دور از ذهن نیست اگر بخواهید از میلیون‌ها وبسایتی که در فضای اینترنت موجود هست، تعدادی از آن‌ها را بلاک کنید. ممکن است بخواهید سایت‌هایی که وقت شما را تلف می‌کنند مسدود کنید، یا سایت‌هایی که محتوای مفیدی ندارند را ببندید، درنتیجه بلاک کردن سایتها برای شما مفید خواهد بود. یکی از تاثیرات منفی گستردگی استفاده از اینترنت پرسرعت در زندگی روزمره، دسترسی تمام افراد با تمام سنین، به هر محتوایی است که ممکن است نخواهیم تمام افراد منزل یا همکاران ما به آن دسترسی داشته باشند.

پروفایل‌های اختصاصی کاربرد ندارند

تنظیمات پروفایل‌های کروم به شما این اجازه را می‌دهد تا کاربران متعددی روی یک حساب ویندوز بتوانند به وارد حساب کاربری خود شوند. پیش از سال ۲۰۱۸، یکی از پروفایل‌ها امکان محدود کردن وبسایت‌ها را داشت.

در هر صورت گوگل این قابلیت را از بدون هیچ جایگزینی حذف کرد. درعوض پیشنهاد کرد که از ویژگی لینک خانوادگی استفاده شود، اما این ویژگی تنها برای سیستم عامل اندروید وجود دارد. درنتیجه چندان کاربردی نیست. ماهان‌نت به شما پیشنهاد می‌کند از یکی از دو روش زیر برای مسدود کردن وبسایت‌ها استفاده نمایید:

از افزونه‌های کروم استفاده کنید

کروم تقریباً برای هرچیزی یک اکستنشن دارد، و بلاک کردن وبسایت‌ها نیز استثنا نیست. اینجا چند افزونه برای دور شدن از وبسایت‌های مشخص به شما پیشنهاد می‌کنیم.

مسدود کردن سایت‌ها

این مورد بهترین افزونه برای بلاک کردن سایت‌ها است. پس از نصب آن، با کلیک راست کردن روی منو، گزینه مسدود کردن این سایت به شما نمایش داده خواهد شد. با انتخاب این گزینه دسترسی شما به ان سایت برای همیشه محدود خواهد شد. همچنین می‌توانید تنها یک صفحه از سایت را بلاک کنید.

اگر سعی در مسدود کردن یک سایت دارید، پیامی مبنی بر پیشگیری شما از انجام این‌کار ظاهر خواهد شد. سمت راست هر سایت، یک آیکون به شما نمایش داده خواهد شد:

علامت فلش به شما اجازه می‌دهد سایت را به جایی دیگر هدایت کنید.

با استفاده از علامت ساعت، سایت را تنها در روزها یا ساعت‌های مشخصی مسدود کنید.

با استفاده از علامت سطل زباله، می‌توانید سایت را از لیست مسدود شده‌ها خارج نمایید.

چطور وبسایت‌های مختلف را در مرورگر کروم مسدود کنیم؟

چطور وبسایت‌های مختلف را در مرورگر کروم مسدود کنیم؟

برای اینکه تمام وبسایت‌های مورد نظر به جز تعدادی که مورد قبول شما هستند را بلاک کنید، از گزینه block/allow استفاده نمایید. تب کنترل بزرگسالان (Adult Control) را ملاحظه کنید و می‌توانید تمام وبسایت‌ها را که محتوای مخالف نظر شما را دارند، مسدود کنید.

در انتها در تب تنظیمات می‌توانید زمان‌هایی که می‌خواهید یک سایت مسدود باشد را مشخص نمایید. همچنین می‌توانید یک صفحه را مشخص کنید تا تمام سایت‌های مسدود شده به آن منتهی شوند. اینجا قابلیت جالبی برای شما درنظر گرفته شده است که می‌توانید روی سایت‌های مورد نظر خود رمزعبور قرار دهید؛ درنتیجه اگر فرزند شما آن وبسایت را باز کرد نمی‌تواند محتوای آن را ببیند اما اگر شما باز کردید می‌توانید با ورود رمزعبور به محتوای صفحه دسترسی داشته باشید.

نرم‌افزار StayFocused

اگر به گزینه‌هایی فراتر از امکان بلاک کردن سایت نیاز دارید، افزونه stay focused را ملاحظه کنید. این گزینه به شما کنترل بیشتری روی دسترسی به سایت‌های مسدود شده می‌دهد و ممکن است برای شما کارایی بیشتری داشته باشد.

پس از نصب این افزونه، با کلیک روی آن می‌توانید هر وبسایتی را که مدنظرتان هست به سادگی مسدود کنید. به همین منظور روی گزینه Block this entire site کلیک کنید.

بلک لیست شخصی گوگل

پس از نصب این افزونه، یک لینک دیگری پایین قسمت جستجو گوگل برای شما نمایش داده می‌شود که با کلیک روی آن، می‌توانید آدرس سایت‌هایی که می‌خواهید بلاک شوند را وارد نمایید.

برای حذف یک سایت از لیست خود، روی آیکون این افزونه در گوشه سمت راست بالای مرورگر، گزینه Unblock کلیک نمایید.

وبسایت‌ها را روی کامپیوتر یا شبکه خود بلاک کنید

متاسفانه مشکل تمام افزونه‌ها این است که می‌توانید آن‌ها را در چند ثانیه حذف کنید. کروم احتمالاً به‌منظور جلوگیری از سوءاستفاده توسط افراد سودجو، راهی برای قفل کردن یک افزونه ایجاد نکرده است. درنتیجه یک بچه زرنگ هم می‌تواند به‌راحتی افزونه مسدود کننده سایت‌ها را حذف کند و از آن سایت‌ها استفاده کند. همچنین کودکان باهوش ممکن است از مرورگرهای دیگری استفاده کنند تا دیگر با مسدود کننده سایت‌ها مواجه نشوند.

به‌منظور بلاک کردن سایت در تمام شبکه خود، می‌توانید به تنظیمات مودم مراجعه نمایید و آن‌جا دسترسی را به برخی سایت‌ها ببندید تا حتی اگر افراد خانواده یا همکاران شما تلاش برای حذف یک افزونه کردند، همچنان نتوانند از وبسایت مورد نظر شما استفاده کنند.

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر درخصوص بلاک کردن سایت در تنظیمات مودم به این لینک مراجعه نمایید.

منبع: Makeuseof