشد. خدمات WAN سیمی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تعویض برچسب چند پروتکلی (MPLS).
 • T1s.
 • اترنت حامل.
 • پیوندهای اینترنتی پهنای باند تجاری

مقاله مرتبط: اینترنت 5g چیست

تکنولوژی های بی سیم WAN چیست و کجاها کاربرد دارد؟

فناوری‌های WAN بی‌سیم (WAN) می‌تواند شامل شبکه‌های داده سلولی، مانند 5G، و همچنین شبکه‌های Wi-Fi عمومی یا ماهواره‌ای باشد. شبکه های WAN از طریق اتصالات شبکه سیمی برای بسیاری از شرکت ها وجود دارد، اما فناوری های WAN در حال افزایش است.

بهینه سازی WAN چیست و به چه شکلی انجام می‌شود؟

محدودیت‌های تاخیر و پهنای باند اغلب باعث می‌شوند شبکه‌های WAN سازمانی از مشکلات عملکردی رنج ببرند. وسایل بهینه‌سازی WAN از تکنیک‌های مختلفی برای مقابله با آن‌ها استفاده می‌کنند، از جمله deduplication، فشرده‌سازی، بهینه‌سازی پروتکل، شکل‌دهی ترافیک و ذخیره محلی.

امنیت WAN چیست و چرا اهمیت بالایی دارد؟

امنیت WAN باید به هر جایی که کاربران نهایی از دستگاه های خود استفاده می کنند، گسترش یابد. کاربران نهایی که از WAN استفاده می‌کنند باید از فایروال‌ها و نرم‌افزار آنتی‌ویروس نیز استفاده کنند تا از دسترسی غیرمجاز یا به خطر افتادن دستگاه‌های خود جلوگیری کنند.

فایده استفاده از VPN  در WAN چیست؟

استفاده از VPN به ایجاد اتصال در یک WAN کمک می کند و مزیت اضافی رمزگذاری داده ها را دارد. کاربران باید از طریق VPN به WAN متصل شوند. علاوه بر این، SD-WAN دارای یک عملکرد تبادل کلید است که برای احراز هویت دستگاه ها در نقاط پایانی مختلف استفاده می شود.

حتی اگر یک WAN می‌تواند به همان اندازه ایمن باشد، یک ارائه دهنده سرویس WAN نباید مقدار مشخصی از امنیت را ارائه دهد. حتی استفاده از VPN امنیت کامل یک سیستم WAN را تضمین نمی کند.

مزایا و معایب WAN چیست؟

از مزایای WAN می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پوشش وسیع جغرافیایی
 • زیرساخت متمرکز
 • امنیت شبکه
 • افزایش پهنای باند با استفاده از خطوط استیجاری، برخلاف اتصالات پهنای باند.

معایب WAN شامل موارد زیر است:

 • هزینه راه اندازی بالا
 • شکاف های امنیتی احتمالی
 • نرم افزار آنتی ویروس و فایروال مورد نیاز

پورت WAN چیست؟

پورت شبکه WAN (شبکه گسترده) یک نقطه اتصال فیزیکی در یک دستگاه شبکه مانند روتر یا سوئیچ است که برای اتصال به یک شبکه گسترده استفاده می شود

شبکه LAN چیست؟

شبکه  LAN (Local Area Network) یا شبکه محلی، یک شبکه رایانه‌ای است که دستگاه ها را در یک منطقه محدود مانند خانه، دفتر یا مدرسه به هم متصل می کند. اشتراک گذاری منابعی مانند چاپگرها، فایل ها و اتصالات اینترنتی را در بین دستگاه های متصل امکان پذیر می کند.

پورت lan چیست؟

پورت LAN که به عنوان پورت شبکه یا اتصال شبکه نیز شناخته می‌شود، سوکتی است که برای اتصال رایانه‌ها، سرورها، کنسول‌های بازی ویدیویی و سایر دستگاه‌ها به اینترنت استفاده می‌شود.

پورت lan

سوئیچ اترنت چیست؟

سوئیچ اترنت نوعی سخت افزار شبکه است که برای شبکه و اینترنت اساسی است. سوئیچ‌های اترنت دستگاه‌های کابلی مانند رایانه‌ها، نقاط دسترسی Wi-Fi، روشنایی PoE و دستگاه‌های IoT و سرورها را در یک شبکه اترنت LAN متصل می‌کنند تا بتوانند با یکدیگر و به اینترنت ارتباط برقرار کنند.

سوئیچ ها در LAN برای چه مواردی استفاده می‌شوند؟

سوئیچ شبکه، دستگاه‌های درون یک شبکه (اغلب یک شبکه محلی یا LAN) را به هم متصل می‌کند و بسته‌های داده را به و از آن دستگاه‌ها ارسال می‌کند.

مقاله مرتبط: سوئیچ شبکه چیست 

 

شبکه MAN چیست؟

شبکه متروپولیتن (MAN) شبکه‌ای است که مساحت بزرگ‌تری نسبت به شبکه محلی (LAN) اما کوچک‌تر از شبکه گسترده (WAN) دارد. معمولاً یک شهر یا یک منطقه شهری را پوشش می دهد.

