موبایل‌ها و تبلت های اندرویدی از ویژگی‌های بسیاری برخور دارند که باعث شده بسیاری از این ویژگی‌ها مورد توجه کاربران قرار نگیرد. یکی از این ویژگی‌ها وای‌فای مستقیم یا Wi-Fi Direct است. در ادامه با ماهان‌نت همراه باشید تا با این ویژگی جالب و کارآمد اندروید بیشتر آشنا شوید و نحوه تنظیمات و دلیل استفاده از آن را نیز یاد بگیرید.

وای‌فای مستقیم چیست؟

هر وقت صحبت از وای فای به میان میاید، اولین چیزی که احتمالاً به ذهن هرکسی برسد اینترنت است. اما موضوعات دیگری نیز در رابطه با تکنولوژی Wi-Fi Direct وجود دارد.  امروزه تقریباً تمام دستگاه‌های اندرویدی به این ویژگی مجهز هستند و از آن پشتیبانی می‌کنند. یکی از اولین موبایل‌های مجهز به این ویژگی، سامسونگ گلکسی اس است که در سال 2010 روانه بازار شد.

در واقع وای‌فای مستقیم، نسل دوم Wi-Fi است. با استفاده از این امکان دو دستگاه مختلف قادر خواهند بود تا بدون نیاز به اتصال به اینترنت، ارتباطی متقابل داشته باشند.

چرا از وای‌فای مستقیم استفاده کنیم؟

همان طور که پیش از این نیز گفته شد، با استفاده از این تکنولوژی می‌توان دو دستگاه را بدون نیاز به اینترنت به هم متصل کرد. برای مثال در تلفن‌های هوشمند اندرویدی می‌توان بدون نیاز به کابل و اینترنت، تصاویر، فایل‌های ویدئویی و هر فایلی را با سرعت بالا جابه‌جا کرد. درنتیجه می توان این تکنولوژی را نسخه پیشرفته و بهبود یافته بلوتوث دانست. از برتری‌های وای‌فای مستقیم به بلوتوث نیز می‌توان به سرعت چشمگیر انتقال اطلاعات اشاره کرد.

چگونه در اندروید از وای-فای مستقیم استفاده کنیم؟

چگونه در اندروید از وای-فای مستقیم استفاده کنیم؟

نحوه راه‌اندازی و استفاده

تمام موبایل‌های اندرویدی که از ورژن 4.0 به بالا برخوردار باشند، از این امکان پشتیبانی می‌کنند. برای روشن کردن وای‌فای مستقیم، ابتدا به منوی تنظیمات بروید، روی گزینه connections کلیک کنید. وای‌فای را انتخاب کرده و سپس روی وای‌فای دیرکت کلیک کنید. اسمارت فون‌ها نیز شروع به جستجو برای دستگاه‌هایی می‌کنند که بتوانند به آن متصل شوند.

برای انتقال فایل از این طریق نیز می‌توانید روی فایل مورد نظر کلیک کرده و آن را نگه‌دارید، سپس روی گزینه Share کلیک کنید. حالا گزینه Wi-Fi Direct را انتخاب کنید و از لیست نمایش داده شده، دستگاهی که قصد انتقال فایل به آن را دارید انتخاب کنید.