رادیو وایرلس چیست؟ تا به حال عبارت اینترنت رادیو به گوشتان خورده است؟ رادیو وایرلس چیست و چه کاربردی برای ما دارد؟ برای داشتن انواع رادیو وایرلس چه اقدامات و ابزاری لازم است؟ با ماهان نت همراه باشید تا با تعریف و توضیح این که رادیو وایرلس چیست به شما در آشنای با مفاهیم جدید دنیای ارتباطات کمک کنیم

افرادی که در زمینه شبکه کار کرده باشند حتما می‌دانند رادیو وایرلس چیست و این عبارت بارها به گوششان خورده است. در حقیقت اینترنت رادیو یا رادیو وایرلس یکی از ملزومات شبکه است که استفاده و مزایای بسیاری به همراه دارد همچون وجود مودم برای اتصال به دنیای مجازی. برای آن که بهتر بفهمیم رادیو وایرلس چیست لازم است در ابتدا آشنایی مختصری با شبکه های وایرلس(wireless) یا رادیویی داشته باشیم. برای اطاعات بیشتر در بازه اینترنت و خرید بسته های متنوع پرسرعت به سایت شرکت خدمات اینترنتی ماهان نت سر بزنید.

شبکه‌های وایرلس(wireless)

با پیشرفت تکنولوژی، سیستم‌های کامپیوتری و اینترنت، لپ‌تاپ‌ها، گوشی‌ها و تبلت‌های نسل جدید به بازار ارائه شدند که نیاز اتصال به اینترنت بر بستر یک شبکه بدون سیم یا به عبارتی wireless قوی و مستحکم را بیشتر و بیشتر کردند. تصور کنید اگر می‌خواستیم تمام این دستگاه‌ها نظیر لباس‌شویی، ظرف‌شویی، یخچال، کافی میکر و… را با کابل و سیم به مودم وصل کنیم با دنیایی از سیم‌کشی مواجه می‌شدیم! پس بزرگ‌ترین دلیل نیاز به اينترنت وايرلس wireless، واي فاي و… حذف کردن سیم و کابل و شلوغی از زندگی روزمره بوده است. در یک شبکه بی سیم یا واي فاي از امواج و سیگنال رادیویی برای ارسال و دریافت اطلاعات استفاده می‌شود. در هر شبکه یک اکسس پوینت بیسیم یا wireless برای نقطه اتصال در نظر گرفته می‌شود. دستگاه‌های متعدد و انواع سیستم کامپیوتری به واسطه کارت شبکه wireless به اکسس پوینت متصل خواهند شد، در حقیقت اکسس پویت موجب می‌شود تا محدودیت مسافت که با کابل برای اتصال به اینترنت وجود داشت، دیگر مطرح نباشد و تا حد زیادی کمرنگ شود.

بهترین اینترنت برای منزل و مراکز تجاری اینترنت وایرلس ماهان است.

کاربرد رادیو بی سیم

ویژگی‌های شبکه وایرلس wireless

مشخصات رادیو وایرسل که موجوب محبوبیت آن شده است به عبارت زیر می‌باشد؛

 • مقرون به صرفه و کم هزینه بودن
 • قابلیت تغیر و انعطافپذیر بودن
 • قابلیت گسترش یافتن
 • راه اندازی راحت و بی دردسر

برای شمردن مزایا و ویژگی‌های یک شبکه وایرلس باید از هزینه کم و مقرون به صرفه بودن آن شروع کرد. زیرا با پیدایش سیگنال‌ها و پیشرفت دنیای امواج رادیوها حجم زیادی از سیم‌کشی حذف شد که به خودی خود زمان و هزینه بسیاری می‌برد. در دنیای شبکه‌های wireless مشکلاتی همچون قطعی کابل، نویز و یا مشکلات مربوط به اتصال نقاط مختلف به مکان‌های مختلف است، وجود ندارد. به طور مثال برای انواع دوربين مداربسته با استفاده از آنتن رادیویی می‌توانیم بدون محدودیت مکانی انتقال اطلاعات داشته باشیم. در اصل مهمترین کاربرد انواع رادیو وایرلس همین است؛ انتقال دیتا بدون محدودیت مکانی. این به دلیلی استفاده از آنتن‌های قدرتمند واي فاي یا بدون سیم است.

امروزه در اغلب سازمان‌ها و ادارات و اورگان‌های بزرگ برای کنترل امنیت از انواع دوربين مداربسته استفاده می‌کنند. این تصاویر بدون وقفه و از طریق آنتن وایرلس که سیگنال‌های رادیویی ساطع می‌کنند به سرتا سر دنیا می‌توانند مخابره شوند. در بالا به مهمترین ویژگی‌ها و مزایای اينترنت وايرلس (آنتن وایرلس) اشاره کردیم و گفتیم که استفاده از امواج و سیگنال رادیویی باعث می‌شود تا سیم‌کشی و هزینه‌های مربوط به آن حذف شود.

مقرون به صرفه بودن

زمان اطلاف شده کمتری صرف اجرای این سیم‌کشی‌ها شده پس هم در وقت و هم در هزینه صرفه‌جویی کرده‌ایم.

