یکی از مسائل مهمی که امروزه درمورد اینترنت و فضای مجازی باید درنظر بگیریم، افزایش آگاهی خود برای راهنمایی کودکان در استفاده از اینترنت و فضای مجازی و آموزش به کودکان درمورد نحوه استفاده صحیح ازاین فضا است. کودکان در فضای مجازی با مطالب غیراخلاقی و دارای بدآموزی، دوستی‌ با افراد ناباب و نادرست، مواجه با افراد سودجو و افشای اطلاعات شخصی و خانوادگی بدون داشتن هیچ‌گونه آگاهی مواجه هستند.

والدین و بزرگترها باید توجه داشته باشند که همواره این خطر برای کودکان آن‌ها وجود دارد که در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی با مطالبی مواجه شوند که حاوی مضامین غیراخلاقی نظیر ترویج استفاده از مخدر و محتوای مستهجن است. در نتیجه والدین باید پیش از ورود کودکان به این فضا، مراقب باشند که اگر فرزند آن‌ها شناخت و تصمیم‌گیری درستی در مواجه با این مسائل را ندارد، تحت نظارت خود والدین از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی استفاده کند.

معمولا کودکان به دلیل ذهن پاکی که دارند، نسبت به خطرات احتمالی فضای مجازی آگاهی ندارند و وسعت تاثیر منفی این فضا را درک نمی‌کنند. از همین رو، به‌سادگی فریب خورده و اطلاعات شخصی خود را در اختیار دیگران قرار می‌دهند که موجب می‌شود حریم خصوصی و امنیت خانواده آن‌ها به خطر افتد.

سازمان فناوری اطلاعات ایران، ده راه‌کار برای حفظ امنیت و حریم خصوصی کودکان معرفی کرده که این‌جا برای شما لیست کرده‌‌ایم:

  1. توجه کنید کودکان بدون نظارت خانواده از شبکه‌های اجتماعی استفاده نکنند.

  2. به‌طور مرتب تنظیمات امنیت دستگا‌ه‌ها (موبایل، تبلت، لپ‌تاپ‌ و غیره) را بررسی کنید.

  3. همیشه تنظیمات حریم خصوصی حساب کاربری را بررسی کنید.

  4. از نرم‌افزار فیلترینگ و مانیتورینگ استفاده کنید و فیلترشکن‌ها را قطع نمایید.

  5. برای استفاده از فضای مجازی، قانون بگذارید.

  6. برای شناخت عادت‌های فرزند خود تلاش کنید.

  7. سعی کنید الگوی مناسبی برای فرزندان خود باشید.

  8. درمورد فناوری‌های جدید در دنیا (مثل اپلیکیشن‌ها و سایت‌های جدید) به‌روز باشید.

  9. تصاویری که فرزند شما در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارد را نظارت کنید.

  10. اتصال به اینترنت در اتاق خصوصی را برای کودک خود ممنوع کنید.