DSL چیست؟

DSL مخفف کلمه انگلیسی Digital Subscriber Line، به معنای خط اشتراک دیجیتال است. DSL توانست تحول مهمی را در دسترسی به اینترنت ایجاد کند. این تکنولوژی چند زیرمجموعه دارد که مهم‌ترین آن‌ها Asymmetric DSL یا همان ADSL است.

پیش از این‌ها کاربران با استفاده از  فناوری Dial-Up به اینترنت متصل می‌شدند که از طریق مودم شماره‌گیر امکان پذیر بود و بدترین ضعف آن، اشغال خط تلفن است. اما فناوری ADSL این امکان را برای کاربران ایجاد کرد که بدون اشغال کردن خط تلفن، با حداکثر سرعت ۲۴مگابیت بر ثانیه به اینترنت دسترسی پیدا کند که در مقابل سرعت ۵۶ کیلوبیت برثانیه، پیشرفت قابل توجهی به حساب می‌آید.

شبکه DSL

ADSL به‌معنای خط دیجیتال مشترک نامتقارن است که همان‌طور که از اسم آن پیداست، سرعت دانلود و آپلود آن یکی نیست. در اولین نسل از این فناوری، سرعت دانلود و آپلود به ‌ترتیب ۸ مگابیت و ۱ مگابیت برثانیه بودند، اما درحال حاضر، این سرعت‌ها به ۲۴ مگابیت و ۱٫۵ مگابیت برثانیه افزایش پیدا کرده است. فناوری اینترنت پرسرعت ADSL بر بستر کابل تلفن عمل می‌کند و نیازی به تدارک زیرساخت جدیدی ندارد.

هزینه‌های اینترنت پرسرعت ADSL نیز در مقایسه با Dial-Up بسیار کاهش یافته است. شایان ذکر است که این هزینه‌ها ربطی به استفاده از خط اینترنت ندارد و جداگانه محاسبه می‌شود.

ساختار کلی شبکه DSL

شرکت‌های عرضه‌کننده اینترنت در مناطق مخابراتی دستگاه DSLAM نصب می‌کنند و با درخواست اینترنت پرسرعت شما، خط را رانژه می‌کنند که به‌معنای جدا شدن از سوییچ مخابرات و اتصال به DSLAM است.

ISP در هر منطقه مخابراتی، دستگاه‎هایی به نام DSLAM (مخفف DSL Access Multiplexer) نصب می‎کند. هنگامی که شما درخواست اینترنت پرسرعت ADSL می‎دهید، خط شما نیاز به «رانژه» شدن دارد. رانژه شدن خط به معنی آن است که خط شما از سوییچ مخابرات جدا شده و به DSLAM متصل شود. البته برای این‌که خط شما همچنان امکان شماره‎گیری نیز داشته باشد، DSLAM دارای یک Splitter (جدا کننده) هم هست که خروجی آن مجدداً به سوئیچ مخابرات متصل می‌شود تا شما هم‎زمان بتوانید Voice و Data را روی خط تلفن خود داشته باشید.

اینترنت پرسرعت ADSL2+

اینترنت پرسرعت ADSL در تابستان سال ۱۳۸۳ به ایران رسید، اما پیش از آن به صورت آزمایشی در چند شهر اجرا شده بود. در مدت کوتاهی اینترنت ADSL جایگزین اتصال کند Dial-Up شد و بین مردم محبوبیت بسیاری پیدا کرد.

مزایای اینترنت پرسرعت ADSL

  • سرعت بالا (حداقل ۴۰ برابر سرویس Dial Up)
  • کیفیت و پایداری مناسب‌تر نسبت به Dial Up
  • اتصال دائم به اینترنت
  • کاهش هزینه
  • استفاده از خط تلفن بدون مشغول شدن خط

 

ماهان‌نت با عرضه سریع‌ترین اینترنت ADSL2+ در ایران و پشتیبانی ۲۴ ساعته در ۷ روز هفته، سعی دارد تا تمام نیازهای اینترنت متقاضیان و کاربران عزیز را ترفیع کند.

اما اگر به دنبال راه حل سریع‌تر و پایدارتری هستید، نمی‌‌خواهید روی خط تلفن خود اینترنت بگیرید و نمی‌‌خواهید محدود به مخابرات و خطوط فیبر نوری باشید، پیشنهاد ماهان‌نت به شما استفاده از اینترنت پرسرعت TD-LTE  ماهان‌نت است.