این مقاله جاییه که قراره بفهمی چرا سرعت اینترنت کم شده؟ با کاهش سرعت اینترنت بسیاری از کسب و کارهایی که روزانه فعالیت‌های متعددی به واسطه اینترنت انجام می‌دادند، دچار مشکل شده‌اند.با ماهان نت همراه باشید تا بررسی کنیم دلیل افت سرعت اینترنت چیست، چه عواملی در کندی یا تندی سرعت ایتارنت موثر هستند و آیا کاهش سرعت اینترنت گوشی نیز به همین دلیل است! همان طور که بر هیچ کس پوشیده نیست برق در زندگی انسان‌ها چه جایگاهی دارد، اینترنت و کیفیت آن نیز برای عصر ارتباطات بسیار مهم است.اکثر بیزینس‌ها و کسب و کارهای این دروه وابسته به اینترنت بوده و بر بستر آن فعالیت می‌کنند.کاهش سرعت اینترنت در این بین مشکلات بسیار را پدید آورده است. کیفیت و سرعت بالا در کنار یکدیگر برای استفاده بهینه از اینترنت لازم و مهم است. در ادامه این مبحث به دلایل کاهش سرعت اینترنت گوشی، ADSL اینترنت گیمینگ و… خواهیم پرداخت. با شرکت خدمات اینترنتی ماهان نت همراه باشید.

چند دلیل رایج کاهش سرعت اینترنت؛ علت کندی اینترنت رابشناش.

اختلالات متعددی در هنگام استفاده از اینترنت باعث می‌شود تا با کاهش سرعت یا حتی قطع شدن اینترنت مواجه شویم. تصور کنید عجله دارید و اینترنت قطع شده است یا سرعت آن به سرعت حرکت لاکپشت نزدیک شده و به دنبال پیدا کردن دلیل این اتفاق و رفع آن هستید.به شما پیشنهاد می‌کنیم برای این که اگر شما در این وضعیت (اختلال اینترنت) قرار گرفتید بدانید چه باید بکنید، با ماهان نت همراه باشید تا رایج ترین دلایل اختلال اینترنت که باعث افت سرعت اینترنت می‌شود را بدانید.

 • موقعیت بد روتر
 • افزایش تراکم در تعداد خطوط WIFI
 • نویز
 • استفاده از فیلتر شکن یا VPN
 • پوشش ضعیف 4G
 • پردازش کند دستگاه

علت کم شدن سرعت اینترنت در چند روز اخیر

دلیل سرعت پایین اینترنت در چند روز اخیر به خاطر زیرساخت کل کشور بود و ربطی به اپراتور و یا شرکت خاصی ندارد. البته ممکن است علت کم شدن سرعت اینترنت به چیزهای دیگری مربوط باشد که در ادامه بررسی می‌کنیم.

برای خرید اینترنت adsl ضربه بزنید.

کاهش سرعت اینترنت به دلیل موقعیت بد روتر

بارزترین و اولین علت کم شدن سرعت اینترنت ممکن است به جایی که روتر را نصب کرده‌اید، مربوط باشد. همان طور که حتما می‌دانید هر وای فای در محدوده 230 فوت قادر است سیگنال پخش کند.و مسلما اگر شما در این محدوده نباشید، سیگنال‌های ضعیفی را دریافت خواهید کرد که به کاهش سرعت اینترنت مودم ختم خواهد شد. البته ناگفته نماند که گاهی فاصله شما از روتر زیاد نیست اما اشیاءی مانند دیوارهای ضخیم بتونی، کف، درب ضد سرقت و… بین شما و روتر باعث محدود شدن سیگنال شده و نتیجه‌ای مشابه به همراه خواهد داشت.

