انواع مودم فیبر نوری (Fiber Optic Modem) یا همان ONT (Optical Network Terminal)، یک دستگاه است که برای اتصال به شبکه فیبر نوری استفاده می‌شود. این مودم با تکنولوژی فیبر نوری برای انتقال داده‌ها استفاده می‌شود و انواع مودم فیبر نوری وظیفه تبدیل سیگنال‌های نوری به سیگنال‌های الکترونیکی قابل فهم برای دستگاه‌های متصل را دارد.

مودم فیبر نوری در شبکه‌های فیبر نوری GPON یا EPON استفاده می‌شود.

مودم فیبر نوری اتصال به شبکه فیبر نوری را برقرار می‌کند و سیگنال‌های نوری را از طریق کابل فیبر نوری دریافت می‌کند و به سیگنال‌های الکترونیکی تبدیل می‌کند تا بتواند داده‌های شبکه را برای دستگاه‌های متصل قابل فهم کند. سپس، این مودم این داده‌ها را به دستگاه‌های متصل مانند روتر یا کامپیوتر ارسال می‌کند تا امکان اتصال به اینترنت فیبر نوری را فراهم کند.

انواع مودم فیبر نوری باید قابلیت و تکنولوژی GPON داشته باشد

در تعریف انواع مودم فیبر نوری باید گفت GPON یک نوع مودم است که در شبکه‌های مبتنی بر PON (Passive Optical Network) استفاده می‌شود. GPON مخفف Gigabit Passive Optical Network است. این تکنولوژی از فیبر نوری برای انتقال اطلاعات استفاده می‌کند و به عنوان یک راه حل پیشرو در ارائه خدمات اینترنت با سرعت بالا به کاربران استفاده می‌شود.

 1. مودم GPON قادر است تا ۶۴ کاربر را بر روی یک فیبر سرویس‌دهی نماید. این مودم از splitter یا به اصطلاح تقسیم کننده ها برای تقسیم سیگنال فیبر نوری بین کاربران استفاده می‌کند. تقسیم‌کننده‌ها اجازه می‌دهند تا داده‌ها به صورت همزمان به چندین کاربر ارسال شود، به طوری که هر کاربر بتواند از باند عریض فیبر نوری برای دسترسی به اینترنت با سرعت بالا استفاده کند.
 2. شبکه مبتنی بر GPON می‌تواند تا ۲۰ کیلومتر امتداد پیدا کند، که به این معنی است که مودم GPON می‌تواند به کاربرانی در مناطق دورافتاده و دورتر از مرکز سرویس‌دهی دسترسی فراهم کند. همچنین، با استفاده از تقسیم‌کننده‌ها، مودم GPON راه حلی ارزان قیمت برای افزایش تعداد کاربران در مناطقی که ازدحام زیادی دارند، فراهم می‌کند.
 3. با استفاده از مودم GPON، ارائه دهندگان خدمات اینترنت قادرند سرعت‌های بالا را به کاربران خود ارائه دهند و به طور همزمان به تعداد زیادی کاربر اینترنت ارائه دهند. این تکنولوژی به دلیل عملکرد بالا، پهنای باند بزرگ و قابلیت گسترش مناسب، در شبکه‌های ارتباطی امروزی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. با شرکت ارائه دهنده اینترنت ماهان نت همراه باشید.
 • مودم TP-Link TX-VG1530

مودم TP-Link TX-VG1530، یکی از انواع مودم فیبر نوری های GPON است که از ویژگی‌های متنوعی برخوردار است. برخی از ویژگی‌های این مودم عبارتند از:

1.  پشتیبانی از فناوری GPON

این مودم از فناوری GPON استفاده می‌کند که امکان ارسال داده‌ها با سرعت بالا را از طریق فیبر نوری فراهم می‌کند.

