کاهش زمان تاخیر اینترنت به قدری ارزشمند است که رفع تنها چند میلی ثانیه از زمان انتقال، برابر با میلیون‌ها دلار خواهد بود. برای مثال ۱۰۰ میلی ثانیه تاخیر در اینترنت برای شرکت آمازون، برابر با کاهش ۱% از فروش خواهد بود. همچنین ۴۰۰ میلی‌ثانیه تاخیر برای گوگل برابر با کاهش جستجو تا ۰٫۷۴% خواهد بود.

اهمیت کاهش زمان تاخیر اینترنت

اهمیت کاهش زمان تاخیر اینترنت

شرکت‌هایی مثل شرکت‌های شبکه‌ای باید تا جایی که امکان دارد به کاهش زمان تاخیر توجه داشته باشند و اهداف بلندپروازانه‌ای مثل سرعت نور را دنبال کنند. این میزان کاهش تاخیر به چه معنا است و چرا اهمیت پیگیری آن تا این حد زیاد است؟ گذشته از بهبود عملکرد و ارزش این سرعت برای برنامه‌ها، این جهش در فناوری بسیار چشمگیر خواهد بود. اینترنتی با سرعت نور به شناخت برنامه‌های بسیاری کمک می‌کند که تاکنون فقط در محیط‌های آزمایشگاهی کاربرد داشته‌اند مثل برنامه‌های پزشکی از راه دور یا واقعیت‌های مجازی. برای برخی از اپلیکیشن‌ها مثل بازی‌های آنلاین چند نفره، مدت زمان تاخیر نقش مهمی در علاقه کاربران به ادامه بازی و حتی اضافه شدن کاربران بیشتر ایفا می‌کند. گذشته از تمام این موضوعات، حتی مخترع اینترنت نیز استفاده از این فضا را با چنین سرعتی تصور نمی‌کرد.

اما چرا گاهی اوقات کاربران با سرعت پایین اینترنت مواجه می‌شوند؟ ممکن است برخی افراد فکر کنند که این مشکل به‌دلیل پهنای‌باند است، اما اگرچه بهبود پهنای باند موثر است اما در ایران و تمام جهان این موضوع رو به بهبودی است. به تازگی دانشمندان آلمانی توانسته اند به سرعت ۱ترابیت برثانیه دست پیدا کنند که این مقدار هزار برابر سریعتر از سرویس فیبر گوگل (۱ گیگابیت بر ثانیه) است.