۶ ترفند مهم‌ در عوامل مؤثر بر سرعت اینترنت و علت کند شدن سرعت اینترنت

دسته‌بندی نشده

تأثیر اینترنت بر جنبه‌های مختلف زندگی را نمی‌توان انکار کرد. کند بودن سرعت اینترنت علاوه‌بر اتلاف وقت، اتفاقی بسیار حوصله‌سربر است. با شناخت عوامل مؤثر بر سرعت اینترنت، می‌توانید برای برطرف کردن این مشکل راه حل مناسبی پیدا کنید. در این مقاله از ماهان نت ما ۶ عامل تأثیرگذار بر سرعت اینترنت را بررسی می‌کنیم؛ پس با ما همراه باشید.

کند شدن سرعت اینترنت

در دنیای مدرن امروزی، اینترنت یکی از بزرگ‌ترین اختراعات بشر بوده است که روی جنبه‌های مختلف زندگی افراد تأثیر می‌گذارد. درحال‌حاضر، هرچقدر که داشتن اینترنت ضروری باشد، سرعت آن به مراتب اهمیت بیشتری دارد. آیا شما هم تابه‌حال با کند بودن سرعت اینترنت خود روبه‌رو شده‌اید؟ یا تجربه صبر کردن طولانی برای دانلود یک فایل ساده و کم‌حجم را داشته‌اید؟ مسلماً بله! به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم در این مقاله از ماهان نت، عوامل مؤثر بر سرعت اینترنت را بررسی کنیم.

در ادامه بررسی خواهیم کرد نحوه آفزایش سرعت اینترنت ماهان نت چگونه است ؟ و آیا برای تغییر سرعت اینترنت روبه افزایش کدی وجود دارد ؟ اگر هست، کد بالا بردن سرعت اینترنت ماهان نت چیست؟ برای برطرف کردن علت کند شدن سرعت اینترنت خط خود با ماهان نت همراه شوید.

با شناخت این عوامل، علت کم شدن سرعت اینترنت خود را پیدا کرده و می‌توانید برای برطرف کردن این مشکل راه‌حل مناسبی پیدا کنید. از شما دعوت می‌کنیم تا پایان این مطلب همراه شرکت خدمات اینترنتی ماهان نت باشید.

۱. نوع بسته اینترنتی خریداری شده روی سرعت اینترنت تأثیر می‌گذارد

یکی از مهم‌ترین عوامل مؤثر بر سرعت اینترنت، نوع اینترنت و پهنای باندی است که آن را خریداری کرده‌اید. شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی (ISP) باتوجه‌به بودجه و هدف از خرید اینترنت، بسته‌های مختلف با کاربردهای متفاوت را در اختیار مشترکان خود قرار می‌دهند. این بسته‌های پیشنهادی، با پهنای باند متفاوت برای مصارف خانگی، شخصی یا شرکتی طراحی می‌شوند؛ به‌طورکلی، بسته‌های اینترنت خانگی نسبت به بسته‌های اینترنت شرکتی، پهنای باند و سرعت کمتری دارند. ‌شرکت‌های بزرگ به دلیل داشتن کارمندان متعدد، معمولاً بسته‌های اینترنتی ویژه را خریداری می‌کنند که سرعت، حجم دانلود نامحدود و پهنای باند بیشتری دارد.

اینترنتی که برای مصارف شخصی و خانگی استفاده می‌شود، معمولاً سرعت و هزینه کمتری دارند؛ البته افراد می‌توانند بسته‌هایی با پهنای باند بیشتر به‌منظور تجربه سرعت بالاتر را خریداری کنند که طبیعتاً هزینه بیشتری هم دارند. هرچقدر پهنای باند بیشتر باشد، سرعت دانلود فایل‌ها و لود شدن صفحات وب بیشتر خواهد بود.

