اگر از بلوتوث استفاده نمی‌کنید، بهتر است آن را خاموش کنید

اگر از بلوتوث استفاده نمی‌کنید، بهتر است آن را خاموش کنید

شما همیشه پیش از ترک منزل خود درها را قفل می‌کنید، یا احتمالاً برای حفظ امنیت موبایل خود یک روش احراز هویت مشخص کرده‌اید. اما همیشه راه‌های ورود دیجیتالی بسیاری روی موبایل خود باز می‌گذارید که یکی از آن‌ها وای‌فای است. یکی دیگر از مواردی که از امنیت موبایل می‌کاهد، روشن گذاشتن بلوتوث موبایل است، و بهتر است زمانی‌که به بلوتوث نیاز ندارید آن را در حالت خاموش قرار دهید.

کاهش استفاده از بلوتوث، خطرات احتمالی این برنامه را نیز کاهش می‌دهد. این خطرات به نوعی از حمله به‌نام BlueBorne حساس هستند. درنتیجه بهتر است اگر نزدیک به فردی یا مکانی قرار دارید که به آن اطمینان ندارید، بلوتوث موبایل خود را خاموش کنید. اگر ماوس و کیبورد شما با استفاده از بلوتوث به لپ‌تاپ‌تان متصل است، حداقل زمان‌هایی که با لپ‌تاپ کار ندارید آن را قطع کنید و اگر برای مثال بلوتوث موبایل شما برای اتصال به ساعت هوشمندتان دائماً روشن است، حداقل بلوتوث را در دیگر دستگاه‌هایتان خاموش کنید.

دیوید دوفور، رئیس بخش مهندسی و امنیت سایبری در Webroot گفت “فرض کنید فردی همراه با لپ‌تاپ خود جایی می‌نشیند، بلوتوث را به‌سادگی روشن می‌کند و دنبال دستگاه‌های دیگر می‌گردد. بعد از پیدا کردن نسخه بلوتوث و سیستم عامل سایر دستگاه‌ها، نقطه‌ای برای شروع کارهای شرورانه پیدا می‌کند.

اگر از بلوتوث استفاده نمی‌کنید، بهتر است آن را خاموش کنید
BlueBorne

با بهبود امنیت دستگاه‌ها، محققان و مجرمان سایبری به استفاده از راه‌ها و اجزای جانبی روی آورده‌اند. خرداد ماه امسال، محققان از وجود باگی در چیپ وای‌فای موبایل‌های برادکام خبر دادند که تا پیش از عرضه راه‌کار امنیتی، بسیاری از موبایل‌ها را به‌خطر انداخت. همچنین در سال ۲۰۱۵، محققان در اشتراک گذا‌ری فایل با استفاده از گزینه Airdrop موبایل‌های اپل، ایرادی اساسی پیدا کردند.

اپل از سال ۲۰۱۶ با توزیع iOS 10، دیگر با این مشکل مواجه نشد، همچنین مایکروسافت و گوگل در چد ماه گذشته به رفع این ایراد در ویندوز پرداختند. اما بلوتوث علاوه بر موبایل و لپ‌تاپ برای سایر دستگاه‌هایی که به بلوتوث متصل می شوند نیز خطرناک است که میان آن‌ها می‌توان به تلویزیون‌های هوشمند، اسپیکر، ساعت هوشمند و غیره نیز اشاره کرد. برای ساخت بسیاری از این دستگاه‌ها از لینوکس استفاده شده و مکانیسم خاصی برای دریافت آپدیت توزیع‌شده ندارند. حتی اگر هم داشته باشند، آپدیت‌های زیادی دریافت نمی‌کنند. لینوکس نیز در حال طراحی راه‌کاری برای مقابله با BlueBorne است، اما هنوز به راهی دست پیدا نکرده است.

درحال حاضر بهترین راه‌کاری که توصیه می‌شود خاموش کردن بلوتوث در مواقع غیر ضروری است.

منبع: wired