آشنایی با اینترانت و تفاوت‌های آن با اینترنت بین‌المللی

دسته‌بندی نشده

با داشتن شبکه اینترانت می‌توان اطلاعات را کاملا جدا از بستر اینترنت بین افراد سازمان منتقل کرد. برای استفاده از این شبکه باید اطلاعات کاملی از این سرویس و ساختار آن داشته باشید. در ادامه این مطلب به توضیح اینترانت می‌پردازیم و مزایا و کاربردهای آن را بررسی می‌کنیم.

آشنایی با اینترانت و تفاوت‌های آن با اینترنت بین‌المللی

امروزه، امنیت اطلاعات از هر زمان دیگری اهمیت بیشتری پیدا کرده است. همه روزه ما اخبارهای متفاوتی را از هک کردن یا درز اطلاعات یک سازمان می‌شنویم؛ به‌همین دلیل داشتن یک شبکه جدا از اینترنت بین‌المللی، از الزامات سازمان‌های بزرگ با اطلاعات حساس است. با داشتن شبکه اینترانت می‌توان اطلاعات را کاملا جدا از بستر اینترنت بین افراد سازمان منتقل کرد. سوال اغلب کاربران این است که اینترانت چیست؟ در واقع شبکه intranet یک نسخه کوچک از اینترنت با قابلیت‌های مشابه است که تفاوت‌هایی با آن نیز دارد.

برای استفاده از این شبکه باید اطلاعات کاملی از این سرویس و ساختار آن داشته باشید. ما در این مقاله ‌به‌طور جامع به بررسی اینترانت، کاربردها و مزایای استفاده از آن پرداخته‌ایم. به شما قول می‌دهیم با کسب اطلاعات در مورد تفاوت اینترانت با اینترنت و مطالعه این مقاله می‌توانید به‌راحتی از این شبکه استفاده کنید.

اینترانت چیست؟ یک شبکه خصوصی و سیستم ارتباطی ساده

در پاسخ به سوال اینترانت چیست، می‌توان گفت یک شبکه خصوصی محسوب می‌شود که فقط برای کاربران مجاز قابل دسترسی است. این شبکه فقط به یک منطقه، محیط و سازمان محدود است. برای استفاده از اینترانت نیاز به خرید اینترنت نیست بلکه این شبکه یک بستر جدا از شبکه بین‌المللی اینترنت است. در واقع شبکه Intranet یک شبکه محدود شده با دسترسی بسیار محدود است که ارتباطی با اینترنت ندارد.

Intranet یک شبکه خصوصی است که در یک سازمان وجود دارد و برای به اشتراک گذاشتن امن اطلاعات شرکت و منابع محاسباتی بین کارمندان استفاده می‌شود. اینترانت، شبکه‌ای داخلی است که از پروتکل‌های مرتبط با اینترنت و به‌ویژه، تکنولوژی وب برای سازماندهی شبکه استفاده می‌کند. هدف از این شبکه، عموما استفاده منظم‌سازی اصول کاری شخصی با حداقل هزینه و زمان است. هم‌چنین از دیگر اهداف استفاده از این شبکه می‌توان به تلاش برای خدمات بیشتر، مقرون‌به‌صرفه‌تر و رقابتی‌تر بودن آن اشاره کرد.

اینترانت؛ یک شبکه خصوصی و سیستم ارتباطی ساده

کاربرد اینترانت چیست؟ شبکه‌ای کاربردی و امن برای سازمان‌ها و شرکت‌ها

سوالی که برای بیشتر کاربران مطرح می‌شود این است که کاربرد اینترانت چیست؟ چگونه می‌توان از کاربردهای آن برای توسعه اهداف سازمانی بهره‌مند شد؟ و آیا سرعتی هم‌چون اینترنت پرسرعت دارد؟ در واقع می‌توان گفت اطلاع‌رسانی، ارتباطات، بازاریابی و فروش، آموزش از راه دور، كار از راه دور، تصمیم‌گیری بهینه مدیریت بانك‌داری و اقتصاد و کاریابی، کاربردهای اصلی شبکه intranet هستند.

از استفاده‌های اینترنت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • به اشتراک‌گذاری فایل‌ها: این شبکه سیستم ذخیره‌سازی فایل دارد و فایل‌ها را می‌توان از این طریق مانند گوگل درایو به اشتراک گذاشت.
 • جست‌وجو در سراسر سازمان شما: بهترین اینترانت‌ها نه‌ تنها در اطلاعات در صفحات پست‌ها بلکه در نام فایل‌ها نیز جست‌وجو می‌کنند.
 • دسترسی به اطلاعات: با یک سیستم مدیریت محتوا می‌توان از intranet برای میزبانی و دسترسی به اسناد و اطلاعات سازمان استفاده کرد.
 • اتصال افراد: intranet به افراد مختلف یک سازمان در شعبه‌های مختلف کمک می‌کند تا یکدیگر را پیدا کرده و ارتباط برقرار کنند.
 • دسترسی به تلفن همراه: برنامه تلفن همراه در اینترانت به این معنی است که کارکنان می‌توانند در هر کجا که باشند از آن استفاده کنند.

