بررسی ۶ مورد از مهم‌ترین عوامل مؤثر بر سرعت اینترنت

دسته‌بندی نشده

تأثیر اینترنت بر جنبه‌های مختلف زندگی را نمی‌توان انکار کرد. کند بودن سرعت اینترنت علاوه‌بر اتلاف وقت، اتفاقی بسیار حوصله‌سربر است. با شناخت عوامل مؤثر بر سرعت اینترنت، می‌توانید برای برطرف کردن این مشکل راه حل مناسبی پیدا کنید. در این مقاله از ماهان نت ما ۶ عامل تأثیرگذار بر سرعت اینترنت را بررسی می‌کنیم؛ پس با ما همراه باشید.

بررسی ۶ مورد از عوامل مؤثر بر اینترنت در ماهان نت

در دنیای مدرن امروزی، اینترنت یکی از بزرگ‌ترین اختراعات بشر بوده است که روی جنبه‌های مختلف زندگی افراد تأثیر می‌گذارد. درحال‌حاضر، هرچقدر که داشتن اینترنت ضروری باشد، سرعت آن به مراتب اهمیت بیشتری دارد. آیا شما هم تابه‌حال با کند بودن سرعت اینترنت خود روبه‌رو شده‌اید؟ یا تجربه صبر کردن طولانی برای دانلود یک فایل ساده و کم‌حجم را داشته‌اید؟ مسلماً بله! به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم در این مقاله از ماهان نت، عوامل مؤثر بر سرعت اینترنت را بررسی کنیم. با شناخت این عوامل، علت کم شدن سرعت اینترنت خود را پیدا کرده و می‌توانید برای برطرف کردن این مشکل راه‌حل مناسبی پیدا کنید. از شما دعوت می‌کنیم تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

۱. نوع بسته اینترنتی خریداری شده روی سرعت اینترنت تأثیر می‌گذارد

یکی از مهم‌ترین عوامل مؤثر بر سرعت اینترنت، نوع اینترنت و پهنای باندی است که آن را خریداری کرده‌اید. شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی (ISP) باتوجه‌به بودجه و هدف از خرید اینترنت، بسته‌های مختلف با کاربردهای متفاوت را در اختیار مشترکان خود قرار می‌دهند. این بسته‌های پیشنهادی، با پهنای باند متفاوت برای مصارف خانگی، شخصی یا شرکتی طراحی می‌شوند؛ به‌طورکلی، بسته‌های اینترنت خانگی نسبت به بسته‌های اینترنت شرکتی، پهنای باند و سرعت کمتری دارند. ‌شرکت‌های بزرگ به دلیل داشتن کارمندان متعدد، معمولاً بسته‌های اینترنتی ویژه را خریداری می‌کنند که سرعت، حجم دانلود نامحدود و پهنای باند بیشتری دارد.

اینترنتی که برای مصارف شخصی و خانگی استفاده می‌شود، معمولاً سرعت و هزینه کمتری دارند؛ البته افراد می‌توانند بسته‌هایی با پهنای باند بیشتر به‌منظور تجربه سرعت بالاتر را خریداری کنند که طبیعتاً هزینه بیشتری هم دارند. هرچقدر پهنای باند بیشتر باشد، سرعت دانلود فایل‌ها و لود شدن صفحات وب بیشتر خواهد بود.

عوامل کند بودن سرعت اینترنت در اینترنت‌های خانگی

۲. تعداد کاربران متصل به شبکه؛ تعداد بیشتر، سرعت کمتر

زمانی که تعداد بسیاری از افراد هم‌زمان به یک شبکه اینترنت ثابت یا وای‌فای متصل شوند، سرعت اینترنت به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد. در واقع، زمانی که افراد مختلف به یک پهنای باند ثابت متصل می‌شوند، با ایجاد ترافیک سرعت اینترنت برای کاربران دیگر با کاهش مواجه می‌شود. این اتفاق معمولاً در ساعات اوج مصرف رخ می‌دهد؛ ساعات ۸ صبح، ۱۱ صبح تا ۱ بعدازظهر و بعد از ۹ شب که همه شرکت‌ها تعطیل شده و افراد مشغول استراحت و تماشای فیلم و سریال آنلاین هستند. در چنین شرایطی، کاری که از شما برمی‌آید، کنترل تعداد افراد متصل به شبکه اینترنت‌تان است. با استفاده از سایت‌های تست سرعت، مانند speedtest.net می‌توانید از هک شدن اتصال اینترنت خود و دزدیده شدن حجم و سرعت اینترنت آگاه شوید. اگر نسبت به این موضوع شک دارید، سریعاً رمز اینترنت خود را به یک پسورد قوی تغییر دهید.

تعداد بالای کاربران متصل به اینترنت؛ علت کندی سرعت شبکه LAN

۳. نوع سرویس ارتباطی؛ یکی از عوامل مؤثر بر سرعت اینترنت

نوع شبکه اینترنت، یکی دیگر از عوامل مهم و تأثیرگذار بر سرعت اینترنت شما است. انواع رایج سرویس‌های اینترنت، شامل: اینترنت نامحدود td lte، اینترنت ثابت ADSL، اینترنت همراه و  اینترنت ماهواره‌ای می‌شود. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و وابستگی شدید افراد به اینترنت، معمولاً سرویس‌های TD-LTE به دلیل سرعت بالا از محبوبیت بسیاری برخوردار شده است. هر نوع اتصال، مزایا و معایب خاص خود را دارد؛ شما باید باتوجه‌به نیاز، بودجه و هدف خود سرویس مناسب را از یک شرکت خدمات اینترنتی معتبر تهیه کنید.

