چرا باید ک روتر وای فای خریداری کنید؟ آیا روتر وای‌فای معمولی مناسب هست یا خیر؟

برای اکثر کاربران، روترهای معمولی که همه‌جا نیز به فروش می‌رسند، بسیار مناسب است. اما اگر دوست دارید وسایل خانه شما هوشمند باشند، این فرصت در اختیار شما قرار دارد تا روتر وای‌فای هوشمند خریداری نمایید.

امروزه روتر‌های هوشمند جدیدی طراحی شده‌اند. این روترها برای ترفیع نیاز خانه‌های هوشمند طراحی شده‌اند. آیا این روترها برای شما مناسب هستند؟ ماهان‌نت، پنج دلیل که روترهای وای‌فای هوشمند ارزش خرید کردن را دارند به شما معرفی کرده است. با ما همراه باشید.

 • امنیت شبکه

روترها نقطه ضعف امنیت شبکه خانگی شما هستند. استفاده از آن‌ها بهتر از اتصال مستقیم کامپیوتر به مودم متصل به اینترنت است. اما تجربه نشان داده که به‌سادگی هدف حمله هکرها قرار می‌گیرند. درگذشته، این مشکل چندان جدی نبود. یک برنامه آنتی‌ویروس خوب شما را حملات و تهدیدهای ویروس‌ها در امان نگه می‌داشت. بیشتر خانه‌ها نیز فقط یک یا دو دستگاه متصل به اینترنت داشتند و چنیدن موبایل هوشمند به اینترنت متصل نبود.

با تولید گوشی‌های هوشمند، اوضاع عوض شد. در حال حاضر در هر خانه‌ای چندین دستگاه متصل به اینترنت وجود دارد. با پشرفت تکنولوژی و گسترش استفاده مردم از موبایل‌های هوشمند، این میزان رو به افزایش است. طبق پیش‌بینی‌های انجام شده این میزان تا سال ۲۰۲۲ به ۵۰۰ دستگاه نیز خواهد رسید.

بیشتر این دستگاه‌ها هنوز سیستم دفاعی مثل کامپیوتر ندارند. این دستگاه‌ها اطلاعات زیادی درباره شما ذخیره می‌کنند و به همین دلیل می توانند خطرناک باشند.

خوشبختانه سازندگان روتر نیز دست از تلاش برنداشته اند. برای نمونه، روتر جدید F-Secure، ترافیک تمام دستگاه‌های هوشمند شما را از طریق شبکه Sense ارسال می‌کند. این شبکه می‌تواند ترافیک‌های خطرناک را بلاک‌ کند و به کمپانی‌ها اجازه ردیابی پروفایل شما را ندهد.

 

 • مدیریت ساده کاربران و دستگاه‌ها

بیشتر روترها هنوز در دوران سیاه تکنولوژی مانده‌اند. تعداد دستگاه‌هایی که به شبکه متصل هستند غیرقابل باور است و مدیریت کاربران برای افرادی که در زمینه تکنولوژی حرفه‌ای نیستند، بسیار دشوار است. به‌طوریکه اگر بخواهید تنظیمات پیشرفته روتر را تغییر دهید نیاز به دکترای برنامه‌نویسی دارید.

فهمیدن این موضوع که چرا شرکت‌های بزرگ سعی در ساده‌تر کردن محصولات خود نکرده‌اند سخت است، اما به زودی با استارت‌آپ‌ها به رقابتی شدید خواهند خورد.

برای نمونه روتر Luma را در نظر داشته باشید. برنامه‌ای که با آن همراه باشد کنترل کاملی به کاربران در شبکه می‌دهد. شما می‌توانید:

 • انتخاب کنید که چه کسی می‌تواند و چه کسی نمی‌تواند به شبکه شما دسترسی داشته باشد.
 • برای کودکان خود، کنترل والدین را تنظیم کنید.
 • زمانی‌که کودک شما به محتوای غیرمجاز دسترسی پیدا کرد به شما پیغام اخطار داده شود تا دسترسی او را منع کنید و یا به او اجازه ادامه دسترسی داده شود.
 • تمام شبکه متوقف شده و به هیچ دستگاهی اجازه آنلاین شدن داده نشود.

