چطور سرعت اینترنت را در منزل بررسی کنید؟

اگر سرعت اینترنت شما پایین است، بهتر است از انتظار دست بردارید و به فکر راه چاره‌ای باشید. بررسی سرعت اینترنت تنها چند دقیقه از وقت شما را می‌گیرد، اما به شما کمک می‌کند تا مشکل را بشناسید و دنبال راه‌حلی باشید.

بررسی تست سرعت اینترنت کار بسیار ساده‌ای است. شما به هیچ نرم‌افزار مجزایی نیاز ندارید، تنها چیزی که لازم دارید یک کامپیوتر (یا موبایل، تبلت و  لپ‌تاپ)  با یک مرورگر است. اما چند مورد دیگر نیز هست که با استفاده از آن‌ها می‌توانید به اطلاعات دقیق‌تری درمورد اتصال اینترنت خود دست پیدا کنید. ماهان‌نت در این مطلب تمام کارهایی که برای تست سرعت اینترنت در منزل نیاز دارید را توضیح داده است.

اما اگر بارها سرعت اینترنت را بررسی کرده اید و همیشه از آن ناراضی هستید، به شما پیشنهاد می کنیم از سرویسی با بیشترین سرعت اینترنت در دنیا استفاده کنید که همانطور که نام آن احتمالاً به گوشتان خورده، TD-LTE نام دارد. این سرویس نه تنها از قیمت پایینی برخوردار است، بلکه بیشترین سرعت را در اختیار کاربران قرار می دهد.

آماده تست سرعت اینترنت شوید

چطور سرعت اینترنت را در منزل بررسی کنید؟

چطور سرعت اینترنت را در منزل بررسی کنید؟

برای این‌که به بهترین نتیجه دست پیدا کنید، بهتر است در صورت امکان از اتصال سیم‌دار استفاده کنید (یعنی مودم را با کابل به سیستم خود متصل کنید)؛ در این صورت دیگر درخصوص تداخل‌ها و نوساناتی که موقع استفاده از وای‌فای رخ می‌دهد نگرانی نخواهید داشت. اگر تعداد دستگاه‌هایی که با سیم به شبکه وصل هستند زیاد است، با استفاده از اتصال مستقیم مودم به کامپیوتر سایر اتصال‌ها روی نمایش سرعت اینترنت بی‌تاثیر خواهند بود.

اما اگر برای اتصال به اینترنت مجبور هستید از وای‌فای استفاده کنید (برای مثال از تبلت، مک بوک و لپ‌تاپ‌هایی استفاده می‌کنید که خروجی اترنت ندارند)، سعی کنید دستگاه‌هایی مثل مایکرویو را خاموش کنید و سایر دستگاه‌هایی که به اینترنت متصل هستند را قطع کنید و چیزهایی که موجب تداخل می‌شوند را کاهش دهید.

روتر را با فاصله از سایر وسایل الکترونیکی مثل تلفن‌های بی‌سیم قرار دهید و برای چند دقیقه هر دستگاهی که به وای‌فای متصل است را خاموش کنید؛ مثلاً در لحظه تست سرعت اینترنت، دانلودهای گیگابایتی خود را متوقف کنید.

سپس Task Manager را باز کنید (با انتخاب همزمان کلیدهای Ctrl + Alt + Delete) و ببینید کامپیوتر شما در پس زمینه مشغول آپدیت نرم‌افزاری نباشد.

چطور سرعت اینترنت را در منزل بررسی کنید؟

چطور سرعت اینترنت را در منزل بررسی کنید؟

همه نرم‌افزارها و پنجره‌های باز را ببندید. اگرچه با این روش‌ها استفاده از پهنای ب اند شما به صفر نمی‌رسد، اما به صفر نزدیک می‌شود. اگر هم سیستم اجرایی شما در حال دانلود به روزرسانی‌ها هست، چاره‌ای جز این‌که صبر کنید و تست سرعت اینترنت را به بعد موکول کنید ندارید.

در آخر هم اگر هر مشکلی با اتصال کامپیوتر خود داشته باشید، بهتر است مودم را از برق بکشید و خاموش کنید، سپس بعد از چند دقیقه آن را روشن کنید و دوباره استفاده کنید.

اتصال سیستم را بررسی کنید

چطور سرعت اینترنت را در منزل بررسی کنید؟

چطور سرعت اینترنت را در منزل بررسی کنید؟

بهترین وبسایت برای بررسی سرعت اینترنت، سایت speedtest.net است و تنها چیزی که برای آن نیاز دارید اینت است که Adobe Flash را روی سیستم خود داشته باشید. اگر فلش ندارید و نمی خواهید نصب کنید هم سایت‌های زیادی هستند که برای نمونه می‌توانیم به speedtest.ir اشاره کنیم.

بعد از باز شدن سایت، روی دکمه سبز رنگ Begin Test کلیک نمایید تا سرعت دانلود و آپلود شما محاسبه شود. بسته به سرعت اینترنت شما ممکن است این محاسبه از چند ثانیه تا چند دقیقه زمان ببرد.

مشکلات را رفع کنید

اگر دیدید سرعت اینترنت شما مناسب است، اما سرعت باز شدن صفحات در مرورگرتان پایین آمده و یا واقعاً هر فایلی را با سرعت پایین دانلود می‌کنید، ممکن است تجهیزات شما با مشکل مواجه شده باشند. در صورت بروز این مشکلات می‌توانید با پشتیبانی ماهان‌نت  ۰۲۱۸۷۲۷۷ یا شماره کشوری ۱۵۱۴ تماس حاصل نمایید. تلاش کارشناسان ماهان‌نت همواره بر این بوده تا تجارب خود را بی‌دریغ در اختیار کاربران عزیز قرار دهند.

منبع: pcworld