افت سرعت اینترنت

کاهش سرعت ایمنرنت به دلیل افزایش تراکم خطوط وایفای

وقتی در یک آپارتمان زندگی می‌کنید یا یک مجتمع مسکونی یا تجاری، افراد زیادی به طور همزمان از روتر استفاده می‌کنند و ممکن است این خطوط از یک کانال عبور کرده باشد. عبور کابل‌های متعدد از یک کانال بزرگترین دلیل کاهش سرعت اینترنت ثابت است. اما نگران نباشید برای کنترل و مدیریت چنین وضعیتی نرمافزارهای متعددی نظیر WIFI ANALYZER در اپ استور موجود است. پس از آنالیز روتر به وسیله این نرم افزار اگر روتر شما در یک کانال شلوغ قرار گرفته بود لازم است آن را تغییر دهید.

اگ به دنبال بهترین اینترنت برای منزل و محل کار خود هستید پیشنهاد ما اینترنت td-lte ماهان نت است

کاهش سرعت اینترنت مودم به دلیل وجود نویز

اغلب روترهای امروزی با باندهای 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز کار می‌کنند. قرار گرفتن انواع روتر در کنار ابزارها و دستگاه هایی همچون ماکروویو یا انواع تلفن بیسیم سبب می‌شود که اختلالات مخربی برای روتر ایجاد شده و باعث کاهش سرعت اینترنت شود.به منظور حل این اختلال اینترنت و برای این که روتر شما در معرض این مشکلات قرار نگیرد مطمئن شوید دستگته شما باند 5 گیگاهرتز را پشتیبانی می‌کند و باند خود را از 2.4 به 5 تغییر دهید.

شاید برایتان جالب باشد که درباره علت کم شدن سرعت اینترنت adsl بدانید

کاهش سرعت اینترنت با استفاده از VPN

اگر از VPNهایی با سرعت کم استفاده می‌کنید بدانید علت کاهش سرعت اینترنت شما از آنهاست. لازم به ذکر است که اگر از یک وایفای عمومی می‌خواهید استفاده کنید حتما از یک وی پی ان استفاده کند.چرا که با رمزنگاری شبکه جلو نفوز اشخاص دیگر به اطلاعات گوشی یا سیستم شما را خواهد گرفت. لازم است بدانید اغلب ارائه دهندگان خدمات فیلتر شکن، برای تمام سیستم عامل‌ها به صورت مخصوص یک VPN طراحی کرده و به بازار ارائه داده اند. کافیست به سایت آنها مراجعه کرده و VPNسرعت بالا با امنیت کافی را درخواست کنید.

افت یرعت اینترنت با پوشش ضعیف 4G

برخلاف تصور عموم همیشه سرعت اینترنت 4G از وایفای سریعتر نیست. تصور کنید در یک محیط شلوغ همچون ورزشگاه یا استادیوم فوتبال هستید، در این شرایط شما و تعداد بیشماری انسان دیگر به طور همزمان در حال استفاده از اینترنت 4G هستید که به نزدیک ترین کانال متصل است. این شرایط باعث افت و کاهش سرعت اینترنت آن هم به اندازه خیلی زیاد خواهد شد.

لازم است بدانید در شرایط معمول وضعیت آب و هوا نیز در سرعت اینترنت 4G بسیار تاثییر گذار است.اما هیچ کدام از این دلایل همیشگی نیست و هر کدام از آنها یا شرایط مشابه به صورت گذرا باعث قطع یا کاهش سرعت اینترنت خواهند شد، اگر شما به صورت دائم و همیشگی با کم شدن سرعت اینترنت مواجه هستید لازم است با اپراتور خود تماس گرفته و نصبت به گزارش شرایط اقدام نمایید.

اینترنت نامحدود : خداحافظ حجم محدود!