2.  Wi-Fi تک بانده N300

مودم TP-Link TX-VG1530 دارای قابلیت ایجاد شبکه بی‌سیم Wi-Fi تک بانده N300 است، که سرعت انتقال داده تا 300 مگابیت بر ثانیه را فراهم می‌کند.

3.  VoIP

این مودم دارای پورت‌های RJ-11 برای استفاده از خدمات VoIP (Voice over IP) است. این ویژگی به شما امکان می‌دهد تا با استفاده از اینترنت برای مکالمات تلفنی استفاده کنید.

4. پورت‌های شبکه اترنت

مودم TP-Link TX-VG1530 دارای چهار پورت شبکه اترنت است که به شما امکان متصل کردن دستگاه‌های باسیم مانند کامپیوتر، تلفن و دستگاه‌های دیگر را می‌دهد.

5. پورت USB

این مودم دارای یک پورت USB2 است که می‌توانید از آن برای به اشتراک گذاری فایل‌ها و دسترسی به دستگاه‌های ذخیره‌سازی USB استفاده کنید.

6. دکمه‌های ساده

مودم TP-Link TX-VG1530 دارای دکمه‌های روشن/خاموش کردن دستگاه، WPS برای اتصال سریع دستگاه‌های بی‌سیم و دکمه ریست برای بازنشانی تنظیمات به حالت کارخانه است.

7. مودم TP-Link TX-6610

با توجه به مشخصات فنی و قابلیت‌های این مودم، می‌تواند یک گزینه مناسب برای اتصال به شبکه فیبر نوری GPON و ارائه خدمات اینترنت با سرعت بالا و VoIP باشد.

مودم TP-Link TX-6610 ، یک مودم فیبر نوری GPON است که برخی نیازمندی‌ها را پوشش می‌دهد. این مودم از ویژگی‌های زیر برخوردار است:

8. پشتیبانی از فناوری GPON

TP-Link TX-6610 از فناوری GPON استفاده می‌کند که به شما امکان ارتباط با شبکه فیبر نوری فراهم می‌کند.

9. یک پورت SC/APC

این مودم دارای یک پورت SC/APC است که برای اتصال به شبکه فیبر نوری استفاده می‌شود.

10. یک پورت اترنت

TP-Link TX-6610 دارای یک پورت اترنت است که به شما امکان اتصال یک دستگاه باسیم را می‌دهد، مانند کامپیوتر یا روتر.

با توجه به مشخصات فنی این مودم، اصلی‌ترین کاربرد آن برای اتصال یک دستگاه باسیم به شبکه فیبر نوری GPON است. این مودم به خصوص برای کسب و کارها که نیاز به اتصال با اینترنت با سرعت بالا و استفاده از فیبر نوری دارند، می‌تواند مناسب باشد. اگر نیاز به اتصال بی‌سیم دارید یا تعداد بیشتری پورت اترنت نیاز دارید، می‌توانید یک روتر با تعداد اتصالات بیشتر را به این مودم متصل کنید تا نیازهای شما را برآورده کند.

مودم TP-Link TX-VG1530

مقاله مرتبط : فیبر نوری چیست

 • مودم فیبر نوری هواوی مدل HG8245H

مودم فیبر نوری هواوی مدل HG8245H یکی از انواع مودم فیبر نوری های بازار است که دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است. برخی از ویژگی‌های این مودم عبارتند از:

1.   پشتیبانی از فناوری GPON

HG8245H از فناوری GPON استفاده می‌کند که امکان اتصال به شبکه فیبر نوری را فراهم می‌کند.

2.   سرعت دانلود بالا

این مودم دارای سرعت دانلود بالا است که در حداکثر حالت ۲۴۸۸ مگابایت و در حداقل حالت ۱۲۴۴ مگابایت است. این سرعت‌ها با سرعت‌هایی که در مودم‌های ONE مشابه وجود دارد، تطابق دارد.