انعطاف پذیر بودن

از دیگر مزایای قابل توجه رادیوهای مخابراتی می‌توان به انتقال اطلاعات بدون خرابی تجهیزات نام برد!

گسترش پذیر بودن

به راحتی می‌توانیم محدوده شبکه ارتباطی خود را افزایش دهیم زیرا این محدوده بدون سیم و تجهیزات فیزیکی دیگر است.

پیاده سازی آسان

پیاده سازی و راه اندازی یک شبکه اينترنت وايرلس بسیار ساده است زیرا تمام اطلاعات به صورت امواج رادیویی درآمده و ارسال می‌شوند.

حالا که فهمیدیم شبکه رادیو وایرلس چیست و با مزایای رادیو بی سیم آشنا شدیم وقت ان است که به سراغ موضوع اصلی این مقاله برویم یعنی رادیو وایرلس چیست؟ با ماهان نت همراه شوید تا در ادامه شما را با انواع رادیو وایرلس و کاربرد‌های آن آشنا کنیم.

رادیو وایرلس چیست؟

رادیو وایرلس چیست؟ رادیو وایرلس میکروتیک چیست؟ اصلا کاربرد رادیو بی سیم در زندگی ما چیست؟ دستگاه رادیو وایرلس یا wireless یکی از تجهیزات و ابزار مهم در پیاده‌سازی یک شبکه اینترنت بدون سیم است که امکان و موجبات دریافت و ارسال اطلاعات بدون سیم کشی را برای ما فراهم می‌کند. عملکرد این دستگاه که صرفا گیرنده و فرستنده امواج است، بسیار ساده است.

به طور مثال تصور کنید لازم است دوشعبه از بانک مشخصی را که در فاصله چند کیلومتری از هم قرار دارند به صورت وایرلس به همدیگر وصل کنید. اینجاست که خواهید فهمید مهمترین مزایای رادیو وایرلس چیست و چه گره‌ای از زندگی ماه باز خواهند کرد.

در این شرایط شما به رادیو وایرلس برای هردو شعبه نیاز دارید تا جهت هر کدام را به سوی هم تنظیم کنید. از این به بعد تمام انتقال ارتباطات از این طریق انجام خواهند شد. رادیوهای بی سیم این قابلیت را دارند که به راحتی و بدون نیاز به سیم‌کشی این دو شعبه را به هم وصل یا اصطلاحا شبکه کنند.

تا اینجا با نحوه عملکرد رادیو بی سیم و مفهوم اصلی “رادیو وایرلس چیست” آشنا شدید، اما در ادامه این مبحث با انواع رادیو wireless و کاربرد رادیو بی سیم بیشتر آشنا خواهید شد.با ماهان نت همراه باشید.

مقاله مرتبط: wimax چیست

 نحوه عملکرد رادیو بی سیم

انواع رادیوهای وایرلس را نام ببرید؟

انواع رادیو وایرلس به صورت کلی دسته بندی مخصوص یا مختلفی ندارد اما شاید بتوان آنها را بسته به محیطی که در آنجا مورد استفاده قرار می‌گیرند از هم تفکیک کرد و گفت در کل به دو بخش رادیو وایرلس داخلی یا indoor و رادیو وایرلس خارجی یا  outdoor تقسیم می‌شوند. این که رادیو وایرلس indoorچیست یا رادیو وایرلس خارجی به چه کاری خواهد آمد را در ادامه بخوانید. برای درک بهتر انواع مختلف رادیو وایرلس بسته به محیط به مثال زیر توجه به فرمایید؛

آنتن میکروتیک بیش از 10 مدل رادیو وایرلس دارد که همه یک کار مشترک را انجام می‌دهند.اما تفاوت قابل توجه در آنها سایزشان است. این سایز مشخص می‌کند آنتن میکروتیک مناسب یک محیط کوچک کدام است و آنتن وایرلس مناسب یک محیط بزرگ کدام است.

یکی از انواع مختلف رادیو وایرلس نمونه‌های هستند که شبیه دیش طراحی می‌شوند. این نوع رادیو وایرلس چیست و برای کجا استفاده می‌شود؟

این نوع راديو ميكروتيك مناسب فواصل دور است. طراحی بزرگ و عظیم آنها گویای این موضوع است. یکی از مهمترین موارد انتخاب رادیو وایرلس داخلی یا خارجی مناسب با محیط بودن، است.

انتخاب رادیو وایرلس مناسب

انتخاب یک رادیو وایرلس مناسب که پاسخ گوی نیاز شما باشد بسیار مهم است؛ در قدم اول برای یک انتخاب درست لازم است تا مشخص کنید می‌خواهید برای چه مکانی شبکه اينترنت وايرلس ایجاد کنید و آنتن رادیو وایرلس را در چه مکانی باید نصب کنید. وقتی از انواع رادیو وایرلس صحبت به میان می‌آید باید به گزینه‌های در دسترس و خدمات پشتیبانی آنها توجه کنیم. در میان برندهای معروف و مطرح که در بازار وجود دارد راديو ميكروتيك از تنوع بیشتری برخوردار است. در صورتی که قصد استفاده از رادیو وایرلس در مکان‌های کوچک مانند خانه یا دفتر اداره خود را دارید sxt lite5  یک گزینه خوب به حساب می‌آید.

