شرکت اسپیس ایکس در سال گذشته طرحی درباره پوشش سراسری اینترنت برای کره زمین مطرح کرده است.

اسپیس ایکس یا شرکت فناوری‌های اکتشاف فضایی، یک شرکت تولیدکننده محصولات هوافضایی در آمریکا است. معاون بخش ماهواره‌ای این شرکت گفته است هم اکنون 57درصد جمعیت زمین معادل با 4.2 میلیارد نفر، به اینترنت دسترسی ندارند. به همین دلیل این شرکت تصمیم گرفته تا برای رفع این مشکل ماهواره‌هایی را برای پوشش سراسری اینترنت در زمین به هوا بفرستد.

طبق پژوهش‌های انجام شده توسط این شرکت، برای راه‌اندازی این پروژه در زمین، به 4425 ماهواره نیاز است که سال گذشته شرکت اسپیس ایکس درخواست خود را برای اجرایی شدن این طرح، به کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا ارائه کرده است.

تا سال 2024، کل زمین تحت پوشش اینترنت! تا سال 2024، کل زمین تحت پوشش اینترنت!

تا سال 2024، کل زمین تحت پوشش اینترنت!

پیچیدگی این مطلب نیز به این دلیل است که در حال حاضر تنها 1459 ماهواره در زمین قرار گرفته است، در صورتیکه ماهواره‌های لازم برای پوشش سراسری اینترنت سه برابر این مقدار است.

پاتریشا کوپر معاون بخش ماهواره‌های دولتی اسپیس ایکس در این باره گفت: «تاکنون 34 میلیون نفر در امریکا موفق به دسترسی به اینترنت 25 مگابیت بر ثانیه نشده‌اند».

کوپر اظهار داشت که تا پایان سال جاری پرتاپ‌های آزمایشی ماهواره در این زمینه آغاز خواهد شد و چنانچه به موفقیت برسد می‌تواند تا سال 2024 تمام ماهواره‌های لازم را در چند مرحله ارسال نماید.