اکسس پوینت چیست؟ چه نقشی در حوزه شبکه وایرلس و وای فای ایفا می‌کند؟ اگر شما هم به هر دلیلی مشتاق یا مجبور شده‌اید بفهمید wireless access point یا اکسس پوینت چیست و ربط آن با انواع مودم و روتر چه می‎تواند باشد؛ با ماهان نت همراه شوید تا برای شما بگوییم اکسس پوینت چیست و چه کاربردی در شبکه دارد؟

یکی از مهم‌ترین دستگاه‌هایی که در شبکه‌های بیسیم استفاده می‎شود انواع اکسس پوینت ها هستند. در فرصتی که پیش آمده می‎خواهیم در خصوص انواع access point و کاربردها و مزایای آنها صحبت کنیم. در ادامه ابتدا خواهیم گفت اکسس پوینت چیست، کارکرد و وظیفه اکسس پوینت چیست؟! با شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنتی ماهان نت همراه باشید.

access point چیست؟

access point یا اکسس پوینت یک دستگاه مهم در مجموعه شبکه‎‌های محلی بیسیم است، که موجبات ایجاد  WLANwireless local area network را فراهم می‌کند.  access point همچون یک دستگاه بیسیم در مجموعه شبکه می‌تواند باعث اتصال دستگاه‌ها به lan شده وموجب شود تا   wireless در محیط بزرگتری گسترش یابد و تعداد کاربران بیشتری به آن شبکه متصل شوند.

حداکثر ظرفیت اتصال هر اکسس پوینت چیست؟ جالب است بدانید هر اکسس پوینت قادر است 60 اتصال همزمان را ایجاد کند. با تهیه و نصب یک اکسس پوینت در مجموعه خود می‎توانید محدوده گسترش اتصالات شرکت خود را افزایش دهید. در این شرایط کارمندان به راحتی در محیط اداره یا شرکت بدون قطع ارتباط با شبکه می‎توانند حرکت کنند. با انتقال مکانی هر کارمند در محیط شبکه،دستگاه آنها را از یک access point به یکی دیگر انتقال می‌دهد و به این صورت از قطع ارتباط جلوگیری می‌شود. جالب است که کابران متوجه این سویئچینگ نشده و اتصال به مدم را یک پارچه می‌پندارند.

بهترین اینترنت نسل جدید برای هر منزلی اینترنت td-lte است. چه بهتر که این سرویس اینترنتی را از شرکتی تهیه کنید که تضمین سرعت و کیفیت دارد.

پیشنهاد ما به شما اینترنت ماهان نت است.

access point چیست

شبکه وایرلس(wireless) چیست؟

یک شبکه wireless یا بیسیم در اصل به چندین شبکه کامپیوتر گفته می‌شود که بدون استفاده از هیچ سیم یا کابلی به هم متصل شده باشند. وایرلس از ترکیب wire  به معنی سیم یا کابل و less به معنی عدم یا نبودن تشکیل شده است. پس معنی کلمه wireless یعنی بدون بسیم یا بیسیم. تمام سیستم‎ها در یک شبکه وایرلس(wireless) ارتباطات بر اساس امواج رادیویی برقرار می‌شود.

آیا دستگاه اکسس پوینت را هرجا می‎توان گذاشت؟

پیدا کردن بهترین مکان برای نصب wireless access point بسیار مهم است و نیاز به دقت و توجه در طراحی مکان و جایگاه آن دارد تا اورلپ شدن فرکانس و امواج از بین رفته و در ارتباط نویز ایجاد نشود.

بهترین روش کار با اکسس پوینت استفاده از قابلیت‎هایی است که در زیر به آنها اشاره شده است. استفاده از این موارد در اکسس پوینت موجب پیکر بندی راحت‎تر، ضرفیت اتصال بالاتر و نگهداری کمتر می‎شود.

auto- channel

auto- transmit

dual band

کاربرد اکسس پوینت چیست؟

تا به حال به این فکر کردید که اکسس پوینت چگونه کار میکند؟ یک دستگاه اکسس پوینت با اتصال به شبکه شروع به ارسال داده به صورت بیسیم و وایرلس در محدوده مورد تضمین آنتن شبکه خواهد کرد . تمام دستگاه هایی که در این محدود دارای آنتن وای فای یا وایرلس باشند می‎توانند به شبکه متصل شوند البته در صورتی که مجوز اتصال به این شبکه را داشته باشند.

