آموزش گام‌به‌گام تغییر رمز وای فای با گوشی و لپ‌تاپ در ۴ مرحله

مودم وای فای

برای جلوگیری از هک شدن مودم و بالا بردن امنیت شبکه اتصال، بهتر است رمز وای فای را در اسرع وقت تغییر دهید. روند تغییر رمز وای فای با گوشی و لپ‌تاپ یکسان مشابه است. این کار بسیار ساده است و برای انجام آن نیاز به تخصص خاصی ندارید؛ فقط کافی است اطلاعات مودم و یک سرویس اینترنت فعال داشته باشید. با وارد شدن به صفحه تنظیمات مودم می‌توانید رمز روتر را به‌راحتی تغییر دهید. همین کار به‌ظاهر ساده، تأثیر بسیاری روی امنیت اتصال شما خواهد گذاشت.

بررسی مراحل تغییر رمز وای فای با گوشی در ماهان نت

در دنیای امروزی، زندگی افراد با اینترنت گره خورده است و نمی‌توان تأثیر آن را بر روند انجام کارهای روزانه انکار کرد. به دلیل اهمیت بیش از حد اتصال اینترنت، بسیاری از افراد در منازل یا محل‌کار خود، به استفاده از اینترنت‌های خانگی و مودم روی می‌آورند. همین موضوع باعث شده است افرادی سودجو، به فکر هک کردن مودم‌ها باشند و به جای خرید اینترنت، از اتصال اینترنت دیگران استفاده کنند. در این مقاله از ماهان نت، روش تغییر رمز وای فای با گوشی را بررسی می‌کنیم تا اگر مودم شما هک شد، خیلی سریع با گوشی یا تبلت رمز آن را تغییر دهید. اگر می‌خواهید از دست هکرهای سودجو در امان باشید یا به هر دلیلی قصد تغییر رمز مودم خود را دارید، ادامه این مطلب را از دست ندهید.

جهت خرید شبکه خصوصی مجازی کلیک کنید!

خرید اینترنت ADSL

چرا باید رمز وای فای را عوض کنیم؟

پیش از توضیح روش تغییر رمز وای فای tp link و سایر مدل ها با گوشی، بهتر است اهمیت این موضوع را روشن کنیم. این کار بدون شک برای بالا بردن امنیت شبکه اتصال خانگی یا محل کار شما است. بعد از خرید اینترنت، اکثر مودم‌ها پسوردهای پیش‌فرض ساده‌ای دارند که خیلی راحت قابل حدس هستند. اگر رمز مودم خود را تغییر ندهید، عده‌ای از افراد به‌راحتی و در عرض چند ثانیه می‌توانند به مودم شما وصل شده و از حجم اینترنت شما استفاده کنند. گاهی اوقات نیز ممکن است رمز وای فای خود را در اختیار تعدادی از دوستان و آشنایان قرار داده باشید؛ در چنین حالتی بهتر است بعد از مدتی برای قطع دسترسی آن‌ها، رمز مودم را عوض کنید.

همراهان عزیز برای تهیه اینترنت LTE به این صفحه سر بزنید.

تغییر رمز وای فای برای بالا بردن امنیت شبکه و جلوگیری از هک شدن

نکات مهم پیش از تغییر رمز وای فای با گوشی یا تبلت

در همین ابتدا بهتر است به این موضوع اشاره کنیم که: روش تغییر رمز وای فای در سیستم و گوشی، با هم تفاوتی ندارند. پیش از تغییر رمز مودم با گوشی، بهتر است نکات زیر را رعایت کنید:

 • برای تغییر رمز وای فای با گوشی، باید از اتصال اینترنت همان مودم استفاده کرد. با اتصال به اینترنت خط یا یک یک مودم دیگر، نمی‌توانید رمز مودم موردنظر را تغییر دهید.
 • برای انجام روند تغییر رمز، بهتر است از مرورگرهای معتبر و ایمن استفاده کنید. مرورگر گوگل کروم یا فایرفاکس گزینه‌های مناسبی هستند و کار کردن با این دو مرورگر بسیار آسان است.
 • بعد از تغییر رمز مودم، اتصال کلیه دستگاه‌هایی که به آن وای فای وصل بودند، قطع می‌شود. برای اتصال مجدد باید از پسورد جدید استفاده کنند.
 • برای تغییر رمز، باید نام کاربری و رمز عبور اولیه را بدانید. اگر مشخصات پیش‌فرض مودم را تغییر نداده باشید، این اطلاعات معمولاً پشت مودم‌ها نوشته می‌شوند. نام کاربری (Username) و رمز (Password) پیش‌فرض بسیاری از مودم‌های سایت adsl خانگی، عبارت admin است؛ البته این مورد در شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی مختلف، می‌تواند متفاوت باشد. نام کاربری و رمز را برای ورود به صفحه اطلاعات مودم احتیاج دارید.
نام کاربری و رمز عبور درج شده پشت مودم برای تغییر رمز وای فای