عوامل کند بودن سرعت اینترنت در اینترنت‌های خانگی

۲. تعداد کاربران متصل به شبکه؛ تعداد بیشتر، سرعت کمتر

زمانی که تعداد بسیاری از افراد هم‌زمان به یک شبکه اینترنت ثابت یا وای‌فای متصل شوند، سرعت اینترنت به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد. در واقع، زمانی که افراد مختلف به یک پهنای باند ثابت متصل می‌شوند، با ایجاد ترافیک سرعت اینترنت برای کاربران دیگر با کاهش مواجه می‌شود. این اتفاق معمولاً در ساعات اوج مصرف رخ می‌دهد؛ ساعات ۸ صبح، ۱۱ صبح تا ۱ بعدازظهر و بعد از ۹ شب که همه شرکت‌ها تعطیل شده و افراد مشغول استراحت و تماشای فیلم و سریال آنلاین هستند. در چنین شرایطی، کاری که از شما برمی‌آید، کنترل تعداد افراد متصل به شبکه اینترنت‌تان است. با استفاده از سایت‌های تست سرعت، مانند speedtest.net می‌توانید از هک شدن اتصال اینترنت خود و دزدیده شدن حجم و سرعت اینترنت آگاه شوید. اگر نسبت به این موضوع شک دارید، سریعاً رمز اینترنت خود را به یک پسورد قوی تغییر دهید. برای دریافت اینترنت پر سرعت ماهان نت بر روی اینترنت td_lte ضربه بزنید..

تعداد بالای کاربران متصل به اینترنت؛ علت کندی سرعت شبکه LAN

۳. نوع سرویس ارتباطی؛ یکی از عوامل مؤثر بر سرعت اینترنت

نوع شبکه اینترنت، یکی دیگر از عوامل مهم و تأثیرگذار بر سرعت اینترنت شما است. انواع رایج سرویس‌های اینترنت، شامل: اینترنت نامحدود td lte، اینترنت ثابت ADSL، اینترنت همراه و  اینترنت ماهواره‌ای می‌شود. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و وابستگی شدید افراد به اینترنت، معمولاً سرویس‌های TD-LTE به دلیل سرعت بالا از محبوبیت بسیاری برخوردار شده است. هر نوع اتصال، مزایا و معایب خاص خود را دارد؛ شما باید باتوجه‌به نیاز، بودجه و هدف خود سرویس مناسب را از یک شرکت خدمات اینترنتی معتبر تهیه کنید.

۴. ورژن مودم و محل قرارگیری آن؛ یکی از عوامل کند بودن سرعت اینترنت

مانند هر وسیله الکترونیکی دیگر که بعد از چند سال قدیمی شده و کند می‌شوند، مودم‌های قدیمی نیز بر کند بودن سرعت اینترنت تأثیرگذار هستند. اگر بیشتر از ۳ سال از مودم خود استفاده می‌کنید، بهتر است برای افزایش سرعت در اولین فرصت آن را با یک مودم جدید جایگزین کنید. مودم‌های جدید از به‌روزترین استاندارهای شبکه WiFi پشتیبانی می‌کنند و تا بیشترین سرعت را ایجاد کنند. مودم و روترهای قدیمی، آنتن‌دهی ضعیفی دارند و هیمن موضوع نیز یکی از عوامل مؤثر بر سرعت اینترنت است. در سایت‌های تست سرعت به‌راحتی می‌توانید عملکرد ضعیف مودم قدیمی خود را مشاهده کنید.

محل قرارگیری مودم نیز یک عامل تعیین‌کننده در افزایش یا کاهش سرعت اینترنت است. معمولاً مودم‌ها را به‌منظور استفاده حداکثری از ظرفیت و سرعت، میان خانه و در یک فضای باز قرار می‌دهند. دیوارها، در و پنجره به‌گونه‌ای مانند مانع عمل کرده و اتصال اینترنت را با اختلال مواجه می‌کنند. برای جلوگیری از بروز این اختلال در شبکه اینترنت، شرکت‌ها و مراکز آموزشی چند مودم را در مکان‌های متفاوت قرار می‌دهند. شرکت‌هایی که به سرعت بسیار بالا برای انجام فعالیت‌های خود نیاز دارند، از سرویس پوینت تو پوینت (پهنای باند اختصاصی) استفاده می‌کنند. برای اطلاع از هزینه اینترنت پوینت تو پوینت با شماره ۱۵۱۴ ماهان نت تماس بگیرید.