مقاله مرتبط: بهترین اینترنت وایرلس

اصولا انواع اکسس پوینت به دو صورت اتصال به شبکه را تامین می‎کند

روش اول اتصال اکسس پوینت چیست؟ در روش اول این اتصال به صورت یک کابل برقرار میکند. در روش دوم این اتصال به صورت بیسیم صورت می‌گیرد. در روش دوم نیاز به یک اکسس پوینت به وجود می‌آید تا عمل دریافت و ارسال امواج را برعهده گیرد.

انواع access point

تا اینجای مطلب از معنی access point چیست گفتیم و کاربرد access point را در یک شبکه وایرلس توضیح دادیم. اکنون می‌خواهیم توضیح دهیم انواع مختلف access point چیست و کاربرد هرکدام را بگوییم.

1.   اکسس پوینت تجاری

اکسس پوینت تجاری یا اینترپرایزی به دستگاهی گفته می‎شود که در بخش‎های یک ادراه یا سازمان بزرگ با کارمندان زیاد استفاده می‎شود.

2.   اکسس پوینت پنلی

نام دیگر اکسس پوینت‎های پنلی، access point دیواری یا سقفی است. این نوع از access point داخل دیوار کار گذاشته شده و بخوبی می‎تواند به وظایف خود عمل کند. نرخ انتقال access point دیواری یا سقفی 150MBPS تا 300MBPS است.

از نام access point سقفی مشخص است که قابلیت اتصال بر روی سقف یا دیوار را دارد. انواع مختلف اکسس پوینت سقفی عبارتند از ؛ تک فراکانس یا دوفرکانس.

اگر بخواهیم قدر اکسسپوینت‎های دیوار و سقفی را با هم مقایسه کنیم باید بگوییم کسسپوینت‎های سقفی در مقایسه با نوع دیواری قدرت فرکانس بالاتری دارند. از انواع access point پنلی در منازل یا ادارات و شرکتهای مختلف می‎توان استفاده کرد

کاربرد اکسس پوینت

3.   اکسس پوینت کنترلی

نوع دیگر از access point که میتوان به آن اشاره کرد، اکسس پوینت کنترلی نام دارد. این نوع از اکسس پوینت به کنترل بیسیم مخصوص به خود مجهز هستند. از اکسس پوینت های کنترلی در محیط‎های کوچک همچون منازل استفاده کرد. از جمله مزایای اکسس پوینت کنترلی میتوان به قابلیت رمزگذاری، آپدیت ، سفارشی کردن تنظیمات امنیتی، مدیریت راحت تر و متمرکز و… اشاره کرد. جالب است بدانید انواع اکسس پوینت STSND ALONE  قابلیت احراز حویت با MAC ADDRESS را دارد.

4.   اکسس پوینت یک فراکانس و دوفراکنس

نوع دیگر از اکسس پوینت‎ها با نام تک فرکانس و دو فرکانس (SINGLE- FREQUENCYو DUAL-FREQUENCY ) وجود دارند که از نوع تک فرکانس به عنوان اکسس پوینت وای فای نیز استفاده می‎شود.این نوع اکسس پوینت از 2.4G پشتیبانی کرده و نرخ انتقال آن بین 150 تا 450 MBPSمی‎باشد.

APهای دوفرکانس از 2.4Gو 8.8G  همزمان پشتیبانی می‎کنند و نرخ انتقال آنها از تک فرکانس بیشتر است.

5.   اکسس پوینت INDOOR

INDOOR  اکسس پوینت چیست؟ انواع دستگاه اکسس پوینت داخلی وجود دارد که امواج ضعیف و کوتاه برد آنها مناسب استفاده در منازل و مصارف کوچک است.موارد استفاده از این نوع اکسس پوینت چیست؟ لازم است بدانید از انواع اکسس پوینت ایندور در آپارتمان‎ها و ساختمان‎های مسکونی و تجاری استفاده می‌شود.

عموما در دستگاه‏های اکسس پوینت داخلی از انواع تقویت‎کننده امواج استفاده می‎شود تا قدرت امواجج را بهبود بخشد. انواع تقویت کننده‎ها را در محل‎هایی که دستگاه اکسس پوینت قادر به ساپورت کامل ان منطقه نیست استفاده می‏کنند.

