ISP مخفف عبارت Internet Service Provider و به معنای ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی است. به بیان دیگر، ISP به شرکت‌هایی گفته می‌شود که دسترسی به اینترنت را فراهم می‌کند و خدمات اینترنت پرسرعت به کاربران ارائه می‌دهند. ‌ ISPها می توانند این دسترسی را از راه‌های متعدد از جمله اینترنت Dial Up، اینترنت ADSL، اینترنت TD LTER، کابل و اتصالات فیبر نوری فراهم کنند. شرکت‌های مختلفی به عنوان ISP فعالیت دارند و خدمات اینترنت را به کاربران ارائه می‌دهند، از جمله شرکت‌های خدمات اینترنت، اپراتورهای تلفن همراه و مخبرات. در برخی موارد، یک شرکت ممکن است چندین نوع خدمات (به عنوان مثال، اینترنت خانگی و اینترنت پر سرعت خانگی) را ارائه دهد، در حالی که در موارد دیگر، یک شرکت ممکن است فقط بر روی یک نوع خدمات (به عنوان مثال، فقط فیبر نوری) تمرکز کند. بدون وجود شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنتی(ISP) ، افراد و مشاغل نمی‌توانند به اینترنت و فرصت‌هایی که در اختیارمان قرار می‌دهد، دسترسی پیدا کنند.

 

ISPها چه خدماتی ارائه می‌دهند؟

دسترسی دادن به کاربران برای اتصال به اینترنت، اولین و مهم‌ترین سرویسی است که ارائه دهنده خدمات اینترنت پرسرعت فراهم می‌کند؛ اما خدمات متنوع دیگری نیز وجود دارد که در میان خدمات ISPها دیده می‌شود و می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

اجاره تجهیزات: بسیاری از ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی، تجهیزاتی مانند مودم و روتر را به مشتریان خود اجاره می‌دهند. این نوع خدمات می‌تواند گزینه مناسبی برای کسانی باشد که نمی‌خواهند تجهیزات خود را خریداری کنند یا به جدیدترین و بهترین فناوری نیاز ندارند.

پشتیبانی فنی: بسیاری از شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنتی، به مشتریان خود پشتیبانی فنی ارائه می‌دهند. این خدمات می‌تواند یک سرویس ارزشمند برای کسانی باشد که با راه‌اندازی یا عیب‌یابی اتصالات اینترنتی آشنا نیستند.

دسترسی به ایمیل: بعضی از ISP ها، به مشتریان خود خدمات ایمیل ارائه می‌دهند. این نوع خدمات راهی مناسب برای داشتن یک آدرس ایمیل مرتبط با حساب شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنتی شما است.

طرح‌های اتصال مناسب به اینترنت: شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنتی معمولاً سطوح مختلفی از خدمات را به کاربران ارائه می‌دهند؛ سرعت و ظرفیت داده بر اساس نیاز کاربر متفاوت است. این ویژگی، گزینه خوبی برای کسانی است که می‌خواهند برای اتصال با سرعت بالاتر، پول بیشتری بپردازند یا حجم داده‌ی بیشتری خریداری کنند.

ماهان‌نت به عنوان ارائه دهنده پیشرو خدمات اینترنتی در ایران، خدمات مختلفی را به کاربران ارائه می دهد، از جمله:

 