۴. ورژن مودم و محل قرارگیری آن؛ یکی از عوامل کند بودن سرعت اینترنت

مانند هر وسیله الکترونیکی دیگر که بعد از چند سال قدیمی شده و کند می‌شوند، مودم‌های قدیمی نیز بر کند بودن سرعت اینترنت تأثیرگذار هستند. اگر بیشتر از ۳ سال از مودم خود استفاده می‌کنید، بهتر است برای افزایش سرعت در اولین فرصت آن را با یک مودم جدید جایگزین کنید. مودم‌های جدید از به‌روزترین استاندارهای شبکه WiFi پشتیبانی می‌کنند و تا بیشترین سرعت را ایجاد کنند. مودم و روترهای قدیمی، آنتن‌دهی ضعیفی دارند و هیمن موضوع نیز یکی از عوامل مؤثر بر سرعت اینترنت است. در سایت‌های تست سرعت به‌راحتی می‌توانید عملکرد ضعیف مودم قدیمی خود را مشاهده کنید.

محل قرارگیری مودم نیز یک عامل تعیین‌کننده در افزایش یا کاهش سرعت اینترنت است. معمولاً مودم‌ها را به‌منظور استفاده حداکثری از ظرفیت و سرعت، میان خانه و در یک فضای باز قرار می‌دهند. دیوارها، در و پنجره به‌گونه‌ای مانند مانع عمل کرده و اتصال اینترنت را با اختلال مواجه می‌کنند. برای جلوگیری از بروز این اختلال در شبکه اینترنت، شرکت‌ها و مراکز آموزشی چند مودم را در مکان‌های متفاوت قرار می‌دهند. شرکت‌هایی که به سرعت بسیار بالا برای انجام فعالیت‌های خود نیاز دارند، از سرویس پوینت تو پوینت (پهنای باند اختصاصی) استفاده می‌کنند. برای اطلاع از هزینه اینترنت پوینت تو پوینت با شماره ۱۵۱۴ ماهان نت تماس بگیرید.

قدیمی بودن ورژن و محل قرارگیری نامناسب؛ علت کند شدن سرعت مودم

۵. تأثیر سیم کشی بر سرعت اینترنت؛ جنس کابل‌های اینترنتی مهم است

جنس کابل‌های استفاده شده برای ایجاد شبکه اینترنت، یکی دیگر از عوامل مؤثر بر سرعت اینترنت هستند. درحال‌حاضر، فیبرهای نوری پرسرعت‌ترین اتصال اینترنت محسوب می‌شوند. در این نوع اتصال، از نور برای جابه‌جایی اطلاعات استفاده می‌شود. در انواع دیگر سرویس‌های اینترنتی، اطلاعات اتصال به‌صورت الکتریکی منتقل می‌شوند؛ بنابراین سرعت رفته‌رفته در طول مسیر ضعیف و ضعیف‌تر می‌شود، تا جایی که در فواصل دور از سرورهای اینترنتی، سرعت به حداقل می‌رسد. این اتفاق به دلیل تأثیر میدان الکترومغناطیسی بر کابل‌های مسی رخ می‌دهد. در کابل‌های فیبر نوری، سیگنال‌ها در سیم‌های شیشه‌ای و از طریق نور می‌توانند بدون افت سرعت و قطعی مسافت‌های طولانی را طی کنند. اگر مدام با قطع شدن اتصال اینترنت خود درگیر هستید، مطالعه مقاله «اگر اینترنت قطع شود چه باید کرد» را از دست ندهید.

تأثیر سیم‌‌کشی بر سرعت اینترنت؛ سرعت بیشتر در کابل‌های نوری

۶. شرکت ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی معتبر، سرعت بیشتر را تضمین می‌کند

یکی دیگر از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر سرعت اینترنت، شرکت ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی (ISP) شما است. شرکت‌هایی که زیرساخت‌های عظیم و پوشش‌دهی گسترده داشته باشند، هیچ‌گاه مشترکان خود را با افت سرعت اینترنت ناامید نخواهند کرد؛ بنابراین اگر سرعت اینترنت برای شما از اهمیت خاصی برخوردار است، هنگام انتخاب شرکت خدمات اینترنتی دقت بسیاری به خرج دهید.

بهترین سرعت اینترنت را با سرویس‌های ماهان نت تجربه کنید

در این مقاله ۶ مورد از عوامل مؤثر بر سرعت اینترنت را بررسی کردیم؛ در اولین قدم باید مشخصات بسته اینترنت، نوع سرویس اینترنت و تعداد افرادی که از آن شبکه استفاده می‌کنند را در نظر بگیرید. در قدم بعدی، ورژن و محل قرارگیری مودم را بررسی کنید؛ مودم را در مکان‌های متفاوت قرار دهید تا بهترین محل قرارگیری آن را پیدا کنید.

نکته مهم پیش از بررسی همه این عوامل، انتخاب یک ISP معتبر و حرفه‌ای است. ماهان نت با ارائه انواع خدمات و سرویس‌های اینترنتی، در طول سال‌های فعالیت، رضایت مشترکان خود را جلب کرده است. برای اطلاع از شرایط و هزینه سرویس‌های مختلف ماهان نت، می‌توانید با شماره سراسری این مجموعه، ۱۵۱۴، تماس بگیرید.

نظرات کاربران