ترفندهایی برای افزایش سرعت اینترنت

برخی مواقع سرعت اینترنت بسیار کاهش می کند اما رفع این مشکل بسیار ساده است: ری استارت مودم یا روتر.

برخی مواقع بازگرداندن تنظیمات مودم یا روتر، به حالت پیش فرض یا اصطلاخاً حالت کارخانه، می‌تواند مشکلات بسیاری را رفع کند. کاربران ممکن است طی استفاده از یک دستگاه، به تدریج تغییراتی را در تنظیمات آن ایجاد کنند. بعضی از تغییرات ممکن است درعملکرد مودم اختلالاتی ایجاد کند و کارایی آن را کاهش دهد.

برای مثال ممکن است کاربران کانال خاصی را برای وای فای انتخاب کرده باشند، و روتر بی سیم را نیز روی همان کانال تنظیم کنند. اما تنظیمات اولیه روتر، روی حالت خودکار قرار گرفته باشد. این کار ممکن است چند ماه یا چند مشکلی ایجاد نکند، اما بعد از مدتی با امواج دیگر تداخل پیدا می کند و نویز ایجاد می شود. در چنین مواقعی، ری استارت کردن روتر، مشکل را رفع خواهد کرد.

اگر مودم ADSL را چندین روز خاموش روشن نکنید و به طور مرتب کار کند، بعضی از قسمت‌های آن ممکن است به خوبی کار نکنند. همچنین در برخی مواقع ممکن است وقتی سرعت اینترنت را در سایت‌های تست سرعت بررسی کنید، ببینید که سرعت شما را از سرعتی که از شرکت ارائه دهنده اینترنت تحویل گرفته اید کم‌تر می‌زند. در چنین مواقعی می‌توانید مودم را برای چند دقیقه خاموش کنید و یا آن را به تنظیمات کارخانه بازگردانید. سپس سرعت اینترنت را بررسی کنید، آیا مشکل رفع شد؟

چطور مودم را ری استارت کنیم؟

برای بازگرداندن مودم به تنظیمات کارخانه نیاز به دانش خاصی نیست و تمام کاربران به راحتی می توانند این کار را انجام دهند. هر مودم، یک کلید به نام «Reset»  یا «Restart» دارد که معمولاً در پشت دستگاه قرار گرفته است. این دکمه در بیشتر مودم ها کنار خروجی‌های شبکه یا دکمه روشن خاموش قرار گرفته است. دکمه ری استارت داخل مودم قرار دارد و از بیرون شما آن را به شکل یک سوراخ بسیار کوچک می‌بینید که با کمک سوزن باید آن را به مدت ۱۰ تا ۳۰ ثانیه فشار دهید تا مودم ری استارت شود. اگر این دکمه را به مدت ۳۰ ثانیه نگه دارید، مطمئن خواهید بود که مودم به تنظیمات کارخانه بازگشته است.

 

گفتنی است یکی از دلایل کندی سرعت اینترنت در روزهای اخیر، استفاده گسترده از فیلترشکن‌‌ها است که از اختیار شرکت‌های عرضه کننده اینترنت مانند ماهان‌نت خارج است.

نکته:

ری استارت مودم یا روتر و بازگردانی تنظیمات اولیه کارخانه، موجب می‌شود تمام تغییراتی که ایجاد کرده‌اید از بین بروند. در نتیجه اینکار را برای سرگرمی انجام ندهید.

بعد از ری استارت کردن مودم می‌توانید دوباره تغییرات مانند انتخاب رمزعبور را ایجاد کنید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره چگونگی افزایش سرعت اینترنت و ری استارت کردن مودم، با شماره تماس ۱۵۱۴ تماس حاصل فرمایید تا همکاران ما در واحد پشتیبانی ماهان نت، مشکلات شما را رفع کنند.