در دنیای امروز، دسترسی به اینترنت در بسیاری از زمینه‌های زندگی از جمله آموزش، کار و سرگرمی حیاتی است. از دیگر سو داشتن سرویس اینترنت یکی از مؤلفه‌های ضروری پشتیبانی از فناوری‌های در حال تکامل مانند واقعیت مجازی (VR) است. برای فعالیت‌های ضروری روزمره مانند دور کاری و کلاس‌های آنلاین نیز داشتن اتصالات اینترنت خانگی و سازمانی مناسب، یک نیاز ضروری است. اما مسئله اینجاست که حتی اگر به سرویس اینترنت نیز دسترسی داشته باشید، قابلیت اطمینان یا سرعت پایین آن می‌تواند برای شما چالش برانگیز باشد.

انتخاب اتصالات اینترنت خانگی و سازمانی مناسب یکی از نکات ضروری در انتخاب نوع سرویس اینترنت است. زیرا نداشتن دسترسی مطمئن به اینترنت می‌تواند باعث شود که دانش‌آموزان مهلت ارسال را از دست بدهد یا ارتباط کارمندی در طول یک کنفرانس مهم قطع شود. اما قابلیت اطمینان به تنهایی کافی نیست. سرعت اتصال نیز مهم است.

به گفته کمیسیون ارتباطات، عدم دسترسی به اینترنت پرسرعت ممکن است فرصت‌های آموزشی را در مناطق روستایی محدود کند. در مقایسه با دانش‌آموزان ساکن در مناطق شهری، دانش‌آموزان مناطق روستایی ممکن است از خدمات اینترنت پرسرعت برای استفاده از بخشی از تجربه یادگیری از راه دور محروم باشند. زیرا دسترسی به اینترنت خانگی در برخی از مناطق روستایی ممکن است چالش برانگیز باشد.

از این رو تلاش برای حل مشکل اتصالات اینترنت خانگی و سازمانی و تسهیل فرآیند استفاده از خدمات اینترنت پرسرعت به یکی از چالش‌های افراد فعال در این زمینه شده است.

انواع اتصالات به اینترنت خانگی و سازمانی

شما ممکن است بسته به موقعیت مکانی خود، به انواع مختلفی از گزینه‌های اتصالات به اینترنت خانگی و سازمانی دسترسی داشته باشید. این گزینه‌ها می‌تواند وابسته به زیرساخت‌های موجود در جامعه شما باشد، یا به سیاست‌های کلی اینترنت مرتبط باشد. در هر حال برخی از رایج‌ترین انواع اتصال به اینترنت عبارتند از:

 • اتصال به اینترنت مبتنی بر فیبر نوری
  در اینترنت مبتنی بر فیبر نوری از کابل‌های فیبر نوری برای انتقال سریع مقادیر زیادی داده استفاده می‌شود.
 • اتصال به اینترنت مبتنی بر کابل
  این نوع اینترنت پرسرعت از زیرساخت‌های کابلی موجود استفاده می‌کند.
 • DSL
  این نوع اتصال از خط مشترک دیجیتال استفاده می‌کند. در حقیقت شکل قدیمی‌تری از اینترنت است که در آن از خطوط تلفن استفاده می‌شود.
 • بی سیم ثابت
  در دسترسی بی‌سیم ثابت از شبکه‌های تلفن همراه مانند 4G LTE و Verizon 5G Ultra Wideband برای ارائه دسترسی به اینترنت از طریق رادیو یا سایر پیوندهای بی‌سیم استفاده می‌شود.
 • اینترنت ماهواره‌ای
  این نوع اتصال اینترنتی از ماهواره‌های ارتباطی برای انتقال داده‌ها استفاده می‌کند.
 • Dial-up
  یک نوع قدیمی از اتصال به اینترنت است که در آن از یک خط تلفن استاندارد استفاده می‌شود.

هنگامی که می‌خواهید تعیین کنید کدام نوع اتصال اینترنتی برای شما بهتر است، باید عوامل مختلفی را در نظر بگیرید. از جمله این عوامل می‌توان به بودجه، موقعیت مکانی و نوع استفاده از اتصالات اینترنت خانگی و سازمانی اشاره کرد.

