اگر روی یک لینک ناامن کلیک کنید، ممکن است تاثیرات مخرب آن به‌اندازه‌ای زیاد باشد که حتی بهترین نرم‌افزارهای امنیتی هم نتوانند شما را از دردسری که با آن مواجه می‌شوید محافظت کنند. این لینک‌های ناامن ممکن است در هرجایی مانند محتویات ایمیل‌ها، شبکه‌های اجتماعی، اخبار و یا حتی در غالب یک دکمه در صفحات وب یا شبکه‌های اجتماعی ظاهر شوند. کاربرد آن‌ها نیز سرقت اطلاعات شخصی، اطلاعات کامپیوتر و یا اطلاعات موبایل شما است. ماهان‌نت در این مطلب به معرفی چهار روش برای اطمینان از حفظ اطلاعات می‌پردازد.

ممکن است در ایمیل‌ها، پست‌های فیس‌بوک ، تلگرام و سایر شبکه‌های اجتماعی روی لینک‌هایی کلیک کنید و با تبلیغات وبسایت مواجه شوید، اما هیچ وقت ندانید ممکن است این لینک‌ها تا چقدر ناامن باشند.

این نکته را در نظر داشته باشید که گاهی دکمه یا کلمه‌ای که روی آن کلیک می‌کنید، ممکن است به چیزی غیر از انتظار شما لینک شده باشد، مثل ماهان‌نت! اگر بدون این‌که روی یک لینک کلیک کنید، ماوس را روی آن قرار دهید، URL کامل را می‌توانید در گوشه پایین مرورگر خود ببینید. همانطور که می‌بینید در مثال ما کلمه ماهان‌نت به www.google.com لینک شده است. پس در باز کردن لینک‌ها دقت کنید.

اسکنر لینک

بعضی از سایت‌ها و پلاگین‌ها هستند که به شما اجازه می‌دهند یک لینک مشکوک URL را وارد نمایید و با استفاده از آن می‌توانید ایمنی لینک مورد نظر را بررسی کنید. ما به شما سایت URLVOID را پیشنهاد می‌کنیم. URLVOID ابتدا یک لینک را با استفاده از سرویس هایی مانند گوگل و نورتون اسکن می‌کند و سپس نتایج را به شما گزارش می نماید.

لینک‌های کوتاه

URLVoid نمی‌تواند با لینک‌های کوتاهی که سرویس‌های bitly, ow.ly, tinyURL درست می‌کنند کار کند. برای اسکن این لینک‌ها که معمولاً در توییتر و فیس بوک با آن‌ها روبرو می‌شویم، می‌توانید از Sucuri استفاده کنید. Sucuri می‌تواند سلامت لینک‌های شما را به صورت خودکار بررسی کند. این وبسایت برای اسکن لینک ها از گوگل، نورتون و فیش تانک استفاده می‌کند. از sucuri برای اسکن لینک‌های بلند نیز می توانید استفاده اما URLVoid برای اسکن لینک‌های بلند منابع بیشتری را بررسی می‌کند.

 

کپی کردن امن یک لینک

برای اینکه یک لینک را تایپ نکنید، می‌توانید بدون باز کردن آن، تنها روی لینک راست کلیک کرده و گزینه copy , copy link location یا copy link address را انتخاب نمایید و در فیلد جستجوی سایت‌های اسکنر لینک آن را پیست کنید.

اسکن با Norton Safe Web

هرکسی به خوبی می‌داند که در فضای گسترده اینترنت، تهدیدات بسیاری مانند ویروس‌ها و نرم‌افزارهای جاسوسی وجود دارد تا شما را مجاب به ورود شماره کارت اعتباری و رمز ورود کند و از اطلاعات‌تان سوء استفاده کند. Norton Safe Web راه‌حل ساده‌ای برای این موضوع درنظر گرفته است. به‌همین منظور ابتدا وارد سایت Norton Safe Web شوید.

در فیلد جستجو، آدرس سایت مورد نظر خود را وارد کنید و روی علامت ذره‌بین کلیک کنید. اگر کلمه OK با رنگ سبز ظاهر شد، این نشان می دهد که سایت شما امن است.

امنیت محتوایات اتچ شده در ایمیل

ممکن است روی سیستم‌تان از برنامه‌های اسکنر ویروس استفاده نکرده باشید و بخواهید پیش از دانلود فایل‌های ایمیل شده، آن‌ها را اسکن کنید. برای انجام این‌کار به‌سادگی فایل پیوست شده را با موضوع «SCAN» و بدون هیچ متنی به آدرس scan@virustotal.com فوروارد کنید. سپس این برنامه با استفاده از مکافی، ای وی جی و برنامه‌های دیگر فایل پیوست شما را اسکن کرده و به شما یک ایمیل می‌فرستد که آیا فایل پیوست‌تان آلوده است یا خیر.

 

شما برای تست سلامت و امنیت محتویات ایمیل خود از چه روشی استفاده می‌کنید؟