تفاوت اینترنت ADSL و ADSL2+

اینترنت خانگی

تفاوت اینترنت ADSL و ADSL2+ در چه مواردی است؟ در این مقاله به صورت کامل با تفاوت‌های این دو سرویس آشنا می‌شویم.

اتصال به اینترنت

بارها شنیده‌ایم که وارد عصر ارتباطات شده‌ایم و همه امور در حال انتقال بر بستر اینترنت هستند. با گسترش فضای وب انواع مختلفی از ارائه‌دهنده‌های سرویس اینترنت راه‌اندازی شدند. تا به امروز اینترنت ADSL2 و ADSL2+ راه‌اندازی شده‌اند که هرکدام دارای ویژگی‌ها و امکانات بیشتری نسبت به نسخه قبلی هستند. در این مقاله درباره ویژگی‌ها و تفاوت اینترنت ADSL و ADSL2+ توضیحاتی ارائه می‌دهیم.

تکنولوژی اینترنت پرسرعت، فناوری در حال ارتقا

قبل از خرید اینترنت ADSL لازم است تا اطلاعاتی درباره نسل‌های آن کسب کنید. شرکت‌های دانش بنیان و فناوری هرروز در حال تحقیق برای رشد و ارتقا بستر اینترنت هستند. تکنولوژی اینترنت پرسرعت از نسل خانواده DSL نشأت گرفته است.

اینترنت DSL به دلیل سرعت پایین و محدودیت در انتقال اطلاعات مورد انتقاد اکثر کاربران قرار گرفته بود. اینترنت DSL سرعت بسیار پایینی در دانلود اطلاعات و آپلود فایل‌ها داشت به همین دلیل صرفا برای وب‌گردی قابل استفاده بود. به مرور زمان تکنولوژی اینترنت پرسرعت راه‌اندازی شد که حلال بسیاری از مشکلات کاربران بود. در ادامه درباره خانواده‌های اینترنت DSL توضیحات جامعی ارائه می‌دهیم.

اینترنت پرسرعت با فیبر نوری

اینترنت ADSL، گام اول اینترنت پرسرعت

اینترنت ADSL اولین نسل ارائه شده از خانواده DSL و اولین گام ارتقا فناوری اطلاعات به شمار می‌رود. ADSL غالبا دارای سرعت آپلود و دانلود یکسانی نیست و سرعت دریافت اطلاعات بالاتر از ارسال اطلاعات است. برای درک بهتر این موضوع بهتر است بدانید پینگ تایم چیست و چرا مورد اهمیت است. این اینترنت برروی خطوط تلفن با سیم مسی راه‌اندازی می‌شود که قابلیت انتقال تا 5500 متر را دارد. به دلیل راه‌اندازی روی خط تلفن به طور عامیانه از آن به عنوان اینترنت مخابرات یاد می‌شود. ویژگی‌های اینترنت ADSL به شرح زیر است:

 • حداکثر سرعت دانلود تا 8 مگابیت بر ثانیه
 • حداکثر سرعت آپلود تا 1 مگابیت بر ثانیه
 • قطع شدن اتصال اینترنت در صورت وجود نویز در شبکه
 • اتصال به فضای وب طی 10 ثانیه
 • پهنای باند محدود در قیاس با نسل‌های بعدی
 • کاهش شدید سرعت در صورت اتصال چند دستگاه
 • مصرف برق به صورت ولتاژ ثابت

اینترنت ADSL بین سال‌های 1997 تا 2003 راه‌اندازی و استفاده شد که به دلیل معایب زیاد سریعا منسوخ شد.

مودم اتصال به اینترنت

اینترنت ADSL2، آسودگی در اتصال به وب

نسخه بعدی اینترنت پرسرعت از سال 2003 راه‌اندازی شد و نام ADSL2 را به خود گرفت. نسل دوم برای اینترنت گیمینگ چندان مناسب نیست اما می تواند برای استفاده خانگی کاملا مناسب باشد.. این نوع اینترنت نیز دارای سرعت آپلود و دانلود یکسانی نیست ولی سرعت دریافت اطلاعات بسیار فراتر رفت. اینترنت ADSL2 نیز روی خط تلفن ثابت با سیم مسی راه‌اندازی می‌شود ولی قطر کابل‌های استفاده شده کمی قطورتر از نسخه قبلی است. ویژگی‌های اینترنت ADSL2 به شرح زیر است:

