برطبق استاندارهایی که تعریف شده، سرعت دریافت اطلاعات با استفاده از شبکه‌های مخابراتی باید از طریق هر دکل مخابراتی باید 20 گیگابیت در ثانیه و همچنین سرعت آپلود داده‌ها، حداقل 10 گیگابیت در ثانیه باشد.

اتحادیه بین‌المللی مخابرات، ویژگی‌های یک شبکه استاندارد 5G را در حالی اعلام کرده است که شرکت‌های مخابراتی در تلاش برای ارتقای سرعت 4G یا شبکه‌های نسل چهارم هستند. طبق پیش‌نویس توسط اتحادیه بین‌المللی مخابرات، سرعت دریافت اطلاعات با استفاده از این شبکه‌ها در هر دکل مخابراتی باید حداقل 20گیگابیت بر ثانیه و سرعت آپلود یا ارسال داده باید از 10گیگابیت بر ثانیه باشد. گفتنی است که این مقدار بین کاربران هریک از دکل‌های گفته شده، تقسیم خواهد شد.

تعدادی از ویژگی‌های شبکه‌های نسل پنجم مخابراتی

تعدادی از ویژگی‌های شبکه‌های نسل پنجم مخابراتی

سرعت دریافت اطلاعات نیز برای استفاده هر یک از مشترکان خدمات 5G باید حداقل 100 مگابیت در ثانیه و سرعت آپلود باید حداقل 50 مگابیت در ثانیه باشد.

البته سرعت استانداردی که کمیسیون فدرال ارتباطات  آمریکا برای دسترسی به خدمات اینترنت پرسرعت تعریف کرده، از این مقدار بسیار کمتر است. سرعت دانلود داده از طریق این سرویس‌ها باید 25 مگابیت برثانیه و سرعت آپلود آن باید 3مگابیت برثانیه باشد.

اما طبق اطلاعات نشریه ارتباطات، سرعت دانلود اطلاعات از شبکه‌های نسل چهارم 4G بین 5 تا 12 مگابیت بر ثانیه و سرعت آپلود، از 2 تا 5 مگابیت برثانیه است. بسیاری از کشورهای اروپایی، آمریکایی و شرق آسیا، در تلاش برای راه اندازی شبکه‌ها 5G موبایل هستند و احتمالاً این خدمات در اواخر سال 2017 در دسترس خواهد بود.