 • اینترنت TD LTE : سرویس td lte ماهان‌نت یک سرویس اینترنت وایرلس است که سرعت دانلود 8 تا 80 مگابیت در ثانیه را با سرعت آپلود ۱.۵ مگابیت در ثانیه ارائه می‌دهد.
 • اینترنت ADSL: اینترنت ADSL و اینترنت ADSL2+ یکی از پرکاربردترین و اقتصادی‌ترین اینترنت‌ها است. بسته‌های مقرون‌به‌صرفه و اقتصادی و سرعت مناسب از ویژگی‌های این اینترنت ماهان‌نت هستند.
 • اینترنت خانگی: اینترنت خانگی یک سرویس اینترنت بی‌سیم خانگی است که با توجه به نیاز کاربر، با حجم و سرعت مناسب و قیمت به‌صرفه ارائه می‌شود. اینترنت خانگی می‌تواند شامل سرویس اینترنت ADSL2+، اینترنت ADSL و TD LTE باشد.
 • اینترنت گیمینگ: سرویس گیمینگ ماهان‌نت برای کاربرانی در نظر گرفته شده که در زمینه گیمینگ و استریمینگ فعالیت دارند و ترجیح می‌دهند سرویس‌هایی با حجم خیلی زیاد و سرعت بالا را تجربه کنند. اینترنت گیمینگ ماهان نت قیمت بسیار مناسبی دارد و با پینگ تایم و لتنسی بسیار پایین ارائه می‌شود.
 • اینترنت Point-to-Point: اینترنت پوینت تو پونت ماهان نت یکی از پرکاربردترین و بهترین سرویس‌های اینترنت برای سازمان و شرکت‌هایی است که به بیش از یک مگابیت سرعت نیاز دارند، اما نمی‌توانند از خطوط مسی و اجاره‌ای (Leased Line) استفاده کنند. سرعت اینترنت پوینت تو پوینت از مرز ۱۰۰ و ۲۰۰ مگابیت بر ثانیه نیز فراتر می‌رود. از مهم‌ترین مزایای این سرویس می‌توان به ثبات و پایداری آن و پوشش‌دهی در بیشتر نقاط کشور اشاره کرد.

 

توجه به این نکته مهم است که بین Mbps و Kbps تفاوت وجود دارد. Mbps مخفف مگابیت بر ثانیه است، در حالی که Kbps مخفف کیلوبیت در ثانیه است – یک مگابیت معادل 1000 کیلوبایت است.

تکامل شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنتی

ارائه دهندگان خدمات اینترنت از روزهای ابتدایی ارائه خدمات اینترنت تلفنی، راهی طولانی را پیموده‌اند. در گذشته، Dial-up تنها گزینه برای کسانی بود که می خواستند به اینترنت دسترسی داشته باشند. سرویس اینترنت دایال آپ به این صورت بود که کاربران باید کامپیوتر خود را به خط تلفن وصل می‌کردند و از مودم برای اتصال به اینترنت استفاده می‌کردند. سرعت این اینترنت بسیار کند بود (معمولاً حدود 56 کیلوبیت در ثانیه) و اتصال آن هم معمولاً ناپایدار بود.

با پیشرفت تکنولوژی، شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنتی (ISP) شروع به ارائه سرویس‌ها با سرعت بالاتر با استفاده از DSL یا کابل کردند. این اتصالات بسیار سریعتر از dial-up بودند (معمولاً در حدود 1 مگابیت در ثانیه)، اما همچنان سرعت آن‌ها کندتر از اینترنتی بود که امروز در دسترس است.

در حال حاضر، ISP ها اتصالات فیبر نوری با سرعت بالا و برنامه‌های داده نامحدود را ارائه می‌دهند. با پیشرفت فناوری، خدمات جدیدی مانند اینترنت پرسرعت TD LTE خانگی بسیار گسترده‌تر شده است.

چرا به یک شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنتی نیاز داریم؟

برای اتصال به اینترنت از طریق مودم در خانه یا محل کار خود به یک ارائه دهنده خدمات اینترنتی یا ISP نیاز است. بدون ISP، نمی‌توانید به انبوهی از اطلاعات موجود آنلاین دسترسی پیدا کنید. ISP می‌تواند اتصال سریع و قابل اعتمادی را برای شما فراهم کند.

اگرچه اتصال به داده‌های تلفن همراه برای اتصال به اینترنت نیز امکان‌پذیر است، اما قطعی اینترنت همراه، محدودیت طرح‌های خرید اینترنت همراه و هزینه بالای آن‌ها موجب شده تا اکثر افراد ترجیح دهند از خدمات یک ISP خوب استفاده کنند.

