از کجا بفهمید کسی وای‌فای شما را هک کرده؟

آیا تازگی سرعت وای‌فای شما کم شده؟ اگر روتر شما از شیوه‌های قدیمی امنیت مثل WEP استفاده می کند، درنتیجه این احتمال وجود دارد که کسی وای فای شما را هک کرده باشد. گذشته از این موضوع که از سرعت اینترنت شما کاسته می‌شود، آن هکر ممکن است از سیستم شما برای انجام خرابکاری‌هایی استفاده کند که در آخر به اسم شما تمام می‌شود. حالا از کجا بفهمیم که آیا کسی از وای فای شما استفاده می‌کند و مهم‌تر اینکه اگر هک شده باشید باید چه‌کار انجام دهید؟

دستگاه‌های متصل به روتر را بررسی کنید

این روش 100% تضمین شده است و با استفاده از آن تمام دستگاه‌هایی که به شبکه شما متصل باشند را نمایش می‌دهد، اما همه روترها از این قابلیت بهره‌مند نیستند. برای ورود به روتر باید آدرس آی‌پی آن را که معمولاً 192.168.1.1. یا 192.168.0.1 است در آدرس بار وارد نمایید. درغیر این‌صورت باید روی روتر کنار  نام‌کاربری و رمزعبور نوشته شده باشد.

بعد از وارد کردن IP، باید رمزعبور و نام کاربری را وارد کنید که اگر روی روتر نوشته نشده بود، احتمالاً هر دوی آن‌ها admin باشد.

بعد از ورود، به آدرس status, wireless رفته و سپس ‌دنبال گزینه attached devices یا device list بگردید. البته در روترهای مختلف، این گزینه تفاوت دارد، برای مثال در مودم‌های دی لینک بعد از باز کردن status، باید گزینه Wireless Clients را انتخاب کنید.

این نکته را مدنظر داشته باشید که تمام دستگاه‌ها نام مشخصی ندراند و برای پیدا کردن آن‌ها می توانید یک بار وای‌فای آن دستگاه را خاموش و یا غیرفعال کنید، گزینه ریفرش را بزنید و ببینید کدام دستگاه از لیست حذف می‌شود. همچنین به‌یاد داشته باشید که موبایل، تبلت، لپ‌تاپ و تمام دستگاه‌هایی که به اینترنت وای‌فای متصل هستند، در این لیست نمایش داده خواهند شد. با شرکت خرید اینترنت ماهان نت همراه باشید.

خرید اینترنت ADSL

 

چگونه می‌توانیم جلوی هک وای‌فای را بگیریم؟

بیشتر مودم‌ها از یک پروتکل جدیدی استفاده می‌کنند. درنتیجه دوباره وارد مودم شوید و دنبال گزینه Wireless Settings بگردید. در این قسمت، Security Options را روی WPA یا WPA2 قرار دهید. WPA2 از امنیت بیشتری برخوردار است اما ممکن است با بعضی از دستگاه‌ها سازگار نباشد. درنتیجه اگر دستگاه شما از این قابلیت پشتیبانی نمی‌کند، گزینه WPA را انتخاب کنید.

برای انتخاب رمز عبور، همانطور که در مطالب قبلی نیز توضیح داده شد، از حروف بزرگ و کوچک انگلیسی، از اعداد و سایر کاراکترها نیز استفاده کنید.

برای خرید اینترنت adsl ضربه بزنید.