هرروز وابستگی ما به استفاده از فضای مجازی بیشتر می‌شود. به‌همین خاطر سرعت مرور در فضای وب اهمیت بیشتری پیدا کرده‌است. خب همه کار با ماوس را به‌خوبی می‌‌دانیم، اما مواقعی پیش می‌آید که به ‌کار بردن کیبورد، سریع‌تر و آسان‌تر است. ماهان‌‌نت فهرستی از میانبرهای کاربردی را به ‌شما معرفی کرده است که هنگام وب‌گردی، به آسانی بتوانید از آن‌ها استفاده کنید. با ما همراه باشید.

 

کلید فاصله Space:

با استفاده از کلید فاصله می‌توانید استفاده از نوار اسکرول را کنار بگذارید و با چند ضربه آسان، به‌سرعت درصفحات وب رو به پایین حرکت کنید. اما برای بازگشتن به بالای صفحه، از کلید Shift + Space استفاده کنید.

کلید تب Tab:

با استفاده از کلید تب می‌توانید تمام هایپرلینک‌هایی که در یک صفحه وب وجود دارد را پیدا کنید، سپس با زدن کلید Enter، لینک مورد نظر شما باز خواهد شد. اگر لینکی که با Tab انتخاب کرده‌اید، در تب جدیدی در همان پنجره مرورگر باز شود میانبر Ctrl + Enter را انتخاب کنید. اما برای اینکه لینک مورد نظر شما در پنجره جدیدی باز شود، باید کلیدهای Shift + Enter را انتخاب کنید.

ترکیب کلیدهای Alt و فلش:

با ترکیب کلیدهای Alt و جهتی، می‌توانید بین صفحات جلو و عقب حرکت کنید. کلید Alt و جهت چپ، یک مرحله به عقب حرکت می‌کند و از ترکیب کلید Alt و جهت راست، در جهت عکس عمل خواهد کرد.

کلید F5:

کلید F5 صفحه را ریفرش کرده و به عبارتی از نوبارگذاری می‌کند. اما اگر در به‌روز شدن صفحه، با مشکلی مواجه شدید، می‌توانید از ترکیب کلیدهای Ctrl + F5 استفاده کنید.

ترکیب کلید Alt + Home:

این میانبر صفحه آغازین مروگر شما را در تب جاری باز کرده و جایگزین صفحه‌ای که در آن هستید می‌کند.

کلید Home:

این کلید شما را به بالاترین قسمت صفحه می‌برد. برای رفتن به انتهای صفحه نیز می‌توانید از کلید End استفاده کنید.

ترکیب کلید Ctrl و +:

با استفاده از ترکیب کلیدهای Ctrl و + می‌وانید زوم صفحه را بالا ببرید. اما برای پایین آوردن زوم از ترکیب کلیدهای Ctrl و – استفاده کنید. میانبر Ctrl + 0 نیز زوم را به حالت پیش‌فرض ۱۰۰% بازمی‌گرداند. برای انجام این کار می توانید از ترکیب Ctrl + اسکرول ماوس نیز استفاده کنید.

ترکیب کلید Ctrl + L:

با ترکیب این دو کلید مکان‌نما به نوار آدرس مرورگر منتقل می‌شود و به‌سادگی می‌وانید URL مورد نظر خود را جستجو کنید.

ترکیب کلید Ctrl + T:

از ترکیب این دو کلید، یک تب جدید باز خواهد شد، اما برای باز کردن پنجره جدید می‌وانید از میانبر Ctrl + N استفاده کنید.

ترکیب کلید Ctrl + Tab:

با استفاده از ترکیب کلیدهای کنترل و تب، می‌توانید بین تب‌های باز شده روی مرورگر خود گردش کنید. برای گردش در خلاف جهت، تنها باید Shift را هم به آن ترکیب‌ها اضافه کنید تا یک جهت به عقب گردش کنید؛ یعنی: Shift + Ctrl + Tab

ترکیب کلید Ctrl و اعداد:

با ترکیب این دو میانبر می‌توانید مستقیماً به تب مورد نظر خود بروید. تب‌ها از چپ به راست شماره‌گذاری می‌شوند. درنتیجه با انتخاب کلیدهای Ctrl + 2 به دومین تب باز شده روی پنجره خود خواهید رفت. اما درنظر داشته باشید که ترکیب Ctrl + 9  همیشه آخرین تب روی مرورگر را باز می‌کند.

ترکیب کلید Ctrl + W:

این ترکیب، تب جاری مرورگر را می‌بندد. اما اگر می‌خواهید تمام تب‌های مروگر به‌طور یک‌جا بسته شوند،  از کلیدهای Shift + Ctrl + W استفاده کنید.

ترکیب کلیدهای Ctrl + Shift + T:

آخرین تبی که بسته‌اید را مجدداً باز می‌کند.

ترکیب Ctrl + کلیک ماوس:

با ترکیب کلیک چپ ماوس و Ctrl، لینک‌ها را بدون این‌که از صفحه جاری خارج شوید، در تب جدید باز خواهید کرد.

 

منبع: gizmodo