سایر مزایای استفاده از خدمات ارائه‌دهندگان سرویس اینترنت عبارتند از:

 • ISP ها طرح‌های مختلفی را ارائه می‌دهند، بنابراین می‌توانید بهترین طرح را از نظر سرعت و حجم برای نیازهای خود انتخاب کنید.
 • شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنت معمولاً جشنواره‌هایی برگزار می‌کنند و تخفیف‌های بسیار خوبی ارائه می دهند، بنابراین می‌توانید مورد نیاز خود را با قیمت کمتری تهیه سکنید.
 • ISPها اغلب شامل خدمات اضافی مانند ایمیل یا میزبانی وب هستند.

 

اگر می خواهید یک اتصال سریع‌تر، پایدارتر و مطمئن‌تر به اینترنت داشته باشید، به یک ارائه دهنده خدمات اینترنتی یا ISP نیاز دارید. ISPها خدمات مختلفی را ارائه می‌دهند که می‌تواند نیازهای شما برای اتصال به اینترنت را برطرف کند، چه یک کسب و کار بزرگ باشید چه  یک کاربر خانگی. علاوه بر این، ISP ها به طور مداوم در حال تکامل هستند تا سرعت‌های بالاتر و برنامه‌های داده نامحدود را ارائه دهند.

نحوه انتخاب بهترین شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنت پرسرعت

برای انتخاب یک شرکت سرویس اینترنت خوب حتماً نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • مکان جغرافیایی: با توجه به موقعیت مکانی شما، ممکن است فقط چند شرکت بتوانند سرویس ینترنت به شما ارائه دهند. در واقع، هر ISP مناطق خاصی را پوشش می‌دهد. اگر هیچ شرکت خدمات اینترنت به منطقه محل سکونت شما سرویس نمی‌دهد، ممکن است مجبور شوید از نوع دیگری از اتصال مانند داده تلفن همراه استفاده کنید. خبر خوب این که ماهان نت در اکثر نقاط اینترنت سرویس‌های مختلف خود را ارائه می‌دهد.
 • سرعت: سرعت اتصال به اینترنت اهمیت زیادی دارد. اگر فقط در حال مرور وب و گشت‌وگذار در سایت‌ها یا چک کردن ایمیل هستید، ممکن است نیازی به اتصال بسیار پرسرعت خاصی نداشته باشید. اما اگر گیمر یا استریمر هستید و با پخش بازی کسب درآمد می‌کنید، به اتصال بسیار پرسرعت نیاز خواهید داشت. برای کسانی که از خانه کار می‌کنند و نیاز به آپلود فایل‌های حجیم دارند هم نصب اینترنت پرسرعت توصیه می‌شود.
 • سقف داده: برخی از ISPها برای خدمات خود سقف داده تعیین می‌کنند، به این معنی که در صورت استفاده بیش از حد از داده در یک ماه، ممکن است هزینه اضافی از شما دریافت شود. اگر از کاربران پرمصرف اینترنت هستید، باید یک ISP با طرح داده نامحدود انتخاب کنید.
 • بودجه: هزینه طرح‌های شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنتی با توجه به سرعت و میزان داده مورد نیاز شما متفاوت خواهد بود. اگر فقط به یک اتصال اینترنتی اولیه برای ایمیل و مرور وب نیاز دارید، می‌توانید طرح‌های ارزان‌تری را خریداری کنید. اما اگر برای استفاده از چندین برنامه یا استریم به اتصال سریع‌تری نیاز دارید، باید هزینه بیشتری بپردازید.

انتخاب بهترین شرکت ارائه دهنده سرویس اینترنت می‌تواند به راحتی تعادل مناسب بین سرعت، حجم داده و قیمت شما برقرار کند و نیازهایتان را به اینترنت به خوبی برطرف کند. ابتدا نیازتان از اتصال به اینترنت را در نظر بگیرید و طرح‌های موجود چند شرکت ISP را با هم مقایسه کنید. سپس با کمی تحقیق می توانید بهترین ارائه دهنده خدمات اینترنت را پیدا کنید.