آموزش روش تغییر رمز وای فای با گوشی و سیستم در چند دقیقه

برای تغییر رمز وای فای با گوشی، در اولین مرحله باید به صفحه اطلاعات مودم بروید و نام کاربری و رمز عبور را در قسمت‌های مربوطه وارد کنید. مراحل تغییر رمز مودم را در ادامه به‌صورت گام‌به‌گام توضیح می‌دهیم:

1.     لینک تغییر رمز وای فای را در مرورگر خود وارد کنید.

با مرورگر گوگل کروم، فایرفاکس یا مرورگر پیش‌فرض گوشی خود، وارد آدرس مودم شوید. آدرس پیش‌فرض بسیاری از مودم‌های اینترنت نامحدود خانگی در ایران 192.168.1.1 است که باید آن را در نوار جستجو مرورگر تایپ کنید و وارد آن لینک شوید. اگر از آدرس مودم خود مطمئن نیستید، برچسب پشت آن را بررسی کنید؛ این آدرس معمولاً پشت مودم‌ها درج می‌شود. اگر برچسب پشت مودم خراشیده یا کنده شده است، با پشتیبانی شرکت خدمات اینترنتی خود تماس بگیرید.

وارد شدن به لینک تغییر رمز وای فای با نام کاربری و رمز عبور

2.     نام کاربری و رمز را وارد کنید

بعد از باز شدن صفحه، با دو کادر خالی مربوط به نام کاربری و رمز روبه‌رو می‌شوید. در این مرحله، باید Username و Password مودم را در قسمت‌های مربوطه وارد کنید. در اکثر مواقع، اطلاعات این دو قسمت به‌صورت پیش‌فرض روی عبارت admin تنظیم شده است. اگر از مشخصات مودم خود مطمئن نیستید، باز هم برچسب پشت مودم را بخوانید. اگر این اطلاعات را قبلاً تغییر داده‌ و نام کاربری و رمز را به خاطر نمی‌آورید، دکمه ریست (Reset) روی مودم را به مدت 30 ثانیه فشار دهید. بعد از این کار، تنظیمات مودم به حالت کارخانه بازمی‌گردد و می‌توانید از نام کاربری و رمز درج شده پشت مودم استفاده کنید.

اگر دستگاه‌های مختلفی به مودم شما وصل باشند، با ایجاد ترافیک در پهنای باند، سرعت اینترنت شما کاهش می‌یابد؛ بنابراین بهتر است رمز مودم خود را عوض کنید. برای آشنایی بیشتر با مفهوم پهنای باند، خواندن مقاله «پهنای باند چیست» را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

3.     وارد صفحه تنظیمات تغییر رمز وای فای شوید

بعد از وارد کردن نام کاربری و رمز عبور، وارد صفحه تنظیمات مودم می‌شوید. برای تغییر رمز مودم با گوشی یا سیستم، باید در این صفحه به دنبال عباراتی مانند: Wifi، Wireless یا WLAN بگردید. این عبارت در صفحه تنظیمات مودم شرکت‌های مختلف، متفاوت است، ولی حتماً عباراتی مشابه را خواهید دید. برای برخی از مودم‌ها این عبارت در صفحه تنظیمات پیشرفته (Advanced Settings) قرار دارد. با کمی جستجو، قطعاً بخش مربوطه را پیدا خواهید کرد.

تغییر رمز وای فای در صفحه تنظیمات مودم

4. رمز مودم را تغییر دهید

بعد از وارد شدن به صفحه تنظیمات مودم، به صفحه Security وارد شوید. در این قسمت عباراتی مانند: Wireless Password یا Passphrase یا Preshared Key را پیدا کنید؛ این عبارت نشان‌دهنده همان رمز مودم است. بعد از پیدا کردن این عبارت، اطلاعات کادر روبه‌روی آن را پاک کنید و رمز عبور جدید را وارد کنید. در نهایت، روی دکمه OK یا Save Settings یا Apply کلیک کنید تا رمز مودم شما تغییر کند.