رادیو بی سیم indoor چیست

در اصل هر دو (indoor و outdoor) از زیر شاخه‌های یک محصول هستند اما در برخی موارد با هم فرق می‌کنند. به طور مثال رادیو بی سیم indoor امواج بلند ارسال می‌کند. در مقابل رادیو outdoor امواج کوتاه ارسال کرده و در اصل از نظر کارایی در مقابل یکدیگر قرار دارند.

کاربرد رادیو وایرلس چیست؟

در موقعیت‌ها و موارد مختلف همچون نمونه‌هایی که در زیر به آنها اشاره کردیم، می‌توان از اینترنت رادیویی استفاده کرد؛

 1. برای اتصال به دوربين مداربسته مراکز تولید و کارخانه‌ها یا دیگر مکانهای مهم. به منظور دسترسی به اینترنت پرسرعت و بدون محدودیت مکانی برای آپلود و دانلود اطلاعات
 2. وقتی شرکت‌ها، هتل‌ها یا مجتمع‌های بزرگ تصمیم دارند از اینترنت واي فاي یا وایرلس استفاده کنند
 3. وقتی مرکز یا مجتمعی بیشتر از 10 کاربر داشته باشند.
 4. مراکز یا اشخاصی که در حوزه بورس و خرید و فروش سهام کار می‌کنند.

ماهان نت بهترین در دنیای ارتباطات

ماهان نت یکی از معتبرترین شرکت‌های ارائه دهنده تجهیزات و خدمات مرتبط با انواع رادیو وایرلس و اینترنت‌های پر سرعت نسل جدید است که شما می‌توانید به راحتی با مشاوره متخصصین خبره ماهان نت بهترین و مناسب‌ترین خدمات را در سرع‌ترین زمان ممکن و بهترین قیمت روز به اختیار بگیرید. برای اطلاع از تخفیفات و جشنواره های ما به پیج اینستاگرام ماهان نت سر بزنید.

مشخصات رادیو بی سیم

سخنی در پایان

در این مقاله گفتیم رادیو وایرلس چیست، چه کاربردی دارد و شما را با انواع رادیو وایرلس آشنا کردیم. به طور کلی هر آنتن رادیویی wireless باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد؛

یکی آن که به دلیل نصب آنها در محیط باز شرایط بد جوی همچون باد‌های شدید و… امواج و سیگنال‌ها را در جهت درست هدایت کند. بتواند دامنه بزرگی را پوشش دهد. عمر عملیاتی مفیدی داشته باشد. نور مستقیم خورشید یا روزهای داغ تابستان تاثیر بدی بر روی عملکرد آن نگذارد. توان دی سی بلی بالایی داشته باشد و…

برایتان از آنتن‌های وایرلس راديو ميكروتيك گفتیم که در بازار روز یکی از بهترین انتخاب‌ها می‌تواند باشد زیرا با وجود سابقه بسیار کم حضورش در بازار ایران، توانسته است با محصولات باکیفیت و قیمت بسیار مناسب خود را بخوبی نشان دهد.

سوالات متداول

 • شبکه وایرلس(wireless) چیست؟

یک شبکه wireless یا بیسیم در اصل به چندین شبکه کامپیوتر گفته می‌شود که بدون استفاده از هیچ سیم یا کابلی به هم متصل شده باشند.وایرلس از ترکیب wire  به معنی سیم یا کابل و less به معنی عدم یا نبودن تشکیل شده است.پس معنی کلمه wireless یعنی بدون بسیم یا بیسیم. تمام سیستم‎ها در یک شبکه وایرلس(wireless) ارتباطات بر اساس امواج رادیویی برقرار می‌شود.

 • access point چیست؟

access point یا اکسس پوینت یک دستگاه مهم در مجموعه شبکه‎های محلی بیسیم است، که موجبات ایجاد  WLAN-wireless local area network را فراهم می‌کند.  access point همچون یک دستگاه بیسیم در مجموعه شبکه می‌تواند باعث اتصال دستگاه‌ها به lan شده وموجب شود تا   wireless در محیط بزرگتری گسترش یابد و تعداد کاربران بیشتری به آن شبکه متصل شوند.

 • مزایای اکسس پوینت‌های بیسیم چیست؟

1 شما می‌توانید به ازای هر هکسس پوینت 60 دستگاه را متصل کنید

2 شما قادر هستید هرجا که کابل اترنت هست کسس پوینت‎ها را نصب کنید .اما اکسس پوینت‎های بی سیم نسل جدید به کابل شارژهم نیازی ندارند.

3شما می‎توانید دسترسی مهمان را بدون تداخل در شبکه محدود کنید.زیرا اکسس پوینت‎های بیسیم از ACL یا همان ACCESS CONTROL LIST و CAPTIVE PORTAL را پشتیبانی می‌کنند.