سرعت مطلوب برای استفاده از واي فاي چقدر است؟  راه‌های افزايش سرعت اینترنت adsl چیست؟ در این مبحث می‌خواهیم با در نظر گرفتن تعرفه و نرخ سرعت مطلوب برای اینترنتadsl، اینترنت vdsl و… چند ترفند که موجب می‌شود سرعت اینترنت adsl افزایش یابد را بیان کنیم. با شرکت ارائه دهنده اینترنت ماهان نت همراه باشید.

تا به حال از خود پرسیده‌اید سرعت اینترنت adsl چقدر است؟ و یا سرعت اینترنت adsl چقدر باید باشد؟ در کشورمان به دلایل مختلف خارجی و سیاست‌های داخلی همواره شاهد کاهش سرعت اینترنت adsl و دیگر بسته‌ها هستیم. اما در بعضی موارد علت کم شدن سرعت اینترنت adsl سیاست‌های داخلی و خارجی نیست و به روش‌های ساده می‌توان شاهد افزايش سرعت اینترنت adsl باشیم. در این مقاله ابتدا شما را با روش‌های تست سرعت اینترنت adsl آشنا خواهیم کرد و پس از آن به دلایل متعدد در مشکل کم شدن سرعت اینترنت adsl اشاره خواهیم کرد. در نهایت با رفع مشکلات موجود و ترفندهای دیگر تلاش می‌کنیم تا شما را در افزايش سرعت اواي فاي adsl یاری رسانیم.

سرعت اینترنت adsl چقدر است؟

به طور متوسط سرعت adsl در ایران بین ۱ تا 6 مگابیت بر ثانیه برای دانلود و ۰.۵ تا ۱ مگابیت برای آپلود است. عوامل ذکر شده در خصوص واي فاي و بسته خریداری شده، می‌تواند روی سرعت واقعی تاثیر بگذارد.

سرعت اینترنت adsl می تواند متفاوت باشد و بستگی به چندین عامل دارد؛

همچنین نوع بسته و سرویس اینترنتی خریداری شده از ارائه‌دهنده در میزان سرعت adsl تاثیر خواهد گذاشت.البته در نظر داشته باشید بسته‌های با سرعت بالاتر هزینه بیشتری(تعرفه هر بسته مشخص است) دارند.

از دیگر موارد ماثر در سرعت مودم adsl  تعداد کاربرانی است که به صورت همزمان از خط ADSL یا vdsl استفاده می‌کنند، هرچه تعداد کاربر بیشتر باشد سرعت کمتر خواهد شد. میزان اشغال پهنای باند شبکه در ساعات اوج استفاده آخرین موردی است که با آن سرو کار خواهید داشت. در ساعات پرترافیک سرعت کاهش می‌یابد.

ترفندهای افزايش سرعت اینترنت adsl

خیلی از مشکلاتی که تا الان در زمینه استفاده از اينترنت adsl یا اینترنت همراه، مانند؛

افت سرعت مودمadsl در زمان بالارفتن کاربران، قطعی‌های مکرر بدون دلیل مشخص و… با بروز کردن مودم به خودی خود از بین خواهد رفت.

در صورتی که تمام دلایل کاهش سرعت اینترنت adsl که در بالا به آنها اشاره کردیم، را بررسی کردید و متوجه شدید کم بودن سرعت اینترنت شما ناشی از مودم است دو روش اصلی برای افزايش سرعت adsl برای شما داریم؛

اولین راه برای افزايش سرعت دانلود adsl؛ تعویض آن است و راه دوم ارتقاء مودم می‌باشد.

اما از دیگر راه‌های افزايش سرعت واي فاي adsl استفاده از لوازم جانبی در جهت تقویت مودم، تغییر dns و   می‌توان نام برد.

در مورد افزایش سرعت اینترنت adsl دومورد را بیان کردیم اما چند راهکار اساسی برای افزایش سرعت اینترنت adsl وجود دارد ؛

 • ارتقای بسته اینترنت نزد ارائه دهنده خدمات اینترنت و خرید بسته با سرعت بیشتر
 • تعویض مودم ADSL قدیمی با مدل جدیدتر
 • استفاده از کابل شبکه مناسب نوع 5 یا 6 به جای انواع قدیمی تر
 • تنظیم فرکانس مناسب برای مودم بر اساس فاصله از دفتر مرکزی
 • استفاده از آنتن های خارجی برای بهبود دریافت سیگنال
 • غیرفعال کردن برنامه ها و دستگاه های غیرضروری متصل به شبکه
 • اجتناب از استفاده همزمان چندین کاربر از یک اتصال ADSL
 • استفاده از نرم افزارهای دانلود مناسب مثل IDM
 • بهینه سازی تنظیمات مرورگر و رجیستری
 • ریست کردن مودم و روتر بعد از مدتی استفاده طولانی
 • تمیز کردن و نگهداری صحیح از تجهیزات
 • استفاده از اسپليتر