تغییر رمز مودم برای استریمرها نیز اهمیت بسیاری دارد. معمولاً این افراد از اینترنت‌های بسیار پرسرعت برای انجام فعالیت‌های خود استفاده می‌کنند؛ بنابراین ممکن است از حمله هکرها برای هک کردن مودم در امان نباشند. بهتر است استریمرها با روش تغییر رمز وای فای با گوشی یا سیستم آشنایی داشته باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره استریمینگ، مطالعه مقاله «استریم چیست» را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

خرید اینترنت قسطی ماهان نت

با تغییر رمز مودم، امنیت اتصال اینترنت را بالا ببرید

در این مقاله مراحل تغییر رمز مودم با گوشی و لپ‌تاپ را به‌طور کامل بررسی کردیم. این کار بسیار ساده است و برای انجام آن نیاز به تخصص خاصی ندارید؛ فقط کافی است اطلاعات مودم و یک سرویس اینترنت فعال داشته باشید. با وارد شدن به صفحه تنظیمات مودم می‌توانید رمز روتر را به‌راحتی تغییر دهید. همین کار به‌ظاهر ساده، تأثیر بسیاری روی امنیت اتصال شما خواهد گذاشت.

اگر قصد خرید مودم و سرویس اینترنت خانگی را دارید، می‌توانید از سرویس‌های مختلف ماهان نت استفاده کنید. ماهان نت، انواع سرویس‌های ADSL و TD-LTE را عرضه می‌کند و در کلیه مراحل (حتی تغییر رمز مودم!) با مشترکان خود همراه خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره سراسری 1514 تماس بگیرید تا کارشناسان مجموعه با صبوری شما را راهنمایی کنند.
خرید اینترنت گیمینگ

سوالات متداول

1.چگونه رمز اینترنت گوشی را عوض کنیم؟

برای تغییر رمز وای فای خود با گوشی، ابتدا به مرورگر وب در گوشی خود رفته و آدرس IP روتر خود را وارد کنید. سپس با استفاده از نام کاربری و رمز عبور (که معمولاً admin است) وارد صفحه تنظیمات روتر شوید. سپس به بخش تنظیمات بی‌سیم یا Wireless بروید و در قسمت مربوطه، رمز جدید را وارد کنید. سرانجام، تغییرات را ذخیره کنید و از تنظیمات خارج شوید.

 

5/5 (1 نظر)

نظرات کاربران

 • 29 خرداد 1402 منصوره معصومی هزاوه پاسخ دهید

  تغییر رمز نت خانگی

 • 12 آبان 1402 احسان پاسخ دهید

  عوض کردن رمز

  • 22 آذر 1402 سینا قلی زاده پاسخ دهید

   رمز وای فای می‌خوام عوض کنم

 • 23 آذر 1402 عبدالحسین قاسمی پاسخ دهید

  درود ب شما، همین کار ۱۵۰ هزار تومن هزینه گرفتن و هیچ راهنمای هم نکردن. سپاس ازشما که جلوگیری ازهک شدن و اگاه سازی جامعه را انجام می دهید.

  • 25 آذر 1402 مدیر سایت پاسخ دهید

   سلام ممنون از نظرتان

   • 08 بهمن 1402 فاطمه عباسی پاسخ دهید

    سلام ببخشید من نمیتونم وارد سایت بشم که بتونم رمز رو تغییر بدم

    • 09 بهمن 1402 مدیر سایت پاسخ دهید

     سلام
     چه اروری دریافت میکنید؟

    • 18 بهمن 1402 علی پاسخ دهید

     ممنون از راهنمایی شما عالییی بود

 • 07 فروردین 1403 شهرام هادیزاده پاسخ دهید

  تغییر رمز وای فای

 • 01 اردیبهشت 1403 Mary پاسخ دهید

  سلام
  من با یه کنجکاوی بی جا سایر گزینه های که ذیل security بود رو زدم و کلا دیگه نمی تونم به وای فای وصل بشم

  • 01 اردیبهشت 1403 مدیر سایت پاسخ دهید

   سلام دوست عزیز، با شماره 1514 تماس بگیرید و با واحد پشتیبانی صحبت کنید تا به تنظیمات اولیه برگردید.

 • 18 اردیبهشت 1403 ,eliasy پاسخ دهید

  عوض کردن رمز وای فای