نرم افزار vnc چیست و چه کاربردی دارد؟ pouyanit به چه معناست؟ و هزار سوال دیگر در خصوص نصب vnc عناوین مطالبی هستند که در این مقاله قصد داریم با بیان آنها و اشاره به معایب و مزایای vnc به شما بگوییم نرم افزار vnc چگونه کار میکند. با ما در شرکت خدمات اینترنتی ماهان نت همراه باشید.

vnc چیست یا دقیقتر بپرسیم نرم افزار vnc viewer چیست؟ اگر از کاربران اینترنت و دنیای مجازی باشید حتما جواب این سوال را می‌دانید اما برای آن دسته از عزیزان که تا به حال اسم نرم افزار vnc به گوششان نخورد است در ادامه خواهیم گفت که نرم افزار vnc چیست و چگونه اجازه مدیریت و دسترسی به سیستم‌ها و سرورهای مختلف را از راه دور ممکن می‌سازد و با استفاده از نرم افزار vnc server  چه کارهایی می‌توان کرد.

نرم افزار vnc چیست؟

مخفف عبارت Virtual Network Computing نرم افزاری است که برای اشتراک گذاری دستکتاپ از راه دور استفاده می‌شود. با استقاده از نرم افزار vnc قادر هستید به راحتی سیستم‌ها و کامپیوترهایی را مدیریت کنید که در مکانی دور از شما قرار دارند. به عبارت ساده‌تر کنترل کل صفحه کلید، ماوس یا دسکتاپ کامپیوتر دیگری در مکانی دور در اختیار شما خواهد بود، انگار مقابل آن نشسته‌اید.

اینترنت LTE

در خصوص این که تاریخچه vnc چیست لازم است بگوییم در اواخر دهه 1990 در دانشگاه کمبریج سیستم  و نرم افزار vnc توسط بنیان گذار real vnc پایه‌ریزی شد و در سال 2002 همزمان با تاسیس این شرکت به صورت رسمی به بازار معرفی شد. همانطور که در قبل بیان شد نرم افزار vnc به صورت یک کلاینت یا سرور کنترل از راه دور کار می‌کند.این کلاینت می‌تواند یک کامپیوتر، تبلت یا حتی گوشی موبایل باشد. وقتی اتصال برقرار شد یک کپی از صفحه نمایش سرور را به کلاینت فرستاده و عملیات کلاینت را روی سیستم سرور انجام می‌دهد.

مقاله مرتبط: nas چیست

کاربرد نرم افزار vnc

کاربرد نرم افزار vnc چیست؟

در خصوص این که افزار vnc server چه کاری می‌تواند انجام دهد باید بگوییم؛

 • به شما امکان کنترل از راه دور یک سرور را می‌دهد.
 • نمایش صفحه نمایش یک سیستم دیگر بر روی دسکتاپ شما
 • انتقال عملکرد موس و کیبورد شما به کامپیوتری دیگر در مکانی دوردست.
 • استفاده از نصب برنامه برای سرور و کلاینت به منظور مشاهده سرور.
 • قبل استفاده بر روی تمام سیستم عامل‌ها
 • پایه و اساس تمام برنامه‌های دستکتاپ از راه دور بوده و بسیار مهم است.

مقاله مرتبط: نرم افزار remote desktop

نرم افزار vnc چگونه کار میکند؟

پس از آن که فهمیدیم نرم افزار vnc چیست و چه کاربردی دارد بهتر است بفهمیم این سیستم که به نوعی remote desktop است چگونه کار می‌کند؟

