موسسه امنیتی Keeper Security طبق روال سالانه خود، فهرستی از پرکاربردترین رمزهای عبور در سال ۲۰۱۶ منتشر کرده است. طبق این لیست متاسفانه نزدیک به ۱۷ درصد از افراد از رمز عبور “۱۲۳۴۵۶” استفاده می‌کنند و این واقعا ناراحت کننده

انتشار فهرست آسان‌ترین و پرکاربردترین پسوردها در سال 2016

است. اما چیزی که بیشتر تعجب ما را برمی‌انگیزد این است که اپراتورهای بسیاری از وب‌سایت‌ها، روش‌های امنیت رمزعبور را اجرا نکرده‌اند و چنین پسوردهایی را می‌پذیرند. موسسه Keeper Security براساس اطلاعات به‌دست آمده از نفوذهای امنیتی به بالغ بر ۱۰میلیون حساب کاربری در سال ۲۰۱۶، به چند نکته اشاره کرده است:

  • طی چند سال اخیر، لیست پراستفاده‌ترین پسوردها تغییر اندکی داشته است. این نشان می‌‌دهد که آگاهی مردم نسبت به این موضوع بسیار کم است و تعداد قابل‌توجهی از مردم نسبت به حفاظت از اطلاعات خود، بی‌توجه هستند. به‌همین منظور مدیران و اپراتورهای وب سایت‌ها باید این‌کار را برای مردم انجام دهند.
  • ۴ مورد از ۱۰ پسورد پراستفاده و ۷ مورد از ۱۵ پسورد، از ۶ کارارکتر یا کمتر تشکیل شده‌‌اند. متاسفانه اطلاع‌رسانی‌های بسیاری نیز در این زمینه شده که پسوردهای کوتاه در کمتر از چند ثانیه هک می‌شوند اما اپراتورهای وبسایت‌ها همچنان این پسوردهای ناامن را می‌پذیرند.
  • وجود پسوردهایی چون “۱q2w3e4r” و “۱۲۳qwe” نشان می‌دهد که مردم درجهت استفاده از مدل‌های غیرقابل پیش‌بینی برای پسوردهای خود، تلاش بسیاری کرده‌‌اند، اما تلاش آن‌ها کافی نیست. هکرهای مبتنی بر دیکشنری الگوهای دنباله‌دار را به‌خوبی می‌دانند. حداقل برای هک کردن چنین پسوردهایی به چندثانیه زمان بیشتری نیاز خواهند داشت.
  • به‌نظر می‌رسد سرویس‌های ارائه‌دهنده اینترنت تلاشی برای اسپم نبودن سرویس‌شان انجام نمی‌دهند. یکی از متخصصان امنیت به‌نام گراهام کلولی، براین باور است که وجود پسوردهایی مانند “۱۸atcskd2w” و “۳rjs1la7qe” در لیست، نشان می‌دهد بات‌ها برای انتشار اسپم روی اینترنت از این پسوردها استفاده می‌کنند..

چطور رمزعبور خود را از هک شدن حفظ کنیم؟

از کاراکترهای متعدد استفاده کنید

از ترکیبی از کاراکترهای عدد، حروف کوچک، حروف بزرگتر و شیفت اضافه تا رمزعبور شما دربرابر هک شدن مقاوم‌تر باشد.

از عبارات الفبایی پرهیز کنید

کرک‌های الفبایی، رمزعبور را با استفاده از رمزعبورهای مرسوم (مانند آنچه در تصویر مشاهده می‌کنید) حدس می‌زنند. درنتیجه از حروف الفبای پشت سرهم استفاده نکنید.

از مدیریت پسورد استفاده کنید

پسوردهای ضعیف بسیار زیاد هستند چرا که به‌خاطرسپاری پسوردهای قوی بسیار مشکل هستند. برنامه‌های مدیریت پسورد مانند Keeper، به قوی و خاص بودن پسورد و مدیریت امنیت پسورد کمک می‌کنند.

منبع: keepersecurity

0/5 (0 نظر)