دلیل کم شدن سرعت اینترنت

کاهش سرعت اینترنت به جهت سرعت کم پردازش دستگاه

گاهی پیش می‌آید که دستگاهی که از آن استفاده می‌کنید به دلایل مختلف از سرعت پردازش اطلاعات پایینی برخوردار است. در این شرایط نمی‌توانید از اینترنت‌های پرسرعت استفاده ببرید حتی با وجود پهنای باند بالا. در حالت عادی در هنگام پرداز اطلاعات توسط سخت آفزار سرعت اینترنت پایین می‌آید اگر شرایط خیلی وخیم باشد با بروزرسانی برنامه‌ها هم مشکل حل نمی‌شود. در این شرایط حذف کردن برنامه‌هایی که استفاده نمیکنید شاید به افزایش سرعت شما کمک کند.

راه مقابله با کاهش سرعت اینترنت

در کشور ما سرعت اینترنت به دلایل مختلف که در بالا گفتیم و نیز اعمال فیلترینگ‌ها متعدد بسیار پایین است. اما هر یک از ما در کل روز به واسطه دانلد فیلم گرفته تا تا آپدیت‌های مختلف سیستم عامل و نرم افزار گرفته تا گیم‌ها آنلایل و… به سرعت بالای اینترنت نیاز داریم. اما در این شرایط چه کنیم؟

در زیر 5 راه برای مقابله و حل کاهش سرعت اینترنت را برایتان خواهیم گفت. با ماهان نت همراه باشید تا به ضعیف شدن سرعت اینترنت خود پایان دهید.

 • تست سرعت اینترنت
 • گرفتن مشاوره از شرکت ارائه دهنده سرویس
 • بروز کردن مرورگر
 • تغییرجای روتر
 • افزایش امنیت پهنای باند

تست سرعت اینترنت

در اولین اقدام برای رسیدگی به دلیل کم شدن سرعت اینترنت خود از سرعت آن در ساعت‌های مختلف باخبر شوید. این که سرعت شما چند مگابیت بر ثانیه است را با استفاده نرم افزارهایی چونOOKIA چک کنید. این چک سرعت باید در ساعت‌های مختلف روز انجام شود.

برای اطلاعات بیشتر مقاله تست سرعت اینترنت ماهان را از دست ندهید.

عوامل کاهش سرعت اینترنت

با شرکت ارائه دهنده سرویس اینترنت تماس بگیرید

اگر با کاهش سرعت اینترنت درطول شبانه روز مواجه هستید یا در اتصال به اینترنت مشکل دارید لازم است حتما با شرکت ارائه دهنده خدمات تماس گرفته و با توضیح اختلال اینترنت علت را جویا شوید.

آپدیت مرورگر

ممکن است با اسپیدتست متوجه شوید که سرعت شما قابل قبول است. در این شرایط بررسی کنید ورژن مرورگر شما بروز است یا نه. زیرا آخرین نسخه مروزگرها در کنار امنیت بالا سرعت بیشتری هم دارند.

تغییر مکان روتر

اگر جای روتر در اطراف شما مناسب است می‌توانید با خالی کردن اطراف روتر از دستگاه‌هایی که در بالا توضیح دادیم باعث ایجاد اختلال اینترنت می‌شوند باعث شوید روتر بهتر کار کند. اشیائی همچون اناع هالوژن، بلندگو، رایانه، تلوزیون، ماکروویو، مانیتور و…. در کل تا آن جا که ممکن است روتر را از وسایل الکترونیکی که سینال دهی نیز دارند درو نگه دارید.

آیا تغییر مودم باعث افزایش سرعت اینترنت می‌شود؟

وقتی مودم شما یک نسل قدیمی از سرویس های مودم باشد حتما تغیییر ان به یک سیستم جدید حتما افزایش سرعت خواهید داشت.

افزایش امنیت پهنای باند

اگر مودم شما از امنیت پایینی برخوردار باشد خطر سوءاستفاده افراد متقلب از پهناي باند شما بالا خواهد رفت. به منظور جلوگیری از این سوءاستفاده که موجب کاهش سرعت اینترنت نیز خواهد شد یک رمز عبور قوی برای مودم خود تعیین کنید. با این روش هم از ترافیک خود حفاظت کرده‌اید هم باعث افزایش سرعت اینترنت خواهید شد.

چرا ماهان نت را برای خرید سرویس اینترنت خود انتخاب کنیم؟

شرکت قوی و حرفه‌ای ماهان نت در زمینه ارائه خدمات انواع اینترنت نسل جدید آماده پاسخگویی به سوالات مختلف در جهت رفع مشکلات سرعت اینترنت و …. به هموطنان عزیز می‌باشد. برای اطلاع از تخفیفات و جشنواره های ما به پیج اینستاگرام ماهان نت سر بزنید

سخن آخر

آیا می‌دانید چرا با کاهش سرعت اینترنت مواجه میشوید؟ اکثر کاربران برای اتصال به اینترنت، از شبکه وای‌فای استفاده می‌کنند. اما تعداد زیادی از آن‌ها با مشکل افت سرعت وای‌فای مواجه می‌شوند. ماهان‌نت راه‌حل‌هایی را به منظور مقابله با افت سرعت وای‌فای معرفی کرده است که اینجا به شرح چند مورد از آن‌ها می‌پردازیم.

اولین راهی که برای حل مشکلات این‌چنینی وجود دارد، یک‌بار ریست کردن مودم است. یکی از مشکلات رایجی که هنگام استفاده از شبکه وای‌فای با آن روبرو می‌شویم، افت سرعت اینترنت است. گاهی با این شرایط روبرو می‌شوید که به اینترنت متصل هستید و ناگهان سرعت اینترنت شما کم می‌شود. این مشکل دلایل متعددی دارد، اما یکی از شایع‌ترین دلایل، دور بودن از روتر است. پس همانطور که در پست‌های قبل درمورد روتر توضیح داده شد، روتر را درمرکز خانه قرار دهید. چرا که دور بودن از روتر وای‌فای موجب کاهش سرعت اینترنت خواهد شد.  البته شایان ذکر است که روترهای جدید، نسبت به انواع قدیمی، کمتر با این مشکل مواجه می‌شوند.

از دلایل دیگر این امر، کاهش پهنای باند است. اگر دستگاه‌های متعددی به روتر متصل باشند، با افت سرعت روبرو خواهید شد. هرچه تعداد دستگاه‌های متصل به مودم بیشتر بوده و میزان دانلود آن‌ها هم بیشتر باشد، از سرعت اینترنت شما کاسته خواهد شد. به‌همین منظور می‌توانید سرعت دستگاه‌هایی را که از یک اینترنت استفاده می‌کنند کنترل کنید.

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم، این مشکل برای روترهای جدید کم‌تر پیش می‌آید. درنتیجه می‌توانید هر چندسال یک بار، روتر خود را تغییر دهید و مدل جدیدی تهیه کنید.

آخرین مورد نیز وجود مودم‌های متعدد است. معمولا برای مودم‌ها کانال فرکانس یکسانی به‌طور پیش‌فرض تعیین شده است. به‌همین دلیل اگر کانال مودم‌های دیگر مشابه کانال شما باشد، از سرعت اینترنت شما کاسته خواهد شد. راه‌حل این مشکل نیز تعویض کردن کانال مودم است که با برنامه‌هایی مانند Wi-fI Stumbler و Wi-Fi Analyzer می‌توانید این‌کار را انجام دهید.

عوامل کندی سرعت اینترنت

سوالات متداول

 1. علت افت سرعت اینترنت چیست؟

علت سرعت پایین اینترنت به دلیل اتصال چند کاربر به اینترنت، دانلود و آپلود و یا دور شدن از مودم و .. ممکن است به وجود آمده باشد.

 1. سرعت اینترنت را چگونه بسنجیم؟

با جستجوی عبارت تست سرعت اینترنت در گوگل سایت های تخمین سرعت اینترنت را بیابید.