رقابت اینترنت اشیا و موبایل‌های هوشمند

با شروع کار شرکت اپل و تولید آیفون، دنیای فناوری تحت تاثیر قرار گرفتند و بسیاری در این حوزه احتمال شکست آیفون را پیش بینی کردند؛ چرا که هیچ کسی باور نمی‌کرد موبایل های هوشمند متصل به اینترنت تا چه اندازه پیشرفت خواهند کرد. امروزه موبایل‌های هوشمند به یکی از مهم‌ترین جوانب زندگی ما تبدیل شده‌اند و تصور دنیایی که موبایل‌های هوشمند حرف اول را نزنند، تقریبا غیرقابل باور است. با گسترش استفاده از موبایل‌های هوشمند، تقریباً اکثر مردم کارهایی که با کامپیوتر یا لپ‌تاپ خود انجام می‌دادند را با موبایل‌های خود انجام می‌دهند.

رقابت اینترنت اشیا و موبایل‌های هوشمند

رقابت اینترنت اشیا و موبایل‌های هوشمند

اما انتظار می رود که در آینده‌ای نزدیک، جایگزینی برای جذابیت موبایل‌های هوشمند پیدا شود یا این‌که بسیاری از لوازم منزل، آشپزخانه، خودروها و غیره به هم متصل شوند و در هر ثانیه با یکدیگر انتقال داده کنند. این موضوع تعریفی از اینترنت اشیا internet of things (iot) است. در چند سال آینده، شما برای انجام کارهای خود الزاماً به یک موبایل‌ هوشمند نیاز نخواهید داشت، چرا که عینک آفتابی شما، ساعت‌ مچی‌تان، لوازم آشپزخانه و حتی لباس‌هایتان نیز به اینترنت متصل خواهد بود.

با استفاده از اینترنت اشیا در آینده‌ای نزدیک شاهد دنیایی خواهید بود که با دستگاه‌های هوشمند احاطه شده است. دیگر مهم نیست جدیدترین مدل موبایل هوشمند یا یک نرم افزار خاص را در دست دارید یا خیر، بلکه می توانید با استفاده از دستیارهای هوشمند خیلی از کارهای‌تان را انجام دهید. بیرون منزل که هستید، با استفاده از اینترنت چراغ‌های داخل منزل را خاموش کنید و لباسشویی را روشن کنید تا پبش از رسیدن شما لباس‌ها را بشوید.

شاید هنوز تصور چنین دنیایی برای شما عجیب باشد، اما در چند سال آینده به تمام این موارد دسترسی پیدا خواهید کرد. درحال‌حاضر نیز از دستگاه‌های هوشمندی استفاده می‌کنیم که همگی به اینترنت متصل هستند اما با یکدیگر یکپارچه نیستند و هر یک به‌صورت مجزا کار می‌کنند. تصور کنید  اجاق گاپبش از اینکه غذا بسصوزد پیام هشداری را به ساعت یا موبایل شما ارسال کند و یخچال شما فهرستی از مواد غذایی که تاریخ انقضای آن‌ها نزدیک‌تر است تهیه کند.

با پیشرفتی که دستگاه‌ها و پلتفرم‌های مبتنی بر اینترنت داشته اند می توانیم انتظار داشته  باشیم در  آینده ای نزدیک، اینترنت اشیا را در کنار اینترنت پرسرعت تجربه کنیم.