مترو اترنت چیست و چگونه از آن در  شبکه MAN استفاده می‌شود؟

Metro Ethernet یک فناوری است که از پروتکل های اترنت برای ارائه اتصال پرسرعت، مقیاس پذیر و مقرون به صرفه در یک شبکه شهری (MAN) استفاده می کند. این یک نوع شبکه اترنت است که در یک منطقه جغرافیایی بزرگتر از یک شبکه محلی (LAN) اما کوچکتر از یک شبکه گسترده (WAN) گسترش می یابد.

شبکه‌های اترنت مترو معمولاً با استفاده از کابل‌های فیبر نوری ساخته می‌شوند که سرعت انتقال داده بالایی را فراهم می‌کنند و می‌توانند مسافت‌های طولانی‌تری را طی کنند. این شبکه ها اغلب توسط ارائه دهندگان خدماتی اداره می شوند که خدمات مترو اترنت را به مشاغل و سازمان ها ارائه می دهند.

فایده بهره بردن از MPLS درWAN چیست و چگونه در MAN استفاده می شود؟

MPLS مخفف Multiprotocol Label Switching است. این پروتکلی است که در شبکه های مخابراتی برای مسیریابی کارآمد بسته های داده در یک شبکه استفاده می شود. MPLS در لایه شبکه مدل OSI عمل می کند و معمولاً در شبکه های گسترده (WAN) و شبکه های متروپولیتن (MAN) استفاده می شود.

مقاله مرتبط: Pan چیست

تفاوت LAN و WAN در چیست؟

LAN (شبکه محلی) شبکه ای است که دستگاه ها را در یک منطقه جغرافیایی کوچک مانند یک ساختمان اداری یا یک خانه به هم متصل می کند. یک WAN (شبکه گسترده) دستگاه ها را در یک منطقه جغرافیایی بزرگتر مانند بین شهرهای مختلف یا حتی کشورهای مختلف متصل می کند.

تفاوت LAN و WAN در چیست

ماهان نت

ماهان نت در راستاي توسعه صنعت اینترنت كشور و پیشبرد اهداف اطلاع رسانی به عموم هموطنان گرامی تاسیس و فعالیت خود را آغاز نمود. هم اكنون این شرکت، با گسترش دامنه فعاليت هاي خود در سراسر كشور، سرویس های خانواده DSL نظیر ADSL2+ / VDSL / VDSL2 را  ارائه می نماید.

همچنین نظر به اخذ مجوز FCP نسبت به ارائه خدمات اینترنت مرکزی ویژه برج ها و مجتمع ها، اینترنت پرسرعت بی سیم اشتراکی، پهنای باند اختصاصی، سرویس public WIFI، تلفن ثابت مبتنی برIP و خدمات اینترنت نسل 4ثابت TD-LTE یا اینترنت بی سیم بر روی بستر سیم کارت مشغول به فعالیت می باشد.

برای آشنایی بیشتر با خدمات ما سری به پیج اینستاگرام ماهان نت بزنید.

خرید اینترنت گیمینگ

در پایان

در این مقاله ما تلاش نمودیم تا با شما درک کنیم که منظور از شبکه WAN چیست. اینکه دیدیم شبکه گسترده (WAN) فناوری است که دفاتر، مراکز داده، برنامه‌های کاربردی ابری و فضای ذخیره‌سازی ابری شما را به هم متصل می‌کند. در کنار آن با شما مرور نمودیم که اولا Lan چیست و  به چه شبکه هایی LAN گفته می‌شود. این مورد که شبکه متروپولیتن (MAN) شبکه‌ای است که مساحت بزرگ‌تری نسبت به شبکه محلی (LAN) اما کوچک‌تر از شبکه گسترده (WAN) دارد. و اینکه در نهایت هر کدام از اینکه شبکه ها میتوانند برای کدام شرایط کاربرد داشته باشند. امیدواریم این مطلب برای  رسیدن شما به درک بهترین نسبت به اینکه شبکه lan و wan چیست ، مفید بوده باشد.

سوالات پر تکرار

 • شبکه WAN مخفف چیست؟

WAN مخفف Wide Area Network است.

 • شبکه LAN مخفف چیست؟

LAN مخفف Local Area Network است.

 • شبکه MAN مخفف چیست؟

MAN مخفف metropolitan area network است.

تفاوت میان شبکه lan و wan و man چیست؟

WAN یک سرویس جهانی است، در حالی که اتصالات LAN مربوط به یک منطقه کوچک مانند خانه، مجموعه اداری و ساختمان است. یک شبکه شهری (MAN) در محدوده شهر عمل می کند. محیط های LAN از سوئیچ های اترنت و اترنت استفاده می کنند، در حالی که MAN ها از مترو اترنت، MPLS و فناوری های بی سیم نقطه به نقطه یا نقطه به چند نقطه تشکیل شده اند.

 • مزایا و معایب WAN چیست؟

از مزایای WAN می توان به موارد زیر اشاره کرد: پوشش وسیع جغرافیایی، زیرساخت متمرکز، امنیت شبکه.

معایب WAN شامل موارد زیر است: هزینه راه اندازی بالا، شکاف های امنیتی احتمالی و نرم افزار آنتی ویروس و فایروال مورد نیاز.

5/5 (1 نظر)