 

 • پوشش بهتر

یکی از موضوعات اذیت کننده در منزل، داشتن نقاط کور است. چطور می توانید به راحتی با تلفن با دوست‌تان که آن طرف دنیا است صحبت کنید، اما روتر شما تا سرویس بهداشتی آنتن نمی‌دهد؟

مدت زیادی‌ است که روی  فناوری بهبود پوشش کار شده، اما تولیدکنندگان سنتی تصمیم‌گرفته‌اند که از این فناوری استفاده نکنند. پوشش‌های ضعیف می‌توانند برای خانه‌های هوشمند مشکل‌ساز شوند. اگر پیش‌بینی گارتنر درست باشد، تا چند سال آتی، در هر اتاقی یک وسیله خوشمند قرار خواهد داشت. این وسایل هوشمند همگی به یک اتصال امن و مطمئن نیاز خواهند داشت.

روترهایی هستند که داخل باکس خود، یک آنتن چرخشی دارند، درنتیجه شما ناچار به تغییر مکان روتر برای آنتن‌دهی بهتر نخواهید بود.

 

 • رفع ایرادات

بیشتر روترها شبیه به وسیله دکوری هستند؛ چراغ‌های چشمک‌زنی دارند که اصلا معلوم نیست چه استفاده‌ای هم دارند. این چراغ های وقتی آزاردهنده هستند که مشکلی پیش می‌آید و نمی‌دانید باید چه‌کاری انجام دهید. اگر مشکل با ریست کردن مودم حل نشود، احتمالا باید با پشتیبانی شرکت اینترنت خود مکالمه‌‌ای جدی داشته باشید و روزها صبرکنید تا یک تکنسین به روتر شما را بررسی کند.

سازنده‌های روترهای هوشمند، سعی در ساده کردن فرآیند رفع ایرادات روترها دارند. بعضی از روترهای هوشمند، تمام دستگاه‌هایی که به آن روتر متصل هستند را نشان داده و اگر مشکلی برای روتر پیش آید، روتر هشدار خواهد داد.

 • طراحی

زمان فناوری‌های بزرگ و سنگین گذشته است. اخیرا تولیدکنندگان تمرکز خود را طراحی روترهایی گذاشته‌اند که نه‌تنها کارایی بالایی داشته باشند، بلکه ظاهر آن‌ها با دکوراسیون منزل نیز هماهنگی داشته باشد. خانه‌های هوشمند نه‌تنها کارآمد هستند، بلکه زیبایی تکنولوژیک ویژه ای نیز دارند.

درهرصورت به‌نظر می‌رسد که سازندگان روتر، هنوز پیامی دریافت نکرده‌اند. به دو تصویر زیر نگاهی بیاندازید. این روتر Belkin F5D72304  است که در سال  ۲۰۰۳ طراحی شده است:

روتر Belkin F5D72304

روتر Belkin F5D72304

و این تصویر روتر دی‌لینک مدل N300 است:

 روتر دی‌لینک مدل N300

روتر دی‌لینک مدل N300

آیا متوجه تفاوت بین این دو هستید؟ تفاوت چندانی ندارند. شما به تغییرات تکنولوژی در ۱۵ سال نگاه می‌کنید و متاسفانه تغییرات زیادی نمی‌بینید. این دو را با روتر هوشمند لینکسیس مدل  WRT3200ACM مقایسه کنید. این روتر از امکانات فوق‌العاده‌ای بهره برده است. اما آیا واقعا می‌خواهید آن را در منزل خود داشته باشید؟

روتر هوشمند لینکسیس مدل WRT3200ACM

روتر هوشمند لینکسیس مدل WRT3200ACM

آیا یک روتر هوشمند می‌خواهید؟

در مجموع واژه «روتر هوشمند» کمی گنگ است. هیچ دو روتر هوشمندی شبیه به یکدیگر کار نمی‌کنند یا اهداف مشترکی ندارند. درهر صورت تمام آن‌ها حداقل یکی از ویژگی‌های زیر را دارند:

 • امنیت بالا
 • سازگاری با موبایل‌های هوشمند
 • نظارت بر دستگاه‌های هوشمند
 • همگام‌سازی با گجت‌های هوشمند خانگی
 • محدودیت‌های شبکه یا کنترل والدین
 • مدیریت ساده کاربران

اگر این امکانات برای شما اهمیت دارند، احتمالا باید یک روتر هوشمند خریداری نمایید.

منبع: Makeuseof

 

 

 

0/5 (0 نظر)