کاربرد اینترانت بسیار فراوان است اما قبل از اینکه به فکر نحوه تهیه این شبکه برای سازمان خود باشید، بهتر است، اول ظرفیت و اهداف سازمان را مشخص کنید و سپس برای به فکر تهیه آن باشید.

اشتراک گذاری امن فایل‌ها در یک سازمان؛ از کاربردهای اصلی اینترانت

مزایای استفاده از اینترانت؛ پرکاربردترین شبکه اینترنتی برای سازمان‌هایی با شعبه‌های مختلف

مزایای استفاده از اینترانت، بسیار متعدد است؛ به‌خصوص برای سازمان‌هایی که از نظر جغرافیایی در مکان‌های مختلفی قرار دارند اما تمایل به ارتباط با یکدیگر دارند. زمانی که از intranet در یک سازمان بزرگ استفاده می‌شود، همانند استفاده از اینترنت td lte و پوینت تو پوینت بهره‌وری کارکنان افزایش پیدا کرده و در هر زمانی می‌توانند به‌راحتی به اطلاعات بسیاری دسترسی پیدا کنند و آن را به اشتراک بگذارند. از مهم‌ترین مزایای استفاده از شبکه اینترانت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان ارسال و دریافت پیام
 • امکان به اشتراک گذاری انواع فایل‌ها مانند اسناد و مدارک
 • امنیت بالا و اطمینان داشتن از دسترسی مطمئن
 • امکان دسترسی سریع و آسان به شبکه
 • تامین امنیت اسناد طبقه‌بندی شده
 • طراحی شده بر پایه بانک‌های اطلاعاتی و پایگاه داده

هدف اصلی از نصب intranet، تسهیل ارتباطات و به‌اشتراک گذاشتن منابع، اعم از سخت‌افزاری است؛ به اشتراک گذاشتن این منابع اطلاعاتی نیز نقش عمده‌ای در سازمان‌ها و ارگان‌ها دارد.

مزایای استفاده از اینترانت؛ پرکاربردترین شبکه اینترنتی برای سازمان‌هایی با شعبه‌های مختلف

استفاده از شبکه intranet چه معایبی دارد؟

هزینه اجرای شبکه اینترانت همانند سرویس اینترنت پوینت تو پوینت در یک سازمان بزرگ بسیار بالاست و ممکن است هر سازمانی نتواند برای استفاده از این شبکه بودجه‌ای در نظر بگیرد. همین مسئله ممکن است باعث دلسردی برخی سازمان‌ها و شرکت‌ها شود. در شبکه اینترانت به دلیل این که همه مدارک و اسناد در یک نقطه متمرکز هستند، ممکن است امنیت شبکه به خطر بیفتد و بدین ترتیب اسناد و مدارک نیز از بین بروند.

با‌توجه‌به این که هر فردی از سازمان می‌تواند به اطلاعات دسترسی داشته باشد؛ بنابراین نیاز است تا یک نفر به‌طور دائم در حال بررسی و بازبینی رفتار کارکنان در شبکه intranet باشد که کسی حرکتی خلاف قوانین سازمان انجام ندهد.

هزینه اجرای شبکه intranet؛ هزینه بسیار بالا

تفاوت اینترانت با اینترنت بین‌المللی چیست؟

پس از توضیح در مورد شبکه intranet می‌توان دریافت که تفاوت اینترانت با اینترنت چیست چه چیز‌هایی این دو شبکه را از یکدیگر متمایز می‌کند. یکی از نقاط مشترک intranet با اینترنت، سرعت بالای این شبکه است. در واقع اینترانت سرعتی همچون سرعت بهترین اینترنت خانگی یعنی سرویس td lte دارد. از تفاوت اینترانت با اینترنت می‌توان به دسترسی هر کدام از این شبکه‌ها اشاره کرد. تفاوت اینترانت با اینترنت در اتصال به شبکه جهانی است. اینترنت شامل اتصال اینترانت کشورهای مختلف به هم و ایجاد یک شبکه جهانی از اینترانت‌ها است. هیچ‌کس اینترنت شخصی ندارد، اما مالکیت intranet بر عهده ادمین یا شخصی بوده که این شبکه را طراحی کرده است.

تفاوت اینترانت و اینترنت؛ در اتصال به شبکه جهانی

ماهان نت؛ بهترین و بزرگ‌ترین شرکت ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی

ما در این مقاله به بررسی پاسخ سوال اینترانت چیست پرداختیم و کاربردها و مزایای این شبکه را بررسی کردیم. هم‌چنین وجه تمایز و تفاوت اینترانت با اینترنت را نیز ذکر کرده‌ایم. به‌منظور ‌تهیه این شبکه برای سازمان‌ خود ابتدا باید اطلاعات کافی در این زمینه و مزایا و معایب آن داشته باشیم.

اگر نیاز به اطلاعات بیشتری در مورد شبکه intranet داشتید با کارشناسان ماهان نت از طریق شماره ۱۵۱۴ در ارتباط باشید. همکاران ما در ماهان نت پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود. تمرکز بر ارائه خدمات متمایز با بالاترین استانداردها، علاوه‌بر رضایت مشتریان و ایجاد رقابت در بازار، جایگاه حرفه‌‎ای و ارزشمندی برای این مجموعه به همراه داشته است.

نظرات کاربران