به گزارش ماهان نت، ایلان ماسک معتقد است هوش مصنوعی در آینده با نفوذ بالای خود می‌تواند اینترنت را از کار بیاندازد.
این مغز متفکر دنیای IT که این روزها بسیار خبر ساز شده، بار دیگر نسبت به هوش مصنوعی ابراز نگرانی کرده است.

ترس ایلان ماسک از هوش مصنوعی موضوع جدیدی نیست. مدیرعامل نابغه‌ شرکت‌ تسلا و مدیر و مالک شرکت خصوصی فضایی SpaceX که خیلی‌ها او را نسخه‌ی واقعی مرد آهنی می‌دانند، تا به حال بارها نسبت خطرات احتمالی هوش مصنوعی هشدار داده است. با شرکت خرید اینترنت ماهان نت همراه باشید.

اینترنت LTE

در جدیدترین این اظهارات، ماسک با اشاره به اختلالات اخیر به وجود آمده در اینترنت بر اثر حمله به شرکت Dyn، با به اشتراک گذاشتن مطلبی از اکونومیست در حساب توییتر خود نوشته است:

در استفاده از هوش مصنوعی پیشرفته برای چنین حملاتی، تنها بحث زمان مطرح است. اینترنت بطور خاص نسبت به الگوریتم‌های گرادیان نزولی (gradient descent) آسیب پذیر است.

این اولین باری نیست که ماسک پیش‌بینی‌های تاریکی از آینده‌ی هوش مصنوعی انجام می‌دهد. او پیش از این روبات‌های فوق هوشمند را از سلاح‌های اتمی خطرناک‌تر توصیف کرده بود و با کمک ۱۰ میلیون دلاری به بنیاد «آینده‌ حیات» (Future of Life، سازمانی که ماموریت دارد تا مطمئن شود هوش مصنوعی در آینده بر علیه انسان قیام نکند) جدی بودن خود در کنترل هوش مصنوعی را نشان داده بود.

نکته‌ جالب توجه دیگر، رد و بدل شدن توییت‌های حاوی اصطلاحات تخصصی بین ایلان ماسک و دیگر کاربران توییتر است؛ توییت‌هایی که به دلیل پیچیدگی، تعجب بسیاری از کاربران را برانگیخته است. برای مثال کاربری در جواب توییت ایلان ماسک نوشته است:

مخالفم. الگوریتم گرادیان نزولی در مسائل [تئوری] گراف در مینیمم نسبی (موضعی) گیر می‌کند. برای این کار به ANNs (شبکه‌های عصبی) دینامیکِ چند عاملی نیاز است.

ماسک نیز در جواب گفته است:

حتماً [در صورت استفاده از هوش مصنوعی] میلیون‌ها عامل (agent) وجود خواهند داشت که به صورت همزمان روی شبیه سازی مونته کارلو کار کنند و با تجمیع نتایج، نقشه‌ای از نقاط ضعف بسازند.

آمادگی ماسک برای بحث در این سطح فنی نشان می‌دهد که نگرانی‌اش بی پایه و اساس نیست و می‌داند که دقیقاً درباره‌ی چه چیزی صحبت می‌کند.

ماسک تنها شخصیت مشهور دنیای تکنولوژی نیست که در مورد هوش مصنوعی احساس نگرانی می‌کند. پیش از این استیون هاوکینگ (فیزیکدان معروف) و استیو وزنیاک (یکی از مؤسسان شرکت اپل) نیز نگرانی خود نسبت به خطرات احتمالی هوش مصنوعی را ابراز کرد‌ه بودند.

ایلان ماسک همانند استیون هاوکینگ نیست که فقط در مورد خطرات هوش مصنوعی سخنی به میان آورده باشد. بلکه می‌خواهد با پرداخت‌های نقدی به مؤسسه یاد شده (آینده حیات) در پیشبرد اهداف تحقیقاتی‌اش که مفید بودن هوش مصنوعی برای بشر است کمک کرده باشد.

اینترنت Gaming

آقای UCSC پرفسور دانشگاه و مؤسس و مالک موسسه FLI است و در این باره گفته: «در حالی که صنایع بزرگ و سرمایه‌گذاری‌های دولتی باعث شده تا هوش مصنوعی از حالت تحقیقاتی به پتانسیلی دست یابد که بتواند دنیای تکنولوژی را تغییر دهد، اما بودجه کمی برای فهمیدن اینکه تا چه میزان از هوش مصنوعی می‌تواند برای انسان مفید باشد تعلق گرفته.»

برای خرید اینترنت نامحدود خانگی به سایت ماهان نت سر بزنید.

منبع: زومیت