وقتی صحبت از انتشار اطلاعات خصوصی زندگی شما توسط هکرهای مخرب می‌شود، نام‌هایی مانند یاهو، اینترنت اشیا و شبکه‌های اجتماعی بیشتر به گوش می‌خورند.

اما ساده‌ترین راه‌ها برای هک اطلاعات و نفوذ به حریم شخصی شما که سال‌ها مورد بررسی کارشناسان حوزه امنیت قرار گرفته، نه یاهو است و نه اینترنت اشیا، بلکه تلفن‌های هوشمند است. با گروه انتقال داده ماهان در بررسی علت موبایل به عنوان بزرگ ترین تهدید امنیتی همراه باشید.

هر قدمی که بر می‌دارید، هر صفحه‌ای که با اینترنت باز کنید و حتی افرادی که در نزدیکی شما قرار دارند، می‌توانند به‌عنوان یک تهدید امنیتی برای شما در نظر گرفته شوند و تنها با برنامه‌دهی به یک رزبری پای، زندگی را نابود کنند.

هفته گذشته یکی از هکرهایی که در بوردو زندگی می‌کند به‌نام مهدی، تصمیم گرفت بفهمد که با استفاده از بلوتوث و وای‌فای چه اطلاعاتی از موبایل‌های هوشمند مردم می‌تواند به‌دست آورد. مهدی بدون هک کردن موبایل افراد، نصب سخت‌افزاری روی دستگاه آن‌ها و بدون کمترین کمکی از اپل یا گوگل این‌کار را انجام داد. او با استفاده از یک سخت‌افزار رزبری پای ساده مجهز به جی‌پی‌اس با کمک وای‌فای و بلوتوث، گجتی ساخت که با سیستم شنود فوق‌حرفه‌ای سازمان امنیت ملی آمریکا تشابه داشت. این گجت امکان ردیابی، رمزگشایی و دریافت داده‌های منتشر شده از وای‌فای و بلوتوث موبایل‌های هوشمند را دارد.

شما با نصب هر برنامه‌ای روی موبایل‌ خود این امکان را به آن برنامه می‌دهید تا از تمام اطلاعات موبایل شما استفاده کند، چرا که شرایط و ضوابط آن برنامه را می‌پذیرید. اما او با استفاده از گجت خود، در طی ۶ ماه، هر سیگنالی که از وای‌فای و بلوتوث موبایل‌های پیرامون او پخش شده بود را شنود و حتی محل رفت‌و‌آمد آن‌ها را (زمانی که جی‌پی‌اس فعال بود) دریافت کرده است.موبایل شما، بزرگ‌ترین تهدید امنیتی در سال 2016

پلیس FBI در اویل سال ۲۰۱۶، یکی از بزرگ‌ترینتهدیدات امنیتی مردم را فعال نگه‌داشتن دائمی GPS معرفی کرد. FBI همچنین قبلا درباره هک وب‌کم‌ها نیز هشدار داده بود.

یک نمونه دیگر در این‌ زمینه، صحبت‌های حاشیه‌ساز هکری به نام «برندن اوکانر» است که در سال ۲۰۱۳ در کنفرانس امنیت بر زبان آورد. او در صحبت‌های خود روی این موضوع تاکیید داشت که امروزه از هر چیزی که استفاده می‌کنیم، اطلاعات زیادی را درباره ما منتشر می‌‌کند.

اوکانر با استفاده از تجهیزاتی که تولید کرده بود، اطلاعاتی را ثبت و از آن برای ایجاد یک تصویر استفاده کرد “تا به مردم تصاویر، هویت و تاریخچه آن‌ها را در یک نقشه سه بعدی نشان دهیم. حتی اگر به‌صورت بی‌سیم به شبکه متصل نباشید، اگر برای اتصال به شبکه از کابل استفاده کرده باشید، ما بازهم شما را پیدا می‌کنیم. ما شما را در هر جایی که باشید، پیدا می کنیم و این‌کار را برای کسب مبلغ ناچیزی انجام می‌دهیم”. اوکانر گفت”بسیاری از شبکه‌های اجتماعی و سرویس‌ها مانند فیس‌بوک، توییتر و غیره، داده‌های خود را رمزگزاری می‌کنند که این امر بسیار تحسین‌برانگیز است”. اما گفت که در بیشتر مواقع “همچنان می‌توانیم داده‌های مفیدی که فراهم کرده‌‌اند را به‌دست آوریم. حتی اگر هیچ دلیلی برای این‌کار نداشته باشیم”.موبایل شما، بزرگ‌ترین تهدید امنیتی در سال 2016

اوکانر ادامه داد “این‌کار بسیار آسان است، در صورتی‌که نباید باشد و این موضوع من را ناراحت می‌کند. مردم به‌گونه‌ای سیستم‌های خود را ایمن‌سازی می‌کنند که کودکی در گوشه‌ای از خیابان نیز می‌تواند از آن‌ها سوء ‌استفاده کند. شاید وقت آن رسیده که این مشکل را حل کنیم”. او توصیه کرد “اگر هرکسی روی زمین توانایی استفاده از این فناوری را دارد، پس باید به فکر راهی باشیم که اطلاعات ما به‌سادگی فاش نشود. باید تمام راه‌هایی که منجر به نفوذ نه‌تنها آژانس امنیت ملی، بلکه هر فردی با هر هزینه‌ای به دستگاه‌های ما می‌شود را از بین ببریم.

یکی از مدیران FBI به‌نام جیمز کامی در شهریور ماه سال گذشته به مردم سراسر جهان توصیه کرد تا روی وب‌کم و میکروفن لپ‌تاپ خود را با یک بر‌چسب بپوشانند. حتما بسیاری از ما این‌کار را انجام داده‌ایم. اما آیا می‌توانید روی دوربین موبایل و یا میکروفن آن را نیز بپوشانید؟

امروز ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که موبایل بدون اتصال به شبکه، بسیار بی‌استفاده است. علاوه‌بر این، اغلب مردم بدون داشتن آگاهی، به اپلیکیشن‌های مختلف دسترسی می‌دهند. این موضوع بی‌‌شک بستری را برای هک و نفوذ به تلفن‌همراه شما ایجاد می‌کند. فکر نکنید اگر شخصیت مهم و تراز اولی در دنیا نیستید، پس گوشی شما مورد استفاده هکرها قرار نمی‌گیرد، بلکه آن‌ها از هر اطلاعاتی برای درآمدزایی استفاده می‌کنند.

منبع: engadget