وقتی لپ‌تاپتان را باز می‌کنید یا موبایل‌تان را روشن می‌کنید، همیشه اولین چیز، علامت اینترنت وای فای را می‌بینید. ما از زمان اینترنت dial–up، سرعت‌های کند، قطع‌ و وصل شدن اینترنت و اتفاقات کسل کننده بسیاری را تجربه کرده‌ایم. اما در حال حاضر اتصالات سریع، تقریباً امن و پایدار هستند؛ اما ممکن است ندانید که که عملکرد شبکه به چه صورت است و یا این‌که مودم و روتر چه تفاوت‌هایی باهم دارند.

تفاوت مودم و روتر چیست؟

تفاوت مودم و روتر چیست؟

هر دوی این‌ موارد برای دسترسی به اینترنت بی‌سیم و حتی اتصالات سیم‌دار ضروری هستند. فهمیدن تفاوت این دو به شما کمک می‌کند مشکلات شبکه را بفهمید و بدون تماس با پشتیبانی اینترنت خود، مشکلات اتصالتان را رفع کنید.

ماهان‌نت در ادامه مطلب تفاوت مودم و روتر را شرح می‌دهد و دلایل اهمیت هر کدام را توضیح می‌دهد. همچنین جایگزین جدیدی برای روترهای استاندارد معرفی کرده‌ایم تا اگر تصمیم گرفتید شبکه فعلی‌تان را به روز کنید، آگاهی بیشتری داشته باشید.

 مودم چیست؟

مودم راه ورود شما به شبکه جهانی وب است. در گذشته مودم‌ها، سیستم‌های بزرگی بودند که به کابل‌های تلفن نیاز داشتند. ابتدای دهه ۱۹۹۰، با گسترش استفاده از اینترنت، مودم‌ به صورت کارت داخلی برای کامپیوترها و USB برای لپ‌تاپ درآمد. پهن‌باندهایی که با کابل کار می‌کردند، سرعتی بیش از ۵۶ کیلوبیت بر ثانیه را ممکن کرده بود و باعث ورود مودم‌های خارجی به بازار شد که هم اکنون نیز در حال استفاده از آن‌ها هستیم.

کارکرد مودم به چه صورت است؟

مودم شامل یک خروجی برای اتصال به خط تلفن دارد، کابل تلفن نیز به جعبه تقسیمی که خارج از منزل شما نصب شده است، منتهی می‌شود. اما یک کابل دیگر این جعبه تقسیم را به شبکه مخابرات متصل کرده است.

درنتیجه داده‌های اینترنت، از شبکه مخابرات به جعبه تقسیم خانه شما، و از جعبه تقسیم به مودم می‌رسد. معمولاً در جلوی مودم‌ها چند چراغ وجود دارد که کمک می‌کند وضعیت اتصال برقرار شود. هر چراغ نشان دهنده یک ویژگی خاص مثل اتصال برق یا سرویس اینترنت روی خط است.

پورت‌های اترنت، با استفاده از کابل می‌توانند انواع گجت‌ها مانند لپ‌تاپ، تلویزیون و غیره را به اینترنت متصل کنند. جالب است بدانید که با استفاده از این پورت‌ها می‌توانید بیشترین استفاده را از اینترنت پرسرعت ADSL یا اینترنت TD-LTE داشته باشید.

روتر چیست؟

معمولاً اکثر افراد سیم‌کشی تمام خانه یا محل کار را دوست ندارند و این‌جاست که روتر کارایی دارد. این دستگاه با استفاده از پورت به مودم وصل می‌شود و اینترنت را با سیم یا بی سیم به سایر گجت‌ها منتقل می‌کند. یکی از پورت‌های روترها که رنگ متفاوتی هم دارد معمولا ً برای اتصال به مودم به‌کار می‌رود. همچنین روی هر روتر چند پورت دیگر نیز برای اتصال گجت‌هایی که سیم دارند قرارداده شده است.

 

در صورت بروز هر گونه مشکل در سرعت اینترنت، مودم و یا روتر خود، با همکاران ما در واحد پشتیبانی ماهان نت به شماره ۰۲۱۸۷۲۷۷ یا ۱۵۱۴ (تلفن سراسری) تماس حاصل فرمایید تا اطلاعات خود را بی‌دریغ در اختیار شما قرار دهند.

 

منبع: digitaltrends