3.   وای فای تک بانده N300

HG8245H دارای وای فای تک بانده N300 است که به شما امکان ایجاد شبکه بی‌سیم با سرعت تا 300 مگابیت بر ثانیه را می‌دهد. دو آنتن خارجی نیز برای بهبود پوشش و قدرت سیگنال وای فای وجود دارد.

4.   پورت‌های خروجی

این مودم دارای ۴ پورت اترنت، ۲ پورت PON (برای اتصال به شبکه فیبر نوری GPON)، یک پورت تلفن برای استفاده از خدمات VoIP و یک پورت USB2 است. این پورت‌ها به شما امکان متصل کردن دستگاه‌های باسیم و بی‌سیم، استفاده از خدمات تلفنی و به اشتراک گذاری فایل‌ها را می‌دهد.

5.   مدیریت از راه دور

با استفاده از نرم‌افزار مدیریت مودم هواوی، می‌توانید به صورت از راه دور مودم را پیکربندی، مدیریت و کنترل کنید. این ویژگی به شما امکان می‌دهد تا به راحتی از هر نقطه‌ای از شبکه دسترسی داشته باشید.

با توجه به مشخصات فنی و ویژگی‌های متنوع، مودم HG8245H می‌تواند یک گزینه مناسب برای اتصال به شبکه فیبر نوری GPON، ایجاد شبکه بی‌سیم با سرعت بالا و استفاده از خدمات VoIP باشد. همچنین، امکان مدیریت از راه دور آن نیز یک امتیاز اضافی است که برای بسیاری از کسب و کارها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مقاله مرتبط : تجهیزات فیبر نوری 

مودم فیبر نوری هواوی مدل HG8245H
 • مودم فیبر نوری هواوی مدل HG8546M

مودم فیبر نوری هواوی مدل HG8546M یکی از انواع مودم فیبر نوری های GPON دیگر از هواوی است که برای استفاده خانگی و کاربران عادی مناسب است. برخی از ویژگی‌های این مودم عبارتند از:

1.   پشتیبانی از فناوری GPON

HG8546M از فناوری GPON استفاده می‌کند که به شما امکان اتصال به شبکه فیبر نوری را می‌دهد.

2.   پورت‌های خروجی

این مودم دارای ۴ پورت اترنت، ۱ پورت PON (برای اتصال به شبکه فیبر نوری GPON)، ۱ پورت تلفن برای استفاده از خدمات VoIP و ۱ پورت USB2 است. با این پورت‌ها، می‌توانید دستگاه‌های باسیم و بی‌سیم را به مودم متصل کنید و از خدمات تلفنی و به اشتراک گذاری فایل‌ها استفاده کنید.

3.   وای فای تک بانده

HG8546M دارای وای فای تک بانده است که به شما امکان ایجاد شبکه بی‌سیم با سرعت تا حداکثر 300 مگابیت بر ثانیه را می‌دهد. همچنین، دو آنتن خارجی نیز برای بهبود پوشش و قدرت سیگنال وای فای وجود دارد.

مودم HG8546M به دلیل ویژگی‌های متنوعی که دارد، می‌تواند برای استفاده خانگی و کاربران عادی که نیاز به اتصال به شبکه فیبر نوری GPON و ایجاد شبکه بی‌سیم باشند، مناسب باشد. این مودم از تراشه‌های سطح پایین‌تری نسبت به برند TP-Link استفاده می‌کند، اما هنوز یک گزینه مناسب و پرطرفدار در بازار است.

مودم فیبر نوری هواوی مدل HG8546M
 • مودم یوتل G242

مودم یوتل G242 یکی از انواع مودم فیبر نوری های GPON است که در داخل کشور تولید می‌شود. برخی از ویژگی‌های این مودم عبارتند از:

1.   پشتیبانی از فناوری GPON

مودم یوتل G242 از فناوری GPON برای اتصال به شبکه فیبر نوری استفاده می‌کند.

