برای دریافت امواج از شبکه های ارتباطی و ارسال آن‌ها به موبایل، نیاز به نصب آنتن‌هایی است که به آن‌‌ها BTS می‌گویند. حال اگر این آنتن‌ها نزدیک به محل زندگی شما یا حتی در همسایگی شما باشد چه می‌شود؟ آیا نزدیک بودن این آنتن‌ها و وجود یک دکل مخابراتی که سیگنال موبایل را ارسال و دریافت می‌کند، تشعشعات بیش از حدی ایجاد خواهد کرد و به بدن آسیب خواهد رساند؟

سازمان‌ها و موسساتی که در رابطه با این موضوع این تحقیقاتی کرده‌اند باور دارند که در صورت رعایت استاندارد ICNIRP (کمیسیون بین‌المللی حفاظت در برابر پرتوهای غیر یون‌ساز)، مشکلی برای افراد به وجود نخواهد آمد. آنتن‌های BTS موبایل نیز نمی‌توانند آسیبی به سلامتی مردم وارد کنند. این سازمان‌ها همچنین اعلام کرده‌اند که تاکنون چنین گزارشی در هیچ‌جای دنیا اعلام نشده است.

آیا تشعشعات آنتن‌های BTS موبایل برای سلامت انسان ضرر دارد؟

آیا تشعشعات آنتن‌های BTS موبایل برای سلامت انسان ضرر دارد؟

اما این‌جا موضوعات دیگری نیز مطرح می‌شوند. مثلاً آیا اگر آنتن‌‌های BTS در نزدیکی محل زندگی ما قرار داشته باشند، تشعشعات استاندارد دارند؟

تحقیقات سازمان‌های جهانی و حتی سازمان استاندارد ایران نشان می‌دهد که میزان تشعشعات (در باند 900 مگاهرتز) تا 440 میکروبات در هر سانتی‌متر مربع مجاز است و بالاتر از این مقدار به سلامت انسان آسیب می‌رساند. همچنین با استفاده از یک دستگاه پرتوسنج تحقیقی روی تشعشع آنتن‌های BTS صورت گرفته که نشان می‌دهد حداکثر تشعشعات آن تا حدود نیم میکروبات بر هر سانتی‌متر مربع بود. این مقدار با میزان اعلام شده از سوی سازمان استاندارد تفاوت چشم‌گیری دارد.

این آزمایش روی مودم ای دی اس ال انجام شد که میزان تشعشعاتش فقط 0.146 میکروبات نشان داد، وسیله بعدی تلویزیون بود که تشعشعات آن از مودم هم کمتر بود. اما وسیله آخر مایکروویو بود که 9 برابر بیشتر از آنتن‌های BTS و برابر با 4.5 میکروبات بر ثانیه بود. اما نکته حائر اهمیت اینجاست تشعشعات تمام این موارد از استانداردهای اعلام شده خیلی کمتر هستند.

در آخر باید اشاره کنیم شبکه‌هایی مانند اینترنت 4G یا TD-LTE روی بستر همین دکل‌های مخابراتی قرار گرفته‌اند، اما نکته مهم‌تر این است که این آنتن‌ها هیچ ضرری برای ما ندارند.