 • در ابتدای امر یک کاربر با استفاده از پورت پیش فرض 5900 و مرورگری با پورت 5800 باید به سرور منصل شوند.
 • در ادامه سرور به پورت‌های شما دسترسی‌های لازم را خواهد داد.
 • سپس سرور صفحه نمایش خود را توسط پروتکل rfb که یک که مخفف عبارت Remote Framebuffer است و مسول انتقال داده‌ها و تصاویر از کلاینت به سرور و برعکس است، به کلاینت ارسال می‌کند.
 • در اولین اتصال سرور با کلاینت، سرور با استفاده از یک سیستم خاص مشتری را احراز هویت کرده و اجازه عملیات به او می‌دهد، این احراز هویت عموما با درخواست و ارسال رمز عبور انجام می‌شود.
 • در این مرحله دو سیستم یعنی سرور و کلاینت بر سر اندازه صفحه نمایش، فرمت پیکسل و تکنیک‌های رمزگذاری توافقات لازم را انجام می‌دهند.
 • در آخر کار با در خواست مشتری تمام صفحه به روز شده و جلسه برقرار می‌شود.قطع اتصال از طرف هر کدام از حاضرین بدون هیچ عواقبی امکان پذیر استویژگی نرم افزار vnc

ویژگی‌ها و مشخصات نرم افزار vnc چیست؟

همچون دیگر برنامه‌های موجود در بازار real vnc نیز دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است.

 • استفاده از پروتکل سبک
 • کارکرد مستقل از پلتفرم
 • اشتراک گذاری یک صفحه نمایش برای چند نفر به طور همزمان
 • در اختیار داشتن چندین نسخه از یک صفحه به طور همزمان
 • استفاده از نرم افزار vnc بر روی پلتفرم‌های متفاوت

مزایای نرم افزار vnc چیست؟

مزایای یک vncسرور چیست؟ در ادامه به چند تا از بارزترین ویژگی‌های یک نرم افزار vnc اشاره خواهیم کرد؛

 • این محصول از دهه1990 تا امروز درحال توسعه و پیشروف است که هم اکنون به صورت کامل در بازار موجود است.
 • بر روی یک پروتکل ساده اما بسیار قوی به نام rfb پایه ریزی شده است.
 • یکی از مهمترین ویژگی‌ها و مشخصات نرم افزار vnc مستقل از پلتفرم بودن است.
 • روی اکثر سیستم عامل‌ها قابل اجراست
 • پشتیبانی از چند کاربر به طور همزمان
 • پشتیبانی و حمایت از پورت‌های متفاوت

اینترنت ADSL

معایب نرم افزار vnc چیست؟

در بالا برایتان از مزایای vnc گفتیم اما مثل هر نرم افزاری این برنامه نیز دارای چند نقص کوچک است؛با در نظر گرفتن روش قدیمی که نرم افزار vnc با آن کار می‌کند، لازم است تا از پهنای باند زیادی برای این انتقال داده بهره ببرد. البته لازم به یادآوری است که قابلیت تنظیم رنگ و سایز صفحه برای هر طرف وجود داردکه در پایین آوردن سطح مصرف دیتا بسیار ماثر است.

در ادامه مبحث نرم افزار vnc چیست باید اشاره کنیم که نرم افزار vnc server از ابتدایی ترین روش رمزگزاری یعنی رمزگذاری خام استفاده می‌کند که این به خودی خود یک عیب به شمار می‌رود.

مزایای vnc

امنیت نرم افزار vnc

تا اینجای مقاله شما را مزایا و معایب نرم افزار vnc viewer آشنا کردیم و گفتیم نرم افزار vnc چیست، اما لازم به ذکر است که به دلیل تنوع بالا و بسیار زیاد سرورهای vnc سطح امنیت نیز متفاوت است.پروتکل rfb کلمات عبور را رمزگذاری کرده اما به دلایل متعدد همچون ضعف در فرایند، هکرها می‌توانند رمز عبور را هک کرده و حدس بزنند. در سیستم‌های مدرن برنامه vnc برای حل این مشکل سیستم‌های رمزگذاری مختلفی را اضافه و امتحان کرده اند.

اما پیشنهاد ما به عزیزانی که برای استفاده از یک وی ان سی به یک رمزگذاری مطمئن نیاز دارند این است که vnc را به همراه یک vpn استفاده کنید تا هر دو یک تونل رمزگذاری شده ایجاد کنند.