قدیمی بودن ورژن و محل قرارگیری نامناسب؛ علت کند شدن سرعت مودم

۵. تأثیر سیم کشی بر سرعت اینترنت؛ جنس کابل‌های اینترنتی مهم است

جنس کابل‌های استفاده شده برای ایجاد شبکه اینترنت، یکی دیگر از عوامل مؤثر بر سرعت اینترنت هستند. درحال‌حاضر، فیبرهای نوری پرسرعت‌ترین اتصال اینترنت محسوب می‌شوند. در این نوع اتصال، از نور برای جابه‌جایی اطلاعات استفاده می‌شود. در انواع دیگر سرویس‌های اینترنتی، اطلاعات اتصال به‌صورت الکتریکی منتقل می‌شوند؛ بنابراین سرعت رفته‌رفته در طول مسیر ضعیف و ضعیف‌تر می‌شود، تا جایی که در فواصل دور از سرورهای اینترنتی، سرعت به حداقل می‌رسد. این اتفاق به دلیل تأثیر میدان الکترومغناطیسی بر کابل‌های مسی رخ می‌دهد. در کابل‌های فیبر نوری، سیگنال‌ها در سیم‌های شیشه‌ای و از طریق نور می‌توانند بدون افت سرعت و قطعی مسافت‌های طولانی را طی کنند. اگر مدام با قطع شدن اتصال اینترنت خود درگیر هستید، مطالعه مقاله «قطع شدن اینترنت» را از دست ندهید.

تأثیر سیم‌‌کشی بر سرعت اینترنت؛ سرعت بیشتر در کابل‌های نوری

۶. شرکت ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی معتبر، سرعت بیشتر را تضمین می‌کند

یکی دیگر از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر سرعت اینترنت، شرکت ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی (ISP) شما است. شرکت‌هایی که زیرساخت‌های عظیم و پوشش‌دهی گسترده داشته باشند، هیچ‌گاه مشترکان خود را با افت سرعت اینترنت ناامید نخواهند کرد؛ بنابراین اگر سرعت اینترنت برای شما از اهمیت خاصی برخوردار است، هنگام انتخاب شرکت خدمات اینترنتی دقت بسیاری به خرج دهید.

7 دلیل کاهش سرعت اينترنت گوشی

برای اتصال به دهکده جهانی اطلاعات با انواع گوشي سامسونگ ، سونی و… دو را پیش رو دارید؛ راه اول اتصال به اینترنت از طریق اينترنت همراه و راه دوم از طریق متصل شدن به مودم واي فاي است. حتما روزهایی احساس کرده‌اید که سرعت اتصال شما به شبکه‌های مختلف زمان بیشتری برده است و به عبارتی دیگر كندي اينترنت را حس کرده‌اید. در مباحث قبلی به علت کم شدن سرعت اینترنت adsl پرداختیم و در این فرصت می‌خواهیم علت کند شدن سرعت اينترنت گوشی را بررسی کنیم. در زیر به چند دلیل افت ناگهانی سرعت اینترنت گوشی اشاره کرده‌ایم؛

1 علت کند شدن سرعت اینترنت به دلیل موقعیت نامناسب روتر

اولین دلیل افت ناگهانی سرعت اینترنت گوشی شما ضعف روتر است. جایگاه نامناسب نصب و قرار دادن روتر علت کند شدن سرعت اینترنت شما خواهد بود. معمولا محدوده انتشار سیگنال واي فاي در حدود 230 فوت است. هر قدر نسبت به این عدد، فاصله بیشتری با روتر بگیرید و دورتر شوید سرعت شما کمتر می‌شود. وجود اشیاء بزرگ همچون دیوارها، درها و … عامل موثر بر سرعت اینترنت شما خواهند بود. پس علت کند شدن سرعت اینترنت در خانه ممکن است به جهت فاصله شما از روتر یا وجود دیوارها و درهای ضخیم باشد.

