LTE یک استاندارد ارتباطی پرسرعت نسل چهارم 4G از پروژه مشارکتی نسل سوم 3GPP است. دو راه یا استاندارد رایج برای ارتباطات LTE 4G وجود دارد و آنها LTE FDD و LTE TDD هستند که در اصل مخفف LTE Frequency Division Duplexing و LTE Time Division Duplexing می‌باشد. اپراتورهای تلفن همراه شروع به استقرار این استانداردهای 4G LTE کردند که دسترسی سریع به اینترنت و خدمات چندرسانه ای بهتر مانند صدا و تصویر را فراهم می‌کند. حال تفاوت lte با td lte در چیست؟ با ماهان نت ارائه دهنده بهترین اینترنت پرسرعت همراه باشید.

اما تفاوت اصلی بین فناوری TD-LTE و LTE چیست؟

فناوری TD-LTE (Time Division-Long Term Evolution) و LTE (Long Term Evolution)  هر دو استاندارد‌های ارتباطات سلولی بی سیم هستند که برای انتقال داده‌ها در شبکه‌های ارتباطی نسل چهارم (4G) استفاده می‌شوند. این دو استاندارد مشابه هستند اما در روشی که زمان استفاده از رادیوی فرکانس را تقسیم می‌کنند، تفاوت دارند.

اولین تفاوت بین TD-LTE و LTE استفاده از فرکانس رادیویی است. در فناوری LTE، فرکانس رادیویی میان اپراتورها به صورت زمانی (Frequency Division-Duplexing) تقسیم می‌شود، به این معنی که فرکانس‌های مجزا برای ارسال و دریافت داده‌ها اختصاص داده می‌شود. یعنی در هر زمان، باند فرکانسی مختص ارسال داده‌ها و باند فرکانسی مختص دریافت داده‌ها وجود دارد.

در مقابل، در فناوری TD-LTE ، استفاده از فرکانس رادیویی به صورت زمانی (Time Division-Duplexing)  وجود دارد. به این معنی که در یک باند فرکانسی مشترک، زمان‌بندی استفاده از فرکانس بین ارسال و دریافت داده‌ها تغییر می‌کند. به عبارت دیگر، زمانی که یک دستگاه اطلاعات را ارسال می‌کند، دستگاه دیگری در آن زمان اطلاعات را دریافت می‌کند و بالعکس.

تفاوت دیگر بین TD-LTE و LTE در پشتیبانی از فرکانس‌ها است. در LTE، فرکانس‌های FDD (Frequency Division-Duplexing) وجود دارند که برای استفاده همزمان از فرکانس‌های جداگانه برای ارسال و دریافت داده‌ها طراحی شده‌اند. اما در TD-LTE، از فرکانس‌های TDD (Time Division-Duplexing) استفاده می‌شود که برای استفاده همزمان از یک فرکانس برای ارسال و دریافت داده‌ها طراحی شده‌اند.

برای خرید اینترنت td lte ضربه بزنید.

تفاوت کارکرد FDD و TDD

اجازه دهید برخی از تفاوت lte با td lte را مورد بحث قرار دهیم:

این دو استاندارد FDD و TDD که توسط فناوری LTE 4G پشتیبانی می‌شوند، مزایای بسیاری را برای  این فناوری به همراه دارند. اما تفاوت های کلیدی زیادی بین این استانداردها وجود دارد که در زیر به برخی از برجسته ترین آنها اشاره شده است.

تفاوت در ارتباطات فرکانس ها

FDD  از طیف زوج زوج استفاده می‌کند، در حالی که TDD از طیف جفت نشده استفاده می‌کند. طیف جفت شده گاهی اوقات به عنوان ‘2X15MHz’  نامیده می‌شود، که به این معنی است که 15 مگاهرتز در باند پایین و 15 مگاهرتز در باند بالا، و در اینجا کاربر در دو فرکانس مختلف با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کند. از این رو می‌گوییم فرکانس ها جفت شده اند. در مقابل این، طیف جفت نشده از یک برند واحد برای ارتباطات uplink و downlink خود استفاده می‌کند. به عبارت دیگر، دو کاربر با استفاده از فرکانس‌های منفرد با هم ارتباط برقرار می‌کنند و به آنها جفت نشده می‌گویند.

طیف جفت شده برای TDD-LTE مورد نیاز نیست زیرا همان کانال برای خدمات انتقال و دریافت اختصاص داده شده است. اما در FD-LTE، ما به طیف جفتی با فرکانس های متعدد و باند محافظ نیاز داریم.

تفاوت سوییچ آنتن

برای FDD-LTE، ما به یک diplexer اضافی نیاز داریم تا سیگنال‌های ارسال و دریافت را جدا کرده و یک طیف جفتی تشکیل دهد. بنابراین سخت افزار FDD-LTE  می‌تواند پیچیده و همچنین پرهزینه باشد. برای TDD-LTE، ما نیازی به diplexer نداریم زیرا یک باند اختصاصی برای هر دو انتقال و دریافت خدمات استفاده می‌شود.

با  TDD-LTE، می‌توانیم به صورت پویا ظرفیت uplink و downlink را با توجه به نیازهای انتقال و دریافت ارتباط تغییر دهیم. برای FDD-LTE، مرجع نظارتی در مورد تخصیص طیف تصمیم گیری خواهد کرد و عمدتاً دستیابی به تغییر پویا دشوار خواهد بود.