 • سرعت دانلود تا 12 مگابیت بر ثانیه
 • سرعت آپلود تا 1 مگابیت بر ثانیه
 • دسترسی به فضای وب طی 3 ثانیه
 • پهنای باند حدود 2 برابر نسل اول ADSL
 • تاثیر کمتر نویز روی اتصال اینترنت
 • مصرف برق به صورت ولتاژ ثابت

همانطور که می‌بینید امکانات و قابلیت‌های نسل دوم اینترنت ADSL بالاتر از نسل اول آن است و همین امر باعث شد تا همچنان مورد استفاده مصارف خانگی قرار گیرد. البته در سطح مصرف خانگی رضایت کاربران را فراهم می‌کند ولی در سطح تجاری نیاز به نسل پیشرفته‌تری از اینترنت است.

افزایش سرعت دانلود

اینترنت ADSL2+، هوشمندسازی اتصال پرسرعت به وب

نسل سوم اینترنت ADSL راتحت عنوان ADSL2+ می‌نامند. این نسل از اینترنت دارای سرعت دانلود و آپلود بالاتری است و می‌توان روی خط ثابت تلفن منزل راه‌اندازی کرد. استفاده از اینترنت پهنای باند اختصاصی در بهره‌گیری از نهایت سرعت دانلود تاثیر بسزایی دارد. سرعت دانلود و آپلود در این نسل از اینترنت نیز یکسان نیست ولی به مراتب پیشرفت بیشتری نسبت به نسل‌های قبلی داشته است. ویژگی‌های اینترنت ADSL2+ به شرح زیر است:

 • نهایت سرعت دانلود تا 16 مگابیت بر ثانیه
 • فرکانس پهنای باند تا 2.2 مگاهرتز
 • اتصال به فضای وب در مدت زمان 3 ثانیه
 • عدم اختلال در اتصال در صورت وجود نویز در خط اینترنت
 • پوشش خط تلفن تا 7 کیلومتر
 • تغییر ولتاژ برق قابل استفاده با تغییرات میزان استفاده از اینترنت

نسل سوم اینترنت ADSL برای مصرف تجاری بسیار منطقی و راضی کننده است. در غیر اینصورت بازدهی آن همانند نسل دوم خواهد بود با این تفاوت که اتصال به فضای وب بسیار بهینه بوده و اختلالات نویز روی آن تاثیر نمی‌گذارد.

اینترنت پرسرعت نسل جدید

اینترنت ADSL2+ انتخابی معقول در منزل و محل کار

نسل سوم اینترنت ADSL سرعت دانلود معادل 24 مگابیت بر ثانیه دارد که این عدد دقیقا 3 برابر نسل اول آن است. سرعت اتصال به فضای وب در ADSL2+ معادل 3 ثانیه و در ADSL معادل 10 ثانیه است که همین موضوع تغییر فاحشی ایجاد می‌کند. از طرفی مصرف ولتاژ برق در نسل سوم اینترنت پر سرعت متناسب با میزان استفاده از مودم تغییر می‌کند درحالی‌که در نسل اول مصرف برق کاملا یکسان است. این ویژگی اینترنت ADSL2+ را برای بسیاری از کاربران به گزینه مناسبی تبدیل می کند. با این حال، همانطور که اشاره کردیم، برای استفاده تجاری و تجربه سرعت بیشتر راه حل های دیگر مانند اینترنت پوینت تو پوینت و پهنای باند اختصاصی گزینه های بهتری هستند.

خرید اینترنت ADSL2+ رضایت بخش کاربران

با تفاسیر انجام شده می‌توان دریافت اینترنت ADSL2+ مزایای بیشتری از نظر کیفی به نسبت نسل‌های قبلی دارد. البته نسل جدیدی از اینترنت پرسرعت با نام VDSL راه‌اندازی شده است که در این مقاله مورد بحث قرار نمی‌گیرد. شما در حال حاضر از کدام نسل اینترنت استفاده می‌کنید؟ تجربه خود را با ما در میان بگذارید. ضمنا می توانید جهت اطلاع و بررسی بسته های هیجان انگیز ماهان نت به صفحه جشنواره اینترنت مراجعه نمایید.

نظرات کاربران