این اسباب بازی پدی در مرکز دارد که باید آن را با دو انگشت خود نگه دارید و با یکی از انگشتان‌تان، به یکی از سه پره دور پد، ضربه بزنید. به این صورت، اسپینر، دور یک مرکز ثقل می‌چرخد.

وزن این اسباب بازی بسیار سبک است، همچنین سایش اندکی با دست دارد که باعث می‌شود اسپینر برای مدت طولانی بچرخد و حسی لذتبخش را به کاربر منتقل کند. این روزها این اسباب بازی به میزانی مورد توجه قرار گرفته که درصد بالایی از فیلم های یوتیوب به نحوه چرخاندن، پرتاب کردن و ساخت اسپینر تعلق گرفته است.

فیجت اسپینر: اسباب‌بازی شماره یک دنیا

فیجت اسپینر: اسباب‌بازی شماره یک دنیا

دلیل ساخته شدن اسپینر

فیجت اسپینر ابتدا به‌عنوان ابزاری برای سرگرمی معرفی شد، اما در همان زمان صحبت از تاثیرات عجیب این ابزار برای آرامش بخشی و کاهش استرس به میان آمد. به‌نظر می‌رسد اسپینرها در درمان اختلال تمرکز، بی‌توجهی، بیش‌فعالی و حتی کمک به رفع اعتیاد به تلفن‌همراه بسیار موثر است.

اما روانشناسان بالینی مانند مارک راپورت، مدرس دانشگاه فلوریدا، پس از انجام مطالعات بسیار روی چگونگی بهبود تمرکز حواس در مبتلایان به اوتیسم، نظر مخالف خود را این‌گونه مطرح کرده است: «استفاده از گجت‌هایی مانند اسپینر خود عاملی برای اختلال حواس در افراد بیش فعال است.»

یکی از پروفسورهای رسانه‌های یارانشی در دانشگاه کالیفرنیا به‌نام کاترین ایسبیستر، پژوهش‌های بسیاری روی تعاملات انسان با کامپیوتر و بازی انجام داده است. طبق گزارش‌های او، فیجت کیوب که نوعی مکعب با دکمه‌های مختلف برای مشغول کردن دستان است، ابزار مناسب‌تری برای استفاده دانش‌آموزان و دانشجویان در کلاس‌های درس و کمک به بهبود حواس پرتی آن‌ها به‌حساب می‌آید.

 فیجت کیوب

فیجت کیوب

اسپینرها بحث‌های بسیاری در رابطه با چگونگی کمک به کودکان برای مقابله با حواس‌پرتی ایجاد کرده‌اند. اما برای افزایش تمرکز حواس دانش‌آموزان در محیط‌های آموزشی، روش‌های کارآمدتری مانند افزایش زنگ‌های تفریج و حذف عوامل منحرف‌کننده حواس از محیط کلاس وجود دارد.

تاریخچه

از زمستان سال گذشته، فیجت اسپینرها وارد بازار شدند و معلم‌ها مانند یک جنس قاچاق آن را توقیف کردند. تا پیش از آن زمان، اگر این کلمه را در گوگل جستجو می کردید هیچ نتیجه‌ای برای شما داده نمی‌شد اما حالا به یکی از محصولات اصلی فروشگاه‌های موبایل تبدیل شده است.

همان‌طور قبلاً نیز اشاره شد، درحال حاضر فروشگاه‌ها این کالا را برای کاهش استرس معرفی می‌کنند و حتی این باور به وجود آمده که در درمان بیماری‌های اختلال حواس نیز موثر است. البته تاکنون هیچ مدرکی که تاثیر این ابزار را روی درمان بیماری ها اثبات کند، ارائه نشده است.

برخی نیز اسپینرها را به‌عنوان معجزه‌ای برای ترک اعتیاد به موبایل‌های هوشمند می‌دانند، ابزاری که انگشتان را مشغول می کند درنتیجه دیگر وسوسه لمس کردن نمایشگر موبایل هوشمند نمی‌شوید. اما درمان اعتیاد به تلفن‌همراه، وابستگی به اسپینر را همراه خود داشت و کار را به جایی رساند که همراه داشتن این ابزار در بسیاری از مدارس اروپا و امریکا، ممنوع شد. اما نکته‌ای که باید در نظر داشت این است که این ابزار درست مانند دیگر ترندهای فرهنگی چون پوکمون گو، ابتدا مورد توجه کودکان قرار گرفت.

فیجت اسپینر: اسباب‌بازی شماره یک دنیا

فیجت اسپینر: اسباب‌بازی شماره یک دنیا

امروز شاهد هستیم که این فیجت کم هزینه با قیمت‌های بسیار بالایی به فروش می رسد و برخی هم سعی می‌کنند تا با عرضه اسپینرهای لوکس، هزینه‌های نجومی از علاقه‌مندان دریافت کنند. دربسیاری از مقالات گفته شده که این کالا را خانمی 62 ساله به نام «کاترین هتینگر»، برای مقابله با بیماری نادر عصبی دختر خردسالش ساخته است. درهرصورت خانم هتینگر بر این باور است که این فیجت با ابزاری که او برای درختر خود ساختف تفاوت دارد.

اما اگر بخواهیم نگاهی موشکافانه به این موضوع داشته باشیم، می‌بینیم که فرفره بیشترین شباهت را به آن دارد.

تاثیرات روانی اسپینر

این اسپینر به‌واسطه طراحی و نحوه کاربردی که دارد، این ذهنیت را به‌وجود آورده که می‌تواند بر اعتیار به تلفن‌همراه غلبه کند . طبق تحقیقاتی که راپورت و همکارانش سال 2015 روی کودکان 8 تا 12 سال انجام دادند، کودکانی که مبتلا به بیش‌فعالی هستند، بهتر است طی فعالیت‌هایی، دست‌ها و پاهای خود را بیشتر تکان بدهند.

منبع: LiveScience