عوامل موثر بر کیفیت اینترنت

عوامل مختلفی می‌تواند بر کیفیت کلی اتصال اینترنت شما و تجربه استفاده از آن تأثیرگذار باشد. اما شما باید برای اطمینان از مناسب بودن اتصالات اینترنت خانگی و سازمانی باید به درک صحیحی از مفاهیم کلید که در ادامه به آن اشاره می‌‌شود، برسید.

سرعت اینترنت

سرعت اتصال به اینترنت شما می‌تواند تاثیر مستقیم بر تجربه استفاده شما اینترنت و توانایی شما داشته باشد. از این رو برای داشتن بهترین تجربه باید نیازهای خود را در نظر بگیرید و با مقایسه گزینه‌های مختلف بهترین بسته اینترنت ثابت را انتخاب کنید.

پهنای باند

پهنای باند به ظرفیت انتقال داده در یک دوره معین اشاره دارد که معمولاً با سرعت مگابیت بر ثانیه یا کیلوبیت بر ثانیه اندازه‌گیری می‌شود. این پهنا هنگام اتصال به اینترنت، تعیین می‌کند که چه مقدار داده می‌تواند از طریق شبکه اینترنت شما پردازش و منتقل شود. به طور کلی، هر چه پهنای باند بیشتر باشد، سرعت اینترنت نیز بیشتر می‌شود.

این سرعت همچنین می‌تواند تحت تأثیر میزان داده‌ای که در سراسر شبکه خود منتقل می کنید، باشد. انتقال فایل‌های بزرگ یا پخش ویدیو با کیفیت بالا می‌تواند از حجم زیادی داده استفاده کند و شبکه شما را تحت فشار قرار دهد.

انواع مختلفی از اتصالات با پهنای باند اختصاصی هم اکنون در دسترس است که از جمله آن‌ها می‌توان به اینترنت فیبر نوری، اینترنت ثابت و اینترنت ماهواره‌ای اشاره کرد. بنابراین، اگر می‌خواهید اینترنت پرسرعت داشته باشید، باید پهنای باند اختصاصی داشته باشید.

فناوری وای فای

اکثر کاربران اینترنت به طور کلی با دستگاه‌هایی مانند مودم و روتر آشنا هستند. یک مودم از یک شبکه گسترده (WAN) برای اتصال به اینترنت در خانه استفاده می‌کند. یک روتر نیز یک شبکه محلی (LAN) تولید می‌کند تا اینترنت را به مجموعه‌ای از دستگاه‌ها برساند.

اما توجه داشته باشید که هر دوی این دستگاه‌ها می‌توانند از Wi-Fi که نوعی فناوری بی‌سیم است، استفاده کنند. از دیگر سو عوامل متعددی می‌توانند بر سرعت وای‌فای تأثیر بگذارند. این عوامل عبارتند از:

 • نوع فناوری Wi-Fi مورد استفاده
 • فاصله بین روتر و آداپتور
 • فعالسازی حالت ذخیره انرژی
 • کیفیت آنتن روتر
 • قرار دادن روتر یا هر ساختاری که مانع سیگنال می‌شود.
 • به‌روز رسانی سیستم عامل
 • مقدار داده‌های منتقل شده
 • استفاده از دستگاه‌هایی با فرکانس یکسان، مانند مانیتور کودک.

نکته قابل توجهی که در این زمینه وجود دارد این است که هم کیفیت وای‌فای و هم انتخاب نوع اینترنت، عوامل تعیین کننده در سرعت اتصال به اینترنت هستند. از این رو انتخاب بین 4G و 5G برای اینترنت خانگی یا شخصی شما نیز باید بر این اساس باشد.