6.   OUTDOOR اکسس پوینت چیست؟

نمونه دیگری از انواع اکسس پوینت‎ها را با نام خارج محل یا OUTDOOR می‌شناسیم.از این دستگاه ها در فضای باز استفاده می‌شود.مقاومت در برابر آب و حرارت و گرد و غبار یکی از ویژگی‎های مهم اکسسپوینت OUTDOOR است تا بتواند در محیط‎های بدون سقف یا پوشش محافظتی دوام اورده و خراب نشود. نمونه‌ای بارز از انواع اکسس پوینت محیط باز می‏توان به دکل‎های مخابراتی اشاره کرد.

نحوه کار اکسس پوینت

   روتر اکسس پوینت چیست

همنطور که تا الان فهمیدیم اتصال به دنیای بزرگ اینترنت تنها با وجود انواع مودم ، روتر و…. امکان پذیر است. لازم است وای فای خود را روشن کنید تا در کسری از ثانبه به مودم وصل شده و وارد دنیای نامتناهی اینترنت شوید. در بین تجهیزات لازم برای اتصال به اینترنت اصطلاحاتی وجود دارد همچون؛ مودم، روتر، سوئیچ و… که تا اینجا بعضی از آنها را توضیح دادیم. در این قسمت می‎خواهیم بفهمیم روتر اکسس پوینت چیست و چه تفاوتی با مودم دارد.

وقتی فقط یک سیستم لپ‎تاپ یا کامپیوتر داشته باشید، به راحتی با اتصال یک کابل اترنت می‎توانید به مودم وصل شده و از اینترنت استفاده کنید. اما وقتی در مکانی هستید چند دستگاه یا کامپیوتر وجود دارد که لازم است به طور همزمان به اینترنت وصل شوند چه کاری باید انجام داد؟

طبیعی است که مودم‏های سیم دار قابلیت اتصال به چند دستگاه را ندارند. چون تنها از یک درگاه اترنت برخوردار هستند پس قادرند تنها یک ای پی ادرس ایجاد کرده تا مکان شما را برای اتصال به اینترنت مشخص کند. اگر لازم است بدانید که IP ادر ها همچون آدرس محل زندگی شما یک اطلاعات احراز هویت مهم به حساب می‌آیند.

روتر ها دقیقا چه کاری انجام می‌دهند؟

ROUTERها دستگاه‎های هستند که قادرند تمام سیستم‎های اطراف شما را به وای فای و مودم وصل کنند. طی عملیاتی باعث می‎شود دستگاه‎های مختلف خانه شما دارای یک آی پی آدرس داخلی مختص به خود بگیرند.  دستگاه روتر قادر است به وسیله همین آی پی آدرس داخلی دستگاه‎های داخلی را مسیریابی کرده و اصطلاحا روتینگ کنند.

اگر IP آدرس مودم را به حکم ادرس خیابان آپارتمان محل سکونتتان در نظر بگیریم، آی پی آدرس روتر مثل شماره پلاک هر واحد از آپارتمان شما خواهد بود. (کار مودم در یک سیستم اکسس پوینت چیست) در یک سیستم مودم اطلاعات را دریافت کرده و آنها را برای روتر ارسال می‎کند.(وظیفه روتر در سیستم اکسس پوینت چیست) روتر اطلاعات رسیده از مودم را به دستگاه‎هایی که متصل هستند می‎رساند. این مشارکت دقیق و سازمان یافته سبب می‎شود تا وقتی شما به صورت همزمان با لپ‌تاپ و گوشی خود به اینترنت خانه وصل هستید و یک مطلب را در یکی از آنها سرچ میکنید فقط بر روی همان دستگاه نتیجه را مشاهده کنید.

رابطه روتر و لن (lan) ها

در ادامه مبحث روتر اکسس پوینت چیست لازم است بدانید شبکه‎ای که روترها ایجاد می‎کنند به اسم شبکه محلی یا LOCAL AREA NET یا به اختصار شبکه LAN گفته می‎شود. شما تنها از طریق همین شبکه محلی یا LAN قادر هستید به شبکه گسترده جهانی متصل شوید که به آن  WIDE AREA NET یا WAN می‌گویند.

لازم به یادآوری است که تمام ROUTERها به آنتن وای فای مجهز نیستند و تعدادی از آنها صرفا از طریق کابل، کامپیوترها را به هم وصل می‎کند. اینجاست که کاربرد اکسس پوینت‏ها به چشم خواهد خورد.در گذشته اگر لازم بود چند سیستم باهم شبکه شوند با استفاده از مقدار و تعداد زیادی کابل این عمل انجام می‌گرفت. اما امروزه با پیدایش فناوری وای فای و WIRELESS این اتصالات بدون سیم امکان پذیر است.