2 علت کند شدن سرعت اينترنت گوشی به دلیل بالابودن ترافیک خطوط

اگر WIFI شما و همسایه‌ها در یک کانال باشد، مثل ساکنین یک آپارتمان. علت کند شدن سرعت اینترنت در این مورد کارکرد تعداد زیاد روتر در یک مکان کوچک است. راه حل رفع علت کند شدن سرعت اینترنت در این نوع استفاده از نرم افزارهایی است که از طریق اسکن روترهای موجود در نزدیکی شما می‌تواند کانال آن‌ها را شناسایی ‌کند. تا شما بتوانید کانال را تغییر دهید.

علت کم شدن سرعت اینترنت adsl

3 علت کند شدن سرعت اینترنت بخاطر وجود نویز

تداخلات سیگانلی در فضا برای دستگاه‌هایی همچون انواع ماکروویو، انواع تلفن بیسیم و دیگر وسایلی که روی 2/4 گیگاهرتز کار می‌کنند، می‌توانند ایجاد نویز کنند که این نویز بوجود آمده یکی از عوامل موثر بر سرعت اینترنت بوده و ممکن است علت کند شدن سرعت اینترنت لپ تاپ شما شود. برای حل این موشکل بهتر است از روترهایی استفاده کنید که قابلیت عملکرد بروی باند 5 گیگا هرتز را دارد. زیرا اغلب وسایل خانگی بر روی باند 2/4 گیگا هرتز فعالیت می‌کنند.

4 علت کند شدن سرعت اينترنت گوشی به دلیل وصل شدن به شبکه‌ای با سرعت پایین

علت کند شدن سرعت اینترنت مودم در بسیاری از موارد اتصال به یک شبکه سرعت پایین است. دلایل بسیار سبب می‌شود تا سرعت یک شبکه افت کند. مواردی همچون تماشای آنلاین فیلم، دانلود فیلم‌های سنگین، بروز رسانی سیستم عامل و… بعضی از مواردی هستند که اگر قطع شوند بالا بردن سرعت را خواهید داشت. کندی اینترنت گوشی شما هم ممکن است به جهت اجرای برنامه‌های سنگین در پشت پرده باشد. با بستن یا محدود کردن آنها شاهد آفزایش سرعت گوشي خواهید بود.

5 علت کند شدن سرعت اینترنت به سبب استفاده از vpn

استفاده از فیلتر شکن و VPN یکی از مواردی است که علت کند شدن سرعت اينترنت گوشی را سبب می‌شود. به منظور رفع این مورد باید به دنبال یک وی پی ان قوی و امن مخصوص گوشی یا دسکتاپ خود باشید.

6 علت کند شدن سرعت اینترنت به جهت پوشش ضعیف 4G

غالبا تصور می‌کنند که اینترنت 4G از سرعت اینترنت واي فاي بیشتر است اما همشه نه! تصور کنید در یک ورزشگاه بزرگ هستید و همه افراد به یک آنتن متصل هستند مشخص است که در این شرایط اینترنت شما به سمت 3G عقب نشینی خواهد کرد. در خصوص این که چه عواملی در سرعت اینترنت موثر است باید بگوییم بر سرعت اینترنت 4G اب و هوا نیز بسیار تاثیر گذار است. اگر اغلب مواقع از سرعت پایین اینترنت 4G  رنج می‌برید این مورد را به اپراتور خود گزارش دهید.

