مادامیکه از سیستم‌عامل ویندوز استفاده می‌کنید، احتمالا برنامه‌های بسیاری را روی ویندوز خود نصب کرده‌اید که خیلی از آن‌ها درحال‌حاضر برای شما بی‌استفاده شده‌اند. حتی ممکن است الان به‌خاطرتان نباشد که یک روزی این برنامه‌ها را نصب کرده بودید. این برنامه‌ها ممکن است بعد از مدتی منجر به انتشار عوامل مخربی روی سیستم شما بشوند، درنتیجه بهتر است آن‌ها را حذف کنید.

ماهان‌نت ده مورد از برنامه هایی که بهتر است فورا از روی سیستم شما حذف شوند را فهرست کرده است. با ما همراه باشید:

  • Microsoft Silverlight

زمانی استفاده از پلاگین‌های متعدد روی یک مرورگر لازم بود تا بارگزاری بهتر رسانه‌ها را تجربه کنیم. یک سایت برای نمایش ویدئو‌ها به فلش نیاز داشت و سایتی دیگر برای باز کردن برنامه‌ها نیازمند اپلت و برنامه‌هایی مانند سیلورلایت بود. باگذر زمان و بی‌استفاده شدن پلاگین‌های ناامن، کمتر به این برنامه‌ها احساس نیاز می‌شود. کروم و مایکروسافت اج نیز از این برنامه‌ها پشتیبانی می‌کنند. پس چه بهتر که همین حالا آن‌ها را حذف کنید.

  • تولبارها

قبلا تولبارها به مرورگرها آسیب می‌رساندند، اما امروزه مرورگرها آن‌ها را مسدود می‌کنند. اما ممکن است شما درحال حاضر یکی از این تولبارهای بی‌استفاده را اجرا کرده باشید. گذشته از اشغال فضای صفحه نمایش شما، این تولبارها موجب کند شدن سرعت مرورگر شما نیز می‌شوند. به‌منظور حذف این تولبارها، در قسمت برنامه‌ها نصب شده، تولبارهایی مانند تولبار بینگ، گوگل و اینترنت اکسپلورر را حذف کنید. اگر حتی با یکی از آن‌ها مواجه شدید، همان را حذف کنید.

  • نرم‌افزار Coupan Printer

این برنامه معمولا برای دسترسی به سایت Coupons.com نصب می‌شود. برنامه کوپن پرینتر معمولا بخشی از برنامه‌هایی است که روی ویندوز نصب می‌شوند. اگر هم به‌دنبال سایت‌هایی هستید که کوپن می‌دهند، بهتر است سایتی را پیدا کنید که برای استفاده نیاز به برنامه‌ای نداشته باشند.

  • نرم‌افزار بهینه‌سازی ویندوز – PC cleaner

افراد بسیاری برای بهینه‌سازی کامپیوتر خود یا حذف برنامه‌های اضافی ویندوز، از پی‌سی کلینرها استفاده می‌کنند. نصب این برنامه روی بهینه‌سازی ویندوز تاثیری ندارد. همچنین اغلب این برنامه خطرناک است و ممکن است راهی برای ورود ویروس‌ها به سیستم شما باز کند. درنتیجه اگر برنامه‌هایی مانند PC Cleaner 5000 یا MyCleanPC و از این قبیل روی ویندوز شما وجود دارد، بهتر است همین حالا آن‌ها را حذف کنید.

  • جاوا

فایل‌های جاوا به دو صورت در ویندوز هستند: فایل‌هایی که روی سیستم نصب می‌شوند و افزونه‌هایی که سیستم را دچار مشکل می‌کنند. مرورگر کروم نیز دیگر از این برنامه پشتیبانی نمی‌کند، درنتیجه نصب این برنامه ممکن است منجر به بروز اشتباهاتی در فضای وب شود. اگر جاوا را به‌دلیل اجرای برنامه‌هایی مانند بازی‌ها نصب کرده‌اید باید بدانید که آن بازی‌ها به‌همراه نسخه اختصاصی جاوا عرضه می‌شوند.

  • QuickTime

اگرچه QuickTime افزونه خوبی برای پخش موسیقی و ویدئو هست، اما مشکلات و باگ‌های فراوانی روی ویندوز دارد که هنوز حل نشده‌اند. درنتیجه بهترین راه، حذف آن از ویندوز است.

  • Click-to-Call اسکایپ

با نصب برنامه اسکایپ، معمولا تولبار این نرم‌افزار و افزونه کلیک-تو-کال اسکایپ نیز نصب خواهد شد. افزونه کلیک-تو-کال به شما این امکان را می‌دهد تا با کلیک روی شماره‌ها در مروگر خود بتوانید آن‌ها را با اسکایپ نیز نصب کنید. اگر از تماس‌های تلفی اسکایپ استفاده نمی‌کنید، بهتر است آن را حذف کنید. بدون نگرانی کلیک تو کال را حذف کنید و مطمئن باشید حذف آن به اجرای برنامه اسکایپ آسیبی نخواهد رساند.

منبع: makeuseof