آیا شارژ گوشی در طول شب درست است؟ آیا شما هم شب‌ها پیش از خواب موبایل خود را به شارژ می‌زنید؟

بسیاری از کاربران موبایل‌های هوشمند خود را در طول شب شارژ می‌کنند. اما آیا این‌ کار درست است؟ با ماهان نت همراه باشید.

یکی از چیزهایی که  از زمان تولید موبایل‌های هوشمند مردم را به خود درگیر کرده، شارژ کردن موبایل است. ما به‌قدری به موبایل‌های خود وابسته هستیم که شارژ آن در طول روز دوام نمی‌آورد. بسیاری از کاربران، موبایل‌های خود را شب‌ها موقع خواب به شارژ می زنند تا وقتی بیدار می‌شوند کاملاً شارژ شده باشد.

اما آیا این درست است که بعد از شارژ شدن کامل موبایل، همچنان بگذاریم به شارژر بماند؟ آیا این‌کار به باتری آسیب نمی‌رساند و از عمر آن کم نمی‌کند؟

خانم شین بروسکی، مدیر شرکت فاربی تکنیک (سازنده لوازم جانبی موبایل) در این زمینه گفته: اتصال گوشی در طول شب، تاثیر چندان مخربی نخواهد داشت . چرا که همانطور که از نام موبایل‌های هوشمند پیداست، بعد از شارژ کامل، مسیر شارژ را مسدود می‌کند تا به موبایل‌ هوشمند شما آسیب نرساند.

تا اینجا همه چیز خوب است. اما برخی اوقات شارژ موبایل در طول شب، به باتری موبایل آسیب می‌رساند.

شین بروسکی در این زمینه گفته: باتری‌های لیتیومی، از بالا رفتن دمای موبایل تاثیر بدی می‌گیرند. اگر موبایل شما هم قاب محافظ داشته باشد، گرمای داخل موبایل خارج نخواهد شد. درنتیجه با افزایش دمای موبایل، به باتری آسیب رسیده و از عمر آن کاسته خواهد شد.

درنتیجه، بهتر است اگر می‌خواهید در طول شب موبایل خود را شارژ کنید، قاب با محافظ آن را بردارید.

حالت مطلوب شارژ موبایل چیست؟

حالت ایده‌آل باتری‌های لیتیومی- یونی این است که آن‌ها را بین ۵۰ الی ۸۰ درصد شارژ کنید، چرا که این مقدار به احیای گوشی شما کمک کرده و از آسیب به باتری نیز جلوگیری می‌کند. اگر موبایل‌ را در دوره‌های کوتاه و متعدد شارژ کنید، به یون‌های آن انرژی لازم جهت حرکت را خواهید داد و درنتیجه به طول عمر دستگاه، افزوده خواهد شد.

چطور از آسیب به باتری پیش‌گیری کنیم؟

شین بروسکی گفت، بزرگ‌ترین تهدید برای باتری، چرخه شارژ آن است. چرخه شارژ همان زمانی است که باتری موبایل کاملا خالی می‌شود و به صفر می‌رسد. نکته مهم این‌جاست که هر موبایل تعداد محدودی چرخه شارژ دارد و بعد از آن از عمر مفید باتری کاسته می‌شود. به‌این صورت که باتری موبایل زودتر خالی می شود.

او پیشنهاد کرده که سعی کنید از شارژ ۰ تا ۱۰۰ درصد جلوگیری کنید، چرا که با این کار از عمر باتری خود کم خواهید کرد.

از تجهیزات با کیفیت استفاده کنید

یکی دیگر از عوامل مهم در شارژ موبایل‌های هوشمند، استفاده از لوازم جانبی با کیفیت است. بهتر است که از کابل و شارژری که همراه با موبایل بوده استفاده کنید. اما اگر تصمیم به تعویض آن گرفتید، بهتر است لوازم‌جانبی باکیفیت را از مراکز معتبر تهیه کنید.

درنتیجه…

  • از کابل و شارژر اورجینال موبایل خود استفاده کنید.
  • از داغ شدن بیش از حد موبایل خود جلوگیری کرده و حین شارژ، قاب محافظ را بردارید.
  • برای افزایش طول عمر باتری، شارژ موبایل را بین ۵۰ تا ۸۰ درصد نگه دارید.
  • از خالی شدن کامل شارژ موبایل جلوگیری کنید و اجازه ندهید این میزان به ۰ تا ۱۰۰ درصد برسد.

منبع: digitaltrends

0/5 (0 نظر)