معرفی اینترنت پر سرعت بی‌سیم

معرفی اینترنت بی سیم

از دیگر خدماتی که ماهان‌نت در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد، اینترنت بی‌سیم نقطه به نقطه است. در این روش، ارتباط بستر اینترنت ماهان‌نت و درخواست کننده پهنای باند اختصاصی، به‌صورت بی‌سیم برقرار می‌شود.

سازمان‌ها، شرکت‌ها، مراکز علمی و… که نیاز به پهنای باند بالا و یا پهنای باند اختصاصی دارند می‌توانند از خدمات اینترنت ماهان‌نت بهره ببرند. از جمله نیازهای هر سازمان می‌توان به دسترسی به اینترنت پرسرعت بی سیم مطمئن، پاسخ‌گویی مناسب شرکت ارائه دهنده و تضمین خدمات ارائه شده اشاره داشت، که ماهان‌نت سعی داشته تا با بهره‌گیری از نیروی جوان و توان‌مند خود این نیازها را پوشش دهد.

راه‌اندازی اینترنت بی‌سیم به این صورت است که بعد از انجام امکان‌سنجی، باتوجه به شرایط محیطی و فاصله، مودم و آنتن انتخاب و نصب می‌شوند. شایان ذکر است که سرعت برقراری این نوع ارتباط، از مرز ۱۰۰ و ۲۰۰ مگابیت بر ثانیه نیز فراتر می‌رود.
از مهم‌ترین مزایای این سرویس باید به ثبات و پایداری آن، و امکان ارائه در بیشتر نقاط پایتخت و کشور اشاره نمود.
به‌طور کلی، پهن باند (Broadband) روی بسترهای ارتباط اینترنت پرسرعت بی سیم نقطه به نقطه (Point To Point Wireless) و اینترانت (Intranet) قابل ارائه است، که ماهان‌نت امکان ارائه این خدمات را روی هر دو بستر به‌وجود آورده است.
با استفاده از اتصال نقطه به نقطه، امکان انتقال ترافیک خصوصی روی شبکه عمومی فراهم شده است. به‌این صورت که دو شبکه خصوصی، از طریق یک شبکه عمومی مانند اینترنت، به‌یکدیگر متصل می‌شوند. شبکه‌های خصوصی از طریق تونل‌های رمز شده به یکدیگر متصل هستند و قابل دسترسی توسط عموم نیستند.

در روش ارائه پهن باند روی بستر اینترنت پرسرعت بی‌سیم، از امواج رادیویی برای انتقال استفاده می‌شود. این انتقال باید روی فرکانس‌های مجاز انجام شود که باند فرکانسی مجاز این خدمات در سراسر جهان، فرکانس‌های ۲٫۴، ۵٫۴ و ۵٫۸ گیگاهرتز است و شرکت‌های ارائه دهنده‌ این خدمات تنها می‌توانند خدمات خود را روی این فرکانس‌ها ارائه دهند. بدیهی است در این روش برای انتقال اینترنت، هیچ‌گونه وابستگی به مخابرات وجود ندارد.

چه افرادی به اینترنت بی سیم نیاز دارند؟

چه کسانی به اینترنت بی‌سیم (Point to Point) نیاز دارند؟

یکی از کاربردهای اینترنت پرسرعت بی‌سیم، برای سازمان و شرکت‌هایی است که به بیش از یک مگابیت سرعت نیاز دارند، اما نمی‌توانند از خطوط مسی و اجاره‌ای (Leased Line) استفاده کنند.

از دیگر کاربردهای اینترنت بی‌سیم، برای شرکت‌هایی است که نیاز به ارتباط صوتی یا تصویری بین دفاتر دارند. این شرکت‌ها اگر اینترنت خود را از طریق دیگری نیز تامین نموده باشند، همچنان می‌توانند برای برقراری ارتباط بین شعب و دفتر مرکزی خود از اینترنت بی سیم ماهان‌نت بهره ببرند.

شرکت انتقال داده ماهان (ماهان نت)، SLA (توافقنامه سطح خدمات) دسترسی به اینترنت پرسرعت بی سیم خود را مطابق معیارهای استاندارد بین‌المللی براساس سه پارامتر اساسی شبکه اعلام می‌کند:

    • Service Availability
    • Packet Loss
    • Latency (Round Trip Delay)

منظور از پارامتر Availability ، توانایی مشترک برای تبادل بسته های IP از پورت دسترسی خود به شبکه جهانی اینترنت از طریق شبکه تامین کننده سرویس (Provider) است.

Availability سرویس موضوع قرار داد در محدوده تعریف شده به میزان ۹۵ درصد تضمین می‌گردد.