برای اتصال همه دستگاه‎های یک خانه به اینترنت نیاز به یک پخش کننده سیگنال در محیط داریم.

(اکسس پوینت چیست) روتر اکسس پوینت بی سیم یا همان نقطه دسترسی بیسیم(WIRELESS ACCESS POINT) از طریق پورت اترنت به روتر وصل شده و از طریق امواج و فرکانس بی سیم با دستگاه‏های دیگر فاقد اتصال مستقیم اترنت ارتباط برقرار می‎کند.

مزایای اکسس پوینت های بیسیم

بعد از این که متوجه شدیم network access point چیست بهتر است به بیان چند مزیت استفاده از اکسس پوینت‎ها بپردازیم.

1 شما میتوانید به ازای هر هکسس پوینت 60 دستگاه را متصل کنید

2 شما قادر هستید هرجا که کابل اترنت هست کسس پوینت‎ها را نصب کنید .اما اکسس پوینت‎های بی سیم نسل جدید به کابل شارژهم نیازی ندارند.

شما می‎توانید دسترسی مهمان را بدون تداخل در شبکه محدود کنید.زیرا اکسس پوینت‎های بیسیم از ACL یا همان ACCESS CONTROL LIST و CAPTIVE PORTAL را پشتیبانی می‌کنند.

روتر و اکسس پوینت چیست

تفاوت مودم و اکسس پوینت چیست؟

AP یا اکسس پوینت چیست؟ AP دستگاهی است که موظف است اتصال دستگاه‎های مختلف در شبکه وای فای یا وایرلس را برقرار کند و از یک روتر به عنوان تامین کنند اینترنت در این سیستم استفاده می‎شود. در این سیستم از اکسس پوینت ها به عنوان دستگاهی که محدوده شبکه را گسترش یا افزایش می‎دهد استفاده می‎شود.اما مودم در این مجموعه موظف است اتصال شبکه به اینترنت را تضمین کند.

بعد از ان که فهمیدیم معنی access point چیست و تفاوت روتر و اکسس پوینت چیست در ادامه میخواهیم به مزایای access point اشاره کنیم.

چگونه ماهان نت بهترین سرویس های اینترنت ایران را دارد؟

شما در ماهان نت خواهید توانست با جدیدترین تکنولوژی‎های روز دنیا آشنا شده و در صورت تمایل و نیاز برای استفاده از آنها ثبت سفارش کنید. کادر مجرب و حرفه‎ای آنلاین شاپ ماهانت 24 ساعت شبانه روز آماده دادن مشاوره به دوستانی هستند که می‎خواهند از تکنولوژیهای متنوع دنیای کامپیوتر استفاده کنند.

بهترین و متنوع ترین بسته ها وخدمات ماهان نت پرسرعت ترین تجربه را از استفاده اینترنت برای شما به ارمغان می‌آورد.

برای اطلاع از خدمات دیگر و تخفیفات ما پیج اینستاگرام ماهان نت را از دست ندهید.

در پایان

در این مقابله با شما از اکسس پوینت چیست گفتیم و به انواع مختلف روترها اشاره کردیم. به طور ساده و قابل فهم برای هر کس با هر سطح دانش توضیح دادیم اکسس پوینت چیست و چه کاربردی در شبکه دارد. امیدواریم توانسته باشیم شما را با کاربرد اکسس پوینت، مزایای access point و… آشنا کرده باشیم.

اکسس پوینت چگونه کار میکند

سوالات پرتکرار

  1. علت ضعف امواج اکسس پوینت چیست؟

انواع اکسس پوینت ها نسبت به امواج و نویز حساسیت دارند و یک موتورالکتریکی به راحتی می‎تواند امواج را دچار اختلال کند. در موارد خانگی دیوارهای 30 سانتی متر به آسانی می‎تواند امواج را تضعیف کند.

نصب کردن اکسس پوینت ها در کنار هم باعث تضعیف فرکانس‎ آنها می‎شود.

  1. برای محیط‌های پر تردد کدام بهترین اکسس پوینت چیست؟

در محیط‎های شلوغ بهترین اکسس پوینت مدل‎های والتر است.

  1. نکته مهم در استفاده از دستگاه اکسس پوینت چیست؟

تمامی برندهای اکسس پوینت استفاده شده در یک شبکه لازم است از یک برند باشند تا تنظیمات و رومینگ آنها بهتر انجام شود.