مقاله مرتبط: افزایش سرعت دانلود

روش تست سرعت اینترنت adsl

برای گرفتن یک نتیجه نزدیک به واقعیت در تست سرعت adsl لازم است در ساعت‌های مختلف شبانه روز اقدام به گرفتن speed test کنید. توجه داشته باشید برای انجام تست سرعت اینترنت adsl لازم است vpn را خاموش کنید. همچنین لازم است در زمان تست سرعت اینترنت adsl فقط یک دستگاه به واي فاي متصل باشد. دقت کنید در زمان گرفتن تست سرعت مودم adsl اگر در حال دانلود یا آپلود هستید آن را متوقف کرده و اگر برنامه‌ای روی حالت آپدیت خود کار است، آن را لغو کنید. بعد از در نظر داشتن تمام این موارد از طریق وبسایت‌های معتبری چون ookla، fast. Com، m- lab internet speed test، speedof.me، testmy.net می‌توانید به راحت ترین شکل ممکن سرعت اینترنت adsl خود را تست کنید.

سرعت دانلود Download Speed

میزان سرعت ای دی اس ال در درجه اول به پهنای باند ، تاخیر ، نوسان بستگی دارد و در مقاطع بعدی به از دست رفتن بسته، نوع فناوری اتصال اینترنت، ترافیک شبکه و … مرتبط می‌شود بنابراین برای بهبود سرعت باید این پارامترها بهینه شوند.

سرعت آپلود Upload Speed

سرعت آپلود اینترنت یا همان سرعت ارسال داده از کامپیوتر شما به اینترنت، به چند عامل بستگی دارد؛

 • پهنای باند آپلود – میزان حداکثر داده‌ای که در واحد زمان می‌تواند ارسال شود که باید توسط ارائه دهنده اینترنت تعیین می‌شود.
 • تاخیر آپلود – زمان لازم برای ارسال یک بسته اطلاعاتی از کامپیوتر شما به مقصد. هرچه کمتر باشد بهتر است.
 • نوع اتصال اینترنت – فناوری‌های مختلف سرعت آپلود متفاوتی دارند. مثلاً ADSL سرعت آپلود کمتری نسبت به فیبر نوری دارد.
 • ترافیک شبکه – در ساعات اوج استفاده، ترافیک بالا می‌رود و سرعت آپلود کاهش می‌یابد.
 • کیفیت اتصال سیمی – کابل‌ها و سیم‌کشی قدیمی می‌تواند سرعت آپلود را کند کند.
 • توان پردازشی سخت‌افزارها – CPU و RAM ضعیف باعث کندی آپلود می‌شود.
 • تنظیمات نرم‌افزاری – مثلاً تنظیم حداکثر سرعت آپلود در برنامه‌های مختلف

بنابراین با بهینه‌سازی این عوامل می‌توان سرعت آپلود را افزایش داد.

برای اطلاعات بیشتر مقاله افزایش سرعت آپلود را از دست ندهید.

Ping

Ping یا زمان پاسخ Response Time یکی از پارامترهای مهم در ارتباط اینترنتی است که به چند عامل بستگی دارد؛

 • فاصله فیزیکی – هرچه فاصله کاربر تا سرور مقصد بیشتر باشد، زمان رفت و برگشت داده‌ها (Ping) بالاتر می‌رود.
 • تعداد Hop ها – تعداد دستگاه‌هایی که داده بین مبدا و مقصد از آن‌ها عبور می‌کند. هرچه Hop بیشتر، Ping بالاتر.
 • ترافیک شبکه – در ساعات پرترافیک، ازدحام باعث افزایش Ping می‌شود.
 • سرعت لینک ها – پهنای باند پایین و سرعت انتقال کم باعث افزایش Ping می‌گردد.
 • سرعت پردازش تجهیزات – سخت افزارها و مسیریاب های کند موجب افزایش زمان پاسخ می‌شوند.
 • تاخیر در سرور مقصد – زمان پردازش درخواست توسط سرور نیز Ping را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

بنابراین با بهینه سازی این عوامل می‌توان Ping را کاهش داد.

اینترنت LTE

علت کم شدن سرعت اینترنت adsl

دلایل زیادی در زمان استفاده از اینترنت باعث می‌شود تا با کاهش سرعت اینترنت adsl یا حتی قطع شدن آن مواجه شویم. اگر به دنبال پیدا کردن دلیل این اتفاق و رفع آن هستید در ادامه این مبحث با ماهان نت همراه باشید. رایج‌ترین دلایل اختلال و کاهش سرعت اینترنت adsl عبارتند از؛

 • موقعیت بد روتر
 • افزایش تراکم در تعداد خطوط WIFI
 • نویز
 • استفاده از فیلتر شکن یا VPN
 • پوشش ضعیف 4G
 • پردازش کند دستگاه
 • عدم استفاده از کابل
 • سخت افزارقدیمی همچون گوشی یا لپتاپ قدیمی
 • بدافزارهایی همچون spyware

مقایسه سرعت اینترنت 4g با adsl

همان طور که می‌دانید wifi یک تکنولوژی و فناوری بروز در نیای شبکه است که ارتباط بیسیم بین دستگاه‌ها را امکان‌‌پذیر کرده است.انواع مودم‌های جیبی که با اینترنت سیم کارتی کار می‌کنند وجود دارند که دسترسی به اینترنت در هر جا که تصور کنید را میسر می‌سازند. همانطور که گفتیم یکی از ویژگی‌های مهم اینترنت 4gدر دسترس بودن همیشگی آنهاست. اما این در صورتی است که اینترنت adsl با فناوری انتقال داده از طریق سیم‌های مسی قادر است اینترنت را تا جایی که سیم کششی وجو دارد تامین کند.