دلیل کند شدن اینترنت

7 علت کند شدن سرعت اینترنت مرتبط به سرعت گوشي

در بعضی از موارد شبکه مورد استفاده شما در بالا بردن سرعت اینترنت مشکلی ندارد اما باز هم نمی‌توانید از سرعت مطلوبی استفاده کند. علت چیست؟ گاهی سخت افزار گوشي سامسونگ شما در حال پردازش یک بازی یا برنامه سنگین است در این چنین موقعیت‌هایی از سرعت پردازش گوشی شما کاسته شده و و اصطلاحا سرعت دستگاه شما کم می‌شود. علت کند شدن سرعت اینترنت با این دلیل در گوشی‌های قدیمی شایع تر است. پیشنهاد ماهان نت به شما برای آفزایش سرعت اینترنت بروزرسانی مداوم برنامه‌ها و گوشی همراه تان است. توصیه‌ی دیگر ما به شما برای بالا بردن سرعت اینترنت حذف برنامه‌هایی است که از آنها استفاده نمی‌کنید.

نحوه آفزایش سرعت اینترنت ماهان نت چگونه است؟

برای بالا بردن سرعت اینترنت ماهان نت به روش زیر عمل کنید؛

  1. سیستم عامل خود را بروزرسانی کنید
  2. پیکربندی شبکه اینترنت را بررسی و رفع عیب کند
  3. از شر ویجت‌ها و برنامه‌های اضافی خلاص شوید
  4. به راهی که می‌توانید از شر تبلیغات خلاص شوید

بهترین سرعت اینترنت را با سرویس‌های ماهان نت تجربه کنید

در این مقاله ۶ مورد از عوامل مؤثر بر سرعت اینترنت را بررسی کردیم؛ در اولین قدم باید مشخصات بسته اینترنت، نوع سرویس اینترنت و تعداد افرادی که از آن شبکه استفاده می‌کنند را در نظر بگیرید. در قدم بعدی، ورژن و محل قرارگیری مودم را بررسی کنید؛ مودم را در مکان‌های متفاوت قرار دهید تا بهترین محل قرارگیری آن را پیدا کنید.

نکته مهم پیش از بررسی همه این عوامل، انتخاب یک ISP معتبر و حرفه‌ای است. ماهان نت با ارائه انواع خدمات و سرویس‌های اینترنتی، در طول سال‌های فعالیت، رضایت مشترکان خود را جلب کرده است. برای اطلاع از شرایط و هزینه سرویس‌های مختلف ماهان نت، می‌توانید با شماره سراسری این مجموعه، ۱۵۱۴، تماس بگیرید. برای اطلاع بیشتر از تخفیفات و جشنوره های ما به پیج اینستاگرام ماهان نت سر بزنید.

سخن پایانی

در این مبحث برایتان از علت کند شدن سرعت اینترنت در گوشی گفتیم و بررسی کردیم چه عواملی در سرعت اینترنت موثر است، راه حل هر کدام چیست. در خصوص علت ضعف اینترنت خط و نحوه آفزایش سرعت اینترنت ماهان نت حرف زدیم. همانطور که می‌دانید  به منظور آفزایش سرعت اینترنت ماهان نت یا اينترنت همراه خود لازم است تا

  1. گوشی خود را ریست کنید.
  2. مکان خود را عوض کنید
  3. از برنامه‌های اضافی صرفه نظر کنید
  4. DATA SAVER را غیر فعال کنید.

سوالات پرتکرار

دلیل کند بودن اینترنت من چیست؟

اگر از اینترنت واي فاي استفاده می‎کنید وجود روتر در یک مکان با ترافیک بالا، یا وجود دیوارهای ضخیم یا وجود برنامه‌های سنگین بر روی گوشی شما بعضی از دلایلی است ه موجب كندي اينترنت می‌شوند.

چگونه سرعت اينترنت گوشی را افزایش دهیم؟

با توجه به مطالب بالا اگر در ابتدا گوشی خود را ریست کنید یا مکان خود را تغییر دهید، برنامه‌های سنگین را از فعالیت بازدارید یا از برنامه‌های اضافی صرفه نظر کنید خواهید توانست سرعت گوشي را بالا ببرید.

عوامل موثر بر آفزایش سرعتاینترنت مودم چیست؟

در بالا توضیح دادیم که جای نامناسب نصب روتر، وجود نویز، ترافیک بالای شبکه، قدیمی بودن سخت آفزار و… علت کند شدن سرعت اینترنت خواهند بود.

نظرات کاربران