مقاله مفید: اینترنت lte چیست؟

باند های حفظ ظرفیت

در ارتباطات TDD-LTE، یک دوره حفظ ظرفیت وجود دارد که به طور موثر الزامات جداسازی لینک بالا و پایین را حفظ می‌کند، و این باید در ظرفیت در نظر گرفته شود زیرا مستقیماً تأثیر می‌گذارد. در FDD-LTE ما یک باند محافظ برای برآوردن نیاز فوق داریم و این به هیچ وجه بر ظرفیت انتقال و دریافت تاثیری نخواهد داشت.

TDD-LTE مستعد تداخل اتصالات متقاطع است که اساساً تداخل سلول به سلول یا تداخل دستگاه UE – دستگاه UE است. این تداخل اثرات نامطلوبی بر اتصال uplink یا downlink آن خواهد داشت و کیفیت کلی را مختل می‌کند. این در FDD LTE وجود ندارد زیرا طیف انتقال و دریافت همگام هستند.

مقاله مفید: بهترین اینترنت خانگی

جمع بندی

به طور کلی، TD-LTE  بیشتر در کشورهایی که منابع فرکانس محدود هستند مورد استفاده قرار می‌گیرد زیرا با استفاده از روش تقسیم زمان، این فناوری به اپراتورها امکان می‌دهد برای ارسال و دریافت داده‌ها از یک فرکانس مشترک استفاده کنند. از طرف دیگر، LTE  بیشتر در کشورهایی که منابع فرکانس به اندازه کافی موجود استفاده می‌شود. این استاندارد در اکثر کشورها و شبکه‌های ارتباطی  4Gاستفاده می‌شود.

بنابراین، تفاوت اصلی بین TD-LTE و LTE در روش تقسیم زمان استفاده از فرکانس رادیویی و نوع فرکانس‌هایی است که پشتیبانی می‌کنند. هر دو استاندارد در ارتباطات سلولی بی‌سیم استفاده می‌شوند و هدف اصلی آن‌ها ارائه سرعت بالا و کیفیت بهتر ارتباط برای کاربران است.

در انتها اگر پرسش این است که بین LTE و TD-LTE کدام بهتر است باید بگوییم هر دو پیکربندی (FD-LTE و TD-LTE) مزایا و معایب خود را دارند. با FD-LTE، توان عملیاتی بیشتری خواهید داشت اما هزینه طیف بیشتر خواهد بود. با TD-LTE، علاوه بر هزینه طیف کمتر، مکانیسم کنترل توان سریعتر کار می کند، اما با TD-LTE توان عملیاتی کمتری خواهد داشت.

مقاله مرتبط:vdsl چیست؟

ماهان نت ارائه دهنده بهترین اینترنت TD-LTE کشور

اینترنتTD-LTE  یا (Time Division-Long Term Evolution)  که به عنوان اینترنت نسل چهارم ثابت شناخته می‌شود، آخرین نسل از اینترنت ثابت است. برای استفاده از این سرویس، فقط به یک سیم کارت TD-LTE (مانند سیم کارت ماهان نت) و یک مودم نیاز دارید. در مقایسه با سرویس‌های   قدیمی‌تر مانند  ADSL، Wimax  و Dial-Up، اینترنت TD-LTE بهبود‌های قابل توجهی در سرعت، پایداری و پینگ داشته است. این باعث می‌شود که برای انجام بازی‌های آنلاین، بهتر از اینترنت ADSL عمل کند.

یکی از مزایای اینترنت TD-LTE ماهان نت این است که محدودیت مکانی ندارد و نیازی به استفاده از خطوط تلفن و وجود ظرفیت خالی در مراکز مخابراتی ندارد. این به معنی آن است که می‌توانید در هر مکانی که پوشش اینترنت TD-LTE وجود دارد، از این سرویس استفاده کنید. با توجه به نیاز روزافزون عموم مردم به اینترنت با سرعت و کیفیت، ماهان نت سرویس TD-LTE را در سراسر ایران ارائه می‌دهد.

اگر تمایل به خرید اینترنت TD-LTE دارید، می‌توانید از بین طرح‌های متنوع ماهان نت، گزینه‌ای را که بهترین برای نیازهای شماست، انتخاب کنید. خرید اینترنت TD-LTE را می‌توانید به صورت آنلاین انجام دهید و از اینترنت با سرعت و کیفیت بالا لذت ببرید.

برای خرید این سرویس از ماهان نت شماره تماس ۱۵۱۴ و سایت ماهان نت به نشانی Mahannet.ir دو را مستقیم می‌باشند که می‌توانید اقدام کنید. برای همراهی بیشتر پیج اینستاگرام ماهان نت را دنبال کنید.

سوالات متداول

۱. الگوی تقسیم زمانی اینترنت lte و td lte چیست؟

  • LTE (Long-Term Evolution): از الگوی تقسیم زمانی Frequency Division Duplexing (FDD) استفاده می‌کند. در این الگو، باندهای مجزا برای ارسال (uplink) و دریافت (downlink) استفاده می‌شود.
  • TD-LTE (Time Division-Long Term Evolution): از الگوی تقسیم زمانی Time Division Duplexing (TDD) استفاده می‌کند. در این الگو، زمان‌های مجزا برای ارسال و دریافت داده‌ها در یک باند مشترک استفاده می‌شود.

۲. استفاده از فرکانس‌ها در اینترنت lte و td lte چیست؟

  • LTE: از فرکانس‌های مختلفی در باندهای مجزا استفاده می‌کند. برای مثال، فرکانس‌های 700 مگاهرتز، 800 مگاهرتز، 1800 مگاهرتز و غیره.
  • TD-LTE: از باندهای فرکانسی مشترک برای ارسال و دریافت داده‌ها استفاده می‌کند. در این سیستم، زمان‌های مجزا برای ارسال و دریافت در یک باند فرکانسی مشترک تعیین می‌شود.