2.   پورت‌های خروجی

این مودم دارای یک پورت اترنت با ظرفیت 100 مگابیت بر ثانیه، یک پورت FXS تلفن برای استفاده از خدمات VoIP و یک پورت USB2 است. با این پورت‌ها، می‌توانید دستگاه‌های باسیم و بی‌سیم را به مودم متصل کنید و از خدمات تلفنی و به اشتراک گذاری فایل‌ها استفاده کنید.

3.   وای فای N300

مودم G242 یکی از بهترین مودم فیبر نوری های دارای وای فای N300 است که به شما امکان ایجاد شبکه بی‌سیم با سرعت تا حداکثر 300 مگابیت بر ثانیه را می‌دهد. همچنین، دو آنتن خارجی نیز برای بهبود پوشش و قدرت سیگنال وای فای وجود دارد.

در مورد سایر تولیدات برند یوتل، آنها شامل مدل‌های G241، G242 و G242 با ظاهر جدید می‌شوند. مدل نیوفیس فقط از نظر ظاهر با مدل G242 تفاوت دارد ولی از نظر فنی شرایط مشابهی دارد. مدل G241 هم وای فای ندارد و سرعت پورت اترنت آن 1000 مگابیت بر ثانیه است.

مودم یوتل G242

اینترنت فیبر نوری ماهان نت

ماهان نت یکی از ارائه‌دهندگان خدمات اینترنت فیبر نوری با انواع فیبر نوری در ایران است. این شرکت خدمات اینترنت با سرعت بالا را از طریق فیبر نوری در برخی از مناطق شهری ایران ارائه می‌دهد. ماهان نت از زیرساخت‌های فیبر نوری خود بهره می‌برد تا سرعت‌های بالا و اتصال پایداری را به مشتریان خود ارائه دهد.

مزایای استفاده از خدمات اینترنت فیبر نوری از جمله سرعت بالا، پایداری، کیفیت بالا و قابلیت ارسال و دریافت داده‌های بزرگ در همان زمان است. فیبر نوری از نور به عنوان رسانه انتقالی استفاده می‌کند که اجازه می‌دهد اطلاعات با سرعت بسیار بالا از طریق کابل فیبر نوری منتقل شود. این باعث می‌شود که اتصال اینترنت بسیار سریع و پایدار باشد و مشکلاتی مانند تاخیر در بارگذاری صفحات و قطعی اتصال را کاهش دهد.

با ارائه خدمات اینترنت فیبر نوری، ماهان نت به مشتریان خود امکاناتی مانند سرعت بالا، پهنای باند بزرگ، اتصال پایدار و قابلیت ارائه خدمات تلفنی و تلویزیونی را فراهم می‌کند. علاوه بر این، ماهان نت نیز از طریق مودم‌های فیبر نوری (ONT) اتصال به شبکه فیبر نوری را فراهم می‌سازد تا به مشتریان خود امکان استفاده از خدمات اینترنت فیبر نوری را بدهد.برای همراهی بیشتر پیج اینستاگرام ماهان نت را دنبال کنید.

سوالات متداول

 1. مودم فیبر نوری چیست؟
  مودم فیبر نوری (ONT) دستگاهی است که برای اتصال به شبکه فیبر نوری استفاده می‌شود. این مودم وظیفه تبدیل سیگنال‌های نوری به سیگنال‌های الکترونیکی قابل فهم برای دستگاه‌های متصل را دارد و به این ترتیب، امکان اتصال به اینترنت فیبر نوری فراهم می‌شود.

۲. چه وظایفی را مودم فیبر نوری انجام می‌دهد؟
مودم فیبر نوری وظایف مختلفی را انجام می‌دهد، از جمله:

 • تبدیل سیگنال‌های نوری به سیگنال‌های الکترونیکی قابل فهم برای دستگاه‌های متصل.
 • اتصال به شبکه فیبر نوری و دریافت سیگنال‌های نوری.
 • تأمین اتصال اینترنت با سرعت بالا و پایدار برای دستگاه‌های متصل.
5/5 (1 نظر)