شرکت اینتل نمی‌خواهد از بازار پرجنب‌و‌جوش کسب‌و‌کار موبایل عقب بماند. درنتیجه این شرکت تصمیم گرفت تا گام بزرگی به‌منظور حضور در بازار مودم‌های ۵G برای نه‌تنها تلفن‌های هوشمند، بلکه اتومبیل‌ها نیز بردارد. «آیشا اوانز» مدیراجرایی اینتل گفت “با اینترنت ۵G امکان اتصال میلیاردها وسیله به اینترنت و هوشمند شدن آن‌ها، قدرت محاسبات عظیم و دسترسی به‌ داده‌های گسترده و تحلیل آن‌ داده‌ها در خدمات ابری ممکن می‌شود”.

این شرکت که حضور خود را در این عرصه کم‌رنگ کرده بود، با اتصال اینترنت در خودروها کم‌کاری‌های خود را جبران کرد. شرکت اینتل در چهارشنبه گذشته اعلام کرد که اولین تراشه ارتباطات نسل پنجم اینترنت را به نام ۵G به بازار عرضه خواهد کرد.

انتظار می‌رود که اینتل مودم‌های ۵G را نیمه دوم سال ۲۰۱۷ و به‌تعداد محدود برای بازار خودرو، شبکه خانگی و دستگاه‌های موبایل عرضه نماید.این شرکت به آینده ۵G امیدوار است، چرا که باور دارد نسل پنجم اینترنت در آینده اطلاعات را با سرعت بیشتری بین دستگاه‌هایی که از این تکنولوژی استفاده می‌کنند، منتقل خواهد کرد. البته نحوه عملکرد این فناوری هنوز مبهم است.

اینتل در هفته گذشته اولین مودم ۵G خود را معرفی کرده و به شرکت‌های بزرگ این امکان را داده تا آزمایشات لازم را بر بستر ۵G انجام دهند. گفتنی است که اینتل اولین شرکتی نیست که در زمینه فناوری ۵G فعالیت دارد و دستیابی به این هدف برای اینتل سخت‌تر از چیزی است که به‌نظر می رسد. پیش‌تر شرکت کوالکام اقداماتی در این زمینه انجام داده و با همکاری شرکت AT&T آزمایشاتی را روی ۵G کرده است. کوالکام مدعی شده که تراشه‌های این شرکت سرعت دانلود ۵ گیگابایت در ثانیه را روی موبایل‌های هوشمند پشتیبانی می‌کنند و در اوایل سال ۲۰۱۸ به بازار عرضه می‌شوند.

به‌هرحال با تمام اظهاراتی که در زمینه اینترنت ۵G شده است، اما این فناوری تا رسیدن به دستان کاربران فاصله زیادی دارد. نبرد ۵G بین شرکت‌های بسیاری شروع شده و باید دید چه کسی پیروز این رقابت خواهد بود.

منبع: forbes

0/5 (0 نظر)