کاربرد vnc چیست؟

 • پیشتیبانی نرم افزاری
 • وجود تیم توسعه وب
 • وجود مدیر مرکز تماس
 • تامین نیاز کارمندان دورکار

مراحل نصب vnc

به منظور اتصال به یک سرور مجازی در ایران به روش زیر اقدام نمایید؛

در قدم اول وارد حساب کاربری خود شده و از قسمت سرویس‌ها، وارد بخش فهرست سرویس‌ها شویدو در ادامه سرویس سرور مجازی ایران را انتخاب کنید. در صفحه بازشده از قسمت vps روی گزینه vnc بزنید.لازم به یادآوری است که نیازی به تغییر یا داشتن رمز عبور نیست.

در ادامه با کلیک بر روی Launch HTML 5 VNC Client به سرور از طریق مرورگر وصل شوید.لازم به یادآوری است که آی پی و پورت که در نرم افزار vnc viewer اعلام شد برای سرور مجازی ایران قابل استفاده نیست و باید از امکانات vnc موجود در محیط مرورگر استفاده کرد.

در خصوص استفاده از نرم افزار vnc connectبرای سرور مجازی آمریکا و اروپا یباید اشاره کنیم، در قدم اول باید نرم افزار vnc viewer را دانلود کرده البته از یک مرجع معتبر و برای ادامه کار یک ip و رمز عبور سرور مجازی داشته باشید.

اینترنت Gaming

در صورت در اختبار نداشتن آی پی و کلمه عبور می‌توانید در حساب کاربری خود از طریق setting و گزینه vnc password رمز عبور خود را بروز کنید.

معایب نرم افزار vnc

خدمات فوق العاده ماهان نت

گروه بزرگ ماهان نت پیشرو در ارائه اینترنت پرسرعت، با ارائه خدمات اینترنت‌های پرسرعت نسل جدید مانند اینترنت TD_LTE و ابزارهای جانبی لازم آماده است تا به دوستان در جهت بروزرسانی سیستم مودم و تجهیزات خود یاری رساند. شما در وبسایت معتبر ماهان نت از جدیدترین اخبار روز دنیای فناوری و اطلاعات همچون مبحث ” نرم افزار vnc چیست” باخبر خواهید شد. شما می‌توانید با استفاده از اطلاعات و ترفندهای موجود در وبسایت ماهان نت سرعت اینترنت را امتحان کرده و اگر با توجه به تست سرعت اینترنت، از اعداد و نتایج نمایش داده شده راضی نبودید گروه مجرب و آگاه ماهان نت آماده ارائه بهترین خدمات در خصوص جدیدترین نسل اینترنت پرسرعت با انواع آپشن‌ها می‌باشد.

برای اطلاع از خدامت بیشتر ما پیج اینستاگرام ماهان نت را دنبال کنید

سخن آخر

در این مقاله برای شما از تاریخچه vnc چیست گفتیم و تلاش کردیم تا با زبانی ساده برایتان توضیح دهیم نرم افزار vnc چیست و چه کاربردی در زندگی بشر دارد. لازم به ذکر است که این سیستم همچنین ویژگی‌ها و قابلیت‌های فراوانی دارد که با علم به آنها فعالیت‌ها و بارهای زیادی از دوش ما برداشته خواهد شد. امنیت vnc مهمترین مورد استفاده از این نرم افزار است. با استفاده از یک vnc connect یا vnc client و امکانات موجود دراین سیستم یک مدیر به راحتی می‌تواند از راه دور و به صورت مجازی بر تمام سیستم‌های یک شبکه نظارت داشته باشد.

سوالات پرتکرار

 • Vnc مخفف چیست؟

Vnc مخفف عبارت virtual network computing است که یکی از سیستم‌های اشتراک گذاری دسکتاپ از راه دور به شمار می‌رود.

 • Rfb در مبحث برنامه VNC چیست؟

پروتکل rfb عملیات انتقال اطلاعات و تصاویر از کلاینت به سرور و برعکس را در vnc انجام می‌دهد که مخفف عبارت  Remote Framebufferاست.

 • آیا برای vnc connect جایگزینی وجود دارد؟

بله بهترین برنامه های جایگزین برای نرم افزار vnc عبارتند از

Remote Desktop Protocol

AnyDesk

TeamViewer

 • nvc چيست؟

در vncسرور می‌توان از طریق  nvc در زمان بروز مشکلات مختلف به منظور پیگیری، شناسایی و رفع مشکلات استفاده کرد.