گزینه‌های مختلف برای دسترسی به اینترنت

اگر چه در حال حاضر گزینه‌های زیادی برای اتصال به اینترنت در دسترس است، اما بسیاری از آنها هنوز برای پرداخت هزینه دسترسی با مشکلات گوناگونی دست و پنجه نرم می‌کنند. با در نظر گرفتن این موضوع، کاربران چندین گزینه دارند. که در ادامه مورد بررسی قرار می‌گیرند:

۱) هات اسپات عمومی و شبکه‌های بی‌سیم شهری

در بسیاری از موارد گزینه‌های دسترسی به اینترنت در دسترس عموم، مانند مؤسسات عمومی و کتابخانه‌ها وجود دارد. با این حال، هنگام استفاده از این گزینه‌ها، باید مراقب امنیت و ایمنی داده‌های شخصی خود باشید.

۲) یارانه دولتی

یارانه‌ها ممکن است در سطح فدرال، ایالتی یا محلی در دسترس باشند. این موارد شامل تخفیف، پرداخت یا کاهش مالیات هستند که توسط دولت ارائه می‌شود. برنامه اتصال مقرون به صرفه (ACP) تنها یک نمونه است که بر اساس درآمد فرد به او کمک مالی برای دسترسی به اینترنت در نظر می‌گیرد.

۳) شبکه‌های اجتماعی

در اتصالات اینترنت خانگی و سازمانی این نوع از اینترنت به این شکل عمل می‌کند که از در یک شبکه اجتماعی غیرمتمرکز و با استفاده از گروهی از دستگاه‌ها برای ایجاد یک شبکه بزرگتر استفاده می‌کند.

نحوه اتصال به اینترنت کم هزینه

به طور کلی، راه‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید با استفاده از آن با توجه به پیشینه مصرف اینترنت خود، اینترنت کم هزینه تهیه کنید. در این خصوص لازم است که به نکات زیر توجه کنید:

 • درباره گزینه‌های موجود در خصوص اینترنت کم هزینه ارائه شده در جامعه خود تحقیق کنید.
 • فردی را پیدا کنید که بتوانید با او به طور مشترک از یک بسته استفاده کنید و به این ترتیب هزینه اینترنت را با او تقسیم کنید.
 • سرویس اینترنت خود را به یک سرویس اینترنتی مقرون به صرفه تغییر دهید.

نحوه کمک به خانواده‌ها در خصوص کاهش هزینه اینترنت

خانواده‌های با بیش از یک عضو دارند می‌توانند با خرید بسته اینترنت مناسب، می‌توانند به اینترنت پرسرعت با هزینه مناسب دسترسی داشته باشند. در خانوارهایی با مصرف اینترنت متوسط و کم لزومی به خرید پهنای باند اختصاصی نیست. بنابراین می‌توان هزینه‌های اینترنت را نیز کنترل کرد.

از دیگر سو در زمان همه‌گیری کرونا که دانش‌آموزان ملزم به ارائه تکالیف خود در بستر اینترنت بودند، تهیه بسته اینترنت با حجم مناسب و تجهیزات اینترنت پرسرعت به چالش بسیاری از خانواده‌ها تبدیل شده بود.

توجه داشته باشید که بسیاری از ارائه دهندگان خدمات اینترنت معمولا بسته‌های تخفیف‌داری را نیز در روزهای خاصی از سال در نظر می‌گیرند تا به کاربران در کاهش هزینه اینترنت کمک کنند.

در این میان توجه داشته باشید که ماهان نت نیز یکی از شرکت‌های پیشرو در ارائه خدمات انواع اینترنت پرسرعت مناسب از جمله خدمات اینترنت پرسرعت TD LTE است که سرعت حداقل ۸ مگابیت و حداکثر ۸۰ مگابیت را برای اینترنت تی دی ال تی ای تضمین می‌کند.

شما می‌توانید در وب‌سایت ماهان نت برای دریافت بهترین و باکیفیت‌ترین سرویس‌ TD-LTE ثبت نام کنید. ضمن این که ما در ماهان نت امکان عودت وجه در صورت نارضایتی کاربران را فراهم کرده‌ایم. شما می‌توانید در صفحه جشنواره اینترنت ماهان نت برای نصب اینترنت پرسرعت ثبت نام کنید. ضمن این که ما در ماهان نت امکان عودت وجه در صورت نارضایتی کاربران را فراهم کرده‌ایم.