از دیگر عوامل مهم در مقایسه سرعت با 4g، سرعت اتصال آنهاست؛ در فناوری adsl حداکثر سرعت انتقال داده‌ها 16 مگابیت است. این درصورتی است که سرعت اینترنت 4g در بعضی مناطق تا 100 مگا بیت بر ثانیه خواهد رسید.

Gaming-Banner

لازم است بدانید پارامترهایی نظیر کیفیت، پایداری و سرعت اینترنت adsl به زیرساخت‌های بستر آن نظیر عمر شبکه کابلی، فاصله از مرکز، کیفیت سیمکشی داخل ساختمان و… بستگی دارد. اما در زمان استفاده از اینترنت 4g سرعت اتصال صرفا به محل قرارگرفتن شما و آنتن‌دهی آن منطقه بستگی دارد.

ماهان نت

برای تهیه یک بسته اینترنت vdsl یا adsl در هنگام خرید از یک شرکت ارائه دهنده باید دقت داشته باشید که شرکت فروشنده بسته باید دارای پشتیبانی فنی مناسب باشد تا بتواند خدمات خودرا 24ساعت شبانه روز پشتیبانی کند و مورد دیگر هزینه و قیمت بسته اینترنت است که متناسب با تعرفه‌های روز باشد. شرکت ماهان نت یکی از بزرگترین شرکت‎های ارائه دهنده سرویس‌های جدید همچون اینترنت vdslو… و دیگر خدمات این زمینه با داشتن پشتیبانی 24 ساعته، آماده است تا تا طرح‏ها و بسته‌های متنوعی از اینترنت پرسرعت ایمن و مطمئن را به مخاطبان خود ارائه دهد.

برای اطلاع از جشنواره های ما پیج اینستاگرام ماهان نت را دنبال کنید.

"مقایسه

سخن آخر

جدا از بحث قیمت، سرعت اینترنت adsl یکی از پارامترهای مهم در هنگام خرید برای انتخاب یک سرویس یا بسته اینترنتی است. در زمان استفاده از اینترنت سرعت مودم adsl بسیار مهم خواهد بود، این پارامتر مشخص می‌کند شما برای دانلود یک آهنگ یا فیلم چه مقدار منتظر خواهید بود. اما این که چگونه متوجه شویم میزان سرعت اینترنت ای دی اس ال چقدر است، چه کار کنیم تا در صورت پایین بودن رقم speed test سرعت ای دی اس ال را افزایش دهیم. عناویت مطالبی بودند که در این مقاله پیرامونشان صحبت کردیم.

سوالات پرتکرار

 • روش‌های تست سرعت اینترنت adsl کدام است؟

با استفاده از سایت‌ها ookla، fast. Com، m- lab internet speed test، speedof.me، testmy.net می‌توان میزان سرعت ای دی اس ال را تست کرد.

 • علت کم شدن سرعت چیست؟

عدم استفاده از کابل

قدیمی بودن سخت افزار

قدیمی بودن مودم

آلوده شدن سیستم توسط بد افزار

نامناسب بودن جای قرار گرفتن مودم یا روتر

 • روش‌های افزایش سرعت اینترنت adsl کدام است؟

گاهی اوقات نصب نرم افزارهای نامناسب ونامعتبر بر روی گوشی یا سیستم سخت افزاری باعث می‌شود افت سرعت داشته باشیم. استفاده نکردن از نرم افزار نامعتبر یکی از راه‌های افزایش سرعت وای فای adsl است. در خصوص افزایش سرعت دانلود adsl دقت داشته باشید که کابل کشی‌های متصل به adsl همگی درست انجام شده باشد.هرگونه اشتباه در این مسیر باعث افت سرعت دانلود خواهد شد. بالابردن امنیت وایفای یکی دیگر از راه‌های افزایش سرعت adsl است زیرا با بالارفتن امنیت کسی نمی‌تواند وایفای شما را هک کرده و به صورت غیر مجاز از حجم ترافیک شما استفاده کند و سبب شود افت سرعت دانلود داشته باشید. شاید بد نباشد بدانید که در بعضی از موارد دیده شده که وصل کردن سیستم نظر سنجی تلفنی سبب می‌شود تا فضای ابری ترافیک زیادی داسته باشد و در هنگام انتقال داده داده‌ها و دریافت آنها ضعیف عمل کند. به همین دلیل افت سرعت خواهیم داشت. پس با تغییر سیم کشی می‌توانید افزایش سرعت اینترنت adsl را داشته باشید.

 • مزایای استفاده از خطوط adslچیست؟

خطوط تلفن اشغال نخواهد شد.در هزینه‌ها صرفه جویی می‌شود.نصب آن سریع و آسان است.امنیت و پایداری دارد.