شرکت های اینترنتی سرویس های متنوعی از اینترنت با سرعت و ترافیک متفاوت را ارائه می دهند. بین این سرویس‌ها امروزه ADSL و TD-LTE طرفداران بیشتری به خود جذب کرده است. اما در این مطلب به بررسی تفاوت ADSL، VDSL و TD-LTE پرداخته می شود.

DSL چیست؟

خط اشتراک دیجیتال (DSL) نوعی از فناوری است که اتصال اینترنت را از طریق خطوط سیمی به شبکه تلفن انتقال می دهد. مزیت خط اشتراک دیجیتال این است که حتی اگر در حال تماس باشید، بازهم اتصال پرسرعت اینترنت برقرار خواهد بود و در واقع به طور همزمان با انتقال صدا قابل اجرا است و تلفن را اشغال نمی کند. تنها مشکلی که دارد این است که سرعت آن به میزان فاصله از مرکز خدمات‌رسان اینتنرت بستگی دارد. هرچقدر این فاصله بیشتر باشد، سرعت اینترنت کمتر خواهد بود.

سرعت اتصال DSL

سرعت ارسال اطلاعات یا آپلود در DSL بین ۱۲۸ تا ۳۸۴ کیلوبایت در ثانیه است و سرعت دریافت اطلاعات یا دانلود، بین ۳ تا ۶ مگابیت برثانیه است.

انواع DSL

انواع مختلفی از DSL وجود دارد که شامل SDSL، VDSL و ADSL می شود. ADSL مخفف خط اشتراک دیجیتال نامتقارن است و به این معناست که سرعت آپلود و دانلود همیشه یکسان نیست. این سرعت ممکن است مدام تغییر کند.

خط تلفن مناسب ADSL

ADSL در خط تلفن کاربر از یک مودم و میکروفیلتر استفاده می کند. با استفاده از این تجهیزات، اتصال اینترنت و تماس تلفنی به صورت همزمان انجام می شود. با استفاده از ADSL مادامی‌که روتر و لپ تاپ، موبایل، یا هر دستگاهی که می خواهید به اینترنت متصل کنید روشن باشند (و سرویس اینترنت شما شارژ باشد) به شبکه اینترنت دسترسی خواهید داشت.

تفاوت ADSL و VDSL

اینترنت پرسرعت VDSL از مهم ترین استانداردهای جهانی DSL و بر روی بستر کابل شبکه است که عملکردی مشابه با ADSL دارد. در ادامه به بررسی تفاوت های ADSL و VDSL پرداخته می شود:

  • اولین تفاوت این دو فناوری همانطور که گفته شد این است که ADSL بر بستر خطوط تلفن ثابت شهری است، اما VDSL بر بستر کابل است و نیاز به کابل کشی از مرکز مخابرات تا محل مورد استفاده کاربر دارد.
  • سرعت دانلود VDSL نسبت به ADSL تا ۵ برابر بیشتر است و معادل ۳۰۰ مگابیت برثانیه می باشد.
  • همچنین سرعت آپلود در VDSL تا ۱۰ برابر بیشتر از ADSL هست و تا ۱۰۰ مگابیت برثانیه را پشتیبانی می کند.
  • با افزایش فاصله از مرکز مخابراتی قدرت سیگنال در VDSL بسیار کاهش پیدا می کند. درنتیجه فاصله تا مرکز مخابراتی اهمیت بسیاری دارد و در صورتی که این فاصله از ۳۰۰ متر بیشتر باشد از سرعت و کیفیت اتصال کاسته خواهد شد. اما در ADSL با هر میزان فاصله از مرکز مخابراتی امکان عرضه سرویس اینترنت پرسرعت وجود دارد. در مناطقی با فاصله طولانی از مرکز مخابراتی سرعت اینترنت ADSL بسیار بیشتر از VDSL است.
  • هزینه اینترنت و راه اندازی VDSL مانند هزینه مودم، تجهیزات و کابل کشی نسبت به ADSL بسیار بالاتر است.

اینترنت TD-LTE یا VDSL

اگر به دنبال فناوری با سرعت بیشتر از ADSL هستید، ماهان نت به شما استفاده از تکنولوژی قابل حمل TD-LTE را پیشنهاد می کند. چرا که این سرویس علاوه بر رفع محدودیت های مخابراتی مانند خط تلفن ثابت، تا ۲۰ برابر از سرعت بیشتر آپلود و تا ۴ برابر از سرعت بیشتر دانلود برخوردار است. همچنین به دلیل پوشش دهی وسیع آن، امکان ارائه در ۱۱۰۰ شهر ایران را دارد و مشکلاتی از قبیل فاصله از مرکز مخابراتی را برطرف کرده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره مناسب ترین سرویس اینترنت با نیاز خود، با شماره تلفن ۱۵۱۴ در تهران و ۰۲۱۸۷۲۷۷ در شهرستان ها تماس حاصل فرمایید تا کارشناسان ماهان نت شما را در انتخاب بهترین سرویس اینترنت یاری نمایند.