آیا می‌دانید چرا سرعت اینترنت کم می‌شود؟ اکثر کاربران برای اتصال به اینترنت، از شبکه وای‌فای استفاده می‌کنند. اما تعداد زیادی از آن‌ها با مشکل افت سرعت وای‌فای مواجه می‌شوند. ماهان‌نت راه‌حل‌هایی را به منظور مقابله با افت سرعت وای‌فای معرفی کرده است که اینجا به شرح چند مورد از آن‌ها می‌پردازیم.

 

اولین راهی که برای حل مشکلات این‌چنینی وجود دارد، یک‌بار ریست کردن مودم است. یکی از مشکلات رایجی که هنگام استفاده از شبکه وای‌فای با آن روبرو می‌شویم، افت سرعت اینترنت است. گاهی با این شرایط روبرو می‌شوید که به اینترنت متصل هستید و ناگهان سرعت اینترنت شما کم می‌شود. این مشکل دلایل متعددی دارد، اما یکی از شایع‌ترین دلایل، دور بودن از روتر است. پس همانطور که در پست‌های قبل درمورد روتر توضیح داده شد، روتر را درمرکز خانه قرار دهید. چرا که دور بودن از روتر وای‌فای موجب کاهش سرعت اینترنت خواهد شد.  البته شایان ذکر است که روترهای جدید، نسبت به انواع قدیمی، کمتر با این مشکل مواجه می‌شوند.

از دلایل دیگر این امر، کاهش پهنای باند است. اگر دستگاه‌های متعددی به روتر متصل باشند، با افت سرعت روبرو خواهید شد. هرچه تعداد دستگاه‌های متصل به مودم بیشتر بوده و میزان دانلود آن‌ها هم بیشتر باشد، از سرعت اینترنت شما کاسته خواهد شد. به‌همین منظور می‌توانید سرعت دستگاه‌هایی را که از یک اینترنت استفاده می‌کنند کنترل کنید.

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم، این مشکل برای روترهای جدید کم‌تر پیش می‌آید. درنتیجه می‌توانید هر چندسال یک بار، روتر خود را تغییر دهید و مدل جدیدی تهیه کنید.

آخرین مورد نیز وجود مودم‌های متعدد است. معمولا برای مودم‌ها کانال فرکانس یکسانی به‌طور پیش‌فرض تعیین شده است. به‌همین دلیل اگر کانال مودم‌های دیگر مشابه کانال شما باشد، از سرعت اینترنت شما کاسته خواهد شد. راه‌حل این مشکل نیز تعویض کردن کانال مودم است که با برنامه‌هایی مانند Wi-fI Stumbler و Wi-Fi Analyzer می